Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skládačka Eternity II slibuje svému přemožiteli odměnu 2 miliony dolarů

aktualizováno 
Zní to triviálně: pokud se vám podaří jako prvnímu složit puzzle o pouhých 256 dílcích, můžete bouchat šampaňské. Střet s realitou ale dokazuje, že není všechno zlato, co se třpytí.

eternityII_nahled2

Eternity II může složit kdokoliv, bez závislosti na stáří nebo vzdělání, tvrdí duchovní otec hádanky Christopher Monckton. Ale vzhledem k tomu, že se řešení nikdo nedobral ani tři roky po jejím uvedení, lze o těchto slovech pochybovat. Pro zajímavost: Monckton pracoval v 80. letech jako poradce ve vládě Margaret Thatcherové a během kariéry přispíval do prestižního The Sunday Telegraph.

eternityII_chris
Christopher Monckton nad Eternity I

Herní plochu tvoří 16 × 16 políček. Je třeba ji zaplnit 256 různobarevnými dílky tak, aby okraj plochy lemovala šedá barva. Každý dílek je rozdělen dvěma úhlopříčkami a výplň každé úhlopříčky obsahuje jiný tvar a barvu. Barev a tvarů je 22 (plus šedá), přičemž sousední políčka spolu musejí vytvářet totožné čtverce. Každý jeden dílek je ve své kombinaci barev a tvarů jedinečný.

Nemusí to znít o moc náročněji než složení 4 000 dílků kýčovité scenerie jednorožce běžícího po pláži. Není problém sestavit dohromady mnoho kombinací, které skoro dokončí skládačku. Ale absolutní řešení se svou náročností pohybuje v astronomických výšinách (a je jich více). Autor hry se vyjádřil dokonce v tom smyslu, že nejsilnější počítač na světě by mohl správná řešení propočítávat do zániku vesmíru.

K nacvičení schopností složit Eternity II slouží buď zmenšená webová verze, nebo prodávané mini skládačky o 36 a 72 dílcích, takzvané Stopy 1 a 2. Hráč po jejich složení získává jako bonus souřadnice umístění jednoho dílku v hlavní skládačce.

Eternity II se stalo krátce po svém uvedení absolutním hitem, ale od té doby se rozhostilo ticho po pěšině. Na konci každého roku komise oznamuje případné vítěze, nicméně smutných faktem zůstává, že web autorů od ledna 2010 není aktualizován. Vyjma falešných řešení není jediné vodítko, že by se někdo přiblížil ke složení puzzle. Další uzávěrka pro odeslání správných řešení je stanovena na 31. prosince 2010.

Poprvé a úspěšněji

Monckton stál rovněž za uvedením prvního dílu v roce 1999. Výhru jednoho milionu liber si vyzvedla dvojice studentů matematiky z univerzity v Cambridge, Oliver Riordan a Alexander Selby. Hru vyřešili pomocí vlastního počítačového programu už v květnu 2000.

eter1
Správné řešení Eternity I

Systém hry byl odlišný. Namísto barev a symbolů se pracovalo pouze s tvary. Puzzle Eternity I obsahovalo 209 stejnobarevných nepravidelných dílků mezi 7 a 11 stranami. Řešením bylo sestavit je dohromady tak, aby ve finále vytvořily pravidelný dvanáctiúhelník.

Jde to i bez puzzle

Byť nejsou podobné soutěže běžné, lze si kromě skládání Eternity přilepšit i jinde. Mezi léty 2002 a 2003 například probíhalo řešení rébusu v knize Mysterious Stranger: A Book of Magic iluzionisty Davida Blaina. Šestnáct měsíců trvalo, než kalifornský umělec a učitel v důchodu Sherri Shanes rozluštil šifru uloženou v knize a přišel si na slušných 100 tisíc dolarů.

Hra Army of Zero na to šla podobně jako Eternity, a přece jinak: skrze rébusy ukryté v kartách. Ty svému majiteli vynesly v dubnu tohoto roku tisíc liber.

Legendární dětská kniha Masquerade autora Kita Williamse zase vyvolala v 70. letech zuřivé kopání pokladů po celé Anglii. Williams se pokusil o něco, co nikdo před tím s dětskou knihou nezkusil. Ilustrace obsahovaly vodítka k truhle se šperky a zlatem. Výsledkem byly statisíce prodaných kopií po celém světě a šílené kopání na místech po celé Anglii. Vítěz svou trofej objevil až v roce 1982. O šest let později se ukázalo, že svého úspěchu dosáhl nikoliv řešením rébusů, ale špionáží skrze bývalou přítelkyni Williamse.

U neslavných konců ještě zůstaneme. Sotva před osmi lety odstartoval televizní mysteriózní seriál Push, Nevada (spolutvořený hercem, scénáristou a režisérem Benem Affleckem). Podobně jako Ztraceni či Twin Peaks nabízel i Push, Nevada sofistikovanou zápletku, za jejíž řešení ale diváky tentokrát čekala výhra milion dolarů. Každý díl nabídl jednu indicii, ale kvůli snižující se sledovanosti byl Push, Nevada ukončen předčasně. Aby bylo ironii učiněno zadost, musely být dle amerického práva odtajněny i zbylé indicie. Vítěz na sebe nenechal dlouho čekat.

eternity_push
Postavy z Push, Nevada marně vyhlížejí svého právoplatného vítěze

Poslední dílek skládačky

Vzhledem k blížícímu se konci uzávěrky Eternity II je nejvyšší čas, aby se objevil vítězný řešitel. Cítíte-li, že vaše programátorské či autistické schopnosti leží ladem, nic vám nebrání pokusit se prolomit šifru hry. Kdo ví, i astronomicky vysoká nepravděpodobnost přece může padnout.

Je tu ale ještě jeden úhel pohledu, jak chápat fenomén Eternity. První Eternity slibovala výhru milion liber, ale díky chytře nastavené ceně 35 liber za kus se stala hitem sezóny. V Austrálii získala titul Puzzle roku. Po celém světě se jí prodalo 500 000 kusů. Chcete-li zbohatnout, spíše než skládáním puzzle to zkuste jeho tvorbou.

Užitečné odkazy a zdroje:
- Oficiální česká stránka Eternity II, kde si můžete zakoupit jak puzzle, tak i Stopy 1 a 2.
- Česká stránka programátora Martina Žaloudka popisující možné metody řešení puzzle Eternity.
- Česká stránka Eternity II, pravidla, on-line demo.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz