Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spider-Man 2

  12:00aktualizováno  22. října 6:45
Po představení se na všech next-gen konzolích se i na displej N-Gage dere snad nejznámější představitel nevtíravé zábavy v komixovém stylu. Dosáhne stejného renomé jako našlapaní soukmenovci?

Spider-Man 2 Už je tady zase, ten bláznivý Parker, který namísto činorodé práce lítá bůhvíkde po všech čertech a bojuje s ještě prapodivnějšími stvořeními, než je on sám. Pravdou je, že vše své konání činí v zájmu spravedlnosti a boje proti zlu, ale řekněte sami, nepřipadá vám to někdy kapánek absurdní? „Kefalín. A čo si predstavujete pod takým pojmom, absurdný?“ Ať již si na položenou otázku odpovíte jakkoliv, nelze zpochybnit, že náš milý Spidey je stále v kurzu. Nehledě na zisky plynoucí tvůrcům filmového zpracování příběhů pavoučího muže, herní producenti, kteří na něj rovněž vsadili, se nestačí plácat po břiše nad úspěchy v prodejnosti, potažmo pak z růstu finančních částek na svých bankovních účtech. Nejinak tomu bude patrně i u N-Gage verze populárního titulu Spider-Man 2, který byl nedávno uveden na trh.

Jak se již stalo nepsaným pravidlem, Peter Parker, fotograf pracující v New Yorku pro místní novinový plátek Daily Bugle, má opět plno práce se zločineckými individui, potulujícími se městem. Tvůrci nezklamali, takže členové klubu Anti-Spidey se mohou těšit na své oblíbence, mezi něž se řadí i slavný doktůrek Octopus. Vraťme se však ke Spideymu.

Při jednotlivých akčních střetech nelze pominout skutečnost, že k vítěznému zakončení duelu nevede bezmyšlenkovitý útok na solar nepřítele, nýbrž strategické vedení boje.

Spider-Man 2 Scénářem pro děj odvíjející se na pozadí, jak již bylo naznačeno, se stal filmový snímek Spiderman 2. Podstatnou část hry tvoří patnáct lokací ve 2D side-scrolling provedení, v nichž hlavní hrdina plní různé prvořadé úkoly, kterými jsou například zničení barelů s toxickým odpadem či záchrana rukojmích. V rámci postupu danou úrovní se setká i s vedlejšími questy, které nejenže rozšiřují herní možnosti z hlediska variability hry, ale také přináší body v případě jejich splnění. Celkové skóre, na jehož základě lze určit kvality hráče, je pak zobrazeno po úspěšném dokončení aktuálního levelu.

Jak již bylo řečeno, kostru hry tvoří patnáctka 2D úrovní, jejichž děj se odehrává v různých částech města. Aby hraní bylo zábavnější, vkomponovali autoři mezi tyto arkádově laděné úrovně statické snímky, v nichž je osvětlena aktuální dějová zápletka a kromě toho také pět 3D levelů, v nichž se Spidey přemísťuje svým oblíbeným způsobem, zavěšen na pavučinách, mezi mrakodrapy ke stanovenému cíli ve směru, který je definován stále viditelnou směrovou šipkou. Na rozdíl od akční zábavy, Spider-Man 2 propagované 2D úrovněmi, zde hráč podstupuje leckdy frustrující okamžiky, strávené nekonečným „prolétáváním“ městského labyrintu, při němž nejenže je omezován šibeničním časovým limitem, ale také rozptylován sběrem bonusových předmětů, které se v těchto časovkách nacházejí. Navíc, špatný pocit bude mít hráč zvláště díky grafickému zpracování 3D úrovní, poněvadž displej N-Gage rozhodně není stavěn na ultrarychlé akce tohoto typu. Výrazný handicap se projevuje už jen kvůli nedostatečnému rozsahu virtuálního periferního vidění. Stručně řečeno – kromě ulice a letmého obrysu budov neuvidíte prakticky nic, přičemž odhad směru trasy na větší vzdálenost se tímto stává pouhou science-fiction.

„Nechť první hodí kamenem ten, kdo sám je bez viny“, dalo by se nyní říci. Buď jak buď, chybička se vloudí a zanevřít na tvůrce kvůli několika nedostatkům ve hře, by nebylo správnou volbou, zejména s ohledem na jinak slušnou úroveň hratelnosti tohoto herního titulu.

Spideyho videoherní C.V.

