SkullMonkeys - plastelínová plošinovka

  12:00aktualizováno  14. září 9:28
Skvělá postava, skvělý nápad a tradiční pojetí 2D plošinovek. Neoriginální. Možná, ale jinak naprosto skvěle hratelná a svým humorem vyčnívající zábava, která má za úkol pobavit a to dokáže znamenitě. Takže společně s námi navštivte podivuhodný svět Neverhood a přesvědčte se na vlastní oči, ale i nebezpečí.

BonusWeb HIT SkullMonkeys

Podivný svět Neverhood, svět, který má svá vlastní pravidla a hlavně své podivné obyvatele. Jedním z nich a mimochodem i hlavní postava celé hry Clay je pak kapitolou sama pro sebe. Před mnoha lety si odbyl svoji premiéru u kolegů na PC, kde musel zachránit právě zmiňovaný svět Neverhood. V té době se jednalo o naprosto originální a geniální puzzlovou adventuru, která měla nevšední vzhled a hlavně komediální atmosféru pramenící z neobvyklých trapasů našeho hrdiny. Nevšední vzhled celé hry spočíval v prostředí, které bylo vytvořeno kompletně z plastelíny. I když se tohle dobrodružství dočkalo poměrně slušného ohlasu, pokračování vzniklo až později a hlavně místo pro PC se přestěhovalo na konzoli PSX. Dále byl odstraněn adventurní prvek, nebo lépe řečeno nahrazen a to klasickými plošinkovými prvky. Ale nemyslete si, že tato změna je na škodu. I když se jedná o naprosto klasickou 2D plošinovku, neznamená to, že se vytratila zábavnost a hratelnost, právě naopak. V době, kdy se všichni soustředí na kvalitní 3D engine a snaží se vymyslet něco originálního, působí tahle plošinovka jako učiněný balzám. Design a různorodost úrovní, tradiční power upy, spád samotné hry a hlavně naprosto vypilovaná hratelnost dělá ze SkullMonkeys nejlepší 2D klasickou plošinovku na PSX.

Příběh se opět točí okolo záchrany země, tentokrát sužované zákeřným zloduchem, který si chtěl podmanit kmen místních opičích obyvatel. A tak je vyslán speciální robot průzkumník do Neverhoodu, aby přizval na pomoc Claye. Pročež začíná vaše záchranná mise.

SkullMonkeys

Po grafické stránce se jedná o naprostý skvost. A troufám si tvrdit, že v oblasti 2D her je až na samotném vrcholu. Rozlehlé, variabilní a plynulé úrovně plné detailů, navíc vytvořené celé z plastelíny. Každý level je úplně jiný, navrch obsahující mnoho bonusových skrýší. Navštívíte tak stoky, pralesy, nebeské pláně, horské průrvy, močály, tovární haly atd. a pokud se poštěstí, tak se možná dostanete i do bonusového levelu věnovaného sedmdesátým létům. Také samotný počet úrovní je naprosto neuvěřitelný. Když si vezmu Raymana, který měl něco přes šedesát levelů, tak jsem si myslel, že větší počet už nikdy nemůže přijít a ono ouha. Tato hra totiž má neuvěřitelných 90 levelů a v některých ohledech jsou tyto delší a daleko spletitější, než u citované konkurence. A pokud byste si snad chtěli zadovádět ve zmíněných sedmdesátých letech tak vězte, že v celé hře jsou pouze tři úrovně, ve kterých najdete znak s tímto letopočtem a pokud jej minete, tak vám nezbývá, nežli začít hrát znovu. To je také asi jediná výtka ke hře. Ano, není tu žádný mapový anebo jiný systém procházení úrovní a hlavně se tady využívá zastaralého způsobu ukládání - pomocí kódu. Takže jakékoli zaváhání znamená minutí a opakování, což však milovníci plošinovek dobře znají a určitě s tím i počítají.

