Spider-Man - super comics v režii PSX

  12:00aktualizováno  12:15
Z bohaté produkce Activision se čas od času nadějeme skutečných skvostů. Typickým příkladem budiž série Tony Hawk's. Nicméně vedle uvedeného skejťáckého produktu se Activision v minulosti povedl ještě další komerční kauf - PSX verze Spider-Mana.

Spider-Man

Není to tak dávno, co jsem měl tu možnost recenzovat báječnou herní lahůdku s názvem Tony Hawk´s Pro Skater 2, která se na stáncích obchodů objevila s posvěcením vydavatelské společnosti Activision a jež spatřila světlo světa zejména díky tvůrčímu elánu vývojářů z NeverSoftu. Přestože nejsem aktivním skaterem, velice mě tento jejich titul pobavil. Stejně tak dopadlo i mé seznámení s pavoučím mužem, jehož filmové či comicsové zpracování v nedávné minulosti oblažovalo srdíčka všech -náctiletých filmových fanoušků. A nejen jejich. Spider-Man je tudíž opět mezi námi a nepřináší nám - díky bohu - nic nového, alespoň co se hlavní příběhové linie týče. Neohrožený Petr Parker znovu nasazuje své tělo proti všem možným padouchům, v jejichž čele nemůže stát nikdo jiný než... kdo? To si povíme za chvíli, protože právě nabíhá intro.

New York - výstava Science Expo 2000. Dav nadšených návštěvníků s úžasem naslouchá projevu doktora Octaviuse, který na pódiu hekticky sděluje světu novinky o svém technologickém vynálezu - jím vyvinuté zařízení Spider-Man bezpochyby přinese lidstvu jen to nejlepší. Dav jásá a přijímá doktorova slova jako nemocný uklidňující lék od lékaře. Ještě z nepříliš vzdálené minulosti si doktora můžeme pamatovat spíše jako Dr. Octopuse (Dr. Oaka) - ďábelského lékaře, jehož špatnostem poněkolikrát udělal přítrž právě Petr Parker v přestrojení za Spider-Mana. Když už je o něm řeč, i Petr se nalézá v houfu přihlížejícího obecenstva. Jenomže, vědom si podlé povahy doktora Octaviuse, nesdílí nadšení ostatních a přemýšlí, cože se to z té doktorovy parády vyklube. Abychom však nastínili úvodní zápletku příběhu, je nutné uvést, že poblíž se nalézá také Petrův věčný novinářský rival - Eddie Brock. Stejně jako Petr - fotograf deníku Daily Bugle. Eddie Brock však není jen spořádaným a pracovitým měšťanem. Čas od času se objevuje jako šílený Venom. V této podobě cítí Brock nepřátelství ke všem obyvatelům New Yorku a i vzhledem k tomu se automaticky řadí mezi hlavní protivníky Spider-Mana. V současnosti, osvobozen od vetřeleckého symbionta Venoma, Brock se snaží alespoň zčásti oživit svou kariéru a normální životní styl.

Spider-Man Náhle v zákulisí propuká zmatek. Několik strážců pořádku je někým odmrštěno. Zničehonic se objevivší nepovolanec proniknul na výstavu s úmyslem odcizit Octaviusovo zařízení. Kdo jen to může být? Jako vetřelec se zjevuje - Spider-Man! V blázinci, vyvolaném šokovanými návštěvníky, výstava končí. Není snad Spider-Man znám jako kladný charakter? Ale počkat... Petr Parker je přeci v hledišti, nebo snad ne? Ale ano, je tam a nestačí se divit, co že se to vlastně děje. Kdo je ten jeho dvojník a co má za úmysly? Moc času k přemýšlení nad odpovědí nedostává a po chvilce je unášen zmateným davem někam do dáli.

