Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ski Alpin 2006

  12:00aktualizováno  19. května 10:36
Další titul od 49Games. Nedávno jsme vám představili Ski Jumping 2006, jež sice moc nepotěšil, ale na druhou stranu ani neurazil. Jaké je Ski Alpin 2006? Zlešil se oproti minulému roku? To se dozvíte v naší recezi.
49

Ski Alpin 2006

Platforma: PC
Výrobce: 49Games

Herní karta

Před pár dny jsme vám představili titul Ski Jumping 2006, dnes je na řadě další hra z této edice, která nese název Alpine Skiing Wintercup edition (jinde se opět můžeme setkat s názvy jinými jako třeba Bode Miller Alpine Skiing nebo Ski Alpin 2006). Za vývojem stojí jako v případě Ski Jumping tvůrčí tým 49Games, který tyto série vytváří již nějaký ten pátek, tudíž v tom asi mají zkušenost. Jste-li fanoušky zimních sportů, mohl by vás tento titul zajímat, proto čtěte dále, povíme si o Ski Alpin 2006 něco více.

49Games do hry zapojili 3 stupně obtížnosti, což určitě o něco prodlouží hratelnost a trvanlivost hry. Ve hře se objeví dokonce i jakýsi RPG prvek (podobně jako u Ski Jumping 2006) v podobě vývoje vlastního lyžaře. Ve hře se tedy opět setkáváme s obchodem, kde budeme muset nakupovat nové a kvalitnější lyže, boty, hůlky nebo brýle a helmu. Nechybí ani všelijaké vyjednávání se sponzory, najímaní nových a lepších trenérů a podobně. Hra nabízí multiplayer - přes internet nebo LAN až pro 12 hráčů. Ski Alpin 2006 také obsahuje čtyři disciplíny světového poháru (slalom, obří slalom, sjezd a Super G). Budete si moci vybrat, zda chcete jezdit v samostatném závodě na jednom ze známých sjezdů světového poháru - Adelboden (Švýcarsko), Beaver Creek (USA), Garmisch (Německo), Lake Louise (Kanada), Kitzbühel (Rakousko) a Yongpyong (Jižní Korea) nebo v kariérním módu, kde si vytvoříte svého vlastního lyžaře a jezdíte tak dlouho, dokud se nedostanete mezi absolutní špičku. Během vaší kariéry se, jak jsem výše zmiňoval, staráte o své lyžařské vybavení, které kupujete za peníze, jež dostáváte na závodech. V průběhu můžete i se svým lyžařem trénovat, zkoušet nové techniky a pod.

Ve hře se tedy opět setkáváme s obchodem, kde budeme muset nakupovat nové a kvalitnější lyže, boty, hůlky nebo brýle a helmu.

Ski Alpin 2006 není zrovna dvakrát jednoduchá hra. Má simulovat sjezdové lyžování a to předělat do podoby počítačové není jednoduché. Jak jsem již psal, hra nabízí 4 disciplíny světového poháru. Každá je jiná, stejně tak jako každá sjezdovka je něčím jedinečná. Musíte si zapamatovat, na jaké máte jet rychle nebo na které pomalu. Každá se totiž liší umístěním branek, které jsou buďto blíže u sebe nebo dále. Na některé sjezdovce musíte zatáčet více, na jiné zase méně. Pokud nebudete vědět (jakože každý do hry musí proniknout), jak se na jednotlivých sjezdovkách chovat, nemáte šanci zajet nějaký dobrý čas. Celá hra totiž není o ničem jiném, než o mačkání tří kláves ve správný okamžik. V simulacích sportů jsme většinou zvyklí na tvůrčí činnost (fotbal, hokej ...), zde však nic tvořit nebudete, jen kopírovat a stereotypně jezdit pořád dokola.

