Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Souboj titánů: Modern Warfare 2, Medal of Honor, Black Ops

aktualizováno 
Porovnali jsme tři akční válečné pecky a zjistili, která z nich je nejlepší.

Modern Warfare 2 (PC)

Nejvýdělečnějšími hrami současnosti jsou jednoznačně střílečky z pohledu první osoby, pokud možno se zaměřením na aktuální válečné konflikty. Jejich vývoj není tak náročný, čemuž napovídá i frekvence, s jakou jsou v některých sériích produkovány. Zejména Call of Duty je komerčně jednou z nejúspěšnějších sérií vůbec a potvrzuje to rok co rok.

Modern Warfare 2 Medal of Honor Call of Duty: Black Ops

Modern Warfare 2 (PC)

recenze (83%)

Medal of Honor

recenze (75%)

Call of Duty Black Ops

recenze (80%)

Letos se objevila konkurence. Společnost Electronic Arts se už nemohla dívat na spanilou jízdu Call of Duty (respektive Modern Warfare) a připravila podobný titul: Medal of Honor. Internetová diskuzní fóra jsou plná toho, zda je lepší Call of Duty: Black Ops nebo Medal of Honor. A najde se i nemálo těch, kdo vyzdvihují loňskou pecku Modern Warfare 2.

Všechny tři hry jsme proto srovnali podle subjektivních i objektivních měřítek. Výsledky jsou následující:

Příběhová kampaň

Příběhové kampaně mají leccos společného. V první řadě jsou velmi krátké. Ale i tento trend začíná být akceptován s ohledem na intenzitu zážitku. Herní dobu prodlužuje i hra více hráčů.

Medal of Honor

Přesto není pozitivní být nejkratším mezi krátkými. A tím je Medal of Honor, jehož herní doba se sotva přehoupne přes pět hodin. Modern Warfare 2 je na tom se svými šesti hodinami lépe. Nejlépe si vede Call of Duty: Black Ops, jehož herní doba šplhá nad sedm hodin. Údaje jsou založeny na našem testování, u jiných hráčů se mohou lišit, zejména v závislosti na obtížnosti.

Zhodnocení kvality příběhu je ještě složitější, byť se velká část hráčů zřejmě shodne na tom, že Medal of Honor je v tomto ohledu nejslabší, protože příběh prakticky postrádá. Nabízí jen sérii misí, ve kterých se speciální jednotka snaží zastavit teroristickou skupinu. S tím se pojí i kvalita misí, které nejsou příliš variabilní.

Call of Duty: Modern Warfare 2

Call of Duty: Black Ops naopak vypráví příběh ze studené války zřetelně a přehledně. Není v něm nouze o tajnosti, konspirace, zrady a motivující momenty. To vše za předpokladu, že přistoupíte na jeho béčkové a v mnohém předvídatelné podání. Ze všech tří her drží nejlépe pohromadě. Mise jsou atraktivní, i když místy očividně přejaté z Modern Warfare 2.

Call of Duty Black Ops

Příběh Modern Warfare 2 je podáván velmi útržkovitě a na to, že je svým způsobem ze všech tří her nejkomplikovanější, klouže jeho prezentace po povrchu a nezabíhá do detailů. Na druhé straně, řada jeho misí se zaryje hluboko pod kůži. Například ta, kdy v roli jednoho (fingovaného) teroristy postřílíte na letišti spoustu civilistů.

Vítěz: Call of Duty: Black Ops

Multiplayer

Při porovnávání síťového hraní vstupujeme na velmi tenký led, kdy je třeba počítat s velmi jasnými preferencemi jednotlivých hráčů. Právě v tomto ohledu jsou tituly nejvyrovnanější.

Ostatně, všechny se snaží zaujmout svižnou akcí, kterou si můžete naplno užít třeba jen půl hodinky denně. Přesto nechybí robustní zkušenostní systém, jenž zpřístupňuje nové zbraně a schopnosti.

Medal of Honor

Multiplayerová část Medal of Honor je považována za podařenou, na rozdíl od té příběhové. Z trojlístku stříleček vychází jako nejtaktičtější. Počítá se každá zkušenost a veteráni mají nad ostatními znatelnou převahu.

Call of Duty: Black Ops je v porovnání s Medal of Honor ještě rychlejší, akčnější a také arkádovější. Měřeno na počet hráčů i oblíbenější. A vůči Modern Warfare 2 mluví ve prospěch Black Ops možnost hraní na dedikovaných serverech (možnost pronajmutí na službě Gameservers).

Call of Duty Black Ops

Modern Warfare 2 je Call of Duty: Black Ops v mnohém velmi podobný. Akce je zhruba stejně intenzivní, jen se odehrává v jiných kulisách. Hra je na světě více než rok, a proto má rozsáhlejší komunitu, stejně jako množství stažitelných přídavků, většinou za peníze.

Vítěz: remíza

Hodnocení

Když vezmeme hodnocení vybraných herních časopisů a webů, dojdeme k všelijakým výsledkům. Nicméně zprůměrované výsledky všech všeobecně respektovaných magazínů už mají vypovídající hodnotu.

Call of Duty: Modern Warfare 2

Podívali jsme se na průměrná hodnocení uváděná serverem Metacritic.com v případě PC verzí. Průměrné hodnocení Medal of Honor se zastavilo na 74%. Call of Duty: Black Ops dopadlo výrazně lépe a vyhouplo se do segmentu opravdu kvalitních titulů s průměrným hodnocením 85%.

Nejlépe si vedl rok starý Modern Warfare 2, který se vyšplhal až na hodnocení 86%.

Vítěz: Modern Warfare 2

Prodejnost

Důležitým kritériem (zejména pro vydavatele a tím i budoucnost značky) je prodejnost hry. V případě Medal of Honor byly dosud celkové prodeje vyčísleny na 2,76 milionů kopií, což je považováno za hit. V Electronic Arts ale možná čekali víc, zejména ve světle čísel, která následují.

Call of Duty Black Ops

Call of Duty: Black Ops je ještě ve stádiu, kdy má jeho prodejnost potenciál znatelně růst. Přesto jsou jeho prodeje zajímavé. Celkově se ho prodalo 9,41 milionů kopií. To je obrovské číslo, se kterým se může srovnávat jen naprosté minimum her, letos nejspíše žádná.

A pak je tady Modern Warfare 2. Prodejnost 20,69 milionů kusů je ohromující. A to v ní ještě není započtena PC verze.

Call of Duty: Modern Warfare 2

Jen pro srovnání: vývojářsky podstatně náročnější a pestřejší Mafia 2, která je mnohými považována za hit, zaznamenala prodeje 1,09 milionů kusů.

Vítěz: Modern Warfare 2

Ze srovnávaných kategorií vychází jako definitivní vítěz loňský Modern Warfare 2. Na druhém místě skončilo Call of Duty: Black Ops a až třetí místo zbylo na Medal of Honor. Ale kdo ví, jak tomu bude za rok?

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

Far Cry 5

Březen - za kamna vlezem, říká lidová pranostika, což je celkem příhodné, protože vyjde celkem slušné množství...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...Najdete na iDNES.cz