Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SpellForce 2: Shadow Wars

  12:01aktualizováno  3. května 8:35
Nechte se zlákat rozsáhlým fantasy světem, zmítaným v konfliktu dobra a zla. Prožijte několik týdnů ve společnosti lákavého mixu RTS a RPG od německého týmu Phenomic. Nebudete litovat!
82

SpellForce 2: Shadow Wars

Platforma: PC
Výrobce: Phenomic

Herní karta

SpellForce 2: Shadow Wars

Fantastický mix realtimové strategie a RPG SpellForce: The Order of Dawn od německého týmu Phenomic získal spoustu fanoušků, ale rozhodně nebyl bez chyb, což platilo i v případě datadisků Shadow of the Phoenix a The Breath of Winter. Pokud jste se původního titulu vyloženě nedrželi zuby nehty a nesnažili jste se ignorovat nepříjemné nedostatky, jen těžko jste jej dotáhli dále než do poloviny. Autoři se naštěstí poučili a chystaný druhý díl značně vylepšili. Pár věcí mohlo výt vyřešeno mnohem lépe, ale toho se snad s trochou štěstí dočkáme v datadiscích, jež na sebe jistě nenechají dlouho čekat. I tak je SpellForce 2: Shadow Wars po čertech dobrá hra, jež nás jako jediná alespoň na chvíli dokázala zbavit závislosti zvané Oblivion. Spánkový deficit se sice ještě prohloubil, ale s tím nám nyní asi nikdo nepomůže. Lákavých titulů vychází v poslední době více, než dokáže průměrný hráč unést.

SpellForce 2: Shadow Wars SpellForce 2: Shadow Wars SpellForce 2: Shadow Wars

SpellForce 2: Shadow Wars

Do boje proti Stínům
Jakmile hru nainstalujete a spustíte, zaujme vás působivé intro, ve kterém se seznámíte s temnou elfkou Nightsong. Její otec Craig Un'Schallach umírá v lítém boji s temnými silami, aby zachránil milovanou dceru, jež musí varovat ostatní národy před útokem Shadow Pact. Většina jejich bratří a sester podlehla mámivému volání Stínů a propadla temnotě. Hordy smyslů zbavených temných elfů míří vstříc království lidí, trpaslíků a elfů, aby nakonec ovládly celičký fantastický svět a definitivně vymítily veškeré dobro. Příběh tedy není zrovna silnou stránkou hry. Hlavním hrdinou (hrdinkou) je tzv. Shaikan, jehož předkové uzavřeli krvavou dohodu s mocným drakem Urem. V těle mu koluje dračí krev, je možné jej po smrti vzkřísit a svého nevlastního dračího praotce má za úkol chránit.

Těmito speciálními schopnostmi není obdařen sám - podobně dopadli všichni jeho sourozenci nebo tací, kteří se napili krve Shaikana. Na začátku hry se ocitáte ve společnosti bratra Bora, společně vzkřísíte setru Lyu, potkáte zoufalou temnou elfku Nightsong a zjistíte, že vaše rodná vesnička je pod útokem nepřátel. Musíte varovat krále, sehnat pomoc a postavit se útočníkům, ale jako Shaikan to nemáte vůbec jednoduché. Nikdo ve vás nemá důvěru a hanebné činy vašich předků vám v tom nijak nepomáhají. Přesvědčíte lidské, elfské a trpasličí plémě o šlechetných úmyslech nebo vašich nadpřirozených schopností zneužijete?

