Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm tipů, jak vám hry pomohu zabavit děti na dovolené

aktualizováno 
Možná na počítačové hry svých dětí nadáváte, ale na cestu na dovolenou není lepšího pomocníka na zabavení ratolestí. Zkuste také herní knihy nebo auto na dálkové ovládání.

Vztek, bezmoc, zlý muž

Děti si užívají prázdnin a vám už z nich třeští hlava. Podívejme se, jak vám může pomoci hraní na všechny způsoby.

Přenosná herní konzole

Herní konzole kapesních rozměrů představují sázku na jistotu. Ukrátí čas nejen během cesty v letadle či autě, ale prakticky i jakoukoliv volnou chvíli. Důležitá je správná volba hry. Ideálu se blíží závodní tituly. Zazávodí si totiž i ti, kteří iPhone, PSP go, PSP, Nintendo DSnerozumí anglicky. Zároveň zabaví na dostatečně dlouhou dobu. Po vítězství v šampionátu lze rozehrát hru znova a pokusit se o zajetí co nejlepších časů.

Pokud si s angličtinou vaše ratolesti rozumí, nejvíce času k pokoření si obvykle vyžádají tzv. hry na hrdiny.

S volbou zařízení se poraďte i se svým potomkem. Sony PSP (4 490 Kč) se zaměřuje na výkon. Nintendo DS (3 990 Kč) je na tom výpočetně podstatně hůře, nabízí ale dotykový displej, nadstandardní provozní dobu a více originálně pojatých her. Do roka vyjde nová 3D verze podporující prostorové 3D.

"Neznám lepšího společníka na cesty než DS a nějaký logický rychlík," pochvaluje si přenosnou konzoli novinář Michael (31).

Ze hry nejsou ani telefon iPhone a přehrávač iPod Touch (8499 Kč, 32GB verze). Vyšší pořizovací cenu přístroje kompenzují nízké ceny jednotlivých her. Oběma zařízením ale chybí tlačítka. Nehodí se tak pro všechny typy her.

Verdikt: Zabaví nejenom na cestách, ale prakticky kdykoliv

Herní kniha

U běžných knih čtenář pouze pasivně konzumuje obsah. Herní knihy, nebo-li takzvané "gamebooky", nabízejí interakci. Stojíš před rozzuřeným vlkem. Budeš bojovat nebo utečeš? Podobná rozhodnutí nechávají herní knihy na čtenáři. V Gamebookzávislosti na volbě si přečte, na jaké stránce příběh pokračuje. Ale to je jen jeden z příkladů.

Některé se zaměřují na hádanky, jejichž správné řešení odkáže čtenáře na další stránku. Jiné nabízejí propracované postavy a souboje s nepřáteli. U nich potřebujete ještě tužku a kostku.

"Gamebooky jsou moje mládí," vzpomíná elektrotechnik Jakub (30).

Verdikt: Jednorázová záležitost, vydrží zhruba stejně dlouho jako běžná kniha

Společenské hry

Není problém sehnat hry určené dětem předškolního věku. Ani ty náročnější, u kterých ani po druhém přečtení pravidel netušíte, jak hrát. Halali!Nakonec si ale vybere každý a dobře se u nich pobaví.

Přesto, pokud toužíte mít od dětí klid, koupi společenské hry dvakrát zvažte. Jedináček nemá s kým hrát. Ale i více dětí potřebuje dospělého, jenž převezme roli soudce a zabezpečí správný výklad pravidel. Jinak se děti pohádají a po pár minutách je po hře.

Recenze mnoha společenských her nabízíme i na BonusWebu.

"U známého stačí, aby jednou nebo dvakrát prohrál a neuvěřitelně se naštve. Nevztekají se zdaleka jen děti," dodává k emocím při hře učitel Jaroslav (29).

Verdikt: Výborná zábava, ale před dětmi stejně neuniknete

Auto na dálkové ovládání

iWaverZdánlivě báječná zábava svoji úlohu zdaleka neplní. Důvodem je provozní doba. Ať už si pořídíte auto, vrtulník či větroně na dálkové ovládání, na jedno nabití obvykle vydrží od deseti do pětadvaceti minut. Záleží i na ceně modelu, ale nepočítejte, že v hračkářství seženete něco jiného než hračky.

Například levné vrtulníky se příliš nehodí do venkovního prostředí, protože více než vy dálkovým ovládáním je řídí aktuální vítr. Ani dosah není příliš dobrý.

Verdikt: Akumulátory nevydrží na jedno nabití ani půl hodiny

Hlavolam

ježek v kleciMnohým se pod pojmem hlavolam vybaví ježek v kleci proslavený knížkami Jaroslava Foglara. Kromě něj dnes v obchodech seženete desítky dalších hlavolamů.

Bývají rozděleny podle obtížnosti, netaháte tak zajíce z pytle. Ve specializovaných obchodech se lze spolehnout na rady prodavačů. Prodávané výrobky znají a pomohou vám vybrat takový, jehož náročnost bude úměrná věku dítěte.

Verdikt: Prozkouší trpělivost vašich dětí

On-line hry

Vděčný způsob, jak zabavit děti, především ty starší, nabízejí mnohé on-line světy. Hráč si založí postavičku, plní úkoly a komunikuje s ostatními. Mnohé on-line hry jsou určené i Arthaspro malé děti, většina ale vyžaduje asistenci rodičů. Další bariéru u českých dětí představuje nutnost znát některý ze světových jazyků.

Nabídka titulů pro odrostlejší je daleko pestřejší. Zmiňme známý World of WarCraft či Lord of the Rings (Pán prstenů). U těchto her může časem vyvstat problém přesně opačný: potomka od počítače odtrhnout.

Za hraní se platí buď měsíční poplatek nebo více drobnějších obnosů za zpřístupnění dalšího obsahu. Hrát lze v podstatě kdekoliv na notebooku, stačí se připojit k internetu pomocí wi-fi.

Verdikt: On-line hry jsou dobrý sluha, ale špatný pán. Pozor na závislost

Pošlete je na tábor a máte klid

Na dovolené už děti těžko pošlete na tábor. Ale je to ideální tip pro příští rok.

Dětský tábor v areálu Palcát nedaleko Plané nad Lužnicí. Ilustrační fotoMnoho dětí nechce o prázdninovém táboru ani slyšet, ale ti, kteří ho alespoň jednou zažili, obvykle rádi jedou na další. Některým přiroste k srdci tak, že se po letech účastní jako vedoucí.

Pokud vaše dítě sportuje, ptejte se po táboru ve sportovním klubu. Většinou nabízí letní soustředění. Kromě tréninků a her poskytují tábory nezbytnou socializaci. Odpočinek vám může zkazit snad jen telefonát, že během šermování rytířů Jedi rozbil kamarád vašemu dítěti hlavu klackem. Anebo naopak.

Verdikt: Pokud si chcete od dětí opravdu odpočinout, tábor je téměř ideální

Autor:


Nejčtenější

Cyberpunk 2077 je přesně tak dobrý, jak jsme tajně doufali. První dojmy

Cyberpunk 2077

Poté, co v únoru vyšel Kingdom Come, už mezi českými hráči není očekávanějšího titulu než chystaný Cyberpunk 2077. A my...

Pět největších zklamání z herního svátku E3 2018

Command and Conquer: Rivals

V sobotu jsme rozebrali největší překvapení z herního svátku E3 2018, dnes se podíváme na ta největší zklamání.Pět největších překvapení z herního svátku E3 2018

Cyberpunk 2077

Herní svátek E3 je sice za námi, my však zdaleka nekončíme. Před dalšími prvními dojmy z hraní očekávaných her, které...

Ve Fortnite se omylem objevil hákový kříž, vývojáři okamžitě zareagovali

Fortnite

Pokud hráči nejpopulárnější hry současnosti Fortnite přesně za sebou provedou několik specifických kroků, vytvoří na...

Kam kráčí herní průmysl? Letošní E3 naznačila nové trendy

E3 2018

Každoroční herní šílenství s názvem E3 už oficiálně skončilo a před námi jsou teď naopak dva měsíce relativního klidu....

Další z rubriky

Návrat legendy. World of Warcraft Classic bude vycházet z patche 1.12

World of Warcraft (Vanilla)

Online hra na hrdiny World of Warcraft letos oslaví 14 let od uvedení v Americe a vyjde sedmá expanze Battle for...

Ubisoft na E3 bodoval. Zaujal nejen nový Assassin’s Creed a Division 2

Assassin’s Creed Odyssey

Série konferencí na E3 pokračovala akcí Ubisoftu. Zklamaní skončili všichni, kteří čekali návrat špionážní série...

Pět největších překvapení z herního svátku E3 2018

Cyberpunk 2077

Herní svátek E3 je sice za námi, my však zdaleka nekončíme. Před dalšími prvními dojmy z hraní očekávaných her, které...Najdete na iDNES.cz