Ski Racing 2006

  12:05aktualizováno  23. prosince 1:33
Zimní olympijské hry se pomalu blíží a tak je ten správný čas začít trénovat. Jedna z nejoblíbenějších disciplín (hned po hokeji) je lyžování. A jak se jezdí na virtuálních sjezdovkách tento rok si povíme v tomto článku.
71

Ski Racing 2006

Platforma: PC
Výrobce: Coldwood Interactive

Herní karta


Ski Racing 2006 Máme tu zimu, v některých oblastech je dokonce sníh, a tak je ta pravá chvíle povědět si něco o dalším díle simulace vrcholového sjezdového lyžování. Společnost Jowood společně s týmem Coldwood Interactive totiž představují další ročník populární série Ski Racing 2006. Stejně jako předešlé ročníky, je další hra o sjezdovém lyžovaní na tratích, které si většina normálních smrtelníků nemá možnost v této podobě vyzkoušet, tedy pokud nejste vrcholový sportovec. Například lyžař takového formátu, jako je například Herman Maier nebo Body Miller, ale i Česká Republika má závodníky světové třídy, zejména ve slalomu kraluje Šárka Záhrobská, která získala bronzovou medaili na mistrovství světa (v sezóně 2004/2005). Pojďte si tedy vyzkoušet, na jakých tratí zavodí nejen výše jmenovaní.

Můžete jezdit i za Hermanna Maiera, ale pouze v tréninku.

Ski Racing 2006 Hned na začátku si musíte vytvořit vlastní postavu a rozdělit jí jednotlivé zkušenosti a hurá do Světového poháru. Pokud si ale chcete jednotlivé disciplíny a tratě nejdříve vyzkoušet, můžete zvolit také tréninkový režim. V tom můžete hrát za vámi vytvořeného borce, nebo zvolit jednoho z vrcholových lyžařů. Když si vyberte Hermanna Maiera dosáhnete určitě (s trochou cviku) dobrých výsledků, jelikož je to nejlépe trénovaný jezdec - veškeré dovednosti má na maximum. A je výkonný i v reálu, i přes těžkou havárii na motocyklu se dokázal vrátit na svahy a 4krát vyhrát křišťálový glóbus, je dvojnásobný olympijský vítěz z Nagana a mistr světa. Další velké hvězdy, jako je třeba Body Miller nečekejte, byli byste zklamáni. Ostatní profesionální závodnici, kteří jsou na výběr, vystupují v aktuálním hodnocení hluboko pod první desítkou. Výjimku tvoří Daron Rahlves, který je aktuálně na 4. místě. Pokud máte rádi lyžování, obzvláště na počítači, bude se vám Ski Racing 2006 opravdu líbit. Hra není jen o sjezdu, ale také o ostatních disciplínách, slalomu, obřím slalomu, super G a kombinaci. I když mezi jezdci, které máte na výběr, schází většina zvučných jmen, v žebříčku ale samozřejmě jsou, takže si vaše osobní časy s nimi můžete porovnávat.

Hra není jen o sjezdu, ale také o ostatních disciplínách, slalomu, obřím slalomu, super G a kombinaci.

Ski Racing 2006 Sjezdaře máme (sjezdařky nejsou k dispozici), takže můžeme s chutí na trať. Vše vypadá opravdu hezky a s přimhouřením oka by se dalo říci, že i vcelku reálně. Branky ve slalomu jsou postaveny tak, jako ve skutečném závodě a nechybí ani klasické vlásenky, což jsou dvě brány postavené hned za sebou, které vás rozhodí z rytmu. Nájezd do tyčí vypadá také velmi dobře a závodník zatáčí plynule, žádné trhané pohyby. Bohužel nezmizela Red Bull brána, která byla i v předchozím dílu, ale v reálu se nikdy na tratích světového poháru neobjevovala. Za zmínku stojí také možnost nastavení penalizace za neprojetí branek. Kromě klasické diskvalifikace si můžete nastavit pouze penalizaci časovou a dojet tak celý závod za cenu horšího umístění. Když jsem již nakousnul předchozí díl, tak jej musím alespoň v krátkosti, s tímto počinem porovnat. Oba díly jsou si po grafické stránce vcelku podobné, hlavně zpracováním objektů na tratích, ale to je vcelku pochopitelné, co byste taky na sjezdovky chtěli přidávat, že? Snad jen více diváků v cílovém prostoru by nebylo na škodu, ale alespoň již nejsou placatí, jen mírně hranatí, čehož si při jízdě stejně nevšimnete. Zajímavým zpestřením je také efekt rozmazání okrajových částí obrazu při jízdě vysokou rychlostí.

Rozdělení dovedností je cílem k úspěchu ve světovém poháru.

Ski Racing 2006 Autoři se poučili z některých chyb v minulém díle, a tak se dočkáme i pár drobných překvapení. Náraz do branky nemusí nutně znamenat konec jízdy v podobě pádu, ale můžete to i ustát, záleží v jakém úhlu a jaké rychlosti do branky narazíte. Stejně tak jsou na tom postranní mantinely, což je oproti SR2005 také pokrok. Nově zde přibyl ukazatel síly, který je limitován na každý závod nebo sérii závodů. A k čemu je to vlastně dobré? Vidíte zde sílu, kterou můžete využít při obloucích a přidat tak na rychlosti průjezdu zatáčkou. Síla ale také ubývá při nepovedeném skoku, přesněji při dopadu. S tím souvisí nová položka v dovednostech lyžaře, která nahradila „carving“. Tím je „jumping“, který ovlivňuje právě skoky. Pokud dosáhnete maximálního stupně, dokážete skákat pomalu jako Janda a při dopadu si nenamelete a neztratíte tak sílu, kterou můžete využít lépe jinde. Poslední změnou je mód „challenge“, bonusová kola odemykající se postupem ve světovém poháru. Výzvy jsou celkem tři po třech stupních. V jednom musíte skákat na cíl, v druhém co nejlépe a nejrychleji projet krátký slalom a v posledním musíte udržet konstantní rychlost po určitou dobu. Když jednotlivé úkoly splníte, dočkáte se nového vybavení (lyže, helma, hůlky atd.).

Zvuková stránka je provedená vcelku precizně a dokresluje atmosféru skutečných závodů.

Ski Racing 2006 Zvuková stránka je provedená vcelku precizně a dokresluje atmosféru skutečného sjezdu. Diváci jásají při každém úspěšném projetí branky a tuto emoci ještě stupňují zvoněním na švýcarské zvonce. I pohyby lyžaře jsou doprovázeny povedenými zvuky, obzvláště zavadění o tyč branky je realistické. Hudební doprovod je na tom ale podstatně hůře, naštěstí zachovali autoři od loňského dílu možnost nahrát si vlastní empétrojky. Světový pohár se nejezdí jen za ideální viditelnosti, ale i za mlhy nebo když padá sníh. Změn počasí si užijete i zde, ale pouze v omezené míře – sníh, mlha a jasná obloha. V tréninku je počasí na výběr u každé jednotlivé sjezdovky, v poháru jsou podmínky pevně nastaveny a nedají se měnit. Změnit ale můžete svoji výstroj, kterou si, jak jsem již výše uvedl, odemykáte splněním bonusových disciplín (sponzorované firmou Atomic) nebo postupem v poháru. Čím lepší umístění, tím více bodíků a lepší výbava. Ski Racing 2006 „Tunning“ můžete dělat čistě pro efekt (helma, brýle, kombinéza, hůlky, přeskáče) nebo pro výkon (lyže na slalom, lyže na sjezd). Pro jednotlivé závody je nutné volit správnou výbavu, jinak dobrých časů těžko dosáhnete. Pokud se vám nelíbí z nějakého důvodu autory vytvořené tratě, je zde také editor, kde si můžete vybudovat vlastní. Kopce jsou ale pevně dány (Aare, Kranjska Gora, Kitzbuehel, Val d'Isere, Lake Louise a další) a vy si můžete jen změnit rozložení branek. Dále si můžete ukládat vaší jízdu a předvádět jí pak návštěvám, pokud o to budou mít zájem. Prostě takové drobnosti, ale potěší a prodlouží hrací dobu. V závodní hře nemůže chybět ani multiplayer, a nejinak je tomu i zde. Kromě LAN a I-NET her je také zabudován Splitscreen režim, a tak se můžete s kamarádem (nebo kamarádkou) prát o klávesnici případně o gamepad.
Klady a zápory
Plus Snadné ovládání
Plus Pohyby závodníka

Mínus Slabší grafika


Verdikt
Celkový dojem ze Ski Racing 2006 je kladný a celkově lze hru označit za povedený simulátor nejen sjezdového lyžování. Oproti minulým dílům sice nedoznal mnoha podstatných změn, ale svou hratelností vše vynahrazuje. Pokud se nemůžete z nějakého důvodu dostat momentálně na hory, a i tak si chcete užít zimních radovánek, nemohu než jej doporučit.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

71 %

Čtenáři

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 182 čtenářů

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

V novém Far Cry New Dawn navštívíme známá místa po nukleární válce

Far Cry New Dawn

Nový díl střílečky Far Cry přímo navazuje na pátý díl z letošního března. O přežití tentokrát budeme bojovat v...

Další z rubriky

RECENZE: V Darksiders 3 hrajeme za jezdce apokalypsy na lovu sedmi hříchů

Darksiders 3

Pokračování vynikající akce Darksiders je na první pohled stejné jako předchozí dva díly, pod nepříliš působivým...

RECENZE: Český Project Hospital je simulátor nemocnice pro náročné

Project Hospital (beta)

Virtuální správa nemocnice nemusí být jen v humorném duchu. Project Hospital sice evokuje kultovní Theme Hospital, ale...

Jen kvůli příběhové kampani si Battlefield V nekupujte. I když je skvělá

Battlefield 5

Navzdory zpackanému oznámení a mizerné betě to vypadá, že letošní Battlefield je možná ten vůbec nejlepší v historii...

Najdete na iDNES.cz