SpellForce 2: Shadow Wars

Nebezpečný žrout času
Stejně jako předchozí díl a zmiňované datadisky je SpellForce 2: Shadow Wars poměrně rozsáhlou hrou, kterou rozhodně nesfouknete za pár dní usilovné pařby. A pokud z lákavého fantastického dobrodružství budete chtít vytěžit maximum, připraví vás o veškerý volný čas. Vývojáři z Phenomic bravurně skombinovali RPG a RTS část, čímž podstatně zvýšili výslednou hratelnost. Do party pod vedením hlavního hrdiny postupně přiberete pět dobrodruhů a čas od času vám poslouží i další společníci (např. zmiňovaná elfka Nightsong). Během hry navštívíte 20 rozsáhlých lokací (ostrovů), přičemž na některá místa se budete i vracet, abyste zde splnili další úkoly a posunuli příběh kupředu. Na každé mapě dostanete několik hlavních a vedlejších úkolů - některé vyřešíte ve stylu akčního RPG pouze s partou hrdinů, jiné vyžadují budování základny a trénování armád. Tato kombinace je naprosto vyhovující a mnohem zábavnější, než stereotypní akční řežba nebo samotné trénování jednotek.

S počtem vedlejších úkolů je to však trochu přehnané. Autoři se očividně snažili nacpat do hry co nejvíce questů na úkor jejich kvality. Z toho důvodu se setkáte s takovými případy, kdy hrdý Shaikan roznáší balíčky po městě Sevenkeep nebo sleduje, kdo z podezřelých obyvatel je skutečným vyznavačem Šíleného boha. Podobné úkoly sice najdete ve většině RPG, ale to vývojáře nijak neomlouvá. Nakonec stejně prošmejdíte úplně vše, neboť za splněné questy získáte drahocenné zkušenostní body a občas dostanete i nějakou pěknou zbraň, brnění nebo magický prsten. Kdyby si někdo dal s vedlejšími úkoly více záležet, nemuseli bychom nyní do SpellForce 2: Shadow Wars rýpat. Některé jsou totiž vyloženě povedené - třeba pátrání po zatoulaných sourozencích za pomoci jejich psího miláčka. Občas také narazíte na quest, který můžete vyřešit několika způsoby. Během hry se v podstatě neustále přikláníte na stranu světla nebo temnoty. Některá rozhodnutí ale nejsou vůbec jednoduchá. Například při dobývání Bulwarku narazíte na zrádce, kterého buď potrestáte nebo jej ušetříte, a on vám prozradí tajný přístup do pevnosti.

SpellForce 2: Shadow Wars

Zbytečný vývoj postav
Důležitou součástí hry je vývoj postav, který byl oproti předchozímu dílu značně zjednodušen. Jakmile hlavní hrdina nasbírá daný počet zkušenostních bodů, přehoupne se na další úroveň a získá jeden bod, který investujete do vybraných schopností. Základní rozdělení na bojovou a magickou část se dále větví na různé kouzelnické školy a boj s odlišnými zbraněmi a brněními. Vzhledem k tomu, že pokročilejší schopnosti vyžadují určité množství okolo investovaných bodů, nakonec stejně získáte přístup ke většině bojových či magických skillů, což naprosto ničí radost z piplání postavy. Kdyby jich bylo více a přibyla by tak možnost postavy pořádně diferencovat, jistě byste se s nimi více sžili. Nutno podotknout, že zkušenosti sbírá pouze hlavní hrdina. Jakmile dojde k postupu na další úroveň, automaticky "poskočí" i všichni v partě (kromě zmiňovaných společníků), kteří by se měli držet o jeden level níže. Z jakýchsi nám neznámých důvodů (že by bug?) se nám však občas stávalo, že úroveň stoupla pouze hlavní postavě a ostatní postup úspěšně ignorovali, což není zrovna příjemné. Zmatky zavládly i při rozdělování skillpointů, jež se ke schopnostem přiřadily automaticky, i když jsme měli nastavenu manuální distribuci.

Ještěže zůstalo zábavné vyzbrojování postav! Stejně jako v každém RPG můžete i zde určovat, jaké brnění kdo oblékne a zda se bude ohánět těžkou obouruční sekerou, lehkým rapírem nebo raději použije kouzelnickou hůlku či dlouhý luk. Na tyto poklady narazíte při prozkoumávání všech zákoutí mapy, drze je ukradnete padlým nepřátelům nebo je nakoupíte ve městech. V porovnání s předchozími tituly předmětů trochu ubylo, a tak už jimi naštěstí nebudete tak nesnesitelně zahlcení. Inventář je však stále poměrně stupidní, a tak se připravte na neustálé klikání a listování, které mohlo být jednoduše vyřešeno trojnásobným náhledem.

SpellForce 2: Shadow Wars SpellForce 2: Shadow Wars SpellForce 2: Shadow Wars

SpellForce 2: Shadow Wars

Hurá do boje!
Ve strategické části vás čeká podobný herní styl jako v původním SpellForce. Ze surovin budete tentokrát těžit kámen, stříbro a lenyu. Pokud se nachází v těsné blízkosti vaší základny, můžete využít funkce tvorby specializovaného dělníka, který se automaticky vrhne do těžby určeného materiálu. Ze začátku budete disponovat pouze lidskými válečníky a budovami. Jakmile získáte přízeň ostatních, nabídnou vám rovněž vlastní služby. Škoda jen, že vojáků není více a nejsou mezi nimi větší rozdíly. Když v tomto ohledu SpellForce 2: Shadow Wars srovnáme například s Rise of Nations: Rise of Legends, bohužel prohraje na celé čáře. V bojích budete dále postrádat formace, jež by v žádné podobné realtimové strategii rozhodně neměly chybět. Pokud vytrénované jednotky využijete pouze jako podpůrnou skupinu v boji proti nestvůrám bránícím cenný poklad, na formace si ani nevzpomenete. Jakmile však dojde na dobývání nepřátelských kempů a větší bitvy, nastane obrovský zmatek. Situaci by jistě pomohla vyřešit pauza a následné rozdání příkazů, ale to už bychom asi chtěli moc.

Pod slušnou kontrolou máte naštěstí skupinu hrdinů, jejichž speciální schopnosti jednoduše aktivujete pomocí ikonek v levé horní části obrazovky. I zde by však neškodilo pár kosmetických úprav, jež by jejich ovládání ještě zpříjemnily. Užitečnou funkcí je rovněž označení nejsilnějšího protivníka na poli. Po stisknutí jedné klávesy je automaticky vybrán ten největší borec a pod tvářemi vašich hrdinů se rozvinou použitelné údery či kouzla. Pokud vás singleplayerová kampaň omrzí nebo se úspěšně dostanete až do konce, můžete se vrhnout na 12 oficiálních skirmishových map nebo si vyzkoušet Free Game, kde si naberete vlastní questy a podíváte se na staré známé mapy v roli jiných hrdinů. Nudí vás dobráčtí lidé, elfové nebo trpaslíci? Co tedy otestovat Clan nebo Shadow Pact a natrhnout jim řitě s orky, trolly, barbary, temnými elfy, gargoyly nebo stíny? SpellForce 2: Shadow Wars zkrátka dokáže zaujmout i po dokončení hlavní části hry, což se jen tak nevidí.

SpellForce 2: Shadow Wars

Cesta do pohádky
Naprosto úžasné je grafické zpracování, jež sice vyžaduje nadprůměrnou kartu, ale výsledek za tu investici rozhodně stojí. Již od zveřejnění prvních screenshotů na začátku minulého roku jsme nevěřili, že tato realtimová strategie může tak skvěle vypadat. A neuvěřitelné se stalo skutečností! Stejně jako v případě dech beroucího Oblivionu se vizuální zpracování SpellForce 2: Shadow Wars vydařilo na jedničku s hvězdičkou. Již klasický strategický pohled hýřící všemi barvami vás donutí uronit pár slziček a jakmile jej přepnete do third person a pomocí šipek se ujmete hlavního hrdiny, budete jen nevěřícně zírat. Právě kvůli těmto orgiím často utrpíte veliké ztráty - velmi jednoduše se zasníte a zapomenete, že jste právě uprostřed boje.

