Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Split/Second: Velocity jsou velmi výbušné závody

aktualizováno 
Nechce se vám jen tak závodit? Líbilo by se vám něco akčnějšího? Žádný problém. Máme pro vás to, po čem vaše srdce touží.
85

Split/Second: Velocity

Platforma: Xbox360
Výrobce: Black Rock Studio

  • Množství zábavných pastí
  • Technické zpracování
  • Slušná náročnost
  • Přístupné ovládání
  • Málo tras
  • Některé módy nejsou až tak povedené

Arkádové závody v té nejkrystaličtější formě obohacené o spoustu zábavných pastí a nástrah. Slušná šance, jak si zvednout hladinu adrenalinu.

Herní karta

Split/Second: Velocity

Jestliže jste spíše fanoušky pravověrných simulátorů, tak ruce rychle z ovladače. Ale v opačném případě zjistíte, že tyto závody jsou neskutečně strhující akční jízdou, která vás (často doslova) zvedne ze židle.

Split/Second: VelocityA nic na tom nezmění ani to, že chybí licencované automobily, soundtrack nenabízí žádná známá jména a nepotkáte tu ani žádnou z hollywoodských hvězd. Možná to u někoho na počátku vyvolá mírné rozčarování, ale po pár závodech si většina uvědomí, že chybějící pozlátko na kvalitě nijak neubírá.

Příběh není o žádném undegroundovém jezdci, který se účastní nelegálních závodů a přitom balí super holky a krade super káry. Děj se soustředí na fiktivní reality show, která je rozdělena do dvanácti epizod.

Můžete zlikvidovat pět soupeřů těsně před cílem a zvesela si dojet jako první.

Nejde přitom jen o prachobyčejné závody, ale je tu něco, co zážitek z jízdy řádně vylepší. Na všech tratích jsou totiž umístěny nástrahy, které může ve vhodnou chvíli jakýkoliv jezdec aktivovat a způsobit ostatním pěkné problémy.

Není to nic složitého. Na určitých místech se nad auty rivalů objeví modrá nebo Split/Second: Velocityčervená ikona a to je jasný znak toho, že lze aktivovat danou past. Je jich spousta – padající kameny, vybuchující autobusy, řítící se mosty, ale dokonce i explodující elektrárny nebo hořící letadla padající z nebes.

A tyhle "prkotinky" jsou stejně důležitou součástí hry, jako například rychlost nebo obratnost na silnici, protože v jediném okamžiku mohou zvrátit celý vývoj závodu. Klidně se tak dostanete z posledního místa na první, ale také naopak, pokud se nevyhnete nástraze aktivované soupeřem, popřípadě se chytíte do vaší vlastní (i to se často stane).

Split/Second: VelocityČlověk by neřekl, jak to napumpuje adrenalin do žil, ale také jak to dokáže pěkně vytočit. Je to dvousečné ostří. Můžete zlikvidovat pět soupeřů těsně před cílem a zvesela si dojet jako první, ale také vás klidně někdo chvíli před vítězstvím odstraní z cesty.

Pokud nabouráte nebo se chytíte do pasti, neznamená to, že pro vás hra končí, jen se dočkáte krátké animace, ve které havaruje váš vůz. Jenže ta trvá několik vteřin, což je velký problém. Soupeři se vám neustále drží za zadkem a využijí každého vašeho zaváhání.

Stačí jen, abyste ne úplně nejlépe "střihli" zatáčku a už vás předjedou tři, čtyři auta. Natož, když spadnete z útesu nebo nabouráte do řítící se budovy. Pořadí se tak mění opravdu neustále a udržet se na předních pozicích není procházka benzinovým sadem.

Pasti můžete spustit jen v momentě, kdy máte dostatečně naplněný ukazatel. Ten je složen ze tří částí, dvou modrých a jedné červené. Naplňuje se tak, že Split/Second: Velocity"řežete" zatáčky nebo se například těsně vyhnete nástraze. Čím nebezpečnější jízda, tím lépe.

Pár tras navíc by nebylo od věci.

Jeden modrý dílek stačí ke spuštění menší nástrahy, pokud máte naplněn i červený, není problém využít extrémně devastující past, která většinou smete vše, co je v dosahu pár desítek metrů. Stejný ukazatel také slouží k otevírání zkratek. Těsně před nimi se ukáže ikonka a vy můžete zkratku na moment zpřístupnit. A pište si, že soupeři je využívají často, takže byste neměli zůstat pozadu.

Každá epizoda má hned na počátku přístupnou většinu závodů, ale dva jsou vždy blokované. Bonusový, který zpřístupníte, když během ostatních jízd v epizodě zničíte dostatek aut, a takzvaný "Elite Race". To je jakýsi vrchol daného dílu, pokud v Elite Race dojedete na nejhůře třetím místě, otevře se další epizoda. Elite Race je k dispozici, jen když nasbíráte dostatek kreditů. A ty získáváte za umístění v závodech.

Split/Second: VelocityU většiny závodů je kredity ohodnoceno jakékoliv z osmi míst, což vás mylně přesvědčí o tom, že nemusíte projít všechny nebo, že se v nich není třeba umístit nikterak vysoko. Jenže to je nepěkný omyl, protože v pozdějších epizodách bude kreditů nedostatek. Chyběly, i když jsme se v žádném závodě neumístili hůře než třetí.

Na počtu kreditů také závisí, kolik aut budete mít k dispozici. Kromě vzhledu se liší v atributech jako rychlost, ovladatelnost nebo odolnost vůči pastem. Po dosažení určité hladiny kreditů se vám zpřístupní nové vozidlo, případně rovněž v okamžiku, kdy některé závody vyhrajete.

Poměrně nemilé je, že v podstatě jedinou úpravu, kterou můžete na jednotlivých autech udělat, je změna barvy. A to ještě ne u všech. Jejich atributy nebo vzhled modifikovat nelze, což je trošku zklamání.

V každé epizodě narazíte na několik různých módů (jejich popis tu poletuje někde v rámečku), z nichž většina je hodně zábavná, ale jiné jsou docela Split/Second: Velocityotravné. Zejména proto, že je budete muset pořád opakovat.

Jedna z mála podstatných výtek směřuje k závodištím. Jsou tu lokace jako přehrada, města, elektrárna, doky nebo letiště, ale nejen že se budete vracet na již vyzkoušené tratě, ale navíc vám časem některé začnou splývat a budete mít pocit, že se pohybujete na neustále stejných místech. Pár tras navíc by nebylo od věci.

Co je potřeba k vítězství?

Hra nabízí několik módů, většina z nich pobaví, některé až tak vypilované nejsou, ale dají se zvládnout všechny.

Race – Standardní závod na dvě/tři kola, cílem je dojet před ostatními sedmi soupeři

Eliminator – Na obrazovce běží čas. Vždy když vyprší, poslední na trati končí.

Air Strike – Nad tratí se vznáší helikoptéra, která na vás pálí rakety. Vaším cílem je se jim vyhnout.

Air Revenge – Vyhýbáte se raketám vypáleným z helikoptéry. Pokud se vám to daří, naplňuje se vám ukazatel a v určitý moment, můžete odrazit rakety zpět na helikoptéru.

