Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sid Meier's Railroads

  12:06aktualizováno  10:49
Očekávaný duchovní nástupce série Railroad Tycoon je tu! Sid Meier se opět činil ve vlakové dopravě. Pojďme se podívat, jak jeho snaha dopadla tentokrát + VIDEO STREAM.
89

Sid Meier's Railroads!

Platforma: PC
Výrobce: Firaxis

Herní karta

Sid Meier's Railroads! V žebříčku dětských snů by jistě mašinfíra zabíral horní pozice. Vědomi si toho, přináší nám z Firaxis Games možnost splnit si přání alespoň na obrazovce, a to v nové strategii zaměřené na vlakovou dopravu, jejíž preview jsme vám přinesli již v březnu. Role vrchního dohlížitele nad vznikem titulu se ujala programátorská legenda Sid Meier, jehož jméno se již obtisklo před mnoho a mnoho titulů, a nyní i dnešních Railroads!. Dodejme, že tento muž má vedle dalších úspěšných titulů na svědomí také slavnou sérii Railroad Tycoon a Railroads! považuje za její třetí díl.

Po instalaci mě hra přivítala skvěle propracovaným intrem s pěknou hudbou. Rychle jsem se skrz nabídku prokousal k výběru první hry, zvolil si mapu, obtížnost a již jsem nedočkavě sledoval načítání.

Hned od začátku bylo patrné, že titul míří vysoko. Okamžitě mě vtáhl, tak, jako málokterý jiný a zabavil na mnoho hodin, během kterých mě od počítače táhly jen nejzákladnější biologické potřeby. Ale buďme konkrétnější a pojďme se hře podívat na zoubek detailněji.


VIDEO

Sid Meier's Railroads! O co vlastně půjde? Ocitáte se v dobách, kdy se po zelených loukách Evropy a vyprahlých prériích Ameriky proháněl jen vítr. Právě tam se ale pokusíte postavit prosperující železniční síť. Na mapě bude dostatek měst a míst, která nabízejí, zpracovávají nebo odebírají, vašim úkolem bude zařídit vhodnou vlakovou dopravu mezi nimi a hlavně, být rychlejší než všudypřítomná konkurence. Zapojte všechny strategické a ekonomické závity a jdeme stavět železnici.

Bezpochyby první, co hráč zaregistruje, je grafika. Sám nevím, čím mě na dnešní dobu jistě ne dokonalá grafika tak okouzlila, ale pohled na krajinku s domečky, městy a vláčky je vskutku velmi sympatický. Použit byl dostatečně upravený engine ze hry Pirates! stejného výrobce a bezpochyby to byla šťastná volba. Na to vše se můžete dívat z libovolné výšky a úhlu pohledu, kamera je totiž nastavitelná do všech směrů s velkou rezervou.

"Ocitáte se v dobách, kdy se po zelených loukách Evropy a vyprahlých prériích Ameriky proháněl jen vítr. Právě tam se ale pokusíte postavit prosperující železniční síť. "

Bereme-li postřehy postupně, hned po grafice to bude hudba. Ve hře je množství originálního zvukového doprovodu, setkáme se například s výbornými předělávkami státních hymen a národních písní pro území, na kterém právě hrajeme apod. Hudba se k titulu výborně hodí, jen škoda, že ji neslyšíme jako plynulý playback, nýbrž každé území na mapě má svou píseň, což pak při přejezdu mapou způsobuje změny doprovodu.

Klady a zápory

Plus vizuální podoba
Plus propracovaný ekonomický systém
Plus multiplayer
Plus hratelnost

Mínus pár zbytečných bugů

Cena 999 Kč
EN Anglicky

Po mapě je rozeseto množství vesniček, měst, velkoměst a průmyslových oblastí. V zásadě narazíte na tři typy hospodářsky aktivních oblastí: první produkuje suroviny, druhá je zpracovává ve výrobky a třetí po těchto výrobcích vytváří poptávku. Samozřejmě jedno bez druhého nemůže být a právě zde nastupuje ke slovu železniční přeprava - bude třeba transportovat dvacet druhů zboží pro třicet průmyslových oblastí. Ekonomický systém je zde velice detailně propracovaný a postavit prosperující tratě dá trochu přemýšlení. Je třeba brát v potaz produkční možnosti dané oblasti, zpracovatelům mimo dodávek surovin musíte zajistit i odbyt výrobků, na oplátku je krásné sledovat, jak díky Vašim spojům vesnice a města rostou. Autorům se podařilo velmi přiblížit reálnému fungování ekonomiky, zároveň ale hráče nepřetěžují zbytečnými formalitami.

Sid Meier's Railroads! K samotné dopravě po kolejích Vám pomůže velké množství vláčků a vagónků. Protože ve většině misí začínáte v první polovině devatenáctého století a končíte až v současnosti, bude se Váš vozový park obměňovat postupně, tak jak budou časem přicházet nové modely lokomotiv. Vyzkoušíte si nejstarší parní stroje, modernější a rychlejší elektrické pohony a na konci časové přímky se už budete prohánět třístovkou v TGV. Přes všechnu propracovanost je na hře znát nepoměr mezi technickou (vlakovou) a ekonomickou částí - více zaplesá srdce bankéře než strojvůdce.

Cíl hry je stanoven před každou misí. Většinou jde o vybudování firmy s určitým obratem nebo celkovou hodnotou, skoupení protihráčových akcií apod., to vždy k danému datu. Obtížnost je nastavitelná ve třech stupních a pokrývá nároky většiny hráčů. Rozdíl je zejména v úspěšnosti konkurence a množství počátečního kapitálu. Protihráče navíc můžete úplně vypnout, pak ale hra trošku ztrácí na zábavnosti. Na konci hraní Vám program spočítá hodnost, které jste dosáhli na trhu - od žebráka po premiéra s asi třiceti mezistupni.

Sid Meier´s Railroads! Sid Meier´s Railroads! Sid Meier´s Railroads!

Vedle tutoriálu je k dispozici ještě speciální mód hry, ve kterém není hráč limitován množstvím utracených peněz. Zvláštní výuková mise sice není potřeba, protože všechny funkce jsou velmi intuitivní a navíc skryté pod výmluvným zástupným symbolem s popiskem, přesto ji v nabídce naleznete.

Ve hře je zachována spousta historických souvislostí. Mimo zmíněného postupného přibývání vlaků přesně v roce, ve kterém se skutečně objevily je možné se setkat s významnými železničními vynálezy té doby (toho roku). Ty jsou Vám nabízeny formou aukce, v níž se předháníte s konkurencí.

"Velmi příjemným překvapením je možnost hry více hráčů. Po síti máte možnost utkat se buďto v módu konkurenčním, nebo naopak spojit síly a stavět společně v režimu kooperace."

Překvapilo mě i množství geografických reálií. Hrát můžete na skutečných mapách, s názvy měst a jejich rozložením po mapě odpovídajícímu skutečnosti, zachována byla významná pohoří, řeky, moře, státní hranice a v hlavních městech dokonce památky. Můžete tak svou železnici podkopat pod Alpami, hnát jí kolem Eiffelovy věže nebo Big-Benu apod. Aby se však předešlo stereotypu, přidali tvůrci i možnost náhodného generování mapy.

Samozřejmě, najdeme i nějaké chybičky. Občas se ve Vašem vozovém parku objeví pubertální vlak, který bezdůvodně a tvrdohlavě odmítá projet k cíli nejkratší trasou a volí tu nejklikatější nalezenou spojnici. Těch se naštěstí vyskytuje minimum. Jako jednu z nejvýraznějších chyb ale vidím kapacitu stanic. Těmi je možné vést pouze tři koleje, což s postupem ve hře brzy přestává stačit a brání to v rozvoji firmy. Sid Meier's Railroads! Je mi líto, že taková hloupost srazí hodnocení hry, ale tento nedostatek zasadil jinak perfektní hratelnosti tvrdou ránu. Škoda také lokalizace, bez angličtiny se zde totiž neobejdete.

Velmi příjemným překvapením je možnost hry více hráčů. Po síti máte možnost utkat se buďto v módu konkurenčním, nebo naopak spojit síly a stavět společně v režimu kooperace. Již tak vydařenou hru to obohacuje o další rozměr a spoustu herních hodin navíc.

Závěrem: Railroads! podle mého názoru splnila očekávání a Sid Meier opět ukázal, že se stále drží na špičce. Každý, kdo má v sobě jen trochu sklon ke strategiím, tycoonům nebo mašinkám, by si ji neměl nechat ujít. A pokud nemá, měl by se alespoň podívat na dobrou hru o mašinkách.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

89 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 351 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Připravte si světelné meče, příběhová kampaň Battlefrontu 2 je skvělá

Star Wars: Battlefront II

Battlefront 2 je sice především multiplayerová hra, ale tentokrát nabízí i příběhovou kampaň pro jednoho hráče. A ta je...

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

Promarněná příležitost i zábava. Star Wars Battlefront 2 v multiplayeru

Star Wars Battlefront II

Multiplayer očekávané akce Star Wars Battlefront 2 hodnotíme ve dvou. Zatímco Honza Srp je za toho hodného, role kata...

Najdete na iDNES.cz