Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Space Empires: Starfury

  12:01aktualizováno  9. srpna 1:56
Vstupte opět do divokého vesmíru Space Empires, zvolte si kariéru ochránce zákona, piráta nebo obchodníka a prozkoumejte se svou lodí ty nejzapadlejší kouty galaxie. Více v naší recenzi!
71

Space Empires: Starfury

Platforma: PC
Výrobce: Malfador Machination

Herní karta

Starfury je pátým pokračováním série Space Empires, od předchozích dílů se však diametrálně liší. Zatímco dříve jsme byli zvyklí velet celým flotilám, nyní se budeme muset spokojit s jedinou lodí, neboli herním slangem řečeno - došlo k přerodu od tahové strategie k akčnímu rpg říznutému simulátorem. Věrné fanoušky série tato informace možná znechutí, ale není třeba hned házet flintu do žita, protože Starfury rozhodně za pokus stojí.

"Na začátku hry jste, jak jinak, úplná nula."

popisek Na začátku hry jste, jak jinak, úplná nula. Dostanete loď, velitel vám zadá první misi ve stylu doleť támhle a zkus to přežít a najednou jste sami uprostřed vesmíru, ve kterém není zcela bezpečno ani v "přátelských" systémech, ve kterých se na začátku nacházíte, natož v těch ostatních. Hlavní mise naštěstí nejsou zas tak závazné, jejich plnění není většinou nijak časově omezeno, takže máte možnost nejdříve trochu zapracovat na své lodi. Výhodou je, že nezačínáte s nějakou stíhačkou nebo podobným laciným vehiklem, velení vám totiž hned od začátku svěří celkem odolný destroyer (české slovo torpédoborec teď asi není na místě), který se dá celkem slušně vybavit. Na to si ale budete muset nejdříve vydělat.

Peníze můžete získat třemi způsoby - meziplanetárním obchodem, plněním vedlejších úkolů, nebo jako obyčejný pirát. Obchod probíhá tak, že si na jakési galaktické vývěsce najdete kdo co prodává a kdo co nakupuje, vyberete si komoditu která slibuje největší zisk a uděláte ze svého vojenského plavidla náklaďák. Tento způsob výdělku je sice celkem zdlouhavý a nevýnosný, ale ze začátku jinou možnost mít nebudete, protože vaše slabě vyzbrojená loď vám dobrodružnější aktivity neumožní. Jakmile se ale trochu vypracujete, můžete se pustit do subquestů od různých gild. Ty sice mohou také obnášet pouhý tupý převoz něčeho odněkud někam, narazíte ale i na nebezpečnější úkoly, jako je eskortování obchodních lodí, lov uprchlých zločinců a podobně. Nejvíc legrace si ale užijete jako piráti. Tady to totiž nejsou žádná ořezávátka, vládnou celým systémům a jejich lodě se mohou měřit s ostatními flotilami, navíc platí ze všech nejlépe. Jejich úkoly obvykle obnášejí zabíjení, pašování a jinou kriminalitu, z čehož samozřejmě terranské impérium ani ostatní rasy radost nemají, mise se proto často změní v útěk před velkou přesilou, která vám jde po krku.

"Peníze můžete získat třemi způsoby - meziplanetárním obchodem, plněním vedlejších úkolů, nebo jako obyčejný pirát."

popisekCelá hra se dá vyřídit pouze myší, můžete si sice vypomoci i klávesnicí, ale ta není třeba. Pohyb je tak jednoduchý díky tomu, že hra naprosto ignoruje třetí dimenzi - létáte pouze po dvourozměrné mapě, všechny objekty jsou sice 3D, ale "plavou" ve stejné výšce. Jednotlivé soustavy jsou poměrně rozsáhlé, jejich přelet však naštěstí lze urychlit díky kompresi času. Musíte si ale dát pozor na překážky jakými jsou pole asteroidů a planety, jejichž velikost není poměrná k vaší lodi, takže nějakou menší oběžnici na kolizním kurzu při osminásobném zrychlení času snadno přehlédnete. Létání si užijete dost, mezi systémy se sice přesunujete pomocí jakýchsi warp-pointů s nulovou časovou prodlevou, ale tento skok lze provést vždy jen mezi dvěma sousedními soustavami, takže výlet do vzdálenějších oblastí se může celkem protáhnout. Právě doprava na větší vzdálenosti vás asi bude otravovat nejvíce, nicméně cestu vám alespoň zpříjemňují boje s náhodně generovanými nepřáteli, takže úplné předávkování nudou nehrozí.

