Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sheep, Dog 'n' Wolf – těžký je život vlka

  12:00aktualizováno  20. září 8:18
Taková comicsová hra s postavičkami od Warner Bros, to nezní vůbec špatně, že? A také že špatná není – hlavní hrdina, obyčejný vlk, to nemá vůbec lehké. Musí ukrást ovci, aniž by ho přistihl hlídací pes, a donést ji na místo určení. Zapomeňte na ostré zuby a raději se připravte na vymýšlení geniálních fint, jak hlídače přelstít.

Sheep, Dog 'n' Wolf Jelikož logické hry nepatří zrovna mezi žánry, které vývojové týmy nějak extrémně podporují, živí tak v mnoha hráčích již několik let úpadkovou představu několika kuliček, rozlámaných destiček a podobně nijak zvlášť na pohled vypadajících hlavolamů. Přesto si i tento žánr velmi nenápadně prošel svým obrozením, což pod patronátem společnosti Warner Bros dokazují všechny jejich známé comicsové postavičky, přesněji pak vlk ve hře Sheep, Dog 'n' Wolf. Právě on – jakožto zvíře mýtické i lovené, zatracované i obdivované – ztělesňuje hlavní postavu, jejíž bedra tíží nelehký úkol. Již od počátku věků tohoto čtvernožce fascinují bílá, bezbranná stvoření, která poslouží jako snadná kořist pro zahnání hladu. Ovšem zhruba od stejné doby vlkům nemilosrdně křižují cestu i jejich věční nepřátelé – hlídači ovcí. Přeneseme-li se do hry v podání týmu Infogrames, zůstávají role naprosto neměnné, pouze se upravila pravidla (a všichni až na ovce chodí po dvou nohách). A pokud vám název hry je přeci jenom trochu povědomý, věřte že – jak mě informoval Martin – se jedná o předělávku z PSX. Ty se v zásadě dělí pouze na dva typy. Buď vás přivítá ne zrovna moc uživatelsky příjemný paskvil s narychlo předělaným ovládáním, jenž vůbec nebere v potaz jiné rozložení kláves na klávesnici vůči pákovému ovladači, nebo se setkáme se hrou, která nevznikla Sheep, Dog 'n' Wolf narychlo jen vzhledem k příznivým ohlasům svého úspěšného vzoru na jiné platformě. Sheep, Dog 'n' Wolf naštěstí mohu směle zařadit mezi tu druhou skupinku a ačkoli jsem neměl tu čest hrát PSX verzi, musela autory práce hodně bavit; a nebo zkrátka odvedli maximálně profesionální práci.

Právě humor spojený s kreslenou comicsovou grafikou tvoří jednu ze základních deviz hry a je snadno čitelný pro hráče jakéhokoli věku. Například v úvodním seznámení se hrou mi cedule (s hinty) vysázené všude kolem dávají rady, jak ve hře postupovat. Jedna z nich mi však položí otázku, jestli chci ve hře pokračovat. Odpovím-li "ano", pokračuji dále ve hře, ovšem stisknu-li "ne", spadne vlkovi na hlavu kovadlina a hra se otáže znovu. Obdobná situace mě čeká o pár metrů dále, kde na mě spadne kovadlina, piano a další haraburdí, aby mi posléze modrá tabulka oznámila fingovaný konec hry. A do třetice, můj průvodce mi dává úkol, abych v časovém limitu zdolal určitý úsek dráhy. Zhruba v polovině můj učitel běžící přede mnou na křižovatce odbočí, udělám tedy to samé a o chvilku později již naráží moje hlava do skály, co vypadá jako cesta. Z popisu to určitě tak nevyzní, ale v podání comicsové animace se jedná o klasické nesmrtelné scény. Právě Sheep, Dog 'n' Wolf všudypřítomné gagy hráče příjemně naladí a po absolvování povinného tutorialu vás pustí konečně do samotné hry.

Cíl zní triviálně – s vlkem naložit na záda ovci a donést ji na kýžené místo, které autoři vyznačili kruhem bílé barvy. Samozřejmě, že tak snadné, jak výše popsaná akce zní, to nebude. Ovečky hlídá pes, jenž vlkovi vrazí pořádnou ránu pěstí, pokud vás načape ve svém rajónu. Když už se vám podaří ovci rozličnými způsoby získat, nemáte vůbec vyhráno. Proti vám hraje zatarasená cesta, vyvýšená místa (kam se vlk s ovcí na zádech nedostane) nebo třeba vratký most pro jednu osobu. Začněme ale postupně, tedy odchytáváním ovcí. V nejjednodušší variantě s vlkem našlapujete na špičkách a snažíte se vyhnout zornému poli strážného psa, abyste pak ve vhodném okamžiku potichu naložili na záda ovci a rychle se klidili. Někdy však bývá problém kolem psa vůbec projít a právě k tomu nám pomůže osvědčená finta. Stačí se maskovat jako listnatá rostlinka a pomocí lsti tak kolem psa projít. Samozřejmě s občasnými přestávkami, protože pochodující keř zrovna nenápadně nevypadá a pes by vám to okamžitě spočítal. Bohužel, mylná se ukázala i představa, že bych takto mohl odlákat nějakou ovečku – ovce mi totiž list sežrala a já dostal od psa Sheep, Dog 'n' Wolf přes tlamu. Z dalších fint bych jmenoval speciální přípravek, jenž dokáže svou omamnou vůní ovci přilákat. Ovšem nějak se ta vůně k ovcím musí dostat, proto vlk potřebuje větrák, kterým pach správně nasměruje. Další situace vycházejí z neschůdnosti 3D terénu, takže nějaké ty výtahy a závaly jsou na denním pořádku, stejně jako smrt. Aktuálná pozici si bohužel nelze uložit, ale před opakováním celé úrovně vás zachraňuje fakt, že nezačínáte vždy zcela od začátku. I tak ovšem dojde na situace, kdy je potřeba úroveň restartovat.

Grafické zpracování si mě okamžitě získalo, protože ačkoli je hra ve 3D, žádná z postav nenese neduhy tohoto zpracování. Prostředí s věcmi okolo – a že jich moc není – utvářejí svůj vlastní grafický styl odpovídající comicsové atmosféře, proto bych jej nerad kritizoval. Naopak, chválím a vskutku hezky se vydařily i vkusné animace. Pár připomínek bych však měl – nejedná se o závažné chyby v pravém slova smyslu, ale třeba počet úrovní mi připadá poněkud nízký (16 a bonusy). Ony sice potrápí a vydrží hodně dlouho, přesto bych uvítal větší počet s tím, že alespoň prvních šestnáct by šlo hravě projít (nebo alespoň s mírnými obtížemi). Ale být skutečným milovníkem logických her, rozhodně bych neváhal a Sheep, Dog 'n' Wolfsi pořídil.

Sheep, Dog 'n' Wolf
Výrobce: Infogrames
Vydavatel: Infogrames
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.looneytunes-games.com
Minimální konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 450 MHz, 128 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Nápaditá logická hra v moderním zpracování, která by fanouškům žánru rozhodně neměla uniknout.
Hodnocení 70%

Autor:


Témata: Humor, seznámení

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...Najdete na iDNES.cz