Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špionážní akce jako multiplayerová sekanice: Metal Gear Online

  0:02aktualizováno  0:02
Solid Snake je vlk samotář. V jeho světě se ale odehrávají i početněji obsazené dýchánky.
77

Metal Gear Online

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: Konami

  • Možnost zahrát si i za Solida Snakea
  • Prudká akce šestnácti lidí
  • Působivá grafika
  • Funkční tutorial
  • Nevyužitý potenciál série MGS
  • Malá různorodost map
  • Nevalná pohyblivost

Pokud by MGO měl zůstat v současné podobě, jako bonus k MGS4 sice ujde, ale bude to zabití hry, která má doslova nekonečný potenciál.

Herní karta

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Metal Gear OnlineVývojáři z Konami vstupují do online vod v souvislosti se svojí nejznámější sérií již podruhé. Poprvé jsme si online užívali v případě stealth akce pro PlayStation 2 Metal Gear Solid 3: Subsistence, kde jsme běhali se Snakem v tradičním pohledu třetí osoby a bleskově přepínali do pohledu vlastníma očima a odstřelovali oponenty. Pro každého fanouška série to byly fantastické chvíle a nijak nás nenadchlo, když byly letos na jaře servery odpojeny a nemůžeme si už znovu zahrát.

Absolutně nejzábavnější věcí z celé hry jsou Sneaking Missions.

Tuto hru nezmiňujeme jen z čiré nostalgie, ačkoliv ta tam hraje také svou roli. Kdo totiž hrál online v Subsistanci, má vynikající trénink do Metal Gear Online. Kojima Productions se sice opravdu snažili, ale multiplayerová část Metal Gear Solid 4: Guns of The Patriots má svá specifika snad ještě výraznější, než samotný finální příběh Solida Snaka.

Metal Gear OnlineS trochou zlomyslnosti by se dalo říci, že na této hře spolupracoval snad sám Dracula. Než se totiž poprvé připojíte do arény, vypije vám tolik krve, že hrozí chudokrevnost. Když jsme testovali betaverzi, byli jsme si jisti, že kalvárie, kterou jsme protrpěli při instalaci, je ukázka toho, že se na hře teprve pracuje.

Je proto dost rozčilující, když při spouštění finální verze Metal Gear Online zjistíte, že tu všechno to nesnesitelné zůstalo, jak bylo. Takže ano, při prvním spuštění opět budete hodně dlouho čekat, než se vám stáhne potřebný update. Zapněte tedy stahování a jděte na vycházku. Klidně celodenní.

Samozřejmě dalším evergreenem je souboj s Game ID a Konami ID. Takže abyste si popsali bloček jmény, pod kterými se přihlašujete a hesly, protože je zaručeně zapomenete a fakt, že program vyžaduje neustále nové a různé kombinace písmen a čísel, když jste zvyklí na své univezální, vás rozzuří doběla.

Výrazně chybí, jsou reálie z MGS4.

Metal Gear OnlineDobrá, prošli jste úvodními nástrahami a chcete se pustit do hry. V bláhové naivitě si myslíte, že tentokráte si vytvoříte postavu dle libosti a budete se pouštět do boje jednou se specializací tou, podruhé onou. Leda houby s octem. Tedy pokud nechcete další ID kupovat od Konami.

Takže máte jednu postavu a teď nezbývá než si zvolit komplexně její vzhled a vybavení. Tvorba vzhledu se stává pomalu standardem, jenže vědomi si skutečnosti, že tvoříte jedinou postavu, strávíte u editoru zbytečně dlouhou dobu. Jste hotovi, vybrali jste si specializace a jdete do boje.

Čekal jsem široký výběr možností. Chtěl jsem boje v džungli, v ulicích Prahy, trochu naivně jsem doufal i v arktickou základnu. Samozřejmě zcela bláznivě. K dispozici je jen několik scenérií, ale de facto mají jediný cíl: poskytnout dostatek schovávaček pro velice specifický styl hraní MGO. Rozmanitost se zkrátka nekoná. Pokud jste prošli MGS4, dobře víte, že ačkoliv jako celek je hra absolutní jednička, občas by Metal Gear OnlineSnake mohl umět něco víc, než jen podivný přemetoskok dopředu a pád z výšky. No dobrá, umí se ještě plazit, ok.

Zatímco v MGS4 oceníte když přepnete do FPS módu, že Snake opravdu jde pomalu a opatrně, tak jako by šel každý, kdo má zbraň u obličeje, v multiplayeru na to rovnou můžete zapomenout. Zapomenout a nebo být hned mrtví. Jako FPS jednoduše tuhle hru hrát nemůžete. Opět dost chyba oproti MGS4, který jde dohrát skutečně na jakýkoliv způsob.

Jestliže jste se často probíjeli nepřáteli pomocí automatického zaměřování, na živé hráče nemá tato taktika nejmenší šanci. Tedy pokud jdete hrát proti těm, kdo jednak trénovali v betaverzi a jednak již nějakou dobu MGO hrají a předtím třeba ještě hráli Subsistanci Online. Ti totiž suše zdálky zamíří a prásk, objeví se jen ikonka headshotu a je po vás.

Metal Gear OnlineVelké taktizování si rovněž nemůžete dovolit, nikdy netušíte, kde se schovává sniper. A ještě finální lamentování - v online prostě to, co v MGS4 akceptujete jako běh, během není. Když se někde potřebujete rychle přesunout, klejete jako pohani, protože to jsou nejdelší chvilky vašeho multiplayerového života. Tedy pokud vás někdo bleskově neodpráskne. Tak, a můžeme začít chválit.

