Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sonic Riders – bodlinatá jízda

  12:00aktualizováno  29. srpna 4:04
Bodrý modrý hrdina se vrací v další hře, která je po vzoru Sonic R ze Saturnu závodního kalibru. Již tak rychlý Sonic je tedy ještě rychlejší, ale je i zábavnější?

Sonic Riders Již na první pohled není Sonic Riders další klasickou sonicovskou hrou. Ne tedy, že by si modrý ježek nevyzkoušel i jiné žánry, ale tak nějak jsme si na sbírání kroužků, různorodé skákání a projíždění loopingů již zvykli.Sonic Riders je závodní hrou maximálního arkádového ražení. Sonic však nezávodí po svých, ani v minikáře, jak tomu bylo v minulosti, nýbrž na futuristických hoverboardech, známých např. z Airblade. Základní premisa je přitom velmi jednoduchá.

Příběh je klasicky pohádkový. Důležité je, že se Sonic opět pokusí překazit plány zlého Dr. Eggmana.

Hra obsahuje okolo jedné desítky tratí nejrůznějších témat, ohraničených podobně jako v klasickém Wipeoutu mantinely. Stejně jako ve jmenované klasice futuristického závodního žánru, jsou po trati rozesety všemožné power-upy a zrychlovací pruhy. Power-upy jsou přitom Sonic Riders povětšinou klasického sonicovského typu, ale najdete i nějaké nové, poněkud tvrdšího kalibru. Krom toho, že narazíte na klasické ochranné bubliny, se v Sonic Riders seznámíte i s boxerskými rukavicemi a dalšími donucovacími prostředky na zpomalení soupeřů. Těch se na trati sice nepohybuje mnoho, ale i tak vám dokáží průběh hry znatelně ztížit. Ne že by jejich inteligence byla natolik důmyslná, ale i s předdefinovanou a očekávanou strategií vás dokáží předjet či na chvíli imobilizovat. Krom nich vás dokáže dočasně zpomalit i vyčerpání obnovujícího se energického paliva vašeho hoverboardu. Pokud dojde k jeho absolutnímu vyčerpání, tak jeho služby vypoví a vy budete muset hezky pěšky k nejbližšímu boxu. Ty jsou relativně systematicky rozmístěné po všech tratích a jsou schopny vám požadované palivo, či chcete-li energii, doplnit na maximum. Jejímu úplnému vyčerpání však lze díkybohu zabránit. Tratě obsahují totiž nemalý počet skokánků, na kterých můžete provádět značně omezený počet triků, za jejichž úspěšné provedení (důležité je i hladké přistání) se vám tolik důležitá energie dobíjí. S trochou nadsázky by se tak dali Sonic Riders označit za mix F-Zero GX a Sonic Riders SSX s partou pestrobarevných zvířátek.

Největším lákadlem Sonic Riders je ultra-rychlá hratelnost a všudypřítomný pocit opravdové rychlosti.

Provádění triků při skocích ale naštěstí není jediný způsob, jak si energii dobít. Triky se dají provádět i při jízdě na turbulenci. Ano, v Sonic Riders je možné ve svůj prospěch využít vlastností vzdušného víru. Kromě provádění triků a následného nárůstu energie, můžete turbulenci využít i jako nejúčinnější turbo ve hře. A kdyby bylo provádění triků na vás přeci jenom příliš obtížné (což díky primitivnímu ovládání pomocí pouze pravé analogové páčky opravdu nehrozí), obsahují některé tratě jakési „odpočinkové“ úseky, kde se přemísťujete v in-game animaci z bodu A do bodu B a rotací pravé analogové páčky po směru hodinových ručiček si můžete palivo obnovit tou nejlehčí formou. Bohužel je ale design tratí jako takový až na pár výjimek naprosto fádní a působí dosti omšelým dojmem. Navíc nejsou ony tratě ani bůhvíjak dlouhé.

Sonic Riders Výběr jezdců je z počátku složen pouze z klasické sonicovské bandy ve složení Sonic, Tails, Knuckles, Amy a konkurenčního týmu Babylon Rogues. Postupem času se ale odemkne více jak dvojnásobek postav z ježkova univerza. To samé platí i o hoverboardech pro všechna zvířecí individua. Dokonce si můžete pořizovat či vyměňovat závodní vybavení v obchodě, kde vás obslouží Chao. Sonic Riders obsahuje celou řadu odemykatelných bonusů, což je jednou z jeho silných stránek.

