Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Speciální klávesnice pro hráče #1

  12:00aktualizováno  18. dubna 2:09
Klávesnic zaměřených jen na hráče neustále přibývá. A s tím samozřejmě dostávají vaše mozkové závity zabrat, jelikož posléze výběr oné vhodné dá někdy pořádnou práci. V tomto článku vám přiblížíme alespoň některé z nich. Dnes na řadu přichází A4 Tech X7 G100 a Saitek Pro Gamer Command Unit.

A4 Tech X7 G100

Tato klávesnice tvaru nedokonalého čtverce přímo doplňuje myší sérii X7 od stejnojmenného výrobce. Jednoho zástupce jsme tu již v testu měli, uvidíme tedy, jestli je G100 přinejmenším stejně kvalitní jako X-750F.

Balení

Decentně provedené balení s čelním plastovým krytem umožňuje přímý pohled na klávesnici. Zadní strana krabice pak jen informuje o možnostech klávesnice, ovšem také demonstruje vodě odolný test, o kterém si povíme níže. Celkově balení obsahuje co do počtu 3 věci. Jednak samotnou klávesnici, dále taštičku s kapsičkou vepředu pro snadné přenášení klávesnice mezi LAN Party a 4 kusy měnitelných šablon, o kterých si též povíme o kousek níže.

Instalace

Tento produkt nepotřebuje žádné speciální ovladače, tudíž odpadá potřeba cokoli instalovat a rovnou si užívat všech výhod této klávesnice díky technologii Plug & Play, resp. Připoj & Hraj.

Bližší pohled

Jak jsem psal výše, klávesnice má rozměry blížící se čtverci o straně 18 cm. Je vyvedena až na pohybové klávesy, jež jsou červené, v černé barvě. Nemůžu si pomoci, ale když se tak na klávesnici dívám, nemůžu ze sebe dostat pocit, jakoby byla z doby 90. let minulého století. Ale vraťme se zpět… Dohromady G100 disponuje 62 tlačítky, které ovšem nejsou nijak programovatelné, což jistě mnoho hráčů zamrzí. Horní část s podlouhlými klávesami je věnována funkčním klávesám a ovládání hlasitosti. Pod ní už pak jen ta hlavní část, kterou ke hraní potřebujeme. Celkem jsou v této části 3 druhy kláves.
První druh jsou pohybové klávesy, konkrétně W, A, S, D. Ty jsou červené, gumové a výše než ostatní. Je tedy potřeba delší dráha k úplnému stisku než u ostatních kláves, což je dle mého subjektivního názoru na škodu. V této problematice si ale už každý najde své pro a proti. Na druhou stranu chválím gumu, ze které prsty nekloužou a lépe se stiskávají i se zpocenými bříšky prstů.
Další druh kláves jsou ty nejdrsnější a dá se říci, že i největší. Jmenovitě Tab, Shift, Ctrl, Alt a Space.
A nakonec poslední druh standardních kláves, které jsou všude okolo.

Zmínil jsem také měnitelné šablonky. Tyto šablonky, jenž přesně kopírují uličky mezi klávesami z důvodu správného zasazení, usnadňují orientaci v klávesách pro tu či onu hru, jelikož na sobě mají anglické popisy tlačítek. Odpadá tedy nutnost studování v nastavení chování oné klávesy, jelikož vše vyčtete na těchto šablonkách. Samozřejmě, že profesionální či o kousek méně zběhlí hráči je nebudou vůbec potřebovat, ovšem ti méně zkušení určitě ano. Stejně tak ale i hráči, kteří s touto klávesnicí teprve začínají. V balení najdete šablony pro 4 hry: Counter-Strike, BattleField 2, Half-Life 2, Call of Duty 2. Dokoupení dalších zřejmě není možné.

Klávesnice G100 má pod tlačítky vyvrtané malé otvory v celkovém počtu 11. Ty slouží k odvodu tekutiny, která se vám omylem vylije do klávesnice například během zběsilého hraní. Nemusíte se tedy obávat nutnosti vyčištění a vysušení klávesnice, popřípadě koupě nového kusu.

V balení je také dodávána taštička k pohodlnému přenášení klávesnice z místa na místo. Praktická je i kapsička přišitá na přední část této taštičky.

Ocásek G100 je z černého plastu dlouhého 1,8 m, což je naprosto dostačující i pro vzdálenější port USB.

Postřehy z praxe

Faktem, se kterým se musí počítat je ten, že je vše jen o zvyku. Než si zvyknete na umístění kláves, jež některé jsou umístěny naprosto jinde, než jste zvyklí, v začátcích ovlivní výkony směrem dolů.

A4 Tech X7 G100 ve zkratce

Rozhraní: USB
Drátová: ano
Kláves: 62
Ovladače: Ne
Programovatelné: Ne
Barva: černá
Orientační cena: 332,- Kč s DPH na Alza.cz dne 1.4.2007

Závěrem

U tohoto modelu je na místě říci, že v jednoduchosti je síla. Klávesnice G100 sice není bůhví jaké designérské dílo, o které tu ani nejde, ale překvapivě nadějná klávesnice, jež k životu nepotřebuje ani ovladače, ale jen USB port, díky kterému spustí na vašich nepřátelích smrtící řetězovou reakci. Za více jak 300,- Kč se to vyplatí.

Saitek Pro Gamer Command Unit

Společnost Saitek je známá svými výrobky směřovanými do segmentu periferií. Snaží se zaujmout i hráčskou elitu a to speciální klávesnicí, která má za úkol nahradit klasickou klávesnici nejen v oblasti her, ale třeba i v oblasti textových editorů.

Balení

Příslušenství dodávané společně s touto klávesnicí není nijak světoborné. Abych se přiznal, od Saiteku jsem čekal víc než jen klávesnici, manuál a instalační CD. Nepodceňujme však hned na začátku testu tento produkt a vrhněme se na jeho vlastnosti, ale ještě před tím pár slov o instalaci.

Instalace

Instalace probíhá, jako vždy, dle stejného scénáře. Stačí připojit klávesnice pomocí portu USB a nainstalovat ovladače z přiloženého disku. Zde jsem byl překvapen, jelikož instalace ovladačů byla kompletně v češtině, což jistě ocení hráči neznalí angličtiny.

Instalace také probíhá ve dvou vlnách. Nejprve se nainstalují klasické ovladače, tedy ty které konfigurují systém pro práci s touto klávesnicí. V druhé vlně se vás instalační skript zeptá, jestli chcete doinstalovat i programovací software, s jehož pomocí teprve poznáte sílu a potenciál Saitek Pro Gamer Command Unit. Díky němu totiž budete moci spravovat neomezený počet profilů, které si sami nakonfigurujete.

Bližší pohled

Tato klávesnice od Saiteku působí jako taková menší evoluce v oblasti klávesnic pro hráče. Nijak totiž neodpovídá vzhledově zažitým stylům, které na trhu potkáváme, i když je pravda, že na tento fakt jsme od Saiteku zvyklí. Pokud mám přiblížit celkový design klávesnice, musím celou konstrukci rozložit na 3 části, které jsou spojeny robustními kovovými trubkami.

A začneme tou hlavní částí, kde se odehrává vše podstatné. Základní panel s 18-ti programovatelnými tlačítky a dalším posuvným pro změnu režimů. Stříbrné klávesy jsou poměrně vysoké. Nijak tedy nejdou s dobou, která se zaměřuje na nízko profilová tlačítka. Samozřejmostí jsou také popisky, jež nejsou v podobě písmenek tak jako u běžné klávesnice, nýbrž v podobě čísel. Důvod je jednoduchý, jedná se přeci o programovatelnou klávesnici. Jediné popisky s písmenky, které na klávesnici najdeme, jsou čtyři a předurčují trojúhelník kláves W, A, S, D. Samozřejmě, že se jich nemusíte držet, ale pro hraní FPS akcí jsou nejlépe umístěny.
Kousek směrem nahoru je obdoba čtyř funkčních kláves. A na levou stranu trojice kláves, které lze používat například jako Shift či Tab. Rozložení kláves tedy samozřejmě vychází z klasického rozložení u standardních kláves, ovšem je značně pozměněno. V samotném rohu je pak posuvné tlačítko, které nám určuje právě spuštěný režim klávesnice. Jednotlivé režimy, jejichž počet je roven třem, jsou od sebe odlišeny barevnou indikací. Tou mám na mysli podsvícení. Barvy to jsou červená, zelená, modrá a rozlišují režimy FPS, RTS a klávesnice. Ještě než se však pustíte do jejich přepínání, je potřeba si funkce jednotlivých kláves upravit dle obrazu svého v ovladačích. Případně prozatímně využívat přednastavené hodnoty. A jen tak mimochodem, pro nejhranější PC hry je možné si stáhnout rozložení kláves přímo z oficiálních stránek výrobce. Z této části též ústí poměrně silný a tužší USB kabel.

Na druhém konci, v oblasti palce, je další část. Ta je tentokráte už lépe přizpůsobitelná. Je možné ji totiž otáčet podle velikosti ruky, resp. palce. Upevňování je pak řešeno klasickým šroubováním. Možnosti této části však spočívají v analogovém osmisměrném tlačítku, který je znám například z gamepadu některé z herních konzol, a také ve dvou tlačítkách dostupných hned vedle.

Nakonec jsem si nechal „opěrnou“ část, jejíž úkol je skutečně jen v ergonomii. Díky této opěrce se totiž i delší pařba či práce protáhnutá do pozdních nočních hodin nezmění v noční můru v podobě nesnesitelné a křečovité bolesti zápěstí. Sice zde najdeme jedno tlačítko, ovšem to ve valné většině případů není k využití, protože není tak jednoduše dostupné. Estetickým projevem je u tohoto produktu a zvláště pak této části modrá podsvícená linka a také logo Saitek na červeném pozadí, které je promítáno z hrany této opěrky na stůl. Nutno podotknout, že to není nijak rušivý efekt.