Absolutně nejzábavnější věcí z celé hry jsou Sneaking Missions, tedy volba, kdy nejlepší z hráčů dostane šanci zahrát si za Solida Snakea. Věřte, že když se vám to podaří, nebudete se od hry ochotni odtrhnout. Ovládáte Solidovu postavu se všemi možnostmi, které měl, tedy speciálně s jeho kamufláží. Pro ostatní jste neviditelní a věřte, že když pak rozházíte nějaké ty magazíny pro pány a bavíte se tím, jak se u nich hráči zastaví, abyste je pěkně uspali a okradli o jejich psí známku, padáte smíchy.

Program je totiž nastaven tak, že jakmile nešťastník doběhne do místa, kde jste Metal Gear Onlinemagazín s děvami lepých tvarů pohodili, okamžitě zastaví a zírá na něj, ačkoliv ten, kdo tuto postavu ovládá, se může vzteknout, protože ovládání ho neposlouchá. Když hrajete za Snakea, druhý hráč ovládá robotka MK II., který zvládá zneviditelnění rovněž. Pokud se najdete, stanete se z vás vše ničící dvojka.

Zábavné jsou samozřejmě i tradiční módy, tedy Deathmatch, Team Deathmatch, Base Capture a Rescue Mission (varianta Capture the Flag). Pokud jste ale zvyklí z multiplayerových bitek na alespoň trochu delší životnost své postavy, v MGO, kde může být na jedné mapě až 16 hráčů, jste mrtví, sotva mrknete okem. V úzkých uličkách je setkání okamžitá smrt, nehledě na to, že jsou budovy obsazené snipery.

Obří potenciál Metal Gear Online

Každý, kdo na PS3 propadl absolutně návykové hře Warhawk, dobře ví, co se podařilo jeho vývojářům za zázraky. Z původně jednoduché sestavy map se dnes stala superhra se sněžnými pláněmi, nočními lokacemi, přibyly bojové stroje, změnila se taktika. Ten, kdo by viděl první Warhawk, pak odcestoval na pustý ostrov a vrátil se k poslední verzi, jen těžko by uvěřil, že je to jedna a ta samá hra.

To samé lze udělat s MGO. Proč si nezabojovat o tanker proti komandu plukovníka Gurlukoviče, jak tomu bylo v Metal Gear Solid 2? Co takhle přestřelky v chodbách Arzenal Gearu? Bitky mezi krokodýly v džungli Metal Gear Solid 3? Nebyl by velký problém vytvořit nesčetně stahovatelných scénářů z celé Metal Gear Solid série.

Kupodivu, jak jsou jinak v Kojima Productions plní fantazie, MGO představuje zatím jen holou kostru. Doufáme, že ji Kojimovi hoši začnou potahovat svaly a kůží, a to co nejdříve. MGO si nezaslouží být odbytý a nevyužít takový potenciál, jaký má tato hra, by byla neskutečná pitomost. Mimochodem představte si třeba hru za roboty gekkos, nebo boj proti Metal Gear Rexíkovi.

Metal Gear OnlinePřesto často přijde ke slovu nůž. Metal Gear Online je jednoduše celý o filosofii „Buď rychle zabij, nebo zemřeš“. Na strategický útěk se tady prostě nehraje, kdo lépe míří, vyhrává. Největší problém je, že z MGS4 máte zažité mechanismy hraní hry, přičemž v online ani jeden z nich neplatí. Tedy spoléhat se na nějaké schovávání či krytí je poměrně marné.

Co je účinné proti umělé inteligenci, nestačí na živé oponenty, kteří obsazují klíčová místa a nenechají se tahat za nos. Určitě tedy doporučujeme tutorial systém pro nováčky. Tentokráte opravdu nejde o otravnou zbytečnost, ale o jakýsi kurs odnaučit se návyky z MGS4 a pochopit psychologii MGO.

Výborný nápad jsou nákupy zbraní za Drebin body, takže úspěšnost v bitevní vřavě znamená šanci jít dál výrazně lépe vyzbrojení a věřte, že ve hře, kde po sobě střílíte poměrně na jistotu, je kvalitní zbraň výrazně znát. Ve chvíli, kdy máte zapnuto automatické míření a vyjdete zpoza rohu s kvalitní zbraní proti hůře vyzbrojenému Metal Gear Onlinenepříteli ve stejné situaci, rozdíl poznáte.

Co však výrazně chybí, jsou reálie z MGS4. Nikde nenarazíte na roboty gekkos, na žádnou supertechnologii, maximálně tak na tradiční krabice. Jejich využití se vyplatí, protože v některých scénářích je krabic tolik, že jste skutečně schopni nepřítele dobře oblafnout. Rozstřelí pět prázdných a otráveně projde okolo šesté, té vaší, a zezadu dostane kulku do hlavy.

V MGO tak je zábavy dost. Ovšem výrazně specifické. Není to tradiční multiplayer, jak ho známe jako přidanou hodnotu k akčním single player titulům. Jakmile si na něj ale zvyknete, máte postaráno (zvláště ve Sneaking Missions) o neuvěřitelnou porci zábavy. Zkrátka nesmíte to vzdát hned na začátku, až dostanete desátý headshot na tom samém místě pět metrů od bodu, kde jste startovali.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

77 %

Čtenáři

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 84 čtenářůNejčtenější

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Další z rubriky

Strafe
RECENZE: Střílečka Strafe vám spočítá, kolik krve jste prolili

Současná doba přeje odvážným experimentům. Strafe se možná na první pohled jako jeden takový netváří, ale pod maskou retro akční hry se skrývá nečekaná...  celý článek

Life is Strange: Before the Storm
RECENZE: Nový díl Life is Strange není jen pro holky, rozpláče každého

Life is Strange je zpátky, a i když máme tentokrát více výhrad než minule, pořád je to hra, která prakticky nemá konkurenci.   celý článek

Total War: Warhammer II
RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.