Fandovská vize Sonica jako krvelačné postavy.

Fandovská vize Sonica jako krvelačné postavy. | foto: Alex Cash

Sega si utahuje z Nintenda. Naráží na fandovské předělávky

  • 2
Zatímco společnost Nintendo hrozí právními spory, vydavatelství Sega fandovské předělávky svých her podporuje. Místo odstraňování komunitních projektů tak práci na nich vyzdvihuje.

„Je čas nárokovat si práva... Děláme si srandu. Fanoušci Sonica by skvělé věci měli vytvářet i nadále,“ napsala Sega v diskusi k videu populárního YouTube kanálu GameGrumps. Ten totiž zveřejnil záběry z hraní komunitního projektu Green Hill Paradise.

Přístup Segy je tak v ostrém kontrastu se způsobem, jakým k podobným situacím přistupuje Nintendo.

To si v posledních týdnech vynutilo odstranění fandovské předělávky Metroidu2, projektu No Mario’s Sky, vymazání archivních čísel magazínu Nintendo Power a zákaz fandovských her na serveru Game Jolt.

Je proto zajímavé sledovat, jak odlišné firmy přistupují ke komunitní tvorbě. Zástupce lze objevit v celé šíři spektra, od nadstandardně benevolentních až po ty s nulovou tolerancí k neoficiálním projektům. Nintendo patří mezi přední bojovníky za nulovou toleranci, liberální je naopak společnost Valve.

Ta fanouškům umožnila prodej roky vyvíjené předělávky Half-Lifu zvané Black Mesa (recenze), ale i vydání bídné hry Gabe Newell Simulator (video z hraní). Simulator přitom využívá jméno ředitele společnosti a na svět her od Valve odkazuje obsahem.