Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Shogun 2 přepíše dějiny Japonska

aktualizováno  10:53
Pokračování série Shogun chystá opravdu zajímavé novinky. Například plnohodnotný on-line mód s vlastním hrdinou.

Shogun 2: Total War

Pokračování strategické ságy z feudálního Japonska Shogun 2: Total War se dělí do tří na sobě nezávislých částí. První je příběh pro jednoho hráče, druhou kooperativní kampaň pro dva spolupracující generály a třetí pak kompletně nový on-line mód, ve kterém si vytvoříte vlastní postavu, budete ji dále vyvíjet a specializovat si své jednotky.

Příběhová kampaň pro jednoho je zajímavou, avšak nejtradičnější součástí hry, které jsme se navíc věnovali v minulém preview. Mnohem zajímavější je kooperativní kampaň, ve které chtějí moc nad říší získat hned dva hráči. Mohou si vzájemně zajišťovat suroviny, případně libovolně měnit jednotky před bitvou.

Především ale budou spolupracovat podle toho, na jakou práci se jejich armáda hodí nejlépe. Jeden z hráčů se například může postarat o kvalitní jízdu, druhý pak rozmístí lukostřelce. Nebo se jeden věnuje obraně a vůbec nevystupuje za frontovou linii a naopak druhý štve nepřítele neustálými výpady a láká ho do obranných pastí.

Shogun 2: Total War

Ale tou vůbec největší a nutno říct také nejpřekvapivější novinkou je on-line mód. Začíná tvorbou vlastního hrdiny, samuraje. V podrobném editoru můžete přesně nadefinovat jeho vzezření. Postupem času budete zvyšovat jeho věhlas, který se odrazí na nejrůznějších symbolech či výzbrojích.

Hra nabídne tisíce nejrůznějších předmětů pro hlavního hrdinu a všechny si můžete označit vlastními symboly, aby byly skutečně unikátní. Zkrátka a dobře, v Shogunu 2 bude možné barevně upravovat prakticky vše, co se hrdiny týče. Je to současný trend, který razí prakticky každá onlinovka.

Velkou motivací pro hráče budou jistě žebříčky měřící úspěšnost generálů. První může být vždy jen jeden a ten bude mít tu čest nosit na hlavě přilbu šóguna.

Shogun 2: Total War

To nejdůležitější se ale bude dít přímo na bojištích. Do hry se dostanete s relativně malým kontingentem kavalérie, pěchoty a lučištníků. S nimi budete muset postupně rozšiřovat své panství, což nepůjde jinak než přes porážky dalších hráčů.

Dobývat a bránit se budou jednotlivé provincie, ve kterých, pokud jsou pod vaší kontrolou, můžete budovat kasárna pro vojáky, čímž postupně rozšíříte řady svých jednotek. Taktičtěji uvažující hráči se co nejrychleji pokusí dobýt provincii s přístavem, který jim dá šanci přepravovat jednotky rychleji po celé mapě.

Shogun 2: Total War

Autoři chtějí hráče nechat, aby si psali vlastní dějiny Japonska 16. století. A nutno říct, že osvědčený koncept Total War takto rozsáhlé on-line strategii vyhovuje. Studio Creative Assembly má navíc spoustu nápadů, jak hráče přilákat. Ať už je to klanový systém s hlasovou komunikací nebo bonusové mapy, jež slibují takticky vyzrálé bitvy.

Prostřednictvím dosažených vítězství nezískáváte pouze nové jednotky, ale také bodíky, které můžete investovat do pasivních i aktivních schopností. Ty se dělí do čtyř kategorií: vůdcovství, úspěšnost zásahu, tělesná síla a chování v boji jeden na jednoho.

Shogun 2: Total War

Generálové, kteří se rozhodnou investovat do vůdcovství, mohou počítat s naprosto oddanými vojáky, kteří jim z boje neutečou, ani když stojí proti mnohonásobné přesile. Zároveň mají vysokou morálku, takže jsou v boji výkonnější.

Úspěšnost zásahu podpoří například lučištníci, kteří dokážou velmi rychle zdecimovat řady nepřítele a nepotřebují k tomu ani kdovíkolik pokusů. Velké a rychlé ztráty oslabí morálku protivníka.

Fyzická síla a boj jeden na jednoho jsou jasnými kategoriemi, které se navíc vyplatí kombinovat. Pro všechny kategorie pak bude platit, že ty nejvyšší schopnosti budou opravdu mocné a budou představovat velkou výhodu proti nepříteli. Půjde například o skrytí vlastních jednotek tak, aby nebyly viditelné na mapě a mohly nečekaně přepadnout protivníkovy armády.

Shogun 2: Total War

Shogun 2 by měl hráčům nabídnout také určitou propojenost všech tří složek, tedy singleplayerové a kooperativní kampaně s on-line módem. Zároveň poskytne řadu dalších prvků jako třeba samostatné bitvy, ve kterých se automaticky střetnete se zhruba stejně zkušenými hráči.

Podle všeho to tedy vypadá, že Shogun 2: Total War bude více než důstojným následovníkem úspěšné strategické série. Evidentně netěží jen ze slavného jména, ale chystá se přinést nemálo novinek, které rozhodně nelze označit za detaily.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Call of Duty: WWII

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více...

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

Bude plná nenávisti. Vše, co víme o hororové akci The Last of Us 2

The Last of Us: Part 2

The Last Of Us, akční adventura od studia Naughty Dog, je považována za jednu z nejlepších her, které kdy vyšly pro...Najdete na iDNES.cz