Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Simulátor stavby: Jeřáb je dlouhá a neplacená fuška

aktualizováno 
Stavař tvrdej chleba má a můžete se do něj zakousnout i vy. I když v tomto případě raději ne.
20

Simulátor stavby: Jeřáb

Platforma: PC

  • Netradiční téma
  • Nízká cena
  • Přibalený CityLife Deluxe
  • Grafické bugy
  • Ani simulátor, ani nezávazná zábava
  • Strnulá grafika
  • Pouhé tři mapy
  • Špatný fyzikální model

Levné, neinvenční zpracování a téma atraktivní asi jako kariéra v kotelně odsuzují hru k zapomnění.

Herní karta

Ve hře se dostanete k ovládání stavebního jeřábu a vaším úkolem bude to samé, co provádí skuteční jeřábníci. Tedy přenášení monolitických betonových bloků i přepravních kontejnerů z místa A na místo B. To není, samo sebou, žádná hračka, protože blok je nutné v místě položení správně natočit. A hlavně: veškeré operace probíhají v reálném čase, takže sestavení takového jednoho patra rodinného domku vám zabere pár desítek minut.

Jerab_01Na rozdíl od skutečných jeřábníků disponujete širokou škálou různých pohledů, z nichž suverénně ten nejvyužívanější je pohled shora, viz. obrázek nalevo.

Výhled z kabiny jeřábu je naprosto k ničemu, protože vám nikdo neradí, kam s nákladem. Rovněž všechny další pohledy jsou příliš daleko od dění a kazí celkovou perspektivu, takže není problém přenášený betonový blok napálit do rozestavěného domku.

Naštěstí, a v tom se Jeřáb odlišuje od reality, vašimi akcemi nemůžete domky rozbořit. Ať mlátíte panelem do domu jak chcete, konstrukce drží jako přibitá. Ať tentýž blok zaseknete do čehokoliv, jeřáb se neohne ani o píď. Za nehody se sice strhávají body, ale jelikož žebříčky šikovnosti virtuálních jeřábníků nevedou na žádnou on-line stránku, můžou vám být šumák.

Na listopad je naplánované tematické pokračování Simulátor stavby: Demolice, které by mohlo mít destruktivnější stránku stavařiny už ošetřenou.

K dispozici jsou celé tři mise: jedna na venkově, druhá v centru města, třetí v přístavišti. Každá z nich vyzkouší vaše jeřábnické schopnosti až na kritickou mez. A to je, prosím, vše.

Jerab_02

A to je celé?

Vážení přátelé, ano. Ze dvou let recenzování freeware titulů jsem navyklý na leccos, od abstraktní arkády o sbírání prázdných lahví, po filozofickou simulaci nesmrtelnosti, která hráčům svou nudností dokazuje, že věčný život by rovněž byla jedna velká nuda. Ale simulátor jeřábu se v absurditě dostává na samý vrchol bizarnosti.

Jerab_03Popusťme uzdu fantazie a představme si, co by Jeřáb potřeboval k dokonalosti. V prvé řadě lepší vizuální stránku. Staveniště ve hře jsou opuštěná jako po virové epidemii. Nenajdete žádné pracující ani lelkující kopáče.

Hráč by si také mohl hlídat spotřebu paliva, povětrnostní podmínky a čas do obědové pauzy. V kategorii her simulujících "každodenní práci" je Jeřáb na samé špičce propracovanosti, avšak nejde o perfekcionistické dílo.

Zásadní problém ale není v tom, že je Jeřáb příliš daleko od reality, nýbrž naopak v tom, že se realitě vůbec pokusil přiblížit. Ze základní definice je "hra" (počítačová i analogová) souborem určitých pravidel zestručňujících realitu a ve výsledku má svého uživatele především bavit.

Cokoliv ujetého by mohlo být zábavnější, než sedět v kabině virtuálního jeřábu a vykonávat zadarmo tutéž činnost, za kterou jsou stavaři v realitě placeni.

Jerab_04

Kde nic není, ani smrt nebere

Možná by se nad Jeřábem daly přimhouřit obě oči, pokud by vyšel zdarma jako freeware. Avšak skutečnost, že za jeho cenu dnes koupíte rok staré herní pecky, bere téhle hře vítr ze všech plachet. Nemáte-li na stavební stroje úchylku, dejte od jejich pák ruce pryč.

Jerab_05Levné a neinvenční zpracování jdoucí ruku v ruce s tématem atraktivním asi jako kariéra v kotelně, celou hru zkopává do propasti zapomnění. V distribuci sice dostanete zdarma k Jeřábu městskou budovatelskou strategii CityLife Deluxe, ale tu samostatně pořídíte levněji.
Autor:


Hodnocení hry

Redakce

20 %

Čtenáři

52 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 579 čtenářů


Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

RECENZE: Age of Empires: Definitive Edition není příkladný remaster

Age of Empires: Definitive Edition

Kultovní strategie z roku 1997 Age of Empires, která si vysloužila legendární status, dostala nový kabát a nějaká ta...

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...Najdete na iDNES.cz