Jak jsou fantastické úrovně, tak ještě daleko lepší jsou samotní obyvatelé tohoto prapodivného světa. Několik druhů opic, přerostlý hmyz a jiní. Všichni jsou z plastelíny a navíc naprosto skvěle navrženi. Přičemž samotný hrdina Clay, to je případ sám pro sebe a je vidět, že si s ním tvůrci dali opravdovou práci.
SkullMonkeys Dokonale rozanimovaná postavička, která - když ji necháte v klidu - vyvádí neskutečné blbosti. Co se týče ovládání, jde v zajetých kolejích svého žánru. Takže kromě klasické chůze a skoku zde máte rychloběh (neskutečně animovaný), skrčení, střelbu a v pozdějších levelech i šplhání. Jak jsem řekl, standard, ale čím se SkullMonkeys skutečně odlišují od podobných her tohoto typu jsou power-upy. I když většinu nepřátel budete ničit klasickým skokem na hlavu nebo střelbou, v pozdějších fázích se vám budou jistojistě hodit další vychytané pomůcky. Tyto využíváte "shiftovými" postranními tlačítky. Na prozkoumání okolí se vám asi bude hodit váš klon, se kterým v klidu dokážete bez ztráty života projít celou úroveň. Další lahůdkou jsou řízené střely v podobě ptáků, co vám zničí vzdálenějšího nepřítele. A opravdový skvost na konec představuje destrukci blízkého okolí, kdy se Clay promění v superhrdinu s mohutnými bicepsy a pronikavým hlasem zničí vše, co se právě nacházelo na obrazovce (naprosto úchvatné).

Ale na to, aby to byla pořádná hopsačka, musíte mít i pořádné protivníky v podobě bossů. Zde tomu není jinak, i když mám spíše pocit, že se jedná jen o ansámbl záporáků tak trochu do počtu. Pravda, tito takzvaní bossové mají vše, co mají mít. Jsou velcí, mají pro sebe vytyčené samostatné levely, disponují - alespoň většinou - obrovskou palebnou silu anebo magií a vypadají hrozivě, tedy alespoň někdy. Jenže - bohužel - jim chybí skutečná síla a nejsou ani zdaleka tak neporazitelní, jak se na první pohled zdá, spíše naopak. Malou noticku, zatímco SkullMonkeys ve všech hrách musíte přijít na to, kterak takového bosse přelstít a najít jeho slabé místo, tady máte na výběr. Jestliže máte u sebe dostatek munice - je hned váš! Pokud nemáte nic, tak vás čeká standardní postup. Sice svým způsobem vděčné schéma, ale chtělo to více propracovat. Jinak přese všechno vyřčené jsou bossové naprostá paráda, zaručuji vám, že něco takového jste ještě neviděli. A ještě něco jste neviděli. Naprosto a bez debat bezkonkurenční filmečky. Podivný a originální je svět Neverhoodu, nicméně ve stejném duchu jsou i doprovodné FMV a že jich je opravdu dostatek. Co ještě dodat? Že je tu hudba, naprosto šílená, ulítlá a přesně trefená do tohohle světa plného nečekaných věcí a nápadů. Pokud snad tady uvidíte něco, co se vám nebude líbit a nevěřícně začnete kroutit hlavou, pak vězte, že v Neverhoodu je zkrátka možné všechno a podle toho také hra vypadá!

SkullMonkeys
Výrobce/Vydavatel The Neverhood/DreamWorks Interactive
Platforma PlayStation
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ne
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ne, passwordy
Verdikt: Vím, že tahle hra asi nepadne každému, ať už se jedná o daný žánr anebo o trošku jinačí pojem humoru, ale vězte - pokud okusíte, tak si ji zamilujete a nedáte na ni dopustit. Proboha, vždyť se jedná o poslední a hlavně opravdu pořádnou 2D plošinovku na PSX.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:
 
Témata: Humor, Robot

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte nejdrsnější ženy z historie videoher?

Injustice 2

Vybrali jsme dvacet ikonických videoherních hrdinek, které bychom rozhodně v reálném světě nechtěli naštvat. Tak...

RECENZE: Sci-fi Anthem má své momenty, k dokonalosti toho ovšem chybí hodně

Anthem - gameplay trailer

Jako skoro všechny hry žánru looter shooter působí také Anthem při spuštění spíše jako úvod do herního světa než jako...

RECENZE: Sci-fi akce Crackdown 3 je exkluzivní tuctovka

Crackdown 3

Vítejte zpátky, agente. Poté, co jste byl oživen po násilné smrti, vás čeká spousta úkolů na jedno brdo. Vzrušující,...

Najdete na iDNES.cz