A to jste neviděli střídání dne a noci, kdy ráno přichází okouzlující rozbřesk, přes den se mění velikost stínů, večer nastupují romantické červánky a nakonec vše pohltí noc. Škoda jen, že ve hře chybí dynamické počasí - občas by mohlo sprchnout, sem tam snížek a nějaká pořádná bouřka. V superlativech můžeme hovořit také o hudebních skladbách v klasickém fantasy stylu, kterých se nebudete moct nabažit. Nejvíce nám přirostla k srdci melodie v elfské domovině Dun Mora. Za hudbou nijak nezaostávají ostatní zvuky, což se však bohužel nedá říci o naprosto příšerném dabingu postav, který je jednou z největších slabin hry. V rozhovorech navíc postavy předvádějí stále stejná gesta, což v kombinaci se škrobeným mluveným slovem působí dost komicky.

Klady a zápory

Plus vyvážený mix RTS a RPG
Plus rozsáhlá kampaň
Plus vynikající grafika a hudba

Mínus příliš zjednodušený vývoj postav
Mínus zmatené velké boje
Mínus hardwarová náročnost

Verdikt
Celkové hodnocení druhého dílu SpellForce není vůbec jednoduché. Mohli bychom jej bez mrknutí oka smést ze stolu za zmiňované bugy či nedostatky a vychvalovanou grafiku i hudební doprovod označit za pouhé pozlátko, které po pár hodinách beztak omrzí. Mnohem radši mu však dáme šanci, neboť jde o výjimečný a vysoce nadprůměrný titul, který rozhodně má co nabídnout a na rozdíl od většiny ostatních se s ním nerozloučíte po tradičních desíti hodinách pařby. SpellForce 2: Shadow Wars vás bude bavit velmi dlouho a jen tak se ho nezbavíte. Jen do něj proniknout a nechat se ukolébat na vlnách fantasy.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

82 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 310 čtenářů


Nejčtenější

Autoři hry se omluvili za příliš detailně vymodelované pohlaví

Detail ženského pohlaví ve hře Playerunknown's Battlegrounds

Hráči Playerunknown’s Battlegrounds si v nové aktualizaci mohli kromě nové mapy vychutnat i neobvyklou míru detailů na...

Stahujte Assassin´s Creed 4: Black Flag pro PC, hra je dočasně zdarma

Assassin's Creed 4: Black Flag

PC verze čtyři roky staré pirátské akce Assassin´s Creed 4: Black Flag je nyní dočasně zdarma ke stažení.Obtížnost ve hrách: jsou dnešní hry lehké, těžké, nebo tak akorát?

Doom

Jsou dnešní hry lehké, těžké, nebo tak akorát? Napište nám, jak vnímáte obtížnost v dnešních hrách.

Zvolte hru roku 2017 na PC

Hra roku 2017 na PC

V čtenářské anketě Hra roku 2017 na Bonuswebu pokračujeme hlasováním v kategorii her na PC.

Takhle vypadá pařanský ráj. Podívejte se na největší sbírku her na světě

Joel Hopkins alias LastGamer vlastní největší sbírku her na světě

Australan Joel Hopkins je zapsaný v Guinessově knize rekordů jako majitel největší sbírky počítačových her na světě....Další z rubriky

RECENZE: Gran Turismo Sport chce vychovat on-line závodníky

Gran Turismo Sport

Tato hra se zaměřuje v prvé řadě na on-line závodění. Vlastně v jediné řadě. Pro závodníky samotáře tu tedy toho moc...

Slovenský Dungeon Master ve světě páry. Recenzujeme RPG Vaporum

Vaporum

Takzvané dungeon crawlery zažívají v dnešní době renesanci, kterou odstartoval Legend of Grimrock v roce 2012. Nyní...

Připravte si světelné meče, příběhová kampaň Battlefrontu 2 je skvělá

Star Wars: Battlefront II

Battlefront 2 je sice především multiplayerová hra, ale tentokrát nabízí i příběhovou kampaň pro jednoho hráče. A ta je...Najdete na iDNES.cz