Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sonic Heroes - modrý ježek opět na scéně

  12:00aktualizováno  16. ledna 9:44
A není tam sám! V nové multiplatformové hopsačce mu pomáhají další dva kolegové - žlutou Tails využijete při vzlétávání a červeného Knuckles na likvidování protivníků. A jak tedy převod z konzolí na PC dopadl?
62

Sonic Heroes

Platforma: PC
Výrobce: Sonic Team

Herní karta

Úvod
Sonic je tu s námi na našich televizních obrazovkách a monitorech takřka od pradávna. V bedně si navíc prožil jak seriálovou formu, tak i svoji zlatou éru na konzolích.

Team Sonic

Neústupné trio Sonica, Tails a Knucklese kombinuje rychlé akce s průměrnou obtížností.
Tails a Knuckles dohonili ve svém letadle Sonica při jeho cestě v poušti a předali mu dopis od ustavičně pomstychtivého doktora Eggmana vyhrožujícího s použitím další ohavné zbraně, se kterou si za tři dny podmaní celý svět. Všichni tři se shodli na tom, že je potřeba zakročit a dát konečně sbohem těm Eggmanovým podlým nápadům.
Převedení modrého hmyzožravce do trojrozměrného světa v podobě Sonic Adventure 1 & 2 se hráčské komunitě příliš nezamlouvalo - zaostalá, neohrabaná a nedomyšlená kamera, spousta bugů. To si populární Sonic opravdu nezasloužil. Bylo jasné, že Sega a Sonic Team dříve či později ohlásí nějaký nový projekt s kultovním ježurou. Inu, stalo se - Nový Sonic Heroes je konečně tu a nám nezbývá nic jiného, než dvě placky, na kterých se nachází, vložit do mechaniky a opět si trochu užít v pestrobarevném, milém světě...

V průběhu instalace máte možnost pročítat si informace o jednotlivých týmech. Pokud jste to nestihli, nebo nejste zběhlí v angličtině, jistě vám přijdou vhod tabulky okolo hlavního textu této recenze.

Sonic Heroes Sonic Heroes Sonic Heroes

Hratelnost
Prosím? O jakých týmech že to mluvím? Trochu jsem je nastínil už v anotaci - největší inovací Sonic Heroes se stala určitě odlišná koncepce zdolávání jednotlivých úrovní. V předchozích

Team Dark

Shadow, E-123 Omega a Rouge. Za tyto ničemy doporučuji hrát, až když máte hru "propařenou", v opačném případě se můžete setkat s nesnázemi.
Hledačka pokladů Rouge jednoho dne zjišťuje skutečnost, že Dr. Eggman shromažďuje obrovskou sbírku těch největších sběratelských skvostů světa. Bezprostředně poté přikazuje lidem okolo Eggmana, aby poklady zajistili, ale po příjezdu na opuštěnou základnu zjišťuje, že všechny cennosti jsou už pryč. Na scénu vstupuje Shadow. Kdekdo si myslel, že je už mrtvý, ale nebylo tomu tak. Byl pouze v bezvědomí a ve stázi. Aby ho odtamtud Rouge uvolnila, zapnula nějaké zařízení, aniž by tušila, že aktivovala robota E-123 Omega naštvaného na doktora Eggmana za to, že ho vypnul. Stroj v domnění, že Shadow je jeden z Eggmanových robotů, na něj nečekaně zaútočil...
dílech (např. Sonic the Hedgehog z roku 1991 byl předloni zvolen asociací ELSPA jako nejlepší videohra za posledních třicet let!) jsme mohli ozkoušet vždy pouze hru za jednu postavu, zato v tomto nejnovějším počinu ovládáte hned tři hrdiny najednou. Hra nedisponuje jednou dějovou linií, ale čtyřmi oddělenými (opět vás odkáži na okolní tabulky), spojenými vždy s tím týmem, za který se rozhodnete po klepnutí na New Game - Story hrát. Doporučuji projet tutorial, bez něj byste totiž mohli být trochu zmatení.

