Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soumrak západních MMORPG, kromě WoW

aktualizováno 
Sony propouští, nasazuje mikrotransakce v EverQuestu I i II, Atari kupuje tvůrce online Star Treku a v Číně mají WoW hospodu

Star Trek Online

Původně jsme si mysleli, že největší MMO zprávou posledních čtrnácti dní bude prodej Cryptic studios z náruče NCSoftu do spárů Atari. Realita je ale mnohem krutější. V zápětí po oznámení dohody mezi Atari a NCSoftem se stalo něco ještě většího a mnohem horšího. Sony Online Entertainment spustilo systém Station Cash. Jako první provozovatel některé z „velkých západních MMORPG“ tak firma zavedla možnost koupit si za reálné peníze herní předměty. SOE samozřejmě není úplně první, stačí si vzpomenout na některou z konverzí asijských her nebo tragickou australskou Fury. Na druhou stranu zavedení podobného systému do původního EverQuestu, to hraničí se svatokrádeží. Etalon tradičních MMORPG má najednou hodně šikmé oči.

EverQuestAbychom to zbytečně nedramatizovali. Obchod s virtuálními předměty do her EverQuest a EverQuest II zatím obsahuje zejména věci, které nijak zásadně neovlivňují hratelnost. V nabídce jsou třeba domácí zviřátka, která se dala získat například včasnou objednávkou datadisků, ozdobné předměty nebo kouzla, která dočasně změní vzhled postavy. Kromě toho ale virtuální tržiště nabízí kouzelné nápoje, které zvyšují rychlost pohybu nebo dokonce usnadňují získávání zkušenosti. Podobné předměty už ve hře existovaly – hráči, kteří zůstávají dlouhodobě věrní EverQuestu, získávají takové nápoje jako odměnu po čtvrtletích a letech hraní. Přesto jde o záležitost, která ovlivňuje vývoj postavy a její efektivitu v boji. Výrazný vliv takové předměty mohou mít na PvP prostředí. Není proto divu, že se hráči bouří.

Nebude jim to nejspíše nic platné. Podobně se lidé bouřili už ve chvíli, kdy SOE spustilo speciální servery, na kterých bylo možné prodávat herní předměty i celé postavy jiným hráčům. Samozřejmě, že za bakšiš do kapsy Sony Online Entertainment. Zajímavé je, že se hráči o zavedení mikrotransakcí dozvěděli až ve chvíli, kdy Sony novou funkci spustilo (v Evropě k tomu dochází s denním zpožděním, 10. prosince).

 Co k tomu Sony vedlo? Krize. Sony je na tom špatně už dlouho. Nejde jen o prodělky způsobené vysokými výrobními náklady PlayStation 3, ale i o pokles zájmu o spotřebitelskou elektroniku se značkou Sony. Firma tento týden oznámila plán na propuštění osmi tisíc lidí a odprodej nevýdělečných aktivit. Při vší úctě, pár babek, které nějací zoufalci zaplatí za virtuální předměty japonského giganta těžko spasí. Ale možná se mýlíme a prodej virtuálního odpadu se stane hitem.

Online Star Trek -  dlouhodobě odepisované Atari se stále nechce vzdát a kromě iPhonu chce v cestě za ziskem využít i platformu MMORPG. Jinak si nelze vysvětlit skutečnost, že Atari odkoupilo americké vývojáře Cryptic Studios, kteří pro NCSoft vytvořili superhrdinské online hry City of Heroes a City of Villains , které Korejcům vynesly přes 100 milionů dolarů.

Star Trek OnlineAtari, respektive jeho mateřská společnost Infogrames, odkoupilo Cryptic Studios i se všemi technologiemi (včetně vlastního herního enginu) a právy ke třem titulům, na kterých firma aktuálně pracuje. Už příští rok by tak pod hlavičkou Atari měla vyjít další superhrdinská hra Champions Online, o rok později Star Trek Online a třetí hru představí Atari v nejbližší době. Firmu se 150 lidmi a ročním obratem 17 milionů dolarů Infogrames koupili za 26,7 milionu dolarů zaplacených v hotovosti s dalšími téměř třiceti miliony dolarů složených z hotovosti a akcií Infogrames podle následných hospodářských výsledků odkoupené společnosti. Pokud se následně podaří vygenerovat z her Champions Online a Star Trek větší zisky, než jsou interní odhady, mohou původní majitelé počítat s bonusem ve výši až 20 milionů dolarů.