Hra obsahuje klasický story mód s odpovídající náplní, dále režim Mission, kde musíte vždy dojet závod za určitých podmínek a několik dalších módů podporujících i hru více hráčů. Ta je, jak tomu tak u Sonica bývá zvykem, povedená a zabaví navíc na solidně dlouho a nenásilně tak prodlouží životnost. Nepříjemné však je, že některé více hráčům přístupné režimy budete muset hrát na rozdělené obrazovce i v případě, že budete hrát sami.

Co si myslí o Sonic Riders něžné pohlaví

Sonic Riders je jednou z mála her, která by svým charakterem mohla zaujmout i dosud nehrající dívčiny. Ochotný recenzent tak sám propůjčil tomuto účelu svojí milovanou přítelkyni, aby jako her neznalý zástupce dívčího pokolení hru zhodnotila. První, co mojí drahou polovičku zaujalo, byla roztomilost herních postaviček. O věty typy „Jé, to je krásná lištička a má dva ocásky“ nebylo nouze. Singleplayer ovšem neobstál a na slovo přišla tedy hra více hráčů. Po absolutním debaklu, co se týče umístění v závodu, bylo ze strany partnerky hře vyčtena příliš pastelová paleta barev a nerozmanité okolí tratě. A pak že ženy hrám nerozumí :-).

Sonic Riders Příběh je klasicky pohádkový a jeho rozborem se zabývat tedy opravdu nebudeme. Důležité je, že ve hře narazíte na staré známé postavy a Sonic se opět pokusí (samozřejmě že úspěšně) překazit plány zlého Dr. Eggmana. Vše na svém místě, přesně tak, jak Team Sonic zamýšlel. Technické zpracování je na stejné úrovni jako ostatní ježkovy 128-bitové pokusy. Neurazí, ale valit bulvy ani ušiska nad tím nebudete. Grafika je barevná, roztomilá, ale z technického hlediska spíše podprůměrná. Zvuková kulisa společně s hudbou je velmi repetitivní a nenávidět ji budete, ať je vám osm nebo třicet.

Největším lákadlem Sonic Riders je podobně jako v ostatních hrách s modrým ježurou ultra-rychlá hratelnost a všudypřítomný pocit opravdové rychlosti. Fanoušci budou této kombinaci jen těžko odolávat, ale hra má šance zaujmout i ostatní hráče. Nedosahuje sice kvalit prvního Sonicova 3D dobrodružství pro Dreamcast, ale rozhodně se povedla více, než nevyvážený

Klady a zápory

Plus Všudypřítomný pocit rychlosti
Plus Spousta věcí k odemknutí
Plus Solidní multiplayer

Mínus Design tratí
Mínus Slavný ježek má na víc

Shadow The Hedgehog. Srovnávat závodní Sonic Riders s původními skákačkami, ovšem není příliš optimální. Ježek Sonic v současnosti slaví svoje patnácté narozeniny a my mu přejeme do budoucna vše nejlepší. Ona ta budoucnost pro nás totiž nevypadá vůbec špatně. Sonic The Hedgehog pro PS3/X360 už přešlapuje za dveřmi a nápodobně je na tom i Sonic Wildfire pro Nintendo Wii. A znáte vůbec ten vtip o modré šmouze?


Sonic Riders
Výrobce/Vydavatel Sonic Team/Sega
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: 2-4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 150 kB
Verdikt: Solidní závodní hra arkádového ražení s populárním maskotem Segy, která modrému ježkovi z ostudy kabát neudělá, ale po patnácti letech jeho videoherních dobrodružství bychom si zasloužili o něco více.
Hodnocení: 60% (info)Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: Nové karty změnily zažité pořádky v Hearthstonu, Witchwood se povedl

Hearthstone: The Witchwood

V první části recenze jsme se podívali na nové karty, mechanismy a balíčky. Ve druhé pak rozebíráme režim Monster Hunt...Najdete na iDNES.cz