Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SiS648: dobrý podklad pro Pentium 4

  12:00aktualizováno  12:19
S pojmem Pentium 4 se už zdaleka nepojí jen drahý čipset i850(E) a paměti Rambus RDRAM. Technologie DDR s frekvencemi 333 a 400 MHz přebírá vládu a v součinnosti s nejnovějšími čipsety firem SiS a VIA dýchá výše zmíněné kombinaci výkonnostně na záda. VIA je stále v licenčněprávní nemilosti Intelu - SiS využívá výhodu.

Rambus výkonnostně dostižen
Již před více než dvěma roky Intel ohlásil své partnerství na věčné časy s firmou Rambus, paměťovým inovátorem a zlatokopem, a vrhl na trh Pentium 4 spolu s čipsetem i850. Jak to se svazkem Intelu a Rambusu dopadlo asi víte – paměti Rambus DRAM se rozhodně nestaly dominantními a Intel už se na vlastní kůži přesvědčil o tom, že ignorovat DDR SDRAM a pokoušet se s Rambusem diktovat zbytku světa byla věru hloupá myšlenka. To všechno nicméně nemění nic na faktu, že paměti RDRAM jsou technologicky a výkonnostně na špičce a stejně tak tomu bylo v době uvedení i s čipsetem i850 – typická ukázka toho, že v některých firmách jsou schopnosti vývojových pracovníků nepřímo úměrné inteligenci vedení. Osmsetpadesátka se ve své poslední reinkarnaci (850E) z letošního května pramálo liší od svého předobrazu; účelem provedených drobných úprav bylo jen to, aby na tomto čipsetu běžela i Pentia 4 s jádrem Northwood.

Výkon kombinace i850E/RDRAM PC1066 je vynikající a konkurence se k němu blíží stále pouze zdola. Pokud si však uvědomíme cenu základních desek s čipsetem 850E a cenu pamětí RDRAM, případné nadšení pro takovouto sestavu u většiny z nás zřejmě rychle ochladne. A ochladne ještě více, když zjistíme, že motherboardy s lépe vybaveným (USB 2.0, AGP 8x) a podstatně levnějším čipsetem SiS648 se svojí rychlostí převelice blíží rychlosti intelovského komba. Server Tom’s Hardware Guide včera zveřejnil výsledky benchmarků několika nových základních desek a vypadá to, že SiS se má vskutku z čeho radovat. Posuďte to ostatně sami z následujícího grafu.

Comanche 4

Testovací sestava byla vybavena Pentiem 4 2,26 GHz (133MHz FSB), 256 MB paměti PC3200 (DR400) CL2 časované na DDR333 CL2,5 a grafickou kartou GeForce4 Ti 4200 (128 MB); desky se SiSem648 byly porovnávány s výše zmiňovanou kombinací i850E/RDRAM PC1066, která je cenově výrazně výše. Je nutné si uvědomit, že paměti DDR400 nejsou žádným výrobcem čipsetů ani motherboardů oficiálně podporovány, a pokud budete chtít tento typ modulů použít na jejich plné rychlosti, můžete do desky osadit pouze jeden – s takovouto frekvencí jich čipset více nedokáže spolehlivě obsluhovat. Použijeme-li časování typu DDR333, zvládne SiS648 moduly dva, a pokud chceme docílit maximální možné kapacity (3 GB), musíme osadit tři gigabajtové moduly a spokojit se s časováním DDR266. Vzhledem k tomu, že málokdo se někdy dostane k použití více než dvou paměťových modulů v jednom počítači, není výše uvedené omezení pro většinu uživatelů podstatné.

Žádný hypethreading – bohužel
Péčtyřkovské čipsety od firem VIA a SiS (narozdíl od intelovských 845G/E/PE/GE a 850E) dosud nepodporují hyperthreading (HT) – to by mohlo některé zájemce o koupi takovýchto základních desek odradit, protože Intel chce už v příštím roce prodat stejný počet Pentií 4 s HT jako bez něj a oficiálně rozšířit HT i mezi Pentia 4 s nižšími frekvencemi. HT je bezpochyby krokem vpřed, ale minimálně ještě v příštím roce si za něj Intel bude nechávat až příliš dobře zaplatit; je tedy na každém z nás, jaký přístup zde zaujme.

SiS jede, VIA trpí za své rebelství
Z výše popisovaného porovnání motherboardů vyšla nejlépe dvojice MSI 648 Max (MS-6585) a Elitegroup (ECS) L4S8A. ECS přiláká (jak už je u tohoto výrobce typické) velmi dobrou cenou; příznivci „značkovosti“ pak mohou sáhnout po řešení od MSI, které oplývá navíc rozhraními pro gigabitový Ethernet a bezdrátový Bluetooth. Během testů se údajně nevyskytly žádné problémy se stabilitou a kompatibilitou, takže SiS evidentně pokračuje ve své relativně krátkodobé tradici dodávání vyzrálých produktů a dobré spolupráce s výrobci základních desek. Obrátíme-li svůj pohled směrem k firmě VIA, zjistíme, že není vzhledem k SiSu outsiderem ani tak co do výkonu svých péčtyřkovských čipsetů, ale především kvůli klatbě, kterou na ni uvrhl Intel za to, že si dovolila obejít jeho licence. I tak se ovšem najdou po celém světě (i u nás) distributoři, kteří desky s čipsety VIA P4Xnnn dovážejí, a ačkoli tyto motherboardy nejsou právě v centru pozornosti, bylo by chybou je podceňovat.

Zdroj: Tom's Hardware Guide

Autor:


Témata: Intel

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz