Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smartphony vytlačují z trhu konzole do ruky. A to je velká škoda

Až na Nintendo, poslední baštu přenosných konzolí, už hrajeme hry „do ruky“ skoro výhradně na smartphonech. Z nich se ale tak trochu vytrácí původní duch tohoto stylu hraní, což je při pohledu zpět vlastně velká škoda.

Smartphony versus přenosné konzole | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Zlatá éra přenosných konzolí už je dávno pryč. V devadesátých letech bylo Nintendo schopné prodat přes 100 milionů GameBoye, po roce 2004 si pak úspěch zopakovalo s Nintendem DS, což je hned po PlayStationu 2 nejprodávanější herní konzole všech dob (přes 150 milionů prodaných konzolí). Poté už však žádná přenosná herní konzole nebyla tak úspěšná a v současnosti už ani nemáte moc na výběr.

Sony se po neúspěchu systému Vita zaměřilo na klasické herní konzole, Nintendo 3DS pak dosáhlo „pouze“ 75 milionů prodaných kusů od roku 2011. Systém 3DS/2DS jako takový už je víceméně na konci svého životního cyklu a střídá jej Switch, který je v podstatě jedinou moderní přenosnou konzolí, kterou si lze zakoupit a pro kterou jsou aktivně vyvíjeny tituly jak přímo od výrobce, tak od třetích stran. Nikdo jiný  přenosné konzole (ve velkém) nevyrábí.

Současně ale po roce 2000 začaly na scénu přicházet mobilní telefony, které se daly využít jako herní konzole. A to nemluvíme jen o nepříliš úspěšném modelu Nokia N-Gage z roku 2003, ale potenciálu mobilních her jako takových. Ten už je koneckonců mnoho let využitý a dnes roste odvětví mobilních her raketovým tempem. Pomyslnou herní konzoli má v kapse prakticky každý.

V tom současně tkví i klesající zájem o přenosné herní konzole. Proč si kupovat a nosit s sebou dvě zařízení, které mi poslouží stejně? Smartphony mají vlastní nepřeberné množství her a k tomu jsou navíc ještě schopné emulovat mnoho starých herních pecek z PlayStationů, GameBoyů a dalších konzolí. Mají dnes takové věci zkrátka smysl? Ano, ale asi ne pro každého.

Hraní na smartphonech je jiný svět

Mobilní hry nemusí být nutně špatné, ale na to, že celkem drtivě obsadily segment „her do kapsy“ nemají nejlepší pověst. Ano, ve velkém se u nich rozmohl nešvar v podobě bezduchých klikaček, které slouží hlavně ke generování příjmů autorům a zároveň napomohly k až absurdnímu zjednodušování hraní, mnohdy na doslova jen soustavné klepání do displeje. Na smartphonech hrají i lidé, kteří jindy o „klasickou“ hru ani nezavadí a naopak existují tradiční hráči, kteří považují mobilní hry za absolutní odpad.

Poplatky za mobilní hry jsou absurdní. Žádají i tisíc korun na hodinu

Golf Battle (ilustrační grafika)

Kdo však cestu hledá, ten ji může najít. Stačí si koupit z čínského e-shopu za pár korun držák ve stylu gamepadu a do mobilu nainstalovat nějaký emulátor klasických her. Najednou se smartphone promění ve skutečně ultimátní herní stroj jako stvořený pro nostalgiky. Musíte ovšem překousnout ne vždy zcela přesné ovládání na dotykovém displeji a nebo si ještě připlatit za externí gamepad.

To ale nic nezmění na faktu, že drtivá většina mobilních hráčů (zejména v Asii) stejně vyhledává různé Clash of Clans na tisíc způsobů, karetní a hazardní hry a také v poslední době populární mobilní verze různých Battle Royale stříleček nabitých mikrotransakcemi. Specifickým trendem jsou pak AR hry jako Pokemon GO, které jsou zase zcela jedinečným konceptem, opět nasměrovaný na určitý typ hráče.

Co se ovšem vytratilo, jsou právě ony hry v tradičním smyslu, u kterých můžete klidně prosedět hodiny. Mobilní hry totiž cílí na krátkodobý zážitek stylem „zapnu, odklikám/odehraji jedno kolo, vypnu“ a mnohdy ani hráči nedovolí u hry prosedět delší časový úsek, pokud nezaplatí prémiovou měnou. To zároveň do jisté míry dává smysl, protože mobily pro hraní nejčasněji vytahujeme jako nárazovou kratochvíli třeba v čekárně, v autobuse, o přestávce ve škole a podobně. Přes to všechno ale mobilům zkrátka chybí ono kouzlo, hravost a celkově hlubší prožitek.