Pozornější se možná ptají, kam že to utekly například nožičky pro výškovou variabilitu klávesnice. Odpověď zní kam, jelikož nemá co. Žádné takové praktické záležitosti zde k vidění nejsou. Zda-li tento fakt stojí za potlesk či za pískot, to už je na vás.

Ovladače

Nemohu jinak, než ovladače dodávané k této Saitek klávesnici nazvat druhým srdcem celého produktu. S nimi totiž dostává druhý rozměr. Možností, co přiřadit tomu či tomu tlačítku, je opravdu celá řada. Pokud budu opravdu upřímný, je totiž jen na vaší fantazii, lépe řečeno potřebách, jaké klávesové makro, jednoduchý příkaz či klávesu si přednastavíte.

Zmínil jsem podporu tří možných režimů, které se přepínají jednoduchým posunem tlačítka – FPS, RTS, klávesnice. Ty dostávají svůj význam až po nainstalování druhé řady ovladačů, tzv. „programovacích“, dostupných taktéž na CD. Zde se totiž odehrají všechna nastavování a přiřazování funkcí jednotlivým tlačítkům.
Nezapomeňme také zmínit možnost a podporu vytváření různorodých profilů a jejich následnou importaci či naopak exportaci. Když už jsme u importace, ještě jednou pro přehlednost dodám, že na oficiálních stránkách výrobce je k dispozici celá řada přednastavených profilů pro nejhranější PC hry.

Saitek Unit ve zkratce

Rozhraní: USB
Drátová: ano
Kláves: 21 + osmisměrné rolovací tlačítko
Barva: černo stříbrná
Podsvícení kláves: červené, zelené, modré Orientační cena: 1154,- Kč s DPH na Alza.cz dne 1.4.2007

Závěrem

Saitek a jeho plně programovatelná klávesnice určená širšímu spektru než jen náruživým hráčům je určitě dobrou volbou, pokud však takovýto luxus plně vyžadujete. Pokud si vystačíte se standardní klávesnicí, která splňuje vaše požadavky, nevidím žádný důvod ke změně. Podílí se na tom i fakt, že cena, jakou je klávesnice Saitek ohodnocena, se točí okolo 1300,- Kč.

Za zapůjčení produktů A4 Tech X7 G100 a Saitek Pro Gamer Command Unit děkujeme internetovému obchodu Alza.cz.

Autor:
Nejčtenější

Marvel vs. Capcom: Infinite
Nebaví vás učení komb? Marvel vs. Capcom Infinite je bojovka pro vás

Jestli rádi bezmyšlenkovitě bušíte do ovladače, je bojovka Marvel vs. Capcom: Infinite něco pro vás.   celý článek

Destiny 2
Co budete hrát o víkendu?

Prozraďte, na které hry se chystáte o víkendu. Pustíte se do něčeho nového, nebo rozehrajete nějakou klasiku?  celý článek

Blizzard oslavil 25 let své úspěšné existence
Na založení Blizzardu si půjčil peníze od babičky. Dnes má miliardy

Mike Morhaime, prezident společnosti Blizzard a jeden z nejbohatších mužů v herním průmyslu, zavzpomínal na své nelehké začátky. Nebýt jeho štědré babičky,...  celý článek

Pokkén Tournament DX
Povedená bojovka Pokkén Tournament je v DX verzi ještě o fous lepší

Přímočará, snadno pochopitelná, ale rozhodne ne mělká bojovka Pokkén Tournament vyšla ve vylepšené verzi DX na konzoli Switch. Povedenou hru s Pokémony...  celý článek

Everybody’s Gone to the Rapture
Úspěch není vše. Autoři Dear Esther dočasně odcházejí ze scény

Nezávislé studio The Chinese Room, které stojí za populárními hrami jako Dear Esther nebo Everybody’s Gone to Rapture oznámilo, že propustilo většinu...  celý článek

Další z rubriky

WolfenDoom: Blade of Agony
Nemůžete se dočkat nového Wolfensteina? Vyzkoušejte WolfenDooma

Projekt vytvářený fanoušky skvěle kombinuje retro zpracování s moderními herními prvky. Takhle by dnes vypadal Wolfenstein, kdyby nedošlo k žádnému nárůstu...  celý článek

Call of Cthulhu (2017)
Božstvo ztělesňující veškerou hrůzu světa. Mýtus Cthulhu ve hrách

Herní průmysl si od jiných médií půjčuje motivy a nápady odnepaměti. Nikoho nepřekvapí, že již na samém počátku sáhl i do pokladnice jednoho z nejkultovnějších...  celý článek

Fallout: New Vegas
Ve Falloutu měla být svatba ve vegaském stylu, nezbyly na ni peníze

Vývojáři z Obsidian původně plánovali, že hra bude mít podtitul Sin City, že umožní hráčům vybrat si rasu hlavní postavy a dokonce chtěli ve hře zorganizovat...  celý článek

Mazda CX-5 2.2 D 2015 · 4x4,CZ
Mazda CX-5 2.2 D 2015 · 4x4,CZ

r.v. 2015, naj. 78 400 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.