Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silverfall - překoná Diablo 2?

  12:07aktualizováno  7. září 2:42
A máme tu další pokus o překonání letitého krále žánru akčních RPG. A opět vám budeme tvrdit, že má něco do sebe. Můžete nám věřit, nebo nás poslat do háje, ale podrobné preview, které jsme pro vás připravili, byste minout neměli.

Silverfall Společnost Monte Cristo nedávno zaujala vydáním povedeného tycoonu City Life, který v mnohém překonává i samotné SimCity. Nyní si Francouzi brousí zuby na další neotřesitelný klenot herní branže. Ačkoliv tu byly již spoustu pokusů o překonání legendárního Diabla 2, nikomu se to dosud nepovedlo, ačkoliv aktuální Titan Quest byl velmi blízko. Všem je zároveň jasné, že kdo jako první objeví recept na překonání tohoto akčního RPG, ten si pořádně namastí kapsu na několik let dopředu a návdavkem bude mít v kapse zaděláno na skvělou sérii. Jak už bylo řečeno, zkoušeli to mnozí a nutno říci, že valná většina z nich po staru, snažili se porazit Diablo 2 jeho vlastními zbraněmi, v manipulaci s nimiž se však legenda ukázala být neporazitelnou. Monte Cristo by nerado udělalo podobnou chybu, a tak se do boje pouští v mnohém inovativními prostředky. Silverfall rozhodně nemá malé ambice.

Silverfall nejenže se odehrává v rozlehlém světě, který si můžete sami prozkoumávat, ale vašimi činy bude zpočátku z velké míry autonomní prostředí značně ovlivňováno.

Základ je pochopitelně postaven na starých osvědčených receptech a spoléhá se na touhu hráčů drtit jedno monstrum za druhým, nicméně vývojáři chtějí hráčům nabídnout mnohem větší volnost a možnosti rozhodování. Ono to sice v TitanSilverfall Questu mohlo vypadat, že si můžete jít kam chcete, avšak pořád jste byli taženi jednou stezkou až k cíli, to by se zde stát nemělo. Silverfall nejenže se odehrává v rozlehlém světě, který si můžete sami prozkoumávat, ale vašimi činy bude zpočátku z velké míry autonomní prostředí značně ovlivňováno. Svými rozhodnutími ovlivníte osud svůj i celé země, z čehož zákonitě vyplývá, že půjde o hru nelineární, kde bude dopředu nalinkováno jen opravdové minimum věcí.

Pojďme se podívat na konkrétní příklady. Jako první si vezměme kupříkladu frakce. Podle toho, jaké typy nepřátel zabíjíte a komu pomáháte v podobě vedlejších úkolů, se váš hrdina vyvine buď technickým či přírodním směrem. První zmíněný typ si rozumí s mnoha třídami střelných zbraní a neštítí se ani výbušnin, přičemž si své tělo vylepšuje nejrůznějšími předměty, jež jsou vlastní spíše cyborgům, tak příznivci čisté přírody sázejí spíše na vyvolávání pomocných kreatur nebo na sebe sami rovnou berou podobu lesních zvířátek, k nimž vlkodlak dozajista patří. Další Silverfall příklad se týká parťáků, které cestou potkáte a jichž může být až osm. Nejdříve je však musíte nějakým specifickým způsobem přesvědčit, aby vás následovali a teprve poté si s nimi užijete mnoho zábavy, jelikož s sebou často přináší objevné vedlejší úkoly, takže vystoupíte z hlavní dějové linie a vydáte se pomoci nově nabytému kamarádovi. Kolegové do party přináší rovněž nové dialogy a po vzoru Baldurs Gate se mají rádi, nenávidí, milují, to vše i vzhledem k vašemu hlavnímu hrdinovi. Kumpáni dokonce bojují tím více a lépe, čím jste jim sympatičtější. Třetím příkladem je budování kariéry skvělého hrdiny. Zpočátku si vyberete akorát jednu z ras, buď budete člověkem, elfem, goblinem nebo trollem, ovšem na volbu povolání v tomto případě zapomeňte. Žádná striktní omezení se zde konat nebudou a vy si tak smíte vybírat ze všech 150 schopností ve hře dostupných, jež si pak samozřejmě budete vylepšovat. Fantazii ve vytváření postavy se tak meze nekladou, zvláště když vezmeme v potaz, že i ve schopnostech můžeme snoubit boj, magii a techniku.

Zpočátku si vyberete akorát jednu z ras, buď budete člověkem, elfem, goblinem nebo trollem, ovšem na volbu povolání v tomto případě zapomeňte.

Jak už bylo naznačeno, zdejší svět není tradiční fantasy pohádkou, jako spíšeSilverfall steampunkovou záležitostí ne nepodobnou Rise of Nations: Rise of Legends. Vaše domovské město zažívá invazi nemrtvých armád, které jsou vedeny poněkud zmutovanými trpaslíky, o nichž se moudří domnívali, že již vymřeli. Vy musíte objasnit, co za tím stojí a pochopitelně nápor padouchů zastavit. Hned zpočátku hry se ocitnete v roli mocného mága a budete si moci na vlastní kůži ozkoušet, jak mocnými se možná jednou stanete. Po několika minutách však již ovládáte svého slaboučkého hrdinu, s nímž se budete několik desítek hodin honit po zkušenostech a objevovat nonkonformní svět. Jedním z hlavních úkolů bude znovu vybudovat zničené město, čehož docílíte postupným plněním questů, přičemž by mělo záležet v jakém manýru tak činíte – město totiž bude buď technologicky či přírodně založeno, což se projeví jednak na zevnějšku, druhak na obyvateli poskytovaných službách, jež se týkají kupříkladu prodeje zbraní.

Příběh je pro Silverfall sice důležitý, nikoliv však nejdůležitější, a přestože narazíme na spoustu vtipů, budou dialogy spíše kratšího charakteru. Tvůrci podle svých slov tvoří především akční RPG s tou nejlepší možnou hratelností. K tomu máSilverfall dopomoci i silný engine, jenž nezdržuje zbytečnými nahrávacími obrazovkami, plynule střídá noc a den, využívá posledních shaderů a vůbec vypadá skvěle, ať se zrovna ocitáte na planinách, v lesích, zasněžených horách nebo dungeonech. Estetické pojetí je ke všemu hodně neortodoxní, jelikož vznikly cel-shadingem, jsou obtaženy černou linkou a vyvolávají tak komiksový nádech, který ve spolupráci s realistickým prostředím působí minimálně zajímavě. Návdavkem hra využívá čím dál tím populárnějšího fyzikálního enginu od společnosti AGEIA, ovšem zatím nevíme, zda jde spíše o plus, nebo mínus.

Hned zpočátku hry se ocitnete v roli mocného mága a budete si moci na vlastní kůži ozkoušet, jak mocnými se možná jednou stanete.

Každopádně má Silverfall velké ambice i potenciál stát se jedním z nejlepších akčních RPG. Je sice těžké předpovídat, zda překoná Diablo 2, ale i kdyby se mu to nepovedlo, mohou si vývojáři říci, že šli jinou cestou a vytvořili tak do jisté míry odlišný titul, který se jim podle nás povede.

Index očekávání: 85%

Autor:


Témata: Diablo, SimCity, Vtip

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Další z rubriky

OBRAZEM: Pirátská exkluzivita Sea of Thieves je těžké zklamání

Sea of Thieves

Rozlehlý oceán, hledání pokladů podle mapy, potápění či bitvy na moři. Zní to jako vzrušující zábava? Celkem ano. A...

Bude Detroit spíše film, nebo hra? A není to nakonec jedno?

Detroit: Become Human (PS4)

Jedna z nejočekávanějších exkluzivit na PS4 nijak neskrývá své velké ambice. Výpravný sci-fi příběh ze světa, kde se...

Napodruhé a lépe. Battlefront 2 potěší každého milovníka Hvězdných válek

Star Wars Battlefront 2

Vydali jsme se do mrazivého Švédska okouknout zblízka napjatě očekávanou hru z prostředí Hvězdných válek. A dlouhé...

Domácí chipsy pro děti
Domácí chipsy pro děti

Upečte si domácí chipsy, ale pozor, jsou velice návykové.

Najdete na iDNES.cz