Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sin City: Město hříchu - recenze filmu

  12:02aktualizováno  10:25
Jeden z nejočekávanějších a odkládaných snímků letošního roku, filmové zpracování kultovního komixu Sin City od Franka Millera, konečně dorazil na plátna našich kin. Jaký je dle tří pohledů z redakce BonusWebu, to se dočtete v dnešním článku.

25. července se ve Slovanském domě konalo promítání filmu Sin City pořádané herním vývojářským studiem Mindware. Pozvána byla spousta lidí z branže a protože nechyběl ani BonusWeb, Sin City přinášíme vám názory tří členů redakce na tento snímek.

Názor první (David Sillmen):
Komiks, to není jen Superman, Batman či Spider-man. Zatímco u nás ještě pořád nejsou komiksy natolik rozšířené, aby o nich panovalo všeobecné povědomí sahající za hranice zmíněných „manů“, USA je originálním obrázkovým knížkám zemí zaslíbenou. Paradoxem je, že ačkoliv Evropané obecně komiksům tolik neholdují, na filmy s jejich tematikou se podívají stejně rádi jako Američané. Boom snímků na motivy neohrožených hrdinů dosahuje svého vrcholu, ostatně nedávno jsme tu měli skoro až přestřeleně realistický Batman Begins, jehož přesným protikladem je právě filmové zpracování Sin City. Autor předlohy, Frank Miller, se ve světě komiksů těší podobné pověsti jako Quentin Tarantino či Robert Rodriguez v oblasti filmové. A proč to říkám? Inu, jednoduše proto, že právě R. Rodriguez měl při natáčení hlavní slovo, přičemž neváhal vystoupit z cechu režisérů, aby si na direktorskou židli mohl vedle sebe posadit právě Franka Millera, jehož přínos filmu je nezanedbatelný, jelikož scénář se poměrně striktně drží předlohy. A světe div se, své místo v titulcích má za natočení jedné osobité scény i Tarantino.

Tohle trio prostě nemohlo natočit obyčejný film, jakým je podle mého názoru například nový Batman, byť nepostrádá vysokou kvalitu. Už několik úvodních záběrů mé domněnky potvrzuje. Nejdříve nevíte co si máte myslet, avšak po čase pochopíte, že máte co do činění se zcela novou metodou natáčení, která dosud nevídaným a Maxe Payna připomínajícím způsobem mísí film s komiksem. Přestože se o filmu občas mluví jako o černobílém, není tomu tak. Sin City Nehledě na zřídkakdy se vyskytnuvší jásavější barvu, jde především o nejrůznější a skvěle skloubené odstíny šedé. Už z nátury samotného Sin City (Město hříchů) si domyslíte, s jak silným noirovým nádechem se setkáte. Možná už to ani není nádech, spíše nasycenost. Samotné město není filmem kdovíjak protežované, takže se netěšte na jeho prohlídku kousek po kousku. V naprosté většině záběrů se nachází v pozadí, přičemž prim zde hrají detaily charakterově skvěle vykreslených postav. Kdo v hlavní roli čeká největší „star“ filmu Bruce Willise, plete se stejně jako jsem se pletl já. Ústřední hrdina zde neexistuje, i když hned několik postav by tento post zvládlo s prstem v nose. Krom zmíněného Bruce a možná Mickey Rourka zde nenarazíte na herce, kteří by patřili do pomyslné a všeobecně přijímané „první ligy Hollywoodu“, ovšem poté, co předvedli v Sin City bych jim vstupenku do tohoto klubu vyvolených klidně vystavil.

Filmu by se dal vytknout jeho pomalejší spád, přeci jen příběh by mohl plynout o fous rychleji, na druhou stranu to neznamená, že byste se snad měli nudit. Rodriguez není obyčejným režisérem a často si libuje v šokujících scénách, jejichž překvapivost i brutalita váš mozek na několik okamžiků dozajista zaměstnají. Sin City Skladba z několika kratších příběhů nebyla špatnou volbou, avšak možná bych si představoval jejich větší, nejen spíše symbolickou, provázanost. Něco podobného bylo ale vzhledem ke komikové předloze zřejmě neproveditelné. Brutálních scén byste se tu jen stěží dopočítali, jsou prostě na každém rohu a mnohdy se tváří hodně nevybíravě, komiksová optika jim ale dodává nadhled. Naštěstí také nejdou o prostou samoúčelnost.

Zkratkovitě a bez spoilerů bychom si měli prolétnout děj, který obstarává Willisův policista Hartigan, jenž prováže svůj osud s malou, později vyspělejší dívkou Nancy (hraje jí kočka Jessica Alba), dále nechybí epizodička bijce Marva (neuvěřitelně uvěřitelný Mickey Rourke), který se mstí za smrt své milé Goldie a činí tak skutečně stylově. Podíváme se i do pověstného Starého města, kde vládne gang prostitutek, s nimiž sdílí problém čerstvě plasticky přeoperovaný Dwight (drsný Clive Owen). Elijah Wood se skvěle zhostil záporňáka Kevina, až z něj jde strach a není to jen kvůli tomu, že se pohybuje výhradně ve tmě. A nezklamal ani Benicio Del Toro, představitel další nepříliš kladné postavy – Jackie Boye, kterého čeští překladatelé nevímproč překřtili na „chlapeček Jackie“. S titulky se to dá ještě vydržet, ale dabované verzi se vyhněte. Nejenže byste se setkali s podobnými lapsy, ale přišli byste i o unikátní hlasy amerických herců, především pak Rourka.

