Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Shenmue 2 - ""déja vu""

  12:00
Před nějakým časem se v Evropě objevilo pokračování jedné z nejlepších her na konzoli Dreamcast. Dostálo slibům, které nám byly dány? Nebo je to tradiční ukázka takzvaných ""lepších druhých dílů""? Vše se dozvíte v následující recenzi, v níž si také připomeneme předcházející klasiku.

Shenmue 2

Věřím, že většina lidí, co vlastní v České republice konzoli Dreamcast, měla tu možnost setkat se se hrou Shenmue. Hra to ve své době byla zcela jistě revoluční a její koncepce, grafika a čirá originalita nejednoho hráče a recenzenta určitě překvapila. Pro ty z vás, kteří se s titulem Shenmue ještě nesetkali, nabízím v této recenzi na druhou kapitolu řadu srovnání, takže si budete moci udělat jasný obrázek o obou projektech. Taktéž doporučuji si přečíst již starší recenzi na první díl Shenmue na našich stránkách.

Shenmue 2 již od počátku jeho vývoje provázely značné pochyby, zda vůbec na konzoli Dreamcast vyjde. Spekulace se vedly o tom, jestli hru přeci jenom nevydat pouze na platformách příští generace. Značné protesty japonské Dreamcast komunity však vedly k tomu, že hra nakonec vyšla. Kuriozitou ovšem bylo to, že Shenmue 2 vyšel pouze ve verzi japonské a evropské. Ano, na naše americké kolegy se nedostalo! Marně skřípali zuby a marně sepisovali petice. Ti, kdož si chtějí Shenmue 2 v Americe zahrát, si prostě musejí zakoupit Xbox a počkat na vydání této gamesy na uvedené konzoli od Microsoftu. Důsledkem polo-plánovaného vydání Shenmue 2 v Evropě je hra pouze otitulkována anglicky a namluvená japonsky. Musím říci, že konkrétně tento nedostatek naopak hezky dokresluje zdejší atmosféru.

Shenmue 2

Přejděme teď už k samotné hře a to konkrétně k příběhu. Ten začíná, jak už to tak bývá, přesně tam, kde jednička skončila :). Ryo se jal hledat hlavního arcizlouna (tento zabil v dílu prvním jeho otce) v Hongkongu, městě to zločinu zaslíbeném. Po efektním příjezdu lodí do Hongkongu, který je velmi umně ztvárněn enginovou animací, se hlavní hrdina Ryo rozhodne začít sbírat vědomosti už v přístavu. Zde ho čeká začátek jeho nového dobrodružství. Ryo má v kapse na papíře pouze název části města, kde by měl svého úhlavního nepřítele a jeho organizaci hledat. Příběh se v průběhu hry krásně odvíjí a je radostí se seznamovat s novými lidmi a jejich rolí v této story. Setkáváme se zde i s novými gangy a samozřejmě se s nimi dostaneme i do několika závažných potyček, které vyřídíme umně cílenými pěstmi a kopy :). Říkat vám již o příběhu nic dalšího nebudu, neboť jestli se rozhodnete Shenmue 2 hrát, tak by bylo škoda cokoliv z něho dále prozrazovat.

Jak jsem se již jednou zmínil, tak Shenmue byla hrou, která měla velice zajímavou a originální koncepci. Bohužel, toto již nemůžeme tak jednoznačně říci o dílu druhém, protože hra samotná vám již od počátku nejspíše přijde jako datadisk. Autoři se trošičku nechali unést vykrádáním sebe sama a pokračování je v podstatě kopií prvního dílu - pouze s novým příběhem.

Shenmue 2

A tak se opět setkáme s akčními scénami v podobě sekvencí, kde musíme v určitou chvíli zmáčknout správné tlačítko na ovladači. Zase zde máme masivní bojové scény, kde se mlátíme s polovinou celého gangu najednou.
Jelikož peníze jsou hybnou pákou lidské společnosti, tak i v Shenmue 2 v neposlední řadě funguje systém vydělávání peněz a to někdy způsobem značně nezábavným. Na rozdíl od prvního dílu, kde jsme jezdili s vysokozdvižným vozíkem a byla to podotýkám skvělá zábava, se tady dočkáte jen a pouze přenášení beden. Uvedené probíhá tím způsobem, že v určitou chvíli mačkáme opět určitá tlačítka :). Situaci nám ztěžuje podle mne podnapilý pracovník přístavu, se kterým jste nuceni spolupracovat, a který se hýbe tím nejméně předpokládaným způsobem. Máte ještě další alternativu, kterak si vydělávat peníze, a to obsluhováním stánku s jakousi hongkongskou hrou, kde se hází kulička a ta musí dopadnout do vytyčeného pole. Kulička se různě odráží a váš úkol je stát u stánku, vyvolávat reklamní hlášky dokud někdo nepřijde a potom ho v následující hře přehrát. Musím podotknout, že takto se peníze opravdu vydělat nedají a proto se můžete dát na gambling značky load/save (můj případ). Jediný hazard, který mi přišel výhodný a nejméně bolestivý, bylo sázení na kostky. Stačí si vyhledat zapadlé herní místo, kde se dají sázet velké částky a peníze se s přihlédnutím k save/load způsobu jen pohrnou :).

Shenmue 2

Jediný pracovní quest, se kterým se setkáte asi v polovině hry, a jenž mi přišel celkem podařený, bylo přenášení knih. Tohle nejen že není obtížné, ale světe div se, naopak poměrně zábavné. Sice je to opět to samé schéma, které Shenmue 1 i 2 hojně využívá, ale dosáhlo se příjemného vyvážení obtížnosti a zábavy. Jednou z dalších příjemných věcí, o které bych se chtěl v souvislosti se Shenmue 2 zmínit, je páka. V diskusi pod recenzí bych i uvítal, aby mi někdo případně řekl, zda porazil nejsilnějšího protivníka v páce. Jestliže ho totiž porazil, tak má u mne dotyčný již dopředu gratulaci :).

Samostatnou kapitolu zaujímá v Shenmue 2 zcela jistě boj. Je proveden velice dobře a je vidět, že pan Suzuki si s ním dal hodně práce. Jsou zde též vidět zkušenosti, které pobral při tvorbě série Virtua Fighter. Ryo má k dispozici širokou škálu hmatů, kopů a různých úderů rukou. Hezké je, že máte možnost se ve hře (stejně jako v prvním dílu) různé hmaty a kombinace učit od mistrů, či si je koupit na svitku v krámku. Trošičku mi chyběla oproti první kapitole ona možnost samostatného tréninku hmatů v parku. No nic. Kamery v souboji se dynamicky mění a v podstatě máte pořád přehled o tom, co se na bojišti děje. Co mne však oproti minulosti nemile překvapilo byla jakási novota s kamerou umístěnou za vašimi zády, kdy se vaše postava stává průhlednou. Nemusím asi Shenmue veteránům zdůrazňovat, že takto umístěný pohled na dění je zhola Shenmue 2 nevyužitelný, neboť nemáte absolutně přehled o tom, co se děje za vámi. Naštěstí je tento způsob snímání obrazu využit pouze v několika málo scénách a tudíž se nestává až tak frustrujícím. Vaši protivníci se různí na stupnici obtížnosti od absolutních břídilů, po velice tuhé soupeře. Nicméně musím předeslat, že jak mne u některých bojů v Shenmue překvapila jejich obtížnost, tak ve dvojce mi přišly boje naproti tomu až trapně jednoduché. V podstatě jsem nikdy nepotřeboval střet opakovat více jak dvakrát a to mi přijde jako škoda. Na druhé straně lidem, kteří mají raději příběhovou linii hry, to může přijít vhod.

Adventurní část se v podstatě nijak zvlášť nezměnila. Je čistě lineární. Dostanete nějakou informaci a jdete si ji na místo určení ověřit. Opět zde hraje roli čas, ve kterém máte někoho kontaktovat, či se s ním sejít. Zde hra doznala určité zlepšení. Teď již nemusíte čekat na tu hodinu, kdy se máte sejít, ale můžete si na místě zapnout time-compress a okamžitě a plynule pokračovat v ději. V prvním díle jsem si krátil dlouhé chvíle chozením do automatové herny a hraním Space Harriera a boxu :). I v Shenmue 2 máte automatovou hernu a dosti mne udivilo, že kromě Outrunu sem nic dalšího nepřidali, což je rozhodně veliká škoda.

Shenmue 2

Pomalu ale jistě se dostáváme ke grafickému zpracování. Ani zde se ve srovnání s prvním dílem autoři moc nevytáhli. Podle pana Suzukiho měla grafika dostát značným změnám, ale nic takového se nekoná. Spojnice paží s tělem jsou pořád řešeny těžkopádně a vypadají nerealisticky. Chodci se pořád objevují kousek před vámi. Přišlo mi, že vývojáři trochu vylepšili systém vykreslování a teď již vidíte do větší dálky. To ale může být jen můj dojem. Na druhou stranu i na dnešní standardy jsou pořád obličejové animace na hodně vysoké úrovni, i když zůstaly stejné. Textury objektů vypadají hezky a žádnou zvláštní výtku bych k nim neměl. Celková animace postav ve hře zůstala shodná a tudíž mírně nadprůměrná (oceníte zvláště v soubojích).
Hudba zůstala též ve stejných intencích a tak se zde setkáváme opět s hezkými rytmy asijské lidové tvorby. Co se týče ozvučení, tak ani nevím, jak bych je okomentoval. Nevadilo mi - ale ani mě nijak nenadchlo. Co bychom také mohli chtít vylepšit na zvucích dopadajících kopů a pěstí, že?

A co si tedy o Shenmue 2 myslím? Že hra to mohla být mnohem lepší. První díl se mi celkově líbil více a v oblasti konzolových projektů mi připadal jako gigantické a robustní dílo s obrovským množstvím variací, možností, detailů atd. Jeho mladší bratr Shenmue 2 hraje druhé housle a je něco jako přestupní stanice k něčemu lepšímu a většímu. Po zhlédnutí své vlastní recenze musím poznamenat, že jsem byl možná hodně kritický. Nenechte se tím zmást a pamatujte, že komu se líbila jednička, tak tomu se bude líbit i dvojka, ale už z ní nebude zdaleka tak nadšený. Ovšem stejně jako první díl to není hra pro každého a najde si pravděpodobně toliko svůj okruh hráčů. Jestli pan Suzuki dostojí svým slovům, tak jeho sága pořád ještě nekončí a dočkáme se ještě mnoha dalších dílů, ale s další verzí pro Dreamcast se můžeme již zcela jistě rozloučit.

Shenmue 2
Výrobce/Vydavatel Sega
Platforma Dreamcast
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano
Verdikt: Skoro ve všem stejné, co díl první. Některé věci vylepšené a některé rozhodně ne.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:
Témata: Herny, Petice, Xbox
  • Nejčtenější

Amouranth se po skandálu vrátila na Twitch, místo svlékání zase hraje hry

Jedna z nejpopulárnějších streamerek světa v říjnu šokovala své fanoušky, když oznámila rozchod se svým manželem, který...

Nastává velký herní svátek, vycházejí rovnou tři netrpělivě očekávané hry

Předvánoční herní smršť se pomalu chýlí ke konci, ale dnešní den patří k těm vůbec nejvýživnějším z celého roku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzajímavější hry, které vycházejí v prosinci

V prosinci se budeme snažit přežít ve věznici, v níž se trestanci mění v monstra, potkáme řadu hrdinů od Marvelu,...

Rusové se chlubí zabitím teroristů, ale nejspíš šlo jen o fanoušky Stalkera

Ruská Federální služba bezpečnosti na svých oficiálních stránkách informovala o zlikvidování domácí teroristické buňky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší hry roku 2022? Nominujte své favority, hrát se bude o PlayStation 5

Závěr roku již tradičně patří čtenářské anketě Hra roku na Bonuswebu. Hlasování v hlavní anketě je tentokrát spojené se...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Rusové se chlubí zabitím teroristů, ale nejspíš šlo jen o fanoušky Stalkera

Ruská Federální služba bezpečnosti na svých oficiálních stránkách informovala o zlikvidování domácí teroristické buňky....

Bitva o Call of Duty. Microsoft se chce na deset let zavázat Sony i Nintendu

Pokud regulátoři schválí obří akvizici, v rámci níž se vydavatelství Activision Blizzard stane součástí Microsoftu, na...

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...