Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Speciální klávesnice pro hráče #1

  12:00aktualizováno  18. dubna 2:09
Klávesnic zaměřených jen na hráče neustále přibývá. A s tím samozřejmě dostávají vaše mozkové závity zabrat, jelikož posléze výběr oné vhodné dá někdy pořádnou práci. V tomto článku vám přiblížíme alespoň některé z nich. Dnes na řadu přichází A4 Tech X7 G100 a Saitek Pro Gamer Command Unit.

A4 Tech X7 G100

Tato klávesnice tvaru nedokonalého čtverce přímo doplňuje myší sérii X7 od stejnojmenného výrobce. Jednoho zástupce jsme tu již v testu měli, uvidíme tedy, jestli je G100 přinejmenším stejně kvalitní jako X-750F.

Balení

Decentně provedené balení s čelním plastovým krytem umožňuje přímý pohled na klávesnici. Zadní strana krabice pak jen informuje o možnostech klávesnice, ovšem také demonstruje vodě odolný test, o kterém si povíme níže. Celkově balení obsahuje co do počtu 3 věci. Jednak samotnou klávesnici, dále taštičku s kapsičkou vepředu pro snadné přenášení klávesnice mezi LAN Party a 4 kusy měnitelných šablon, o kterých si též povíme o kousek níže.

Instalace

Tento produkt nepotřebuje žádné speciální ovladače, tudíž odpadá potřeba cokoli instalovat a rovnou si užívat všech výhod této klávesnice díky technologii Plug & Play, resp. Připoj & Hraj.

Bližší pohled

Jak jsem psal výše, klávesnice má rozměry blížící se čtverci o straně 18 cm. Je vyvedena až na pohybové klávesy, jež jsou červené, v černé barvě. Nemůžu si pomoci, ale když se tak na klávesnici dívám, nemůžu ze sebe dostat pocit, jakoby byla z doby 90. let minulého století. Ale vraťme se zpět… Dohromady G100 disponuje 62 tlačítky, které ovšem nejsou nijak programovatelné, což jistě mnoho hráčů zamrzí. Horní část s podlouhlými klávesami je věnována funkčním klávesám a ovládání hlasitosti. Pod ní už pak jen ta hlavní část, kterou ke hraní potřebujeme. Celkem jsou v této části 3 druhy kláves.
První druh jsou pohybové klávesy, konkrétně W, A, S, D. Ty jsou červené, gumové a výše než ostatní. Je tedy potřeba delší dráha k úplnému stisku než u ostatních kláves, což je dle mého subjektivního názoru na škodu. V této problematice si ale už každý najde své pro a proti. Na druhou stranu chválím gumu, ze které prsty nekloužou a lépe se stiskávají i se zpocenými bříšky prstů.
Další druh kláves jsou ty nejdrsnější a dá se říci, že i největší. Jmenovitě Tab, Shift, Ctrl, Alt a Space.
A nakonec poslední druh standardních kláves, které jsou všude okolo.

Zmínil jsem také měnitelné šablonky. Tyto šablonky, jenž přesně kopírují uličky mezi klávesami z důvodu správného zasazení, usnadňují orientaci v klávesách pro tu či onu hru, jelikož na sobě mají anglické popisy tlačítek. Odpadá tedy nutnost studování v nastavení chování oné klávesy, jelikož vše vyčtete na těchto šablonkách. Samozřejmě, že profesionální či o kousek méně zběhlí hráči je nebudou vůbec potřebovat, ovšem ti méně zkušení určitě ano. Stejně tak ale i hráči, kteří s touto klávesnicí teprve začínají. V balení najdete šablony pro 4 hry: Counter-Strike, BattleField 2, Half-Life 2, Call of Duty 2. Dokoupení dalších zřejmě není možné.

Klávesnice G100 má pod tlačítky vyvrtané malé otvory v celkovém počtu 11. Ty slouží k odvodu tekutiny, která se vám omylem vylije do klávesnice například během zběsilého hraní. Nemusíte se tedy obávat nutnosti vyčištění a vysušení klávesnice, popřípadě koupě nového kusu.

V balení je také dodávána taštička k pohodlnému přenášení klávesnice z místa na místo. Praktická je i kapsička přišitá na přední část této taštičky.

Ocásek G100 je z černého plastu dlouhého 1,8 m, což je naprosto dostačující i pro vzdálenější port USB.

Postřehy z praxe

Faktem, se kterým se musí počítat je ten, že je vše jen o zvyku. Než si zvyknete na umístění kláves, jež některé jsou umístěny naprosto jinde, než jste zvyklí, v začátcích ovlivní výkony směrem dolů.

A4 Tech X7 G100 ve zkratce

Rozhraní: USB
Drátová: ano
Kláves: 62
Ovladače: Ne
Programovatelné: Ne
Barva: černá
Orientační cena: 332,- Kč s DPH na Alza.cz dne 1.4.2007

Závěrem

U tohoto modelu je na místě říci, že v jednoduchosti je síla. Klávesnice G100 sice není bůhví jaké designérské dílo, o které tu ani nejde, ale překvapivě nadějná klávesnice, jež k životu nepotřebuje ani ovladače, ale jen USB port, díky kterému spustí na vašich nepřátelích smrtící řetězovou reakci. Za více jak 300,- Kč se to vyplatí.

Saitek Pro Gamer Command Unit

Společnost Saitek je známá svými výrobky směřovanými do segmentu periferií. Snaží se zaujmout i hráčskou elitu a to speciální klávesnicí, která má za úkol nahradit klasickou klávesnici nejen v oblasti her, ale třeba i v oblasti textových editorů.

Balení

Příslušenství dodávané společně s touto klávesnicí není nijak světoborné. Abych se přiznal, od Saiteku jsem čekal víc než jen klávesnici, manuál a instalační CD. Nepodceňujme však hned na začátku testu tento produkt a vrhněme se na jeho vlastnosti, ale ještě před tím pár slov o instalaci.

Instalace

Instalace probíhá, jako vždy, dle stejného scénáře. Stačí připojit klávesnice pomocí portu USB a nainstalovat ovladače z přiloženého disku. Zde jsem byl překvapen, jelikož instalace ovladačů byla kompletně v češtině, což jistě ocení hráči neznalí angličtiny.

Instalace také probíhá ve dvou vlnách. Nejprve se nainstalují klasické ovladače, tedy ty které konfigurují systém pro práci s touto klávesnicí. V druhé vlně se vás instalační skript zeptá, jestli chcete doinstalovat i programovací software, s jehož pomocí teprve poznáte sílu a potenciál Saitek Pro Gamer Command Unit. Díky němu totiž budete moci spravovat neomezený počet profilů, které si sami nakonfigurujete.

Bližší pohled

Tato klávesnice od Saiteku působí jako taková menší evoluce v oblasti klávesnic pro hráče. Nijak totiž neodpovídá vzhledově zažitým stylům, které na trhu potkáváme, i když je pravda, že na tento fakt jsme od Saiteku zvyklí. Pokud mám přiblížit celkový design klávesnice, musím celou konstrukci rozložit na 3 části, které jsou spojeny robustními kovovými trubkami.

A začneme tou hlavní částí, kde se odehrává vše podstatné. Základní panel s 18-ti programovatelnými tlačítky a dalším posuvným pro změnu režimů. Stříbrné klávesy jsou poměrně vysoké. Nijak tedy nejdou s dobou, která se zaměřuje na nízko profilová tlačítka. Samozřejmostí jsou také popisky, jež nejsou v podobě písmenek tak jako u běžné klávesnice, nýbrž v podobě čísel. Důvod je jednoduchý, jedná se přeci o programovatelnou klávesnici. Jediné popisky s písmenky, které na klávesnici najdeme, jsou čtyři a předurčují trojúhelník kláves W, A, S, D. Samozřejmě, že se jich nemusíte držet, ale pro hraní FPS akcí jsou nejlépe umístěny.
Kousek směrem nahoru je obdoba čtyř funkčních kláves. A na levou stranu trojice kláves, které lze používat například jako Shift či Tab. Rozložení kláves tedy samozřejmě vychází z klasického rozložení u standardních kláves, ovšem je značně pozměněno. V samotném rohu je pak posuvné tlačítko, které nám určuje právě spuštěný režim klávesnice. Jednotlivé režimy, jejichž počet je roven třem, jsou od sebe odlišeny barevnou indikací. Tou mám na mysli podsvícení. Barvy to jsou červená, zelená, modrá a rozlišují režimy FPS, RTS a klávesnice. Ještě než se však pustíte do jejich přepínání, je potřeba si funkce jednotlivých kláves upravit dle obrazu svého v ovladačích. Případně prozatímně využívat přednastavené hodnoty. A jen tak mimochodem, pro nejhranější PC hry je možné si stáhnout rozložení kláves přímo z oficiálních stránek výrobce. Z této části též ústí poměrně silný a tužší USB kabel.

Na druhém konci, v oblasti palce, je další část. Ta je tentokráte už lépe přizpůsobitelná. Je možné ji totiž otáčet podle velikosti ruky, resp. palce. Upevňování je pak řešeno klasickým šroubováním. Možnosti této části však spočívají v analogovém osmisměrném tlačítku, který je znám například z gamepadu některé z herních konzol, a také ve dvou tlačítkách dostupných hned vedle.

Nakonec jsem si nechal „opěrnou“ část, jejíž úkol je skutečně jen v ergonomii. Díky této opěrce se totiž i delší pařba či práce protáhnutá do pozdních nočních hodin nezmění v noční můru v podobě nesnesitelné a křečovité bolesti zápěstí. Sice zde najdeme jedno tlačítko, ovšem to ve valné většině případů není k využití, protože není tak jednoduše dostupné. Estetickým projevem je u tohoto produktu a zvláště pak této části modrá podsvícená linka a také logo Saitek na červeném pozadí, které je promítáno z hrany této opěrky na stůl. Nutno podotknout, že to není nijak rušivý efekt.

Pozornější se možná ptají, kam že to utekly například nožičky pro výškovou variabilitu klávesnice. Odpověď zní kam, jelikož nemá co. Žádné takové praktické záležitosti zde k vidění nejsou. Zda-li tento fakt stojí za potlesk či za pískot, to už je na vás.

Ovladače

Nemohu jinak, než ovladače dodávané k této Saitek klávesnici nazvat druhým srdcem celého produktu. S nimi totiž dostává druhý rozměr. Možností, co přiřadit tomu či tomu tlačítku, je opravdu celá řada. Pokud budu opravdu upřímný, je totiž jen na vaší fantazii, lépe řečeno potřebách, jaké klávesové makro, jednoduchý příkaz či klávesu si přednastavíte.

Zmínil jsem podporu tří možných režimů, které se přepínají jednoduchým posunem tlačítka – FPS, RTS, klávesnice. Ty dostávají svůj význam až po nainstalování druhé řady ovladačů, tzv. „programovacích“, dostupných taktéž na CD. Zde se totiž odehrají všechna nastavování a přiřazování funkcí jednotlivým tlačítkům.
Nezapomeňme také zmínit možnost a podporu vytváření různorodých profilů a jejich následnou importaci či naopak exportaci. Když už jsme u importace, ještě jednou pro přehlednost dodám, že na oficiálních stránkách výrobce je k dispozici celá řada přednastavených profilů pro nejhranější PC hry.

Saitek Unit ve zkratce

Rozhraní: USB
Drátová: ano
Kláves: 21 + osmisměrné rolovací tlačítko
Barva: černo stříbrná
Podsvícení kláves: červené, zelené, modré Orientační cena: 1154,- Kč s DPH na Alza.cz dne 1.4.2007

Závěrem

Saitek a jeho plně programovatelná klávesnice určená širšímu spektru než jen náruživým hráčům je určitě dobrou volbou, pokud však takovýto luxus plně vyžadujete. Pokud si vystačíte se standardní klávesnicí, která splňuje vaše požadavky, nevidím žádný důvod ke změně. Podílí se na tom i fakt, že cena, jakou je klávesnice Saitek ohodnocena, se točí okolo 1300,- Kč.

Za zapůjčení produktů A4 Tech X7 G100 a Saitek Pro Gamer Command Unit děkujeme internetovému obchodu Alza.cz.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu?

Resident Evil (2002)

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu? Napište nám do diskuze pod článek.Najdete na iDNES.cz