Radost z cvakání tlačítek a her s duší

Na PlayStationu, Xboxu či PC je stále ovládání pomocí mechanických tlačítek standardem. Oproti tomu je hraní na dotykových obrazovkách stále celkem nepřesné a responzivita ustupuje věčnému zjednodušování ovládání pouze na tahy prstem přes displej nebo jednoduché klikání. Jistě, jak jsme už výše zmínili, k telefonu si můžete dokoupit držák, externí gamepad nebo klidně i připojit klávesnici, ale ty nemusí být vždy po ruce.

Oproti tomu je hraní na aktuálních přenosných konzolích od Nintenda (3DS/2DS nebo Switch) jedna radost, s pomocí časem řádně ověřených ovládacích tlačítek můžete hrát i náročnější skákačky či střílečky bez jakýchkoliv obtíží. Oproti tomu si třeba nedovedeme představit, jak bychom třeba titul Super Mario Bros pro Nintendo 3DS ovládali na dotykové obrazovce. Šlo by to, ale zkrátka by to nebylo ono.

Jde to i bez 3D a za dobrou cenu. Test New 2DS XL

New 2DS XL

Dalším velkým faktorem, který právě Nintendo zvládá naprosto bravurně, je vytvářet hry s duší, s charismatem. Ne že by se na mobilech nenašly originální a zajímavé hry, ale není o nich tolik slyšet, jako o ostatních lapačích na peníze. Oproti tomu hry ze série Super Mario, Zelda či Pokémon jsou vytvářeny tak, aby zaujaly snad všechna možná publika, od nejmladších hráčů až po herní veterány. Hrají se snadno, ale zároveň jim nechybí výzva. Mají svou logiku, neokoukají se za pár minut a mnohdy mají až překvapivě zajímavý příběh. Mají zkrátka duši a oproti nim působí celá řada „mobilních trháků“ prázdně a jednorozměrně.

Samostatným faktorem pak samozřejmě je i to, že si za ně Nintendo nebojí naúčtovat mnohdy i víc než tisícikorunu, což by naopak u mobilních her byla naprostá anomálie. Ve výsledku můžete ale u mobilních protějšků do mikrotransakcí nastrkat podstatně více peněz, a možná si to ani neuvědomíte. Ale taky nemusíte, volba je jen na vás. Stejně tak se dají i hry pro Nintendo pořídit bazarově či ve výprodejích výrazně levněji, ale je potřeba trochu pátrat.

Není to ale ani tak nějaký boj dobrých konzolových her proti zlým mobilním hrám. Vidíme to spíše tak, že zahrát si sem tam mezi hromadou mobilních titulů něco na přenosné konzoli od Nintenda (ale i jakékoliv starší od jiných výrobců) může být velice osvěžující zážitek s notnou porcí nostalgie.

Také sem tam „vypneme“ v autobuse či v dlouhé chvíli ve frontě a zapneme nějakou mobilní hříčku. Ovšem až ve chvíli, kdy máme volných pár hodin třeba při zdlouhavém cestování, řádně oceníme fakt, že alespoň jedna herní firma nezlomila nad touto kategorií hůl a umí i nadále vyrobit něco, co nás zabaví i na delší dobu, skvěle se ovládá a na co lze vzpomínat či po čase hrát i znovu. Díky za to.

Autor:
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

Snad každý je někdy hrál. Připomeňte si staré legendy mobilních her

Hry jsou s mobily spjaté už od jejich samotných počátků. Pojďme si připomenout největší herní ikony...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm her Fallout se prodává v akci za zhruba 650 korun

Uvedení postapokalyptického televizního seriálu Fallout, který vzniká na motivy stejnojmenné herní...

Blíží se beta World of Warcraft: The War Within, vstup zajistí epická edice

Populární MMORPG World of Warcraft se ještě během letošního roku dočká rozšiřující expanze The War...

Fanoušci oživují prokleté LawBreakers, střílečku, kterou skoro nikdo nehrál

Po pěti letech od vypnutí oficiálních serverů je opět možné zahrát si online střílečku LawBreakers...

90 %

RECENZE: Skvělé Balatro je žolík v letošním balíčku indie her

Pokerové Balatro nás překvapilo svou chytlavostí. Relativně nenápadná indie hra vzala základ z...

80 %

RECENZE: Loutkové sci-fi Harold Halibut působí jako balzám na duši

Více než deset let trvala tvorba výroba adventury Harold Halibut, na výsledku je to ovšem vidět....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...