Serious Sam: The Second Encounter

  12:00aktualizováno  13. prosince 11:30
Není to ani rok, co vyšla hra Serious Sam. Ačkoliv byla kratší než se předpokládalo, získala si srdce všech milovníků rychlých akčních her. Nyní se na nás pomalu chystá druhý díl. Co v něm najdeme? Bude lepší než díl první? Nedošel vývojářům dech a nápady? Rozhodně ne - zdá se, že i Druhé setkání bude mimořádným počinem.

Serious Sam: The Second Encounter Je to zhruba tři čtvrtě roku, co se na trhu objevila akční hra Serious Sam od chorvatskývh vývojářů z Croteamu. Tento titul ve své době vzbudil velkou vlnu zájmu, a to hned z několika důvodů. Jeho vizuální zpracování bylo nejen na úrovni ostatních špičkových titulů, ono bylo ještě o krok vepředu. Kromě singleplayerové kampaně nás měl čekat zajímavý, modům otevřený multiplayer. A důvod poslední - těsně před vydáním se tvůrci rozhodli ze Serious Sama udělat budgetovku na pokračování, kdy nižší cena šla ruku v ruce s třetinovou délkou hry. A jak první Serious Sam dopadl? Překvapivě dobře - a to nejen na budgetový titul, ale i v porovnání s konkurencí. A abychom nelitovali, že je hra tak krátká, začali zaměstnanci Croteamu okamžitě po jeho vydání pracovat na druhém dílu (a v současnosti se prý připravuje již třetí). Na jeho vydání si ještě několik týdnů počkáme, ale protože byla uvolněna hratelná demoverze, můžeme se pěkně zblízka podívat, co že nás ve hře Serious Sam: The Second Encounter čeká.

Příběh vcelku plynule navazuje na dějovou linii tam, kde byla minule přerušena. Loď, která měla dopravit Sama na místo určení, za záhadných okolností ztroskotala a náš hrdina je tak ponechán na pospas osudu jen se svým nožem, pistolí a vševědoucím počítačem uprostřed Serious Sam: The Second Encounter jihoamerické džungle. Existuje ale jeden způsob, jak dát všechno do pořádku - jenže to má jeden háček. Ten tkví v tom, že je zapotřebí sehnat Svatý grál a ten je nejen daleko geograficky, ale i chronologicky - a to zhruba 400 let. Váš počítač vám ale poradí i v tomto případě. Nejdříve musíte sehnat křišťálovou lebku umístěnou v blízkém chrámu... Ano, a přesně toto je úkolem, na nějž v demu narazíte. Tak na co ještě čekáte? Vzhůru do toho!

Pokud očekáváte, že Serious Sam: The Second Encounter přináší něco zbrusu nového, nějaký šokující originální nápad, musíme vás zklamat. Nic takového zde není a ani být nemělo. Second Encounter je jen přímým pokračováním prvního dílu, takže všechno zásadní zůstává při starém. Nezměnila se umělá inteligence protivníků, nezměnil se herní systém, nezměnilo se prakticky nic. Stále se jedná o nebezpečně rychlou akční hru, v níž se protivníci zjevují z čistého vzduchu, útočí bezmyšlenkovitě, po vlnách a v takovém množství, až se z toho jednomu točí hlava a říká si „ne, tak tenhle nápor už nemůžu ustát“. To ale neznamená, že by to bylo špatně. Na trhu žádný takovýto titul není a z toho Serious Sam těžil a stále ještě těží.

Serious Sam: The Second Encounter Řekli jsme, že Second Encoutner nepřináší žádné zásadní novinky? To je sice pravda, ale ty drobné zde pochopitelně jsou. Kromě několika typů silnějších nepřátel a různých power-upů (pro singleplayer i multiplayer) nám zde přibyly i tři nové zbraně - plamenomet, motorová pila a ostřelovací puška. Demo obsahuje pouze ostřelovačku a pilu, ale co si budeme povídat, bohatě to stačí. A jak se vám budou líbit? Věřte tomu, že opravdu hodně. Motorová pila není slabým odvárkem z Doomu, jedná se opravdu o smrtící zbraň, která je nablízko mnohem účinnější než třeba dvouhlavňová brokovnice. Nejen, že s její pomocí změníte protivníky v jediném okamžiku v odpornou krvavou kaši, ale navíc s ní můžete dokonce kácet stromy. Kdo nevěří, neuvěří. A ostřelovací puška? Proboha, jak jsme bez ní jen mohli do této doby žít?

