Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skeptické Microsoftí minutky

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:27
Budou nové funkce Windows Vista opravdu ""super super"" jak tvrdí Microsoft? Uvidíme, nicméně byl prolomen další jeho systém a k Win Vista by měl dávát 100% záruku.

Windows Vista a „užitečné“ technologie
Možná se vám do ruky někdy dostal dokument nebo videozáznam z konference, kde Microsoft představuje své produkty. Zatímco u Windows XP bylo hojně používáno, že jsou „cool“, nové Windows Vista jsou podle představitelů Microsoft „super“ a nová funkce pro optimalizaci rychlosti systému je dokonce „super super“ výhodná. Osobně jsem ovšem vůči novým funkcím spíše skeptický.
Z vlastní zkušenosti určitě víte, že po nainstalování jsou „okýnka“ krásně rychlá, práce s nimi svižná. Ovšem po třech měsících aktivního užívání jsou nějaká zpomalená, vše jim dlouho trvá a tak dále (na druhou stranu pomáhá neinstalovat každou hloupost - pozn. red.). Tomu chce Microsoft předejít automatickou defragmentací disku. Zajímavý to nápad. Takže až budete příští rok hrát nějakou gamesku na Windows Vista a začne se vám trhat, tak je to tím, že se Windows rozhodli uklidit na disku. Říkáte si, že tam bude systém, ve kterém bude možné tyto činnosti naplánovat. Určitě bude, ovšem jestli stejně jak u Automatických aktualizací ve Windows XP nepoužitelný. Neznáte? Systém si stáhne aktualizace a vy je v dobré víře dáte nainstalovat. Instalátor se vás slušně zeptá, zda chcete počítač restartovat nyní, nebo později. Chcete ještě s počítačem pracovat, tak zvolíte později. Není vám to ovšem nic platné, protože tohle okýnko na vás za pět minut opět vyskočí se stejnou otázkou. A co je nejhorší, běží čas, za který se počítač restartuje sám.

Výsledek?

 • Tohle sdělení vás shodí hru do Windows a musíte kliknout na restartovat později a vrátit se k hraní. Za pět minut se bude stejná situace opakovat.
 • Okýnko sice vyskočí, ovšem zůstane schované za hrou a vy nevíte, že vám běží čas. No a zákon schválnosti říká, že když se blížíte k save-pointu, tak se počítač restartuje a vy můžete začít kosit nepřátele znova.
 • Jestli bude podobně fungovat i nový systém automatické defragmentace, tak se mi už teď ježí vlasy na hlavě.
  Přitom každé PC by se mělo pravidelně zformátovat a nahrát nové Windows. Je to rychlejší než defragmentace a navíc i jistější. Osobně nahrávám nové Windows každé tři měsíce a nemám s rychlostí, respektive pomalostí systému problém. Jako samozřejmost beru pořízení záloh před formátem ;). Samozřejmostí by také mělo být prověřování Spyware a dalších havětí, které systém zpomalují.

  Další dle Microsoftu užitečnou funkcí je automatické nahrávání nejpoužívanějších programů do paměti.
  V mém případě to znamená, že při startu si Vista natáhnou do paměti Winamp, Thunderbird, Operu, Photoshop a Visual Studio. Jenže to musíte mít pořádnou zásobu RAM. A navíc, tyto programy sice budou ihned spuštěné, ovšem o to déle bude bootovat samotný systém. A co se stane, když máte jako tři nejpoužívanější programy hry? Přeji příjemnou zábavu při čekání, než systém naběhne, protože je bude loadovat do operační paměti. Také doufáte, že tato „super super“ funkce půjde vypnout? Já ano. Odhaduje se, že samotné Windows Vista budou díky novému zobrazovacímu systému pro plochu potřebovat 1,5GB ram. Já ovšem nechci mít v základní desce nasázeno 10GB ram, abych mohl se systémem rozumě pracovat i s jiným programem než je uložen v paměti. Určitě ne v roce 2006.
  Vista za nějaký čas pochopí, že s předloadovanými programy nebudu chtít pracovat a raději si pustím hru na odreagování. Jak dlouho ovšem bude trvat než to pochopí a vymaže je z operační paměti? Nebo na mne bude skákat okénko „máte v paměti připravené programy, tak s nimi pojďte pracovat“? Opravdu nechci.
  Dobrá, přistoupím na hru Microsoftu a budu pracovat s programy, které jsou předloadované. Jenže večer se budu chtít podívat na nějaký film. Windows bude ovšem d-l-o-u-h-o do paměti nahrávat programy, které nechci. A nutno říct že Visual Studio v konfiguraci které používám si zabere z operační paměti kolem 512MB. A v případě Vista se tam bude nahrávat celé? Skoro 2GB? Bude opravdu dlouho trvat než se spustí BSPlayer nebo PowerDVD.

  Microsoft opět prohrává další boj s piráty
  Nedávno jsme tady referovali, že kontrola legálnosti systému před stažením aktualizace z internetu pomocí ActiveX prvku byla prolomena. Microsoft sice udělal jakési opatření, nicméně i to bylo brzy prolomeno.
  Protože některé prohlížeče ActiveX nepodporují, nebo je uživatel líný zapnout jejích podporu, vydal Microsoft prográmek, který legálnost ověří a poté povolí nebo zakáže stahování aktualizace. Pokud mu Microsoft věřil, udělal chybu. Stačí tento program spustit v režimu kompatibility pro Windows 2000 a dovolí vám záplaty stáhnout, i když nemáte legální Windows.
  Microsoft k tomu dodal, že tento problém prověří a případně vydá novou verzi programu. Inu uvidíme, jak dlouho bude trvat než i nová ochrana bude prolomena. Osobně mi to připadá jako zbytečně vyhozené peníze ze strany Microsoftu. Stejně to bude prolomeno, tak proč platí nemalé částky za zabezpečení proti prolomení.

  Zakažte Windows, je to zkáza
  Takhle mluví americký právník Andy Martin. Žádá zablokování uvedení Windows Vista na trh, dokud nebudou ze strany Microsoftu dány záruky, že se jedná o 100% bezpečný operační systém. Zajímavý je i jeho názor na starší verze Windows. Zatímco Windows 95 byla zkáza, Windows 98 byl systém, který sám vytvářel nové chyby.
  Součástí jeho prohlášení je i tvrzení, že v Americe se neprodává produkt, který by byl tak „závadný“ jako Windows. Dále také nařkl Microsoft ze lži, když tvrdí, že Windows XP jdou spustit se 128MB ram.
  Zajímavé. A důvod? Andy Martin chce totiž kandidovat na guvernéra. A tak si vzal příklad z manželky Bila Clintona (viz HotCoffe) a zatím se mu to dle preferencí vyplácí.
  Ta Amerika je opravdu divná země. Stačí aby pan Martin přešel na Linux, když mu Windows nevyhovují, a měl by jistě po problémech. Ale to by si zase neměl ve své předvolební kampani do čeho rýpnout.

   Zdroje: Tom´s Hardware, CNN

  Autor:


  Nejčtenější

  Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

  Mashinky

  V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

  RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

  Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

  Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...  Najdete na iDNES.cz