Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Simon 3D, Watchmaker, Syberia: CZ verze

  12:00aktualizováno  15. února 2003 3:00
Pokud se zajímáte o adventury a netrpělivě čekáte na vydání jejich lokalizovaných verzí, pak si nenechte ujít tento článek, v němž jsme podrobně rozebrali a vzájemně porovnali české verze již vydaného Simona 3D a dvou dalších netrpělivě očekávaných titulů (Syberia a The Watchmaker), které se na trhu objeví v průběhu listopadu.

Kdo daboval hru Simon 3D?

Hlavní postava:
Milan Šteindler (Simon)

Vedlejší postavy:
Jan Přeučil (Runt)
Pavel Pípal (Sordid)
Ilona Svobodová (Melisa)
Jiří Bruder (Swampy)
Dalimil Klapka (trpasličí princ)
Vladimír Fišer (Kalypso)
Klára Šumanová (princezna)
Jana Altmanová (Dobrá víla)
Libor Terš (právník)
Pavel Tesař (Bajaja)
Rudolf Kubík (Nin Jar)
Otto Rošetzký (Konvan)
Ján Maxián
Marcela Kyselová
Svatopluk Schuller
Jan Nedvěd
Zdeněk Hess

Jak vypadá obal hry?

Simon The Sorcerer 3D
recenze | rozhovor | screenshoty | návod | koupit

Puberťácký kouzelník Simon, na veřejnosti vystupující v ženských šatech („To je RÓBA!“ - pozn. Simon), s magickým potenciálem menším, nežli obsaženo je v obyčejném kameni, se nám vrátil. Hurá! Ta stará-mladá veselá kopa se sexistickými narážkami a humorem na zabití je opět zde a to v pořadí již třetím pokračování jedné z nejslavnějších adventurních ság. Poté, co se na konci druhého dílu Sordidova duše zmocnila Simonova těla, to s naším kouzelníčkem vypadalo nevalně, ale ejhle. Sordid se jaksi necítí ve své kůži a jeho věrný poskok a patolízal Runt opatřuje pánovi tělesnou schránku více hodnou krutovládce temnoty. To celé vede k tajně naplánované akci nazvané ,,znovuzrození‘‘, kdy se starý známý kouzelník Kalypso, toho času vlastnící Simonovu duši, rozhodne pasovat Simona do stavu ,,živých‘‘… Narozdíl od stařičkých předchůdců je tento příběh zasazen v popudu doby do plného 3D a klasické myšoidní ovládání vyměníme za nudnou klávesnici, což – co bychom si nalhávali - hráči znalí věci příliš neocení. A pokud jste k tomu ještě zaslechli fámy typu: Simon 3D je zklamání, grafika nic moc až hrozná, engine zastaralý a zabugovaný (CZ verze obsahuje 2 patche a měla by být bezproblémovější), celé je to spíše akční a pro malé dětičky atd., můžete jim částečně uvěřit, neb alespoň zpočátku je tomu skutečně tak. Avšak pozor! Nenechme se ošálit prvním klamným dojmem (byla by to škoda) a pusťme se s chutí do jedné z nejtužších a nejlegračnějších adventur, jaké jsem kdy hrál. Jelikož však tento článek pojednává hlavně o kvalitách lokalizace, při potřebě získání více informací jukněte zde na recenzi (i když dle mého poněkud nadhodnocenou).

Originální anglická verze Simona 3D obsahuje dabing velice kvalitní a úkol lokalizace byl proto jistě nelehký. Vždyť jen fakt, že samotného Simona namlouval svým nezapomenutelným projevem Chris Barrie, známý jako Arnold Jidáš Rimmer z Červeného trpaslíka, nastavuje kvalitativní laťku do závratných výšin. A jakže se to našim povedlo? Nebudu vás napínat… Na jedničku… Nemám rád školní hodnocení, ale dovolím si přidat k té jedničce hvězdičku a celé to nakonec podtrhnout a orámovat. 60% úspěchu tvoří nepochybně obsazení toho správného typu člověka na svéráznou Simonovu postavu, a i když je Chriss výborný, obsazení režiséra a herce Milana Šteindlera považuji za krok vskutku geniální (musím CD Projektu zatleskat – bravo!). Dokonce bych řekl, že jako Simon mi sedí mnohem více než zmiňovaný Chriss a po dohrání hry si vůbec nedokážu představit, že by Simon mluvil jinak. Ani další zvučná jména, mezi nimiž najdeme např. Jana Přeučila, Pavla Pípala, Dalimila Klapku a další, nezaostávají za stínem hlavního hrdiny a skvěle dotvářejí zbylých 40% úspěchu. Bahenně a roztomile znějící Močálník Swampy, přechytrale vyčůraný Kalypso, „R“ a „Ř“ špatně vyslovující barbar Konvan, taliánský prodavač pizzy („jééédna éxtra pízza pro mladéého páána s éxtra póórcí sýýýra“), drsná teroristická organizace za svobodu červotočů, whisky milující rozcestník („škyt, chcééš přes dršku? Škyt…“), ďábelský páreček ďáblíků a jiní, to vše jsou nezapomenutelné postavy, při jejichž projevu nezůstane jedno oko suché (myšleno smíchy :o)). A málem bych zapomněl na Gnómy, ubohé trpaslíky, kteří se rodí a rostou jen pro následovné vystřelování z odpalovací rampičky směrem na terč (jak prostý a šťastný smysl života). Když vám ale povím, že gnómové jsou hlasově příbuzní s váženými občany rómského původu… („Di dó prčíííc týýýý lotronóóóse“) no,… to skoro ani nemá cenu popisovat… to musíte slyšet. :o)

K čemu by byl vynikající dabing bez slušného překladu. Ano, k ničemu. Nechci tu nějak provařovat fakt, že za ním stojí člověk, který evidentně adventurám rozumí a ví co se sluší a patří, ale je to tak. Co k tomu dodat. Snad jen, že nezůstalo naštěstí u suchého doslovného překládání, jak tomu bývá u některých poloamatérských překladatelů, ale právě naopak je brán v potaz humor celé hry s přihlédnutím na českého hráče (např. květina Smelly Woodruff jako Mařinka záprdková). Uslyšíte narážky na Karla Gotta, šrouby do hlavy atd. v míře, která se dá zařadit do kategorie okořenění a nejedná se tudíž o nějaké nešťastné úchylky od originálu. Pěl jsem zatím na Simona 3D samou chválu a co by to bylo za Robotrona, kdyby si také nepostěžoval. Občas se stává, že titulky nesedí přesně s dabingem a u některých vět zvuk dokonce vypadl úplně, ale mám pocit, že u anglické verze se to stávalo taktéž. Ovšem při lokalizaci se tomu vyhnout myslím dalo.

Verdikt: Vzhledem k opravdu slabé grafice a příšerně nudnému až skoro hloupému začátku je Simon průměrnou hrou, i když od poloviny je to ta stará dobrá tuhá adventura ze staré školy. Kdyby autoři nešli trapně do 3D a zůstali u překrásně ručně kreslené grafiky reprezentující díly minulé, byla by to jedna z nejlepších adventure poslední doby. Jak jste však jistě správně pochopili, neb čtenáři Bonuswebu jsou samí inteligentní lidé, z šedého průměru hru vytrhává nejlepší lokalizace, jaká se zatím u nás objevila. Možná vás nyní napadne jedno slovo: Mafia. Ano, zde je dabing taktéž výborný, ale u Simona mi přijde ještě o stupínek lepší. (tady bych si dovolil nesouhlasit, dabing v Mafii mi přijde právě o onen stupínek kvalitnější - by Vreco)

Hodnocení české verze hry: 7/10
Samostatné hodnocení lokalizace: 10/10 (8,5/10 by Vreco)

Jak vypadá obal hry?

Kdo daboval hru Watchmaker?

Hlavní postavy:
Tomáš Borůvka (Darrel)
René Slováčková (Victoria)

Vedlejší postavy:
Miroslav Večerka
František Kreuzmann
Martin Poddaný
Lucie Svobodová
Robert Jašków
Lenka Novotná

The Watchmaker
recenze | rozhovor | screenshoty | návod | koupit

Existuje jistá teorie pojednávající o energetických kanálech, neboli takzvaných leyliniích, protínajících matičku Zemi v mystických a mýtických oblastech. Celkem nic, kvůli čemu by se měl mladý sebevědomý detektiv a specialista na paranormální jevy příliš vzrušovat. Není tedy divu, že nabídka od společnosti Norman & MacGreen, vyřčená po telefonu v půl třetí ráno, Darrela Boona pěkně vytočila. Darrel: „Co si o sobě ty lidi vlastně myslí… Tak. Přijela limuzína a nepřejte si mě, jestli to nebude stát zato…. Popravdě celá tahle akce na mě působí více než podivně. Mám se ihned vydat do Rakouských Alp a hledat jakési kyvadlo, co bylo ukradeno bláznivými náboženskými fanatiky, a které údajně prostřednictvím leyliníí hromadí energii, což má mít do nadcházející půlnoci katastrofální následky. Věřte nebo ne. A co čert nechtěl, pokud nabídku přijmu, podmínkou je spolupráce s ženskou! Bože můj… Nic proti ní (docela ujde), ale raději pracuji sám. Sakra, kdyby zato nebyly takový prachy… No tak fajn. Beru. Co nadělám. Vzhůru na tajemný hrad v Alpách.“ The Watchmaker je klasickou „vážnou“ adventurou, jak ji známe například z Gabriel Knighta , převlečenou do 3D moderního prostředí. Kdybych si nebral servítky, řeknu, že Gabriel je zde kopírován poměrně dosti (hlavně jeho třetí pokračování). To však neberte vyloženě za výtku. Inspirovat se vynikající hrou v rámci jistých mezí, v tom nevidím nic špatného. Za zajímavou možnost považuji přepínání si mezi Darrelem a Victorií, kdykoli se zamane. Bohužel ale je jen málo případů, kdy má toto vůbec nějaký vliv. Přišlo mi trochu zvláštní povídat si například s údržbářem prostřednictvím Darrela, následně přepnout na Victorii a absolvovat tentýž rozhovor znovu. Myslím si, že by neuškodilo více fantazie a invence při tak skvělém potenciálu, který jistě dvě herní postavy nabízí. Co však musím pochválit, je ovládání. U 3D adventur je celkem na štíru, když se musíte potácet s komplikovanými kamerami anebo kiksy v prostředí. Snižuje se tak schopnost pořádně se do příběhu ponořit. Zde je vše vyřešeno opravdu k maximální spokojenosti. Za výborný považuji nápad ovládat hru jak klávesnicí, tak myší. Každému co vyhovuje… Jak prosté, jak geniální, milý Watsone (recenzi hry naleznete zde).

A teď to hlavní: jak se povedla lokalizace. Hra je opatřena titulky i dabingem a z dabingu mám takové smíšené pocity. Snad je to tím, že jsem předtím hrál Simona, ale připadá mi takový nemastný neslaný. Ne že by byl vyloženě špatný, to určitě ne, ale ničím nepřekvapí. Možná je to dáno absencí opravdu známého hlasu, možná je to neosobitým přístupem hlavních postaviček, možná jen prostě mám averzi k nafoukanému Darrelovi jako takovému, možná… kdo ví. Na druhou stranu zase ale typově jednotlivé dabingy na postavy celkem sedí. Kuchař, co si rád v pracovní době přihne, profesionálně vystupující správce hradu, škrobená a málo sympatická postarší hospodyně, na jedné straně zakomplexovaná a na druhé kapánek namyšlená mladá pokojská, nervní zahradník… ti všichni celkem vyhovují. Takže jak si vlastně odůvodnit ten zvláštní „nic moc“ pocit? Když nad tím popřemýšlím, zakopaný pes bude přece jen v Darrelovi a Victorii. Hlavní postavy by asi zasloužily trochu více péče.

Textově bych překladu mohl těžko něco vytknout, dokonce jsem nezahlédl ani nějaké překlepy, typické šotky a tak. Snad jen taková maličkost. Nepřistoupilo se na překládání grafiky, myšleno obrázků, jako například v menu, kde máme starou dobrou angličtinu a při najetí na položku se objeví dole česká titulková alternativa. Trochu zvláštní pojetí, ale dá se to.

Verdikt: Watchmaker je dobrá hra, i z hlediska lokalizace je to dobře odvedená práce, ale doufám, že mi za to hlavu nikdo neutrhne - celkový pocit mám nakažený jakousi malilinkatou béčkovostí. Například jsem se ještě nezmínil o grafice a to musím napravit. Narozdíl od enginu je dojem z výtvarna dost mizivý, což je dáno opravdu odfláknutými texturami. No ale nechme grafiku grafikou, hlavní je přeci atmosféra, příběh atd., a toho si ve Watchmakerovi užijete až až… A málem bych zapomněl, hra je dost těžká. Nedoporučuje se začátečníkům.

Hodnocení české verze hry: 7/10
Samostatné hodnocení lokalizace: 7/10

Jak vypadá obal hry?

Syberia
recenze | rozhovor | demo | trailer | screenshoty | návod | koupit online

A nyní zlatý hřeb. Něco, kvůli čemu jsou adventury tak skvělé. To, proč by se měl každý akční maniak dloubnout do žeber, uvědomit si vlastní já a zapřemýšlet, popřípadě se rovnou obrátit za muk šílených na pravou víru. To přesně totiž vyjadřuje dítko pana Sokala a firmy Microids - Syberia.

Kate Walkerová je krásná mladá slečna a jen tak mimochodem i právnička firmy Mason & Lormont Ass. Za úkol dostala vyjednání smlouvy s Annou Voralbergovou o odkoupení továrny na automatony, což jsou mechanické hračky podobné Čapkovým robotům. Ale ejhle. Po příjezdu do malebné vesničky Valadilene a následném ubytování se naše milá Kate dozvídá nemilou zprávu. Anna zemřela. Tragédie jistě hrozná, ale z hlediska obchodu ne nepřekonatelná překážka, protože Anna údajně neměla žádné žijící příbuzenstvo. S vidinou brzo vyřízené záležitosti se Kate vydává po malé bouři ozonem vonícími ulicemi Valadilene za místním notářem. Sami jistě zcela správně tušíte podraz. Co by to bylo za příběh bez pořádného háčku a tím je Hans Voralberg, Annin bratr - údajně mrtvý a nyní vzkříšený. Chudince Kate nezbývá nic jiného, nežli se vydat po Hansových stopách.... Syberia je v podstatě taková nejklasičtější adventure ve 2D (zaplať pánbůh), i když s 3D renderovanou, ale naprosto úchvatnou a překrásnou grafikou. A když říkám klasická, myslím to v pravém slova smyslu. Opírá se o silný příběh, atmosféru a postavy, naproti tomu je zde menší množství předmětů a aktivních prvků na jednotlivých obrazech. Právě ten fakt, že hra je méně náročnější, přispívá významným způsobem k procítěnějšímu ponoření se do úžasného staronového automatony poznamenaného prostředí. Navíc hra je přímo vhodná jako zasvěcení do nového světa adventur pro pařany neznalé, a to je přesně to, co náš drahý umírající žánr potřebuje… Novou krev…. I když bych se o Syberii rád rozepsal více, místo mě poněkud tlačí a já vás alespoň odkáži na recenzi, s jejímž obsahem bez výhrady souhlasím.

