Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spider-Man - váš filmový soused

  12:00aktualizováno  5. června 8:57
V šedesátých letech minulého století jsme v komiksovém světě zaznamenali zrod nového hrdiny, který posléze zahájil vítězné tažení do všech koutů modré planety. Ano, řeč je o Spider-Manovi. A s odstupem celých 40 let se v amerických filmových studiích odhodlali ke kroku, který se snaží navázat na takto úspěšnou tradici...

Do našich kin nyní zavítal komerčně mimořádně úspěšný filmový snímek režiséra Sama Raimiho (mimo jiné western “Rychlejší než smrt“ s Gene Hackmanem, Sharon Stone, Russell Crowem a Leonardo DiCapriem), jenž zde jako dlouholetý fanoušek Spider-Mana oživil svůj dětský sen. A nutno podotknout, že Columbia Pictures asi nelituje své volby, která za režisérské křeslo posadila právě zmiňovaného muže.

Spider-Man

Ondra Zach
Spider-Man - jedno z největších es Marvel Comicsu - si cestu do kraje českého hledal velmi těžko. Když už se jej po revoluci rozhodlo vydávat vydavatelství SEMIC, neoplýval výsledek nijak valnou kvalitou. Následně se Spider-Mana chopilo vydavatelství Unicorn a to už si skutečně mnoho pravověrných fandů rvalo vlasy nad neuspokojivou úrovní překladu. Leč nakonec se pavoučí super hrdina dočkal. Jeho četná dobrodružství vzalo na svá bedra nakladatelství Crew, které si na českém trhu udělalo solidní jméno, díky čemuž si čtenář mohl být jist, že se dočká kvalitně sestaveného a čtivého sešitu. Comics vycházel, tuším, něco přes rok, než se - k velké smůle českého comicsového čtenářstva - nakladatelství Crew odebralo na těžce živořící dráhu, kde zápasí o svou existenci dodnes.

Ale zpět k našemu pavoučímu hrdinovi, který na počátku vlastně žádným hrdinou nebyl. Petr Parker, student střední školy, nijak nevybočoval z průměru, snad kromě toho, že trpěl mindráky, hodně se šprtal ve škole, neměl příliš přátel a ještě ke všemu se zamiloval do svojí krásné sousedky Mary Jane. Ta úplně náhodou chodí do stejné třídy a ačkoli se Petra párkrát zastane, žádný hlubší cit k němu rozhodně nechová. Osobně jsem si zkraje filmu připadal, jako bych ani nesledoval Spider-Mana, ale komedii pro náctileté se všemi svými "trapasy" dospívání. Pokud neznáte původní comics, asi se ptáte, jak se z takovéhle... hmm... zoufalosti (tentokrát nemyšleno nijak špatně) zrodí Spider-Man? V původní režii Petra kousl radioaktivní pavouk, ale film je poplatný době svého vzniku, čili za vším nyní stojí geneticky upravený super pavouk, jemuž ve výzkumné laboratoři drobet namixovali DNA. Spidey alias Peter Parker postupně objevuje možnosti nově nabytých Spider-Man schopností. Pro získání peněz je posléze využívá ve wrestlingovém zápase (podle rovnice peníze = auto = dobrá návnada = Mary Jane), ale pak jeden zlodějíček, kterého předtím mohl zadržet a nezadržel, zabije strýčka Bena. Abyste rozuměli, Petr přišel v dětství o oba rodiče a proto jej vychovávali teta May a strýček Ben. Strýček Ben ještě stačil vyřknout památnou větu, a to že "velká síla s sebou nese i velkou odpovědnost" a odletěl do nebe. V hořkém uvědomění tohoto poznání se z Parkera stává skutečný Spider-Man, jenž pomáhá lovit zločince a film začne nabírat ty správné obrátky. Objevuje se hlavní padouch Zelený Goblin, postupně se rýsují i vztahy načrtnuté v (teen) úvodu a začíná něco, co lze volně označit jako "americký styl comicsu převedený na filmové plátno". Spousta skvělých hlášek, které postavy porůznu utrousí, jakoby přímo vypadla z comicsové bubliny.