Čím ale Serious Sam: Second Encounter rozhodně překvapí (a to velice mile), je rozlehlost jednotlivých map. Vzhledem k tomu, že mise z dema je první z finální verze, dá se předpokládat, že některé budou ještě větší. A že je tato první hodně velká. Pro vaší představu - její dohrání vám zabere minimálně hodinu, a to ještě v tom případě, že se nebudete nikde zdržovat, ani jednou nezemřete, ani jednou nebudete muset nahrávat pozici nebo se někam Serious Sam: The Second Encounter vracet. Jestli jste hráli prvního Serious Sama, tak víte, že to je při správném zvolení obtížnosti prakticky nemožné. Mně osobně demo zabralo zhruba dvě hodiny - a to je na jedinou misi poměrně dost. Navíc se při hraní nebudete nudit, protože v Croteamu designu levelů evidentně rozumnějí. Nejen, že jsou zpracovány s notnou dávkou originality, ale navíc dobře odpovídají reálnému prostředí. Velice příjemné je též to, že lokace jsou většinou otevřené, takže i když do zatuchlých kobek také nakouknete, nic vám nebrání si udělat třeba desetiminutovou procházku po okolních kopcích.

A jak vypadá hra po grafické a zvukové stránce? Ještě o chloupek lépe než první díl. Tvůrci totiž pracovali s nejnovější verzí svého enginu a ta je nejen stabilnější, ale také svižnější, zvládá zobrazení více detailů a efekty jsou zpracovány o něco lépe. Ostatně, obrázky mluví samy za sebe, ale počítejte s tím, že v pohybu je všechno ještě pěknější. Skoro se až nechce věřit, že pro maximální detaily v maximálním rozlišení vůbec nepotřebujete gigahertzový procesor, ale klidně si hru užijete i na počítači s polovičním výkonem. Hra se překvapivě necuká ani ve chvíli, kdy na vás útočí na otevřeném prostranství čtyřicet nebo padesát nepřátel najednou - ani to není pro engine žádný velký problém a pro počítač přílišná zátěž. V Serious Sam: The Second Encounter tomto ohledu lze tedy před Croteamem jen smeknout.

Nebyl by to také Serious Sam, kdyby nás ve hře nečekala spousta drobných ukrytých předmětů a vtípků. Jeden máte hned na začátku - vylezete z vody a když se dobře díváte, uvidíte telefonní budku. Vejdete do ní a zavoláte, přičemž k aparátu chcete svého kamaráda... Ne, ten vtípek je tak dobrý, že vám ho nemůžu prozradit :o). Ale místo toho zmíním jiné - třeba „filmové studio Crollywood“, vesmírnou loď SSS Centerprice nebo pistolnickou školu Clinta Eastwooda. A takových je ve hře spousta. Není divu, že je pro mnohé milovníky akčních her Serious Sam naprosto kultovní záležitostí - spojuje se v něm zběsilá akce, úchvatné audiovizuální zpracování a naprosto výtečný humor. Ve výčtu superlativ na adresu tohoto titulu bychom mohli pokračovat i nadále, ale asi by to nebylo na místě. To si raději nechme až na recenzi - samozřejmě v případě, že si to hra zaslouží. Přeci jen nemusí dopadnout nejlépe, i když na to má slušný náběh. Raději se tedy nechme překvapit a rozlučme se větou našho oblíbeného hrdiny: „To be or not to be - that is a SERIOUS question.“

Autor:

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Další z rubriky

Pátý Battlefield v betě zklamal. Bude stačit odklad vydání?

Battlefield 5

Beta letošního Battlefieldu nervózní fanoušky neuklidnila. Nedodělanost ze hry přímo čiší a podobně jako v případě...

World of Warcraft Classic je trip pro nostalgiky. První dojmy

World of Warcraft Classic

Návštěvníci akce Blizzcon, ale i majitelé virtuální vstupenky, si vyzkoušeli, jak se hrál World of Warcraft v době...

Kultovní značka na rozcestí. Vše, co víme o chystaném Falloutu 76

Fallout 76

Oznámení Falloutu 76 nepřineslo takové nadšení, jaké si asi Bethesda představovala. Jde jen o snahu naskočit za každou...

Najdete na iDNES.cz