Celá situace je trochu zvláštní hned z několika důvodů. Cena za velké herní studio se třemi rozpracovanými produkty a silnými licencemi je i v době krize relativně nízká. Infogrames ale naopak mají s penězi problém. A jak to bude s vydáním Champions Online, které měli řídit chlapci z Take Two? Odpovědi, stejně jako to, zda Atari skutečně dokáže dovést Star Trek do smysluplné online podoby, budeme znát někdy v roce 2010.

Stargate Worlds - ani hra podle sci-fi seriálu Stargate to nemá jednoduché. Stargate WorldsZaměstnanci vývojového studia Cheyenne Mountain Entertainment nedostali už skoro měsíc zaplaceno za svou práci, řada z nich pak insolventního zaměstnavatele opustila. Firma oficiálně přiznala problémy s nedostatkem hotovosti, ale situaci zlehčuje tím, že obdobné problémy se u „start-upu“ dají čekat, ale že vývoj hry pokračuje. My si nejsme tak jistí, Cheyenne totiž tají jména svých investorů, a protože jde o soukromé investory, je v současné době těžké očekávat nějaký významný přísun hotovosti, když je vydání hry vzdáleno nejméně rok. Nemluvě o tom, že na stránce „Investor Spotlight“ zájemce o informace najde akorát odkaz na podezřelé stránky lákající k distribuci podivné „zdravé“ čokolády. To vše v psychedelickém designu. Vážně to myslí vážně?

Darkfall -  Tak trochu mytická MMORPG Darkfall má konečně datum vydání. Darkfall OnlineEvropská verze hry otevřená zájemcům z celého světa bude spuštěna 22. ledna 2009. Pokud jste o Darkfallu ještě neslyšeli, vězte, že hra je ve vývoji už více než sedm let a podle Wikipedie její vývojáři o průběhu vývoje a vlastnostech hry sepsali dobrých 230 stran. Hra se má soustředit na neomezené PvP souboje, jedinou ochranu před ostatními hráči nabídnou stráže v domovských městech jednotlivých ras. Další odlišností má být absence povolání, postava se bude moci naučit cokoliv, její schopnosti porostou s tím, jak bude konkrétní dovednost používat.

Podle dostupných obrázků je hra graficky trochu zaostalá, ale to je daň za dlouhý vývoj, netradiční herní systém může zaujmout veterány zvyklé na Ultimu Online i fanoušky brutálního PvP. O úspěchu hry ale rozhodne zejména distribuční a obchodní model. O tom, jakým způsobem budou hráči platit a kde si ji budou moci koupit, zatím tvůrci nezveřejnili žádné informace.

Warhammer Online – jen krátce: na veřejném testovacím serveru je nová aktualizace 1.1.0, která přináší dvě nová povolání (Knight of the Blazing Sun a Black Guard), změny PvP systému v rámci Open RvR, podporu odkazů v chatu, zjednodušení několika veřejných questů, aby pro jejich splnění stačili jeden až tři lidé, vylepšení zbrojí, dávku nových questů a předmětů a nakonec i změny v uživatelském rozhraní. Kompletní informace o připravované aktualizaci najdete na oficiálních stránkách hry.

World of Warcraft – pokud plánujete výlet do Číny, nenechte si ujít návštěvu v nově otevřené pekingské restauraci, kterou provozuje místní fanoušek WoWka. Hall of Snow Storms připomíná World of Warcraft dekoracemi, skladbou menu i velkými obrazovkami, na kterých běží ukázky ze hry. Video najdete na stránkách China Central Television.

Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška

Ciri v podání Galiny Žukovské

Druhou hlavní postavu seriálového zpracování Zaklínače bude nejspíše hrát dívka „neevropského“ původu. Zvyknou si...RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

Hit, nebo propadák? Nejznámější herní značky čeká nejistý podzim

Battlefield 5

Na podzim bývá obvykle na herním trhu rušno a letošek nebude výjimkou. Ale zatímco u her jako Red Dead Redemption 2...

OBRAZEM: Český Project Hospital je komplexnější než legenda Theme Hospital

Project Hospital (beta)

Pokračování legendární strategie Theme Hospital nazvané Two Point Hospital je v prodeji, nezahálejí ovšem ani čeští...

Pátý Battlefield v betě zklamal. Bude stačit odklad vydání?

Battlefield 5

Beta letošního Battlefieldu nervózní fanoušky neuklidnila. Nedodělanost ze hry přímo čiší a podobně jako v případě...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz