Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spartan: Total Warrior - exkluzivně

  12:01aktualizováno  29. září 10:55
Když zuří válka, jedinec vůbec nic neznamená. Ti, kdo vyrazí do bojů první, se brzy vrací. V olověných rakvích. Tedy pokud nejsou Sparťany! Řeč samozřejmě není o současné krizi v našem největším fotbalovém klubu.

Spartan: Total Warrior Když jsem poprvé zaslechl, že na PS2 vyjde hra Spartan: Total Warrior, bylo tu nefalšované nadšení. Dioptrie totiž udělaly své a já žil nějakou tu dobu v domnění, že se hra jmenuje Spartan: Total War a snil o geniální strategii na PS2. Na neuvěřitelně dokonalou strategii Shogun: Total War totiž vzpomínám dodnes. S nelibostí pak na nepřátelské bojovné mnichy, kteří zásadně bojovali do posledního muže, zatímco moji samurajové brali roha, bušidó nebušidó.

Nadšení se ale vrátilo, i když jsem si poopravil v hlavě název hry. Zjistil jsem, že za Spartanem skutečně stojí strategičtí géniové z Creative Assembly, kteří byli schopni udržet mě nesčetně hodin u PC monitoru. Ovšem stejně jako se nadšení vrátilo, zase rychle vyprchalo. Srovnání Spartana s mnou nenáviděným titulem Dynasty Warriors vyvolalo jistou noční můru. Proboha jen ne jeden maník proti armádě! Spartan je ale promyšlen velmi šikovně. Nejste tady supermanem, který máváním meče poráží celé šiky. Naopak, jste součástí mašinérie, okolo tak neběhají jen nepřátelé, ale i vaši vlastní vojáci, kteří vám pomáhají. Spartan: Total Warrior Samozřejmě, ve skutečnosti by se za takový boj nemusel stydět ani Conan, ale jste v počítačové hře inspirované antickou mytologií.

Z historického hlediska naprostá volovina, ale autoři vybrali ideálně.

Bohové antiky jsou svině. Nadržují vybraným smrtelníkům, hádají se mezi sebou, nenávidí se, intrikují. Takový Kratos z God of War by mohl vyprávět. Spartan na tom není jinak. V jeho případě se setkáme jen s tím nadržovaným, samotný bůh války Ares nad ním drží ochrannou ruku. Nevědět, že God of War a Spartan: Total Warrior byly vyvíjeny pralelně, podezříval bych autory z určitého smyslu pro recesi. V jedné jdete Aresovi po krku, v druhé vám pomáhá. Příběh sice není žádný zázrak, emoce tu příliš roli nehrají, ale jde o válku. Válku, při které nejde o život jenom vám, ale celému vašemu světu. Světu, který se skrývá za jménem Sparta. Obležena Římany čeká na svůj konec. Spartan: Total Warrior Z historického hlediska naprostá volovina, ale autoři vybrali ideálně. Malá, ale bojovná Sparta, čelí největšímu impériu antiky. Kdo by nedržel palce hrdinovi, který vyzván bohem války, vyráží na spásnou cestu, která má národy osvobodit od římského jha? Na začátku je tedy Sparta obležena. Římané šplhají přes hradby, pokoušejí se je překlenout pomocí obléhacích věží a když je nouze nejvyšší, do akce vyráží svérázný Metal Gear antiky, bronzový mechanický obr Talos. Jako správný Snake, tedy Spartan, však namíříte balisty a nestvůrný stroj pošlete do pekel. Tím to vše ovšem teprve začíná.

Poťouchlý Ares poté, co zničíte římský paprskomet, vyrobený umně z mytické příšery Medúzy, jejíž pohled nechá zkamenět kohokoliv, sice nešetří chválou, ale zároveň ani doporučeními. A když bůh doporučuje, tak našinec poslouchá. Seberte své věrné a hurá na obrovskou výpravu za zbraněmi, které jsou schopné jako jediné zastavit římskou expanzi. Celkem chápu úmysly Arese. Římské impérium bylo uvnitř hranic oblastí míru a to se mu nemohlo líbit. A tak pod záminkou šíření svobody žene Spartana proti Římu. A ak že se historie neopakuje dodnes :-)

Spartan: Total Warrior

A ti anglicky mluvící? Můžou se v překladu šťourat.