Co se týká hratelnosti, tak pro každého bude asi jiná. Pro začátečníka velice obtížná a hra se mu bude zdát téměř neovladatelná. Lyžař je strašně citlivý na pohyby, navíc sjezdovky nejsou moc přehledné, tudíž nevíte, kde vás čeká skok nebo svah, z kterého se rychle rozjedete (opět se vracíme k tomu, že musíte mít nastudované tratě). Zkušenější hráč to možná bude zvládat lépe. Myslím, že pro člověka, který nikdy podobné lyžování nehrál, je Ski Alpin 2006 naprosto nehratelná hra - Ski Alpin 2006 je pro profesionály, ale zároveň opravdu skalní fanoušky sjezdového lyžování, protože strašně velké procento hráčů odradí těžké ovládání. Takový slalom, kde záleží na každém milimetru, se zde mění v pomatenou opileckou jízdu. Stačí jemně zmáčknou tlačítko a lyžař necitlivě zatočí o pořádný kus.

Takový slalom, kde záleží na každém milimetru, se zde mění v pomatenou opileckou jízdu. Stačí jemně zmáčknou tlačítko a lyžař necitlivě zatočí o pořádný kus.

Grafika je samozřejmě téměř stejná jako u Ski Jumping 2006. Není to samozřejmě poslední výkřik technologických trhů, ale na sportovní hru bohatě stačí. Od sportů myslím nikdo nečeká dopodrobna vymodelovanou grafiku jako nabízí kupříkladu nedávno vydaný Oblivion. Berme opět v potaz to, že hra za budgetovou cenu 299 Kč většinou nedosahuje kvalit AAA titulů. Textury samotných lyžařů a modely sjezdovek jsou dobré, naopak na okolní krajině si mohli autoři dát záležet více. Ještě k tomu přidejme krkolomné pohyby (animace) lyžařů, kteří se vůbec nechovají jako profesionálové, nicméně slalom mezi brankami projíždějí zhruba tak jako já mezi hůlkami od lyží, když jsem byl poprvé se školou na lyžařském výcvikovém kurzu. Jako kladnou stránku berme hardwarovou konfiguraci, která se pohybuje okolo procesoru s 800 MHz, 256 MB RAM a 32 MB grafickou kartou. Alespoň takovýto počítač má v dnešní době snad každý, proto je titul dostupný širší skupině lidí.

Ještě k tomu přidejme krkolomné pohyby (animace) lyžařů, kteří se vůbec nechovají jako profesionálové, nicméně slalom mezi brankami projíždějí zhruba tak jako já mezi hůlkami od lyží, když jsem byl poprvé se školou na lyžařském výcvikovém kurzu.

Oproti Ski Alpin 2006, je nové díl o něco propracovanější, nicméně nezapře fakt, že pokud za hrou nestojí zkušení vývojáři, hra nemůže být kvalitní, alespoň v tomto případě. A z jiného úhlu pohledu se dá taky říct, že samotná jedna ne tolik populární disciplína (což sjezdové lyžování v porovnání s velkými sporty je) moc nezaujme ve srovnání například s Fifou nebo NHL. Ski Alpin 2006 by mohl být součástí nějaké větší edice, která by nabízela těch zimních sportů víc. Jak samostatná hra se zřejmě neujme a myslím, že zájem projeví pouze opravdu zapřísáhlí fanoušci sjezdového lyžování.

Klady a zápory

Plus kariéra
Plus RPG prvky

Mínus téměř neovladatelné
Mínus podle mého názoru odfláklé

Verdikt: Ski Alpin 2006 neobdržel mnoho změn oproti minulému dílu. Sice nabízí rozsáhlou kariéru, která se svými RPG prvky, docela zaujme. Potěší i možnost nakupovat lyžařské potřeby, najímat trenéry a pod. Avšak všechno upadá při prvním vyzkoušení sjet nějakou trať. Pro začátečníka je to téměř nemožná. Špatné a těžké ovládání podtrhují hře minimální hratelnost. Grafické zpracování není špatné, sportovní hru rozhodně nijak neurazí, nicméně i v tomto ohledu mohli být autoři více kreativnější. Převést do počítačové podoby sjezdové lyžování je velice těžký úkol. Snad se to příště 49Games povede lépe. Letos je z toho docela průměrná, obyčejná a dokonce i nezajímavá hra. Mohu doporučit akorát skalním fandům sjezdového lyžování.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

49 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 67 čtenářů

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....Najdete na iDNES.cz