Spider-Man je hrdina, který zřejmě nikdy nezestárne. Stane se legendou, přežívající desetiletí. Nasvědčuje tomu nejen fakt, že brázdí herní scénu již od roku 1982, kdy jako herní titul pro Atari 2600 vstoupil do povědomí tehdy ještě málo početné pařanské obce, ale také skutečnost, že za dobu své existence prošel s úspěchem napříč širokou škálou herních platforem. Amiga, Commodore, SNES, Playstation i spousta dalších herních zařízení, nevyjímaje dnes kralující next-gen konzole, s chutí sáhla po výtvorech vývojářů, kteří Spideyho postavili do dnes již chronicky známé role ochránce New Yorku. S ohledem na přípravu třetí části filmové série, která by se na plátnech kin měla objevit přibližně v roce 2007, se dá předpokládat, že Spidey mezi námi zůstane ještě dlouho, a to jak na scéně filmové, tak na poli videoher, jen si budeme na jeho další dobrodružství muset trochu déle počkat.

Spider-Man 2 Co se týče grafiky v ostatních částech hry (máme tím na mysli 2D lokace), působí sice poněkud staromódně, ale přitom velmi příjemně. Vše plní svou funkci tak jak má a pohyb v úrovních je velmi snadný a plynulý. Kromě všudypřítomného sběru bonusových předmětů, power-upů a plnění speciálních úkolů, Spideyho aktivity spočívají i v eliminaci okolo se nacházejících protivníků. Při setkáních s nimi je nutné použít hrubou sílu a vypořádat se s problémy ručně-stručně. K tomuto účelu slouží několik bojových technik – úderů, jimiž Spidey disponuje a přestože se nejedná o žádá brutální komba, v pohodě mu postačí k odstranění nežádoucích osob. Aby souboje s oponenty nepřerostly ve stereotypní jatka ramboidního stylu, jsou Spider-Manovi sparing partneři rozškatulkováni do několika výkonnostních skupin, slaboučkými pěšáky počínaje a naboostovanými bossy konče. Při jednotlivých akčních střetech nelze pominout skutečnost, že k vítěznému zakončení duelu nevede bezmyšlenkovitý útok na solar nepřítele, nýbrž strategické vedení boje s ohledem na momentální situaci. Aby Spidey přežil všechny ty půtky, do kterých se nedobrovolně zaplete, musí zvážit jak na kterého lotra zaútočí. Některý útočí při zemi, takže nejlépe jej sejmete shora, útokem ze Spider-Man 2 stropu. Jiní budou pálit v úrovni hrudníku, což předznamenává, že nejvhodnější taktikou bude útok na spodní část těla. Třebaže na nějaké dlouhé úvahy nebudete mít dostatek času, po chvilce hraní získáte poměrně slušný grif v absolvování soubojů a větší potíže se vyskytnou pouze při střetech s bossy, kdy k porážce povede zpravidla vždy odhalení té správné bojové techniky.

Podstatnou část hry tvoří patnáct lokací ve 2D, side-scrolling provedení.

Dá-li se říci o grafickém zpracování hry, že je slušné vzhledem k žánrovému zaměření zde recenzovaného titulu, můžeme totéž prohlásit o ozvučení hry. Dynamické melodie na pozadí odvíjejícího se akčního dění působí velmi příjemně a in-game zvuky, jako jsou třeba výkřiky zasažených nepřátel či zvukové projevy herní lokace, dotvářejí poměrně dobře celkovou herní atmosféru.

V závěru nemůžeme nevytknout nepříliš user-friendly ovládání, mající nedostatky v rozložení akčních tlačítek na číselné klávesnici, o zásadní hrubku se však nejedná a celkovou úroveň hratelnosti víceméně neohrožuje. S ohledem na to lze konstatovat, že N-Gage verze Spider-Mana 2 je poměrně dobrou zábavou nejen pro příznivce Petera Parkera, ale i pro ty z vás, kteří dávají přednost uvolněné akční zábavě. Jestliže však preferujete reálnější, potažmo pak brutálnější herní styl, tahle gamesa vás zřejmě plně neuspokojí.

Spider–Man 2
Výrobce/Distributor Backbone / Activision
Platforma N-Gage
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Relaxační zpracování kultovního komixu, které zaujme spíše hladové fanoušky série než náročné vyznavače žánru.
Hodnocení: 65% (info)

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Místo střílení nácků v nové modifikaci Wolfensteina hladíte pejsky

Woof3D

Dost bylo násilí. Fanoušek vytvořil modifikaci původního Wolfensteina, kde místo kosení armády nacistů hladíte německé...

Další z rubriky

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Call of Duty: Black Ops 4 vyzve Battlefield. Máme se těšit, nebo bát?

Black Ops

Nedávno ohlášené pokračování úspěšné střílečky Call of Duty svým názvem příliš nepřekvapilo. Série Black Ops patří v...

Vivendi vzdalo plán na ovládnutí Ubisoftu

Logo UbiSoftu

Stále rostoucí trh s videohrami generuje gigantické zisky a za naleštěným pozlátkem herních prezentací probíhají tvrdé...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!Najdete na iDNES.cz