Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Shadow The Hedgehog – ježek na vážkách

  12:00aktualizováno  9. února 1:49
Zapomeňte na ježka Sonica. Existují i jiní hrdinové z řad tohoto živočišného druhu. Shadow navíc přináší zbraně, více destrukce a akčnější hratelnost. Nebo ne?

Shadow The Hedgehog Byť to tak možná na první pohled nevypadá, tak Xbox nabízí početný zástup jump&run her. Ať už jde o populárního Blinxe, který se dočkal již dvou dílů, Voodoo Vince s originální hratelností nebo nespočet dílů Crashe či Spyra, kteří ne a ne odejít do důchodu. Nedávno se objevil i remake klasického Conkera s názvem Conker: Live & Reloaded. Výběr je tedy více než slušný. Přináší tedy Shadow The Hegehog (dále jen STH) něco, čím by hráče zaujal? Hratelnost bude známá všem, kteří měli co do činění s některým dílem nekonečné série Sonic The Hedgehog v 3D provedení. Rychlý spád, projíždění loopingů, checkpointy a sbírání stovek kroužků O tom všem vždy Sonic byl a bude.

Oproti Sonicovi může Shadow používat nespočet střelných i chladných zbraní.

Desítky jeho 2D zpracování byly vždy úspěšné a ani přechodem do 3D tento modrý a pichlavý hrdina ničím neztratil. Sonic Shadow The Hedgehog Adventure pro Dreamcast byla jednou z mých nejoblíbenějších her pro danou platformu a jedním dechem jsem ji dohrál bez ohledu na to, co se okolo mě dělo (ve finále jsem zjistil, že mě pouze opustila přítelkyně, takže z herního hlediska nic důležitého:-). Pokračování s podtitulem Battle přineslo poprvé na scénu Shadowa, ježka se ztrátou paměti (kolik takových ježků znáte?), který hledal svoje umístění v dnešním světě a díky shodě okolností se vydal na cestu zla. Společně s Doktorem Eggmanem se pokusili převzít nadvládu nad světem a nebýt bodrého Sonica, byla by naše oblíbená planetka dnes zamořena vejcovitými roboty a veškeré dění na ní by neřídil nikdy jiný než Dr. Robotnikov aka Eggman. Naštěstí si i Shadow uvědomil, že spojenectví s šíleným vědcem není zrovna ten nejlepší nápad a ve finále dokonce spojil svoje síly s modrým kolegou stejného zvířecího druhu.

STH se odehrává několik let po událostech v Sonic Adventure 2 Battle, Shadow se stále nepřidal na stranu dobra ani zla a je jakýmsi egoistickým ježkem rebelem, kterého nezajímá nic jiného, než vlastní cíle. Jednoho krásného dne však přepadne naši Shadow The Hedgehog modrou planetu rasa neznámých černých vetřelců (tak je ve hře opravdu nazývají!) a Shadowovi nezbude nic jiného, než se konečně rozhodnout ke které straně patří. Aby neměl rozhodování ještě moc jednoduché, tak se před ním zjeví Black Doom, velitel černých vetřelců, který jak se zdá, ví o Shadowově minulosti více, než on sám. Je čas se rozhodnout! Bohužel velitel pozemských jednotek, The Commander, chová k Shadowovi více než antipatie a rozhodne se přikázat všem vojákům, aby černého ježuru zneškodnili. Na Shadowa tak útočí všichni včetně vojáků, černých vetřelců a dokonce i robotů Dr. Eggmana.

Celý koncept je naprosto nedodělaný a nudný.

Oproti Sonicovi ale může Shadow používat nespočet střelných i chladných zbraní. Jejich využití sice nemá na hratelnost až takový vliv, jak asi tvůrci doufali, ale jisté zlehčení soubojů jistě přinášejí. Nebaví vás do nekonečna skákat po hlavách nekonečného zástupu nepřátel? Jednoduše je sejměte s pomocí blasteru, M-16 nebo jiné zbraně z překvapivě obsáhlého arzenálu. Fanoušci Star Wars jistě přivítají i přítomnost světelných mečů, byť jen ve fialovém provedení. Používat můžete dokonce i popadané palmy, Shadow The Hedgehog kterými smetete všechny nepřátele v okruhu pěti ježčích metrů. Shadow dokonce podobně jako Master Chief z Halo využívá ke svému prospěchu všechny možné i nemožné druhy vozidel. Klasický džíp vám spíše než jako útočné vozidlo poslouží jako dopravní prostředek, Jump Vehicle, jak už jeho název napovídá, slouží k překonávání velkých výškových rozdílů pomocí obřích skoků a Air Saucer je jakýsi levitující disk, s jehož pomocí se můžete pohybovat po plochách, na kterých se kontakt s ježčí packou nedoporučuje. Poslední z použitelných vozidel nese jméno Black Hawk a i když je spíše fialový, tak se jedná o jakousi formu geneticky upraveného pterodaktyla, na kterém se proletíte v závěru hry. Bohužel můžete používat vozidla jen v předem určených lokacích a žádné taktizování, kde a jak je použít, vás v žádném případě nečeká.

