Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sony: Xboxu 360 šlapeme na paty

aktualizováno 
PlayStation 3 má již brzy v prodejnosti předběhnout konkurenci. Finanční výsledky ale stagnují.

PlayStation 3

Ač to v současnosti už tak nemusí vypadat, válka mezi konzolovými formáty zuří nadále s neztenčenou intenzitou. S nejnovějším útokem v médiích přišla firma Sony, která prohlásila, že již brzy v prodejnosti předběhne konkurenční Xbox 360 od Microsoftu. Ekonomické výsledky ale stagnují.

Peter DillePeter Dille, viceprezident pro marketing a šéf divize PlayStation Network, se v aktuálním rozhovoru pro IGN zmínil, že již nyní PlayStation 3 dýchá na záda Xboxu 360.Zatím sice PS3 s 31 miliony celosvětově prodanými kusy za X360 (39 milionů kusů) stále zaostává, ale nakonec podle Dilleho PS3 v této prodejní válce zvítězí.

A nemá to být pouze proto, že Sony již dlouho hlásí, že u PlayStation 3 počítá s desetiletou délkou aktivního života. "Podívejte se, kde jsme dnes my a kde jsou oni (Microsoft s X360), i když měli možnost utéct nám, jak daleko chtěli," upozorňuje Dille na skutečnost, že Xbox 360 se začal prodávat zhruba o rok dříve než PlayStation 3 (v Evropě dokonce skoro o rok a půl).

Dohnat a předehnat přímou konkurenci tak má být pro Sony otázkou zcela jistě kratší doby než oněch výhledových 10 let. "Dýcháme jim na záda a oni nás vidí ve zpětném zrcátku. A nebude to trvat dlouho a budeme před nimi," uzavírá Dille s neskrývanou jistotou.

Svou spokojenost podporuje především na příkladech již existujících služeb či funkcí, jako je například sociální síť PlayStation Home, s níž jsou v Sony velmi spokojeni. Zvláště tedy poté, co loni v prosinci zaznamenali rekordní návštěvnost, respektive "provoz".

PlayStation NetworkSvůj podíl na dosavadních výsledcích PlayStation 3 jistě nese i skutečnost, že soňácká online služba PlayStation Network je k dispozici zdarma, zatímco u konkurence je potřeba za plné využívání Xbox Live platit pravidelné poplatky. Sony sice aktuálně zvažuje, zda v budoucnosti PSN rovněž nezpoplatní, ale bylo by otázkou, co navíc by uživatel za své peníze dostal. V současnosti se mluví hlavně o možnosti, že by vše zůstalo při starém, ale platící uživatelé by navíc získali nějaké výhody či bonusy.

Rozhodující bitvu v tomto prodejním závodě může přinést už tento rok. Sony i Microsoft totiž hodlají uvést na trh nové systémy ovládání her, v obou případech s využitím snímání pohybů hráčů. Microsoft uvede do prodeje Natal, což je v principu kamera, která umí snímat a vyhodnocovat pohyby ve 3D prostoru. Naproti tomu Sony chce zaujmout s "magickou hůlkou", tedy ovladačem s pohybovými senzory, zatím nazývaným Arc.

Jistou ironií pak je, že ten třetí vzadu, Nintendo, postavil filosofii své aktuální konzole Wii na pohybovém ovládání od samého začátku a má ze všech tří držitelů formátů nejvyšší prodejnost i zisky. Tahanice mezi Sony a Microsoftem se tak Nintenda vůbec netýkají.

PlayStation 3V této souvislosti pak ale zůstává otázkou, jakou cenu je Sony za své potenciální vítězství zaplatit. Obrat divize Networked Products and Services, kam například společně s notebooky Vaio spadá i hardware PlayStation 3, sice ve třetím čtvrtletí loňského roku vykázala meziročně lepší obrat, ale zisk víceméně stagnuje.

Dáno je to mimo jiné i tím, že zatímco jeden z produktů z rodiny PlayStation si vede čím dál lépe, další se prodávají hůře. Konkrétně se tedy PlayStationu 3 za poslední kvartál loňského roku prodalo celosvětově 6,5 milionu kusů, zatímco ve stejném období roku 2008 se prodalo pouze 4,5 milionu kusů.

Naproti tomu prodeje staré verze PlayStationu 2 poklesy z 2,5 milionu na 2,1 milionu. Na druhou stranu, to jsou u tohoto "výběhového" modelu stále úctyhodná čísla, nehledě na to, že zrovna v tomto případě se s postupným útlumem prodejů počítá.

Mnohem víc ale Sony musí vadit pokles prodejnosti jejich handheldu PlayStation Portable. Ten je sice oproti konkurenčnímu DS od Nintenda mnohem výkonnější a mnohem lépe vybavený, přesto ale jeho prodeje meziročně výrazně poklesly z 5,1 milionu kusů na 4,2 milionu. A zjevně nepomáhá ani skutečnost, že se průběžně pro PSP stále objevují nové funkce i příslušenství, jako například malá kamerka nebo GPS navigace.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...

KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu?

Resident Evil (2002)

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu? Napište nám do diskuze pod článek.Najdete na iDNES.cz