Celkem mě překvapilo, jak dobře si Creative Assembly poradili s bossy. Tyto boje jsou vyvážené, čekají na vás vždy takoví protivníci, abyste desetkrát jen stěží potlačili touhu DVD s hrou pomazat marmeládou a sníst, a pojedenácté zvítězíte. Boewulfovo kladivo či Achillovy zbraně jsou dostatečnou odměnou. Tažení světem antiky je docela zábavné, barbaři otravní, feministka s čepelemi víc než mytické příšery, ale jinak celkem bez námitek.

Tak a máme tu boj. Využijete v něm všechny možné i nemožné zbraně. Samozřejmě hlavní jsou sečné, bodné a mlátící. S prsty klavírního virtuóza budete kmitat po joypadu a tvořit komba, která rozrazí dav vojáků, který se na vás právě požene, probodnou jednoho z nich a následně ho odkopnou do davu. Ke slovu přijde i magie. Nechat hochy zkamenět a rozsekat, to je rozkošné, věděl to Kratos, ví to i Spartan. Ve propracovanosti boje je vidět, že tvůrci hry jsou stratégové tělem i duší. Neustále vám Spartan: Total Warrior obměňují možnosti, nutí vás využívat různý styl boje, nastavují vám protivníky, kteří nejsou žádní tupci. Pobavilo mě, že vedle magické energie, kterou po vzoru Devil May Cry nasajete z padlých, získáváte zdraví z malých kapliček, u nichž se uprostřed boje rychle pomodlíte. No, vypadá to absurdně, zvláště když se domodlíte a dostanete vzápětí ránu, taky je vám jasné, že totéž jste viděli v God of War, ale nesuďte přísně, Spartan za to nemůže. Nakonec jak jinak situaci řešit, když nechcete předstírat, že je hrdina nesmrtelný nebo že sbírá kytičky na léčivé lektvary?

Děj a boj máme za sebou, zvládli jsme i léčení. Jak se to hraje celkově? Velmi dobře. Není to typická one-man show, když budete myslet strategicky, vaši hoši vám mohou dělat smysluplnou podporu, jen pozor při palbě z luku. Kamera je dobrá, sleduje svého hrdinu jako žárlivá manželka. Čili shrneme to. Nápad je slušný, hraje se to dobře, grafika odpovídá tomu, že musí rozhýbat

Klady a zápory

Plus Hraje se to velmi intuitivně
Plus České titulky
Plus Rozhodně se nebudete nudit
Plus Velmi slušná grafika

Mínus Ze zákopu chci vyskočit kdekoliv!
Mínus Uvítali bychom ještě více monster

desítky postav v plně 3D prostředí, takže z recenzentského hlediska vládne spokojenost.

To nejlepší pro neanglicky mluvící na závěr. Hra je kompletně lokalizovaná do češtiny. Sice jen do té psané, takže pětiletému dítěti je putýnka, že titulky nejsou ani anglicky ani turecky, ale v jeho mateřštině, ovšem gramotnému člověku jen zableskne v oku. Pro angličtinou nevládnoucí hráče je fakt, že se dozví, co vlastně má dělat, velkým přínosem. A ti anglicky mluvící? Můžou se v překladu šťourat. Chvilkami se roztomile pobaví.

Osobní náhled

Jak miluji pohled na to, když se do sebe v realtime strategii zakousnou dvě obří armády. O to více nesnáším sledovat a hrát za jedince, který bojuje proti celému vojsku. Po zahrání Spartana jsem ovšem chtě nechtě názor radikálně změnil. Jedním z mých nejočekávanějších titulů na PlayStation 2 se tak stává japonská Ikusagami, v níž nevěřícně zírám na 65 tisíc (!!!) vojáků/monster na obrazovce. Smrtící vlnu, která se řítí po kopcích a okolo domů jako žijící lavina a která opět otevírá otázku, zdali skutečně již tak nutně potřebujeme konzole nové generace.

Spartan: Total Warrior
Výrobce/Vydavatel Creative Assembly/Sega
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 415 kB
Verdikt: Pokud máte rádi antiku, boje s hromadami vojáků, efektními monstry a kuriózními stroji, pak si Spartana vychutnáte.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...Najdete na iDNES.cz