Simulátor stavby: Jeřáb je dlouhá a neplacená fuška

aktualizováno 
Stavař tvrdej chleba má a můžete se do něj zakousnout i vy. I když v tomto případě raději ne.
20

Simulátor stavby: Jeřáb

Platforma: PC

  • Netradiční téma
  • Nízká cena
  • Přibalený CityLife Deluxe
  • Grafické bugy
  • Ani simulátor, ani nezávazná zábava
  • Strnulá grafika
  • Pouhé tři mapy
  • Špatný fyzikální model

Levné, neinvenční zpracování a téma atraktivní asi jako kariéra v kotelně odsuzují hru k zapomnění.

Herní karta

Ve hře se dostanete k ovládání stavebního jeřábu a vaším úkolem bude to samé, co provádí skuteční jeřábníci. Tedy přenášení monolitických betonových bloků i přepravních kontejnerů z místa A na místo B. To není, samo sebou, žádná hračka, protože blok je nutné v místě položení správně natočit. A hlavně: veškeré operace probíhají v reálném čase, takže sestavení takového jednoho patra rodinného domku vám zabere pár desítek minut.

Jerab_01Na rozdíl od skutečných jeřábníků disponujete širokou škálou různých pohledů, z nichž suverénně ten nejvyužívanější je pohled shora, viz. obrázek nalevo.

Výhled z kabiny jeřábu je naprosto k ničemu, protože vám nikdo neradí, kam s nákladem. Rovněž všechny další pohledy jsou příliš daleko od dění a kazí celkovou perspektivu, takže není problém přenášený betonový blok napálit do rozestavěného domku.

Naštěstí, a v tom se Jeřáb odlišuje od reality, vašimi akcemi nemůžete domky rozbořit. Ať mlátíte panelem do domu jak chcete, konstrukce drží jako přibitá. Ať tentýž blok zaseknete do čehokoliv, jeřáb se neohne ani o píď. Za nehody se sice strhávají body, ale jelikož žebříčky šikovnosti virtuálních jeřábníků nevedou na žádnou on-line stránku, můžou vám být šumák.

Na listopad je naplánované tematické pokračování Simulátor stavby: Demolice, které by mohlo mít destruktivnější stránku stavařiny už ošetřenou.

K dispozici jsou celé tři mise: jedna na venkově, druhá v centru města, třetí v přístavišti. Každá z nich vyzkouší vaše jeřábnické schopnosti až na kritickou mez. A to je, prosím, vše.

Jerab_02

A to je celé?

Vážení přátelé, ano. Ze dvou let recenzování freeware titulů jsem navyklý na leccos, od abstraktní arkády o sbírání prázdných lahví, po filozofickou simulaci nesmrtelnosti, která hráčům svou nudností dokazuje, že věčný život by rovněž byla jedna velká nuda. Ale simulátor jeřábu se v absurditě dostává na samý vrchol bizarnosti.

Jerab_03Popusťme uzdu fantazie a představme si, co by Jeřáb potřeboval k dokonalosti. V prvé řadě lepší vizuální stránku. Staveniště ve hře jsou opuštěná jako po virové epidemii. Nenajdete žádné pracující ani lelkující kopáče.

Hráč by si také mohl hlídat spotřebu paliva, povětrnostní podmínky a čas do obědové pauzy. V kategorii her simulujících "každodenní práci" je Jeřáb na samé špičce propracovanosti, avšak nejde o perfekcionistické dílo.

Zásadní problém ale není v tom, že je Jeřáb příliš daleko od reality, nýbrž naopak v tom, že se realitě vůbec pokusil přiblížit. Ze základní definice je "hra" (počítačová i analogová) souborem určitých pravidel zestručňujících realitu a ve výsledku má svého uživatele především bavit.

Cokoliv ujetého by mohlo být zábavnější, než sedět v kabině virtuálního jeřábu a vykonávat zadarmo tutéž činnost, za kterou jsou stavaři v realitě placeni.

Jerab_04

Kde nic není, ani smrt nebere

Možná by se nad Jeřábem daly přimhouřit obě oči, pokud by vyšel zdarma jako freeware. Avšak skutečnost, že za jeho cenu dnes koupíte rok staré herní pecky, bere téhle hře vítr ze všech plachet. Nemáte-li na stavební stroje úchylku, dejte od jejich pák ruce pryč.

Jerab_05Levné a neinvenční zpracování jdoucí ruku v ruce s tématem atraktivním asi jako kariéra v kotelně, celou hru zkopává do propasti zapomnění. V distribuci sice dostanete zdarma k Jeřábu městskou budovatelskou strategii CityLife Deluxe, ale tu samostatně pořídíte levněji.
Autor:

Hodnocení hry

Redakce

20 %

Čtenáři

52 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 581 čtenářů

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

Další z rubriky

RECENZE: Co říká na počítačové závody Dakar 18 skutečný závodník?

Počítačová hra Dakar 18

Tentokrát jsme ponechali recenzi na opravdových profesionálech. Co na ambiciózní simulátor Dakar 18 říká expert na...

RECENZE: Temnou tahovou strategii Space Hulk: Tactics srážejí nedodělky

Space Hulk: Tactics

Nebezpečné mimozemské potvory, rozpadající se kosmický koráb a horda po zuby ozbrojených elitních vojáků a není to...

RECENZE: Thronebreaker je parádní karetní Zaklínač. I bez Geralta

Thronebreaker: The Witcher Tales - obrázky z recenzování

Sběratelských karetních her je v poslední době tolik, že by je nespočítal ani pacient trpící chronickou mnohoprstostí....

Najdete na iDNES.cz