Jeden tým obsahuje vždy tři postavičky, přičemž úkoly mezi nimi jsou rozděleny vcelku jasně - jedna se orientuje na rychlý běh (stejně to v tom intru pro Team Sonic trochu přehnali :-)), druhá na létání (hlavně překonávání vysokých překážek) a konečně ta třetí na sílu a s ní spojené bojování (likvidování nepřátel a rozbíjení kamenných zdí, přes které byste se jinak nedostali dále). Pro přepínání mezi jednotlivými členy týmu slouží několik kláves (S, D a Z, B), přičemž vedoucího a tudíž aktivovaného člena indikují ikonky v pravém horním rohu obrazovky. Skutečný potenciál formací a hratelnost jsou ale degradovány všudypřítomnými nápisy, jaký druh charakteru (Speed, Strength, Fly) se zrovna na ten určitý úsek úrovně hodí; přičítám to zaměření hry pro mladší pařany.
"Fly" a "Strength" charaktery mohou své kolegy odhazovat na nepřátele za účelem jejich zničení. Nebojte se, našim hrdinům se nic nestane :-). Ty "rychlostní", už podle názvu, pouze přidávají na své rychlosti. Specialitkou je Team Blast aktivovatelný vždy po sebrání určitých předmětů, při kterém se zlikvidují všichni protivníci, co se zrovna ocitají na obrazovce.

Sonic Heroes Sonic Heroes Sonic Heroes

Grafika, prostředí
Sonic Heroes je samozřejmě hra z pohledu třetí osoby,

Team Rose

Rozkošná trojka (Amy, Cream a Big the Cat). Kratší mise jsou vhodnější pro mladší a nezkušené hráče.
Amy, potrhle zamilovaná do Sonica, znepokojena tím, že s ním nemluvila už víc jak měsíc, se vydává na jeho stopu. Ve chvíli, kdy spatřuje ježurovu fotku v novinách, jí svítá naděje a jde se zeptat novinářů, kde tu fotku vzali. Na cestě potkává obtloustlého, avšak příjemného kocoura se jménem Big a roztomilého králíčka Creama. Shodou okolností oba také někoho hledají - Big svého nejlepšího přítele, Froggyho a Cream dvojče svého kamaráda Chaoa, Chocolu. Ještě větší náhoda je, když naše trojka zjistí, že na té fotce je kromě Sonica také právě Froggy a Chocola. Když už se jejich cesty zkřížily, tak budou v pátraní pokračovat společně, ne?
což s sebou obvykle přináší klasické problémy, však to všichni známe - kamera je ustavičně a tvrdohlavě někde jinde, než bychom to potřebovali. Hlavně při Sonicovém turbo-běhu zůstává po jeho zastavení v úhlu, ve kterém byla při pohybu, což opravdu leze na nervy a musíte si ji natočit zpátky, abyste viděli klasicky záda hlavních hrdinů a mohli pokračovat kupředu.
Prostředí bývá samozřejmě v takovýchto arkádách zaměřeno na hráčovu zručnost, nejinak je tomu zde. Nehledal bych nějakou snahu o realistické ztvárnění světa, vše je složeno z různých malých ostrůvků, neskutečně příkrých svahů, apod. I když odpovědi na otázku "Jak se dostat dál?" by šly ztvárnit daleko realističtěji.
Grafika s prostředím souvisí, je to taková příbuzná z třetího kolena :-).
Team Chaotix

Nevyzpytatelný tým tří detektivů dostávajících se při každém vyšetřování do neočekávatelných situací vedoucích k neobvyklým dobrodružstvím.
Jednoho ospalého dne Chaotix obdrží tajemný balíček obsahující vysílačku, která jim přislíbí slušnou částku, když se ujmou jednoho případu. Charmy nabídka uchvátí, ale Epsio zůstává skeptický. Šéf Vector, stále prahnoucí po penězích, ale rozhodl jasně - "nebude se čekat ani chvilku, musí se využít každé příležitosti, která je nám dána!"
V tomto případě ostrá, roztomilá, pestrobarevná a mírně dětinská, neřku-li infantilní (pro starší ročníky).

Hudba
Ta se nese v duchu jednoduchých kytarových motivů z osmdesátých let. Ani mě, fanouška taneční muziky, nijak nepobuřovala. Nemám k ní naprosto žádné výhrady, jako příjemné podkreslení při hraní naprosto splňuje svůj účel.

Závěrečné hodnocení
Zběhlým hráčům se povede dohrát 14 připravených misí za pár hodin. Ti mladší budou ale z křiklavé, konzoloidní, jednoduché grafiky, ježka Sonica a dalších postaviček zcela určitě nadšeni, a protože je hra určena právě pro ně, hodnotím hru nadprůměrně. I když procentáž má do té jedničky a dvou nul vcelku daleko, hlavně kvůli postižené kameře a monotónnějším řešením všech úrovní, jedná se o uspokojivou oddychovou zábavu.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

62 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 184 čtenářů

Témata: Robot

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....Najdete na iDNES.cz