Sin City Sin City sice má své chybky, ale skrz naskrz je to originální, surový, skvělý, brutální, komiksový až úchylně vypointovaný film, na který se rozhodně vyplatí jít vícekrát. Jediná podmínka: nesmíte mít odpor ke komiksům a netradiční filmařině.
Hodnocení: 90%

Názor druhý (Ondřej Mirtes):
Uff, druhé nepřímé setkání s komixem během několika málo dnů. Člověk celý život vidí maximálně u kamaráda povalující se Rychlé šípy a najednou taková várka. Po napsání recenze na hru Fantastic Four jsem se ještě ten samý den vydal do Slováče, na Sin City: Město hříchu. Filmové zpracování "grafického románu" Franka Millera. Režie Robert Rodriguez s přispěním Franka Millera a Quentina Tarantina. Hrají Bruce Willis, Eljah Wood a další, pro mě méně známá jména. Tak na takový suchý výčet se dívám pokaždé, než se rozhodnu shlédnout nějaký film, abych si o něm udělal alespoň malou představu. Zalíbila se mi koncepce každéhu záběru - celý černobílý až na jeden objekt, který se pokaždé lišil - vlasy, oči, obličej nebo obloha, navíc s digitálně doladěnými prvky. Při některých záběrech z povzdálí, např. pohled na líbající, či vraždící se dvojici, se celý obraz změnil na kombinaci pouhých dvou barev - bílé a černé, bez jakýchkoli odstínů. Budilo to ve mě pocit pravé noir atmosféry, kterou jsem předtím zažil akorát tak u komixů v Maxu Paynovi 2. Atmosféra je jak u hry, tak i u filmu důležitá a tady jí bylo opravdu hodně.
Film je ztvárněním komixové předlohy obrázek po obrázku a je to z něj opravdu cítit. Dělí se na jednotlivé, menší povídky, jež se v té poslední naprosto úžasně spojí do jednoho celku, Sin City když hlavní hrdina v podání Bruce Willise potká v nočním podniku postavy z jednotlivých epizod. Karikaturní, zrychlené pohyby aut, morbidní humor a další scény, které o sobě vypovídají, že se před příchodem tohoto filmu nehýbaly a byly součástí papíru a hlášky vycházející z úst postav, které dříve byly jen černý text v bílé bublině.
Také přehnané násilí. Právě kvůli tomu jsem Sin City při sledování zavrhnul, protože je to síla: stříkající krev, několik oddělených hlav, těla bez končetin, hlaveň bouchačky zaražená do čela a v jedné z posledních scén je hlavní záporňák, navíc oproti první epizodě přetransformován do žlutého monstra (??), zbavován "obou svých zbraní", což mluví za své. V kině na velkém plátně a s prostorovým zvukem to přecijen působí jinak než na němém obrázku :-) Nedivím se, že v USA je film dostupný bez dohledu dospělých až od 17 let.
Ale s odstupem několika hodin a občerstven zdravým spánkem, shledal jsem Sin City filmem dle drsné komixové noir předlohy jak má být.
Hodnocení: 92%

Názor třetí (Ondra Zach):
Doufejme, že již jsou nadobro pryč doby, kdy si pod pojem comics většina lidí u nás představí maximálně dětský Čtyřlístek. Naštěstí i v nabídce našich specializovaných obchodů můžeme narazit na zásadní díla comicsu pro dospělé, mezi jejíž přední autory patří i Frank Miller. Ten má na svém kontě například dílo 300, které vypráví o skupince tří set válečníků tvořící barikádu mezi Řeckem a perskou armádou. Sparťané. A pak samozřejmě Sin City. Filmové Sin City je stylizované naprosto ve stejném duchu, jako to comicsové, dokonce i některé dialogy odpovídají do puntíku. Pro všechny ty, kteří neznají comics to může být "šokující" zážitek plný surovosti, výrazného a především nevšedního výtvarného ztvárnění. Na druhou stranu z pohledu člověka, jenž zná comics, se nic převratného neděje. Sledování filmu připomíná listování knížkou, kterou už dobře zná. Navíc rozjezd je ve velmi volném, ospalém tempu. Hitem sezóny se z mého pohledu stává Batman a ačkoliv je Sin City svým způsobem unikátní, něco tomu prostě chybělo.
Hodnocení: 80%

TIP: Na oficiálních stránkách filmu naleznete v sekci GAMES dvě hry hratelné přímo v internetovém prohlížeči. V té první se snažíme postřílet co nejvíce nepřátel, ve druhé jde o to neutopit se.

Důležité odkazy:

 • Oficiální web
 • Záznam v IMDb
 • Článek na iDNES
 • Autor:


  Témata: Clive Owen, Humor

  Nejčtenější

  KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

  Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

  Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

  Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

  Mashinky

  V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...  Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

  Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

  Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  Další z rubriky

  KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

  Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

  Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

  V Assassin’s Creed Odyssey nebudete asasínem, ale žoldnéřem bez štítu

  Assassin’s Creed Odyssey

  Zdánlivě nesmrtelná série Assassin’s Creed letos zavítá do starověkého Řecka, kdy řády templářů a asasínů ještě nebyly...

  Které herní resty se chystáte dohnat během prázdnin?

  Assassin's Creed Origins

  Před námi je z herního hlediska asi nejslabší měsíc v roce, což je ideální příležitost pro dohnání alespoň několika...  Najdete na iDNES.cz