popisekBoji se ve Starfury nevyhnete ať se budete snažit sebevíc. I do terranských systémů občas zabloudí piráti nebo některá z nepřátelských ras a většina misí vás do nějakého střetu přímo nažene. Souboje velkých lodí jsou něco jiného, než zběsilé poletování jaké známe z X-Wingu a podobných simulátorů. Tady jde hlavně o zvolenou strukturu výzbroje a o taktiku, naopak umění vaší pilotáže vám bude k ničemu. Všechny hvězdné koráby mají štíty, pod nimi pancíř a nakonec samotnou vnitřní strukturu. Pokud chcete nepřítele zničit, musíte se prostřílet horními dvěma vrstvami, zásahy do vnitřní konstrukce pak postupně ničí systémy na zasažené straně lodi. Můžete tak například soustředěnou palbou na záď protivníka vyřadit z provozu jeho motory, tak ho znehybnit a pak ho bez problémů dorazit. To ale není tak jednoduché, protože nepřítel se k vám samozřejmě snaží otáčet tak, aby nastavil nejsilnější štíty, případně nejméně poškozené části. Boj tak obvykle vypadá jako vytrvalé kroužení, při kterém se obě strany snaží dostat do co nejlepší pozice pro střelbu. To samozřejmě platí při střetnutí dvou srovnatelných lodí, menšího protivníka obvykle vyřídíte hned, jakmile se dostane do účiného úhlu palubních zbraní, naopak velké kosmické stanice vyžadují spíše hit'n'run taktiku, protože střet s takovým monstrem nemá s fair-play nic společného.

popisekTo, co dělá ze Starfury opravdu záživnou hru, je neuvěřitelná modifikovatelnost všech lodí. Vyměnit můžete štíty, pancíř, motory, senzory, zbraně a spousty dalších komponent, každá z nich má obvykle spousty variant, mezi kterými se musíte rozhodnout. Jako příklad uvedu pancíř - můžete si pořídit obyčejný, organický, který dorůstá, jiný typ zase pohlcuje energii zásahů a převádí ji do vašich zbraní, další vás může zneviditelnit, a tak dále. Když se rozhodnete pro typ, musíte si ještě vybrat hmotnost, samozřejmě platí, že čím větší hmotnost, tím větší ochrana. Celková váha nesených komponent je hlavním limitujícím faktorem, který vás nutí vybírat zařízení opravdu pečlivě, každý typ lodi má totiž nějakou maximální hmotnost, kterou unese, a ta se nedá překročit. Jste tak často postaveni před volbu zda posílit zbraně nebo obranu, navíc musíte myslet i na podpůrné komponenty jako zdroj energie, radar a tak dále. Obzvláště zpočátku je dilema vskutku mučivé, obyčejný destroyer toho moc neutáhne, později vám ale stav konta umožní investovat do většího korábu, jehož nosnost umožňuje naložit i takové vychytávky, jakými jsou doky pro palubní stíhače.

"To, co dělá ze Starfury opravdu záživnou hru, je neuvěřitelná modifikovatelnost všech lodí."

Možná se ptáte, co že je na té modifikovatelnosti tak úžasného? Není to v podstatě nic pojmenovatelného, hra pouze působí na naši podvědomou chamtivost, která v nás vyvolává ten známý pocit "už jen poslední bitva a pak jdu spát". Hon za majetkem připomíná Diablo - celý večer se snažíte svou loď vytunit k dokonalosti a když se konečně začnete chystat na vypnutí počítače, tak si všimnete, že vám zbývá už jen vydělat padesát tisíc a máte na novou bitevní loď. Povinnosti jdou stranou, koupíte nové plavidlo, ale to je samozřejmě potřeba vyzkoušet. Tak to jde dál a najednou jsou dvě hodiny ráno a vy se stále snažíte sami sebe přesvědčit, že už si jen dolétnete nechat namontovat ta nová torpéda, která jste získali po zničení pirátského křižníku a pak se vydáte do postele, sami ale dobře víte že to tak nedopadne. Starfury tedy nepostrádá to těžko definovatelné kouzlo, díky kterému nás některé na první pohled celkem obyčejné hry nakonec udrží u obrazovek dlouhé hodiny.

popisekTo, v čem Starfury pokulhává, je visuální stránka. Grafický engine je na dnešní poměry podprůměrný, modely lodí jsou celkem primitivní a grafika herních menu je přímo předpotopní. Jako plus můžete brát fakt, že díky těmto slabinám vám na hraní bude stačit 500Mhz procesor a 32MB paměti, což je konfigurace v dnešních dobách pixel shaderů a podobných srandiček vskutku nevídaná. Obstarožní grafika navíc hratelnosti nijak neubírá, proto doufám, že budou některé vývojářské týmy zpytovat svědomí a z tohoto příkladu se naučí, že dobrou hru nedělají jen tisíce polygonů.

Jak tedy vše shrnout? Engine není z nejlepších, animované sekvence nečekejte, příběh také není zrovna námět na film, přesto všechno vás však hraní bude bavit. Hratelnosti přidává i vstřícný přístup Malfador Machinations k amatérským modům, jejichž tvorba je poměrně snadná, díky čemuž se již teď dá na internetu najít několik nových kampaní vytvořených fanoušky. Pokud tedy nemáte o prázdnionách co dělat, dejte šanci tomuto osvěžujícímu titulu, snad vás nezklame.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

71 %

Čtenáři

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 33 čtenářů

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz