Splashdown – vodní skútry v akci

  • 4
Na PS2 se chystá mimořádná podívaná. Infogrames totiž připravují pro závěr roku skvěle vyhlížející závody skútrů, pročež by bylo velkou chybou nevěnovat pozornost tomuto článku. Pak totiž budete vědět, co tak zajímavého se na nás v tomto případě vlastně chystá.
Splashdown

Vývojářská firma Rainbow Studios připravuje pod křídly Infogrames pro závěr tohoto PS2 roku nesmírně přitažlivý titul Splashdown, v němž na speciálních vodních skútrech brázdíte sladké a slané vody v závodech, kde pro konečné vítězství musíte udělat ještě něco více, než jen držet ruku na plynu.

Třebaže má tato hra mít některé rysy simulátoru, tvůrci se ji snaží přiblížit co nejširšímu hráčskému spektru: takže byť tu najdete naprosto skvělé efekty v souvislosti s vaším pohybem ve vlnách (voda tu vypadá neuvěřitelně realisticky – ještě o tom bude řeč) a fyzika skútrů má být též hodně propracovaná, Rainbow Studios v některých klíčových momentech přeci jenom ubrali ve prospěch dobré hratelnosti. Jestliže vám připadá, že se na tomto poli v brzké době připravuje pár dalších projektů, které jako by si z oka vypadly, máte alespoň na výběr - a v případě Splashdown nasadili Infogrames všechny páky, aby bylo zřejmé, že v nelítostném konkurenčním prostředí je právě jejich titul ten nejlepší. S ohledem na výtečné grafické zpracování používají skutečně mimořádně dobrou přesvědčovací metodu. Splashdown Tvůrci si totiž velice dobře uvědomili, že první dojem bývá často dojem rozhodující, a tak tu v rámci reklamní kampaně asistovaly dvě půvabné modelky, kterým očividně nedělalo příliš práce dokumentovat, že Splashdown bude pastvou pro oči (výsledek snažení vidíte na prvním obrázku). Jen jsem zvědav, zda-li tu tak sličný pomocný personál bude skutečně asistovat v boxech, přičemž mne v této souvislosti napadá, že jsem vlastně nikde neviděl možnost „tuningu“, neboli vyladění vašeho stroje. Ale pojďme dále.

Splashdown nabízí 19 různých tratí při výběru až tří typů obtížnosti. Mám-li být konkrétní, jsou to amazonská džungle, Bali, Beringův průliv, Everglades (Florida), Velký bariérový útes (Austrálie), Havaj, jezero Havasu (Arizona), jezero Quilotoa (Bolívie), Loch Ness (Skotsko), Madrid, Kalifornský záliv, Nice (Francie), řeka Nil, řeka Rýn, Tři řeky (Pensylvánie), Soul, Tokio, Benátky a navrch tu je jedna skrytá lokace. Každý okruh se dále sestává z několika tajných oblastí, příležitostných zkratek (nelineární tratě jsou prima!) a hlavně spousty ramp, které vás mají vynést do vzduchu, kde musíte předvést něco efektních triků (celkem očekávejte 30 různých akrobatických kousků). Splashdown Mezi ně patří určité specifické prvky vlastní jen konkrétnímu závodníkovi jako saran wrap, nac-nac, superman, lazy boy, seat surf, air walk apod. Provádění triků na trati se od jednoduchého stisknutí jediného tlačítka může později proměnit v nutnost aplikace nelítostných tlačítkových komb, které citelně ovlivňují vaši připravenost na trati, což se projevuje na zvyšující se rychlosti či lepší akceleraci – po výjezdu ze zatáčky či startu z vody, když se něco nepovede.

Vedle toho se tu budete muset vypořádat s agresivními oponenty, kteří neváhají do vás příležitostně najíždět, křížit vám dráhu, po odskoku z rampy směřovat své přistání, či přesněji řečeno dopad na vaši maličkost a podobné naschvály. Hra má několik obvyklých módů: Training pro pochopení techniky jízdy a rozličných nuancí. Career asi netřeba představovat stejně jako Arcade, jenž se ještě dále větví na Circuit, Time Trials, Countdown a Freeride, přičemž posledně jmenovaný bude prý velice obtížný režim a Countdown zase takový zpestřující mód, v němž sbíráte na trase různě ceněné balónky. Na závěr tu máme sympatický Versus a v něm podporu pro dva hráče. Obvyklým počinem bude možnost získání dalších hratelných Splashdown postav (stejně jako nových neoprenových kombinéz pro svého jezdce), přičemž prvotní výběr vám nabídne tuto základní sadu: Andy Pierce, Hailey Hollister, Kyoko Takahashi, Jeremy Wallace, Rafael Martin, Amman Ra, Juana Lopez a Sebastien Kleinemann. Samozřejmě se nadějete rozdílů v důležitých atributech jezdců, jako je kupř. lepší schopnost provádění triků, hbitost či rychlost atp. Závodníci disponují působivým animačním ztvárněním své pohybové části při jízdě, která tomuto představení dodává skutečný pocit reality. Ostatně jak jsem již výše naznačil, vizuální zpracování hry je prostě a neoddiskutovatelně skvělé. Vodní hladina působí až neuvěřitelně opravdově. Když projíždíte, tvoří se dynamické vlny a pěna, což může mít mimo jiné též dopad na ovladatelnost skútru vašeho případného soka jedoucího za vašimi zády. Do toho sympatický běh slunečního kotouče po obloze, který kupříkladu v Benátkách s jejich půvabnou architekturou dotváří dokonalou kulisu, jejíž obraz však může pokazit případná srážka se všudepřítomnými gondolami – Italové si však také musí nějak vydělávat na živobytí.

Pokud to mohu nějak shrnout, tak musím zodpovědně prohlásit, že potom, co jsem viděl a četl, nemůže být Splashdown snad ani trochu špatná hra. Takže dávejte velký pozor, ať vám neunikne její datum vydání!

SplashdownSplashdown


Témata: simulátor