Z hlediska lokalizace si musím oddechnout. Nestalo se to čeho jsem se obával v nočních můrách z nejhorších. Přeloženy jsou titulky a dabing je ponechán v originálním znění, aleluja. Věřte mi, že toto rozhodnutí je to jediné pravé a správné, protože si nedovedu v žádném případě představit tak kvalitní český dabing, aby se ani trochu nenarušila krása celé hry. To by byl úkol nesplnitelný, takřka nadlidský. Navíc jsem se při hraní anglické verze do Kate, a tudíž i do jejího hlasu, skoro zamiloval :o). Narozdíl od Watchmakera jsou přeloženy i grafické prvky obsahující text a vzhledem k tomu, že různých plakátů a jiných vylomenin je zde poměrně dost, nešlo to jinak. A nutno říci, že je grafici zpracovali nádherně. Další věc, kterou bych zmínil, ale není nijak zásadní a spíše subjektivní, je samotný překlad z angličtiny. Jelikož zůstal dabing originální, bylo velice jednoduché sledovat, co vyjadřuje postava projevem mluveným a co českým textem. Trošičku mě občas napadalo „sakra, tohle bych asi přeložil jinak“, ale jak říkám - významově samozřejmě překlad sedí, jen ze subjektivního pocitu a z toho faktu, že jsem na Syberii extra vysazen, bych v některých případech volil malebnější češtinu.

Verdikt: Bez debaty. Syberia je za poslední dobu určitě jedna z nejlepších adventur, možná jedna z nejlepších vůbec. Musím sice přiznat, že by mohla být malinko delší, ale co je dnes dokonalé. Navíc se už pracuje na pokračování.

Hodnocení české verze hry: 9/10
Samostatné hodnocení lokalizace: 8/10

No a máme to za sebou. Pokud čtete jen závěry, musím vám povědět, že vás nemám rád… (ne, dělám si legraci - mám vás rád, samozřejmě :o)). Jestliže uvažujete o hře, při které se pěkně zapotíte, šíleně zasmějete a vychutnáte nejlepší český herní dabing, přičemž u vás není grafika tím hlavním, volba je jasná - Simon 3D. Sám za sebe ovšem doporučuji Syberii – hru jak pro opravdové fajnšmekry, tak i pro začátečníky. Prostě pro lidičky, co poznají pravé umění (a že do něj Syberia patří, o to se klidně i porvu…). Pozornost si ale určitě zaslouží i třetí adventura, tedy tajemný a solidní Watchmaker. Všem, kdož se zasloužili o lokalizaci těchto tří adventur, patří mé poděkování, neb je to činnost záslužná a pro angličtinou nepostižené hráče představuje doslova smilování. Jsem rád, že se vedle autíček a akčních nesmyslů konečně překládají i hry, u kterých to má vysloveně význam a opodstatnění. Děkuji.

Autor:


Nejčtenější

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...

Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...Lepší než GTA? Ohlédnutí za prvním dílem Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

Původní Red Dead Redemption patřilo s přehledem k nejlepším hrám minulé generace konzolí. Cenami ověnčená kovbojka...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

Osm a jedna exkluzivní klasika, které by si zasloužily remake na PS4

Killzone 2

Po fenomenálním Shadow of the Colossus vývojáři z Bluepoint Games oznámili, že se chystají na další remake. Půjde opět...

Další z rubriky

RECENZE: State of Mind je i přes spoustu chyb zajímavým sci-fi příběhem

State of Mind

Ambiciózní novinka od německých adventurních specialistů z firmy Daedalic detailně rozpracovává témata, nad kterými se...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Hearthstone: The Boomsday Project láká na mechy a spíš nudí

Hearthstone: The Boomsday Project

S The Boomsday Project slaví návrat mechové a nové klíčové slovo Magnetic upravuje dynamiku hry i prostor pro...Najdete na iDNES.cz