Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Splinter Cell: Double Agent - preview

  12:00aktualizováno  16. ledna 5:25
Zabráníte světové válce s pořadovým číslem 3 a co za to? Vězení. Opět se tedy potvrzuje platnost starého dobrého rčení ""za dobrotu na žebrotu"".

Tom Clancy´s Splinter Cell: Double Agent Rok po té, co se to Samu Fisherovi podařilo předejít dalšímu celosvětovému válečnému konfliktu, se shodou okolností stalo něco ne zrovna příjemného. Kromě toho, že mu bylo darováno oblečení v trendově oranžové barvě, získal ještě útulný malý pokojík s mřížemi místo dveří. Třešinkou na dortu jsou tetovaní chlupatí sousedi, kterým k ukojení nejrůznějších choutek přijde nový spoluvězeň vhod. Navíc, Samova dcera je zanedlouho nato zavražděna. Je na něm, aby očistil své jméno a odhalil ty, kteří stojí za její smrtí. Ale moment, nevěřte všemu. Ve světě špionáže nemůžete věřit ani sami sobě.

Je to Sam Fisher. Žádný vygumovaný svalovec, který vběhne do místnosti plné ozbrojených strážců a hodlá s jediným zásobníkem vystřílet třicet lidí. Ne, ne. On se opět spolehne na stíny a skrývání za rohy, tiché likvidace a opatrný pohyb. Díky tomu se mu tak podaří z věznice uprchnout. Sám si ovšem nevystačí (věřte nám, že pro některé situace jsou lepší dva a více), a tak se spojí s Johny Brownem, který vede zločineckou organizaci. Ta mu poskytne technické zázemí a vybavení pro jeho další operace.

Tom Clancy´s Splinter Cell: Double Agent

Budete mít mnohem více práce, abyste zvládli plnit požadované cíle.

Hlavní ani vedlejší postavy nebudou narýsovány podle klasického schématu – zlý versus dobrý. I Samík Fisherů má totiž na svém tričku pár vroubků. Charaktery a jejich vztahy budou pečlivě rozpracovány a scénáři bude věnována velká pozornost. Občas byste se měli dokonce spolehnout na schopnosti některého z vašich spojenců, kteří by vám během hraní měli podat pomocnou ruku, aby vám šla tichá likvidace ještě lépe. Pokud se ptáte, kde budete nechávat hromady mrtvol, tak přesnější lokace zatím nejsou známy, ale slíbeno je, že se podíváme na mnoho rozličných míst od Afriky, Asie až po USA. Aby tvůrci ukázali, že s inovacemi nekončí, tak je připravena spousta nových předmětů, pohybů i zbraní. Právě ty by měly odpovídat skutečným předlohám, které jsou v reálu opravdu používány NSA (National Security Administration). Moment, tady něco nehraje. Jak to, že uprchlý vězeň má k dispozici oficiální výbavu strážců zákona? Však uvidíte.

Tom Clancy´s Splinter Cell: Double Agent Nebyli by to ani herní vývojáři, kdyby nehlásali revoluci v žánru. Ani tentokráte jsme se tedy velkým slovům nevyhnuli. To, co nás prý čeká by mělo být doslova revoluční. A co by to mělo být? Kreativní ředitel Daniel Berube nechce odhalovat příliš mnoho, ale možnosti jsou prý neomezené. To jsme se tedy opravdu dozvěděli hodně.

Splinter Cell 4 bude využívat stejného grafického enginu jako předchozí díl. Pokud vás to rozladilo, tak nebojte. Připravena jsou vylepšení různých efektů, a dokonce se mluví i o tom, že i přes použití totožného enginu bude vzhled odlišný a nebude připomínat minulé tituly (dá se tomu ale stoprocentně věřit?).

Zatím si můžeme být jisti propracovaným scénářem se spoustou zvratů, novým inventářem a vypiplanější grafikou.

V názvu se objevuje spojení „double agent“. To si myslím přeloží i ti, kteří anglicky znají jen slovo hamburger. Sam Fisher bude dvojitým agentem, z čehož budou některé inovace v herním systému těžit. Základní linky příběhu Tom Clancy´s Splinter Cell: Double Agent jste si četli výše, ale jen tak pro nabuzení vaší zvědavosti – ne všechno je tak, jak se zdá. Budete mít mnohem více práce, abyste zvládli plnit požadované cíle – pro získání důvěry těch zlých (do jejichž skupiny se infiltrujete) a pro uspokojení těch, kteří stojí na straně zákona. Znamená to, že bude nutné využívat jak oficiálních postupů, tak i těch, které si vytvořily teroristické organizace. Konec se bude odvíjet o toho, jak budete řešit příběhové situace. Logicky se tak dočkáme oblíbené kratochvíle s několika konci, což je velký tahák pro ty, kteří si rádi zahrají za těžké prašule nakoupenou hru několikrát. Otázkou je, zda bude děj ovlivněn tím, jak se budeme chovat během celého hraní nebo jen v určitých momentech.

Jestli už jste zprovoznili připojení k internetu, tak se radujte. Multiplayer (k němuž některé mise s více charaktery doslova vybízejí) bude propracovaný a hlavně plný inovací. Sice zatím není jasné, co si pod tím představit, ale po zmatku, který vznikl kolem různých multiplayerových režimů pro různé platformy u minulého dílu, se dá očekávat, že nabídka bude konečně vskutku reprezentativní alespoň u těch mašinek, které se k internetu běžně připojují. Tom Clancy´s Splinter Cell: Double Tom Clancy´s Splinter Cell: Double Agent Agent (kratší název by nebyl na skladě?) vyjde na PS2, PC, Xbox, GameCube, Xbox 360 a PS3 a přislíbeno je, že na každé platformě bude mít jako celek trošku jiný obsah.

Sami moc dobře víte, že vývojáři velmi rádi přehánějí, nabudí nás a nakonec se k nám často dostane něco, co se stydíme narvat do PS2. Tím nechceme říct, že Splinter Cell s pořadovým číslem 4 (tedy ona se číslovka v oficiálním názvu nevyskytuje) vypadá jako špatná hra. Předchozí projekty byly velmi povedené kousky a nepochybujeme, že další Splinter Cell také neudělá Ubisoftu ostudu. Jen nevíme, jestli je dobré se rovnou začít připravovat na obrození žánru. Zatím si můžeme být jisti propracovaným scénářem se spoustou zvratů, novým inventářem a vypiplanější grafikou. Co ještě přibude, o tom vám samozřejmě dáme vědět.

Index očekávání: 85 %

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Nejde jen o ty nervy. Dark Souls si užijí i strašpytlové

Dark Souls

Hry jako Dark Souls bývají často charakterizovány jako extrémně obtížné tituly, na které si troufnou jen ti...

RECENZE: Doják, nebo horor? V novince Fe zachraňujete neonový les

Fe

Fe je po dojemné hopsačce Unravel druhou hrou, se kterou se vydavatelství Electronic Arts snaží prorazit na poli...

Něco pro fandy World of Warcraft: rozdáváme pět sběratelek Legion

World of Warcraft

Aktuální expanze on-line hry na hrdiny World of Warcraft je na konci své cesty, do vydání další však zbývají měsíce....

Najdete na iDNES.cz