Není tajemstvím, že Petrův a Brockův šéf J. Jonah Jameson, vydavatel Daily Bugle, nenávidí Spider-Mana a nejraději by ho viděl přinejmenším za mřížemi. Nebo ještě lépe - deset sáhů pod zemí. Koneckonců, z těchto důvodů byl také z jeho iniciativy sestrojen obávaný Scorpion, se kterým se budete moci ve hře rovněž letmo seznámit. S fotkou, na které by byla zachycena Spider-Manova krádež na výstavišti, by měl J. J. Jameson důkaz, jenž proti Spider-Manovi potřebuje. Brockova kariéra by se díky tomu zcela jistě navrátila do starých dobrých kolejí. Tohle vše a ještě něco více teď probíhá hlavou Eddieho Brocka. Neváhá už ani chvíli a tasí svůj Spider-Man foťák. Pár záblesků a je to. Teď rychle do redakce. Jenže chyba lávky, Spider-Man (přesněji řečeno - jeho dvojník) si záblesku všiml a vzápětí likviduje Eddieho fotoaparát a s ním i Brockovy naděje na budoucnost. Po tomto činu napodobenina Spider-Mana mizí i s vynálezem a Brock zůstává na jevišti sám, pouze v přítomnosti svých černých myšlenek. Je totálně zoufalý. To byla jeho poslední šance udělat něco pro svou seberealizaci. Pod tlakem vize temné budoucnosti se jeho nitra opět zmocňuje ďábelský symbiont. Transformace je posléze ukončena a na scéně se místo Eddieho znovu objevuje Venom. Opět bude opruzovat občany města, ale teď má jeden hlavní, nejdůležitější cíl - najít Spider-Mana a "revanšovat" se mu za svou ďábelskou inkarnaci. Beztoho je všemu na vině on! Petr Parker má však spoustu jiných starostí - rychle se musí převléci do svého pavoučího kostýmu a zjistit, kdo že to vlastně za vším stojí. Během zjišťování potřebných indicií se pochopitelně, jak už bývá zvykem, Spidey (Spider-Man) dostane do nespočtu patálií. Nebude to lehké, ale Spider-Man v těchto okamžicích nebude sám! Budou zde jeho přátelé pod vedením šéfa týmu zvaného Avengers, jménem Captain America, a budeš zde (možná) i Ty.

Spider-Man Takhle nějak je hráč vtažen do děje hry, která čerpá námět z comicsových titulů Amazing Spider-Man, z nichž hrdinného Spideyho znají - díky vydavatelství Marwel Comics - celé generace lidiček, zejména na západní polokouli naší matičky Země. U nás jsme měli možnost seznámit se s jeho příběhy v 90. letech prostřednictvím měsíčníku, publikovaného českými vydavatelstvími Marwel Comics CZ a CREW. Tvůrci hry, vývojáři NeverSoftu, nenechali nic náhodě a plně se podvolili motivům kresleného seriálu. Díky tomu najdete ve hře staré známé, jako jsou Mary Jane Watsonová - Parkerová, již zmíněný Eddie Brock, záhadná Black Cat a nebo třeba Human Torch či DareDevil. Asi nejsilnějším prvkem, díky jehož přítomnosti vás hra zcela pohltí, je jednoduchost. Nikoli však jednoduchost hry jako takové, ale jednoduchost jejího ovládání (resp. ovládání Spider-Mana). Pár útočných a pohybových aktivit, které jsou zde k dispozici, určitě žádného hráče nebudou zbytečně frustrovat, jako tomu bývá u některých kombinačními technikami přeplácaných titulů. Na druhou stranu, pokud mám být objektivní, nelze neuvést chybu, kterou jsem jako hráč z hlediska ovládání pocítil. Tou je nemožnost zpomalit Spideyho chůzi , takže ve výsledku Spider-Man se dočkáte při přibližování se k hraně propasti toho, že Spider-Mana budete nuceni postrkovat k okraji způsobem silně nerealistickým. Tytéž problémy se mohou vyskytnout i v případě sběru různě pohozených předmětů, jako jsou zásobníky pavučin, lékárničky doplňující zdraví, ochranné obleky či otazníky poskytující nápovědu. V podstatě o nic nejde, ale přeci jen - v dnešních hrách tohoto typu by takové samozřejmosti chybět neměly. Byla-li řeč o jednoduchosti ovládání - bude vám stačit několik tlačítek vašeho ovladače k projití celé dlouhé řady levelů, z nichž se tahle gameska skládá. Abych byl přesnější, těch levelů je něco málo přes 20. V některých budete osvobozovat v roli Spideyho uvězněná rukojmí, jinde se budete snažit pomocí pavoučích vláken přesunout, převážně vzduchem, na předem určenou pozici, také přijde na řadu krocení "zlé zvěře" - konkrétně divokého Rhina. V každém případě však upotřebíte kromě hrubé síly i svůj mozek, jehož závity leckdy dosáhnou teploty tavení, zvláště pokud vaše angličtina není zrovna oslnivá. Přesto však zcela jistě dojdete k cíli, v němž vás bude čekat finální souboj s jedním povedeným podvodníčkem.

Spider-Man Abyste však neplakali nad rozlitým mlékem a nenaříkali nad tím, že hra je u konce, NeverSofťáci pro vás přichystali spoustu laskomin. Jsou jimi převlečky pro Spideyho, které mu dávají buď pouze jiný vzhled, nebo (a to už je zajímavější) i zcela nové možnosti, jako jsou třeba neomezená zásoba pavučin, dvojitá síla útoků či nezranitelnost. To vše lze získat. Zadarmo však nebude nic a všechny citované i necitované bonusy si budete muset jako hráči poctivě vysloužit. Alespoň ve většině případů.

Pro méně zdatné pařany mám jednu příznivou zprávu. I ve Spider-Manovi lze aplikovat řadu cheatů. Nelze mu ale upřít jednu prima vlastnost - poslední "Big Boss" je svým způsobem tak tuhý, že ani s cheaty ho nepřevezete. Tak jako tak vás tenhle Bossák může zlikvidovat, přesněji řečeno - zabít vašeho hrdinu. Jediným způsobem, jak jej porazit, je zvládnutí pavoučích pohybových technik, díky kterým mu lze uniknout. O jaké techniky přesně jde, uvádět nebudu. Jen jsem chtěl poukázat na jednu z přítomných maličkostí, které mě upevňují v názoru, že v NeverSoftu své práci opravdu rozumějí a hratelnost je v jejich hrách samozřejmou záležitostí. Vezmete-li totiž v úvahu, že sebelepší cheat vám nenahradí technické zvládnutí hry, dojdete k Spider-Man výslednému zjištění, že ty Spideyho pavoučí techniky se prostě budete muset naučit. A to je jedině dobře, neboť teprve v takovém případě oceníte kvality téhle gamesky. A že kvalitní je, o to se můžete vsadit!

K tomu, abyste zmíněné pavoučí techniky zvládli, je určen úvodní režim hry - training. Není nutno jej absolvovat, ale dokáže hráči pomoci zorientovat se byť v jednoduše pojatém, ale zároveň dosti variabilním ovládání postavy Spider-Mana. Stejně jako v hlavní hře, i před započetím tréninku je nabídnuta možnost zvolit si lehčí (Kid Mode) anebo náročnější (Standard) způsob ovládání. Poté už zbývá jen vybrat si jeden z pětice nabízených tréninkových režimů, jejichž účelem je zdokonalení hráčova postřehu, rychlosti či obratnosti, a to nejen v boji, ale i při sbírání různých předmětů či překonávání zadaných "tratí" v co možná nejrychlejším časovém limitu. Pro anglicky mluvící čtenáře by stačilo uvést pouze oficiální anglické názvy jednotlivých typů tréninkových misí, aby pochopili oč jde. Takže v rychlosti uvedu jejich výpis. Jedná se o režimy Time Attack, Survival Mode, Speed Training, Target Practice a Item Collection.

Spider-Man Po nepovinném absolvování tréninku by měl být potenciální hráč připraven na pořádnou akci, takže s klidným svědomím může aktivovat položku v hlavním menu, nesoucí nápis New Game. Nová hra začíná a záleží na hráči samotném, zda si před jejím započetím zvolí obtížnost Kid, Easy, Normal nebo Hard. Po vnoření se do víru hry zjistíte, že ta je pojata ve stylu dnes již klasického "3rd person" pohledu, kdy se kamera jakoby vznáší za zády vaší herní postavy, v tomto případě Spider-Mana. Při pohybech či otočkách Spideyho do stran se vcelku plynule dotáčí, takže během hraní by se vám nemělo stát, že byste přišli o možnost rychlé reakce na okolní dění. Okamžikem, kdy jsem tuto nepříjemnou situaci zaznamenal, byla chvíle následně po skončení úvodního videa před zahájením některých úrovní. Kamera navázala na proběhnuvší videosekvenci tím způsobem, že zabírala i nadále Spideyho zepředu. Stačilo však stisknout tlačítko L1, sloužící pro zaměřování cílů a rázem kamera najela za Spideyho záda. Poněvadž se jednalo o počátek levelu, kdy je všude okolo relativní klid, žádný velký problém jsem v tom neviděl. Kapánek horší to bylo v některých "stíhacích" úrovních, kdy bylo Spider-Man nutné velice přesně odhadnout směr pro zhoupávání se - "á la Tarzan" - na pavoučích vláknech. Jelikož se kamera leckdy zcela nedotočila, jediným řešením bylo zlomek sekundy posečkat na místě a teprve poté se pohled srovnal. Tolik tedy ke kameře.

Jednoduché, ale nápadité ozvučení hry dodává příběhu tu správnou atmosféru a perfektně namluvené hlasy postav jsou tím správným kořením, které přijde k chuti. Grafické ztvárnění hry silně koresponduje s comicsovou předlohou. Působí jednoduše, mile a přívětivě a pro mladší věkovou kategorii, pro kterou je tento titul také přednostně určen, se stane zajisté přitažlivou zábavou třeba na takové letní prázdninové odpoledne. I když, jestliže byste chtěli odehrát kompletně vše, co se odehrát dá a získat všechny "special" předměty, ve hře nabízené, patrně vám to zabere trochu více času. V takovém případě nezbývá než hru uložit, zejména když je třeba zrovna zajít něco nakoupit nebo nakrmit domácí zvířectvo. K tomuto účelu slouží výzva k uložení hry, která se zjeví vždy po úspěšně absolvované úrovni. Spider-Man Je na hráči samotném, zda se rozhodne využít volbu Save či nikoli. Rovněž lze ukládat přímo z hlavního menu, takže i v případě opomenutého uložení po skončeném levelu ještě není nic ztraceno. Z hlavního menu se také pozice z paměťové karty nahrává.

Závěrem bych ještě uvedl, že pěkným zpestřením bezpochyby je možnost shlédnutí více než 20 meziúrovňových videosekvencí, více než 30 snímků z titulních stran comicsových časopisů se Spider-Manem (tyto získáte jejich sběrem v průběhu hry) a dále spoustu prvotních skic, vytvořených při tvorbě videosekvencí ke hře. To vše upevňuje v hráči pocit, že nevyhodil peníze oknem, ba naopak, že je investoval do dobré a trvanlivé zábavy. A aby toho nebylo málo, je nyní Spider-Man k dostání v platinové edici ze méně než 1000,- Kč, což je přímo báječné. Definitivně posledním slovem budiž upozornění. Sami si s pavučinami, milé děti, nehrejte! Nechte to na Spider-Manovi. Přece jen - kdo z vás má takové pavoučí instinkty, aby přežil pád ze střechy mrakodrapu?

Spider-Man
Výrobce/Distributor Neversoft / Activision
Platforma PlayStation
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano
Verdikt: Povedená adaptace comicsové klasiky, která nezaujme monstrózní grafikou, zato vás polapí svou jednoduchostí a celkovým projevem.
Hodnocení: 82%

Autor:
 

Nejčtenější

Deset nejvíce frustrujících pasáží z počítačových her

Prey

Počítačové hry jsou výbornou formou relaxace, ovšem stejně jako třeba u sportu se u nich někdy člověk pořádně navzteká....

Začalo to jako vtip, teď kanál o hlazení psů mění počítačové hry

Far Cry Primal

Když byl minulý měsíc založen twitterový účet Can You Pet the Dog?, vypadalo to jako povedený vtip. Jeho autoři si dali...

Ubisoft vyjadřuje podporu Notre-Dame a rozdává Assassin’s Creed Unity

Assassin’s Creed: Unity

Francouzská videoherní společnost Ubisoft se připojila ke stále rostoucímu počtu dárců, kteří se rozhodli přispět...

Vymodelovat virtuální Notre-Dame pro Assassin’s Creed trvalo dva roky

Assassin's Creed: Unity

Stejně jako ve skutečnosti i v počítačové hře Assassin’s Creed Unity byla katedrála Notre-Dam hlavní dominantou Paříže....

KVÍZ: Vyznáte se v nejslavnějších zbraních z počítačových her?

Quake Champions

Herní historie je dlouhá a krvavá, přitom jen málokterá hra dokázala nabídnout skutečně originální a zapamatování hodné...

Další z rubriky

Nadměrné hraní her nepřináší potíže hned, říká odborník na závislosti

Jiří Koreš

U mladistvých, nejde v případě hraní her ještě o závislost, ale spíše o nastavení míry, hranic a pravidel v rodinném...

Ubisoft vyjadřuje podporu Notre-Dame a rozdává Assassin’s Creed Unity

Assassin’s Creed: Unity

Francouzská videoherní společnost Ubisoft se připojila ke stále rostoucímu počtu dárců, kteří se rozhodli přispět...

Poplatky za mobilní hry jsou absurdní. Žádají i tisíc korun na hodinu

Golf Battle (ilustrační grafika)

Segment mobilních her je už dlouhou dobu ve stavu, který nejde označit jako příznivý pro hráče. Mnoho titulů je...

Najdete na iDNES.cz