Ježkové na Xboxu

Od dob, kdy se Sega rozhodla ukončit výrobu vlastních konzolí a sama se pasovala na výrobce her pro ostatní platformy, se její nejpopulárnější maskot Sonic objevil na řadě ostatních konzolí včetně Xboxu. První díl, který jsme na Xboxu měli tu možnost si zahrát byl Sonic Heroes. Šlo o hopsačku s týmovým založením, kde jste střídali jednotlivé postavy dle nutného využití jejich speciálních schopností. Ježek Shadow samozřejmě nesměl chybět. Další dvě hry se sonicovskou tématikou byly retro kompilacemi starých známých titulů z konzolí Segy. Sonic Mega Collection Plus, byl konverzí z GC a kromě všech ježkových her z MegaDrivu obsahoval navíc japonské verze Sonicových dobrodružství z Game Gearu. Sonic Gems Collection je oproti tomu kompilací většiny ježkových dobrodružství ze Saturnu a MegaCD. STH je tedy čtvrtou ježkoidní hrou pro Xbox, přičemž Sonic Team již pilně pracuje na novém dílu, tentokrát zase Sonica s názvem Sonic Riders a půjde o čisté arkádové závody. Simultánně se Sonic Riders, vyvíjí Team Sonic i novou hru s populárním modrým ježkem pro Xbox 360.

Shadow The Hedgehog Bohužel se ovšem závěrečné titulky objeví dříve, než byste čekali a to dokonce po necelých čtyřech hodinách. To je i na dnešní uspěchanou dobu zatraceně málo a i když hra nabízí řadu alternativních postupů i konců, nedokážu si představit, že by se do Shadowových dobrodružství pustil nějaký hráč znovu. Ovládání je totiž krkolomné, kamera zabírá vždy jen to, co vidět nechcete a většina vašich pokusů o splnění zvoleného levelu tak skončí v propasti s typickým Shadowovým jekotem. Celý koncept, kdy svými rozhodnutími volíte, zda se přidá Shadow k dobré či zlé straně, je totiž naprosto nedodělaný a nudný. Vše spočívá totiž v tom, zda zničíte černé vetřelce či lidské vojáky, či jestli předáte „smaragd chaosu“ Commanderovi či Black Doomovi, prostě „úžasné“.Sice v průběhu hry narazíte na staré známé jako třeba Knuckelse, Tailse, Amy Rose, Vectora, Charmy a dalších včetně samotného Sonica, ale hratelnosti to nikterak nepomáhá.

Klady a zápory

Plus Obrovská rychlost
Plus Možnost ovlivnit vývoj příběhu
Plus Vozidla a zbraně vás na chvilku zabaví

Mínus Kamera a ovládání
Mínus Podprůměrná grafika
Mínus Šíleně krátké

Graficky je sice hra o něco hezčí než na ostatních platformách, ale ani tak nelze vizuální stránku SHT označit jinak než podprůměrnou. Hudba je klasicky cirkusová, ale nikterak neurazí. Krátkou životnost sice o chvilku prodlouží versus multiplayer, ale ani ten vám nevydrží dlouho. Fanouškům Sonica se bude i STH zamlouvat, ale nevidím jediný důvod proč by ostatní hráči nesáhli raději po již jmenovaném Conkerovi, který je MNOHEM povedenější. SHT by možná zaujal jako budgetová hra, ale vzhledem k tomu, že se prodává za plnou cenu, se pravděpodobně stane propadákem. Nám nezbývá nic jiného, než doufat, že se Sega poučí z chyb v STH a žádná další sonicovská hra jimi nebude zatížena.

Shadow The Hedgehog
Výrobce/Vydavatel Sega/Sega
Platforma Xbox, PlayStation 2, GameCube
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: Po všech stránkách pro většinu hráčů nezajímavý titul, který zřejmě osloví opravdu pouze příznivce videoherních ježků.
Hodnocení: 55% (info)Témata: Asteroid, Planetka, Robot, Xbox

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Najdete na iDNES.cz