Co se týče triků, asi po mně nikdo nemůže chtít, abych střílel oslavné pavučiny kolem sebe, protože je poněkud trhá druhý díl Star Wars. Ale i tak vypadají hezky. Záběry, kdy se Spidey prohání po svých pavučinách ve velkoměstě, patří k tomu lepšímu. Spolu s našlápnutým hudebním doprovodem (soundtrack k filmu by měl být vážně dobrý) budete mít pocit, že sledujete jeden adrenalinový klip za druhým. Prostému ději viditelně prospívá rychlá akce střídaná scénami s "obyčejným" Petrem Parkerem a samozřejmě (pro Spider-Man comics typická) rozpolcenost hlavního hrdiny v některých vypjatých situacích. Jakožto comicsový fanda (přestože nově vydávaný Spider-Man není mojí krevní skupinou) mám radost - nečekal jsem moc a Spidey překvapil. Dokonce ani slavný konec není tak "přeslazený" a dobrý, jak bylo nasnadě, spíš si zadělává na další díl.
Hodnocení: 70%

Martin Kaller
Dopředu avizuji, že nejsem příznivcem komiksových sešitů a tudíž mne i ten se Spidermanem nijak nezasáhl a neovlivnil. Nicméně příběhový základ je mi dobře znám a přerod poněkud nesmělého a ušlápnutého středoškoláka v super hrdinu mne v ničem nepřekvapil. Ne už tak samotného Petra Parkera, který na sobě po onom osudném kousnutí pavoukem (pakliže trpíte arachnophobií, je tady pár “lahůdkových“ scén, při kterých doporučuji zavřít oči) s velkým údivem rozpoznává známky změněné fyziognomie - mezi což patří například patřičně vyvinutá muskulatura. V osobě Petra Parkera se nám představí další mladá vycházející hvězdička Tobey Maquire, která předtím zazářila ve snímku "Pravidla moštárny" oceněném dvěma Oscary. A pokud je řeč o hereckém obsazení, nemohu vynechat hlavního antagonistu zdejšího story - Green Goblina, jehož si střihnul známý Willem Dafoe (např. Četa, Ve stínu upíra, Poslední pokušení Krista či Zběsilost v srdci), a naposledy i ženskou představitelku Mary Jane v podání Kirsten Dunst, kterou si mnozí asi ponejvíce pamatují z role “andělské“ holčičky ve filmu "Interview s upírem", v němž se objevila po Spider-Man boku Brada Pitta. Všichni zmiňovaní se zde posléze ocitají v působivém akčním kolotoči, na něhož se dobře dívá, protože to má příjemný spád a navrch tu nechybí ani časté gagy, jež vám dávají připomenout, že to nemusíte brát až zase tak vážně. Neříkám, že by tento film byl nějakým strhujícím představením s oslňujícími hereckými výkony. Dafoe tady vyjma jedné schizofrenní scénky před zrcadlem nemá co hrát a Dunst i Maquire mají konstantní projev téměř od začátku do konce, ale na jejich obhajobu bych řekl, že to asi ani jinak nejde. Maquire ztvárňuje svou postavu středoškolského génia kolektivem odstrčeného do vlastního světa bez kamarádů na výbornou, jeho role permanentně ostýchavého chlapce je tak dokonalá, že i Pierre Richard ve svých ztřeštěných komediích typu “Jsem nesmělý, ale léčím se“ ztrácí své původní kouzlo:o) Co se týče filmových efektů, sice vám z nich nespadne čelist dolů, ale jedná se o další střípek, který zdárně doplňuje zdejší kvalitní mozaiku pohyblivých obrázků. Na druhou stranu, přes veškeré úsilí tvůrců v tomto směru musím konstatovat, že dokud nebudou trikové animace v akceptovatelném motion capture (což se týká např. i Pána prstenů a tady kupř. scény, kdy Legolas tancuje na hlavě jeskynního obra), těžko se s nimi ztotožním jako s nedílnou částí celé filmové kompozice.

Jak to tady nakonec shrnout? Osobně jsem nebyl nikterak zklamán, filmový Spider-Man je rozhodně dobrou pozvánkou do kina na svižné představení prošpikované řadou vtipných dialogů, takže pokud tento žánr neberete příliš vážně, bude to vcelku příjemně strávený čas. A třebaže bych osobně hodnotil Batmana s charismatickým Nicholsonem a jeho neuvěřitelným Jokerovským šklebem přeci jenom o něco výše, Spidey má určitě co nabídnout. A jeho případné pokračování si asi nenechám ujít!
Hodnocení: 70%

Spider-Man

Dan Přibáň
Už jsme tu rozpitvali původní komiksovou předlohu i herce, takže se ještě trošku zblízka podíváme na již několikrát zmíněné triky i samotné natáčení. Důvodem, proč návštěvy spousty komiksových hrdinů na stříbrném plátně skončily totální fiaskem, nejsou většinou herecké výkony ani podivnost postav, ale nedostatečné filmové efekty. Nikdo nechce vidět, jak jeho oblíbený superhrdina pobíhá v podivných kulisách a vše vypadá jak loutkové divadlo. Pokud pomineme staré, dnes už trošku úsměvné filmy se Supermanem, žádné příliš úspěšné cesty z papíru na celuloid nenajdeme. Teprve nástup počítačových triků dovolil borcům s neskutečnými schopnostmi předvést, co dovedou. První se v digitální éře objevil Batman, následován Bladem či X-meny. A nyní je tu pavoučí muž.

Zajímavé je, že i když Spider-Manovo lezení po stěnách a houpání se mezi mrakodrapy vypadají celkem uvěřitelně, spousta jeho pohybů je pro normálního člověka neproveditelná, takže vznikly jen díky počítačové animaci. Ani New York, v němž se celý film odehrává, není stejný jako ten, který můžete navštívit při výletu do Ameriky. Ve studiích vyrostly upravené vrcholky skutečných budov a nejrůznější střechy, přičemž vše bylo stylizováno v komiksovém duchu. Aby však byla atmosféra Velkého jablka co nejreálnější, fotografovali filmaři každých 15 minut oblohu nad městem a výsledný koncept pohybu světla přenesli do studií. Dost práce dalo také ušití slušivého spidermaního oblečku. Je vyroben ze zvláštního hedvábného materiálu a o potisk i střih se opět postaraly počítače. Celkem vzniklo čtyřiadvacet kostýmů, včetně těch potrhaných zuřivými boji s Green Goblinem. Žádný z nich ovšem nemá na první Spideyho kostým, jež na sebe navlékl Peter Parker před vstupem do zápasnické arény :-). Ale ani se sebelepšími triky, a ty zdejší jsou povedené i když ne Spider-Man dokonalé, nemůžete natočit pavoučí film bez skutečných pavouků. Sehnat je v dostatečném množství v Severní Americe během zimy nebylo prý nic jednoduchého. Jednoho obzvláště velkého osminožce bylo dokonce nutné dovézt na zvláštní povolení z Austrálie. Bohužel, žádného ze pavoučích svěřenců nemohli technici využít ke tkaní sítí, takže jim jejich výroba zabírala pěkných pár hodin.

Jaký je ale film samotný? Musím přiznat, že jsem příběh Petera Parkera příliš do hloubky neznal, ale komiksy jako takové mám moc rád, takže styl vyprávění i celkem jednoduchá stavba děje, kdy ti největší kamarádi jsou současně největší nepřátelé, se mi líbily. Změna ušlápnutého studenta v zachránce města, který je však mimo svůj kostým pořád trochu nejistý, je vděčným námětem a to co se s Peterem děje je docela (samozřejmě v rámci možností) uvěřitelné. Spidey je asi nejsympatičtějším super hrdinou, který vletěl na stříbrné plátno, a trochu černý humor, který "váš přátelský soused Spider-Man" střídmě sype okolo sebe, nepůsobí nijak křečovitě. Nemá smysl mluvit o nějakých skvělých hereckých výkonech, ve filmu na ně není moc místa a nějaká hluboká psychologická studie by se sem ani nehodila. Nosným prvkem celého bijáku je perfektně navozená komiksová atmosféra, daná papírovou verzí a dokonala přenesená do tmy kinosálů. Jedná se prostě o film, na který stačí jít jednou, abyste si jej pořádně užili a nebylo toho na vás trošku moc, což třeba o nových Hvězdných válkách říci nejde. Zda je to plus nebo mínus záleží jen na vašem pohledu na věc. Každopádně patří Spider-Man mezi záležitosti, u nichž se vyplatí investovat do návštěvy kina.
Hodnocení: 77%

Spider-Man Spider-Man

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Monitory od Alienware jsou špičkové. Tomu však odpovídá i cena

Herní monitory Alienware

Bez pořádného monitoru vám sebevýkonnější grafická karta skvělý obraz neudělá. Jenže pokud nechcete dělat kompromisy,...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu?

Resident Evil (2002)

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu? Napište nám do diskuze pod článek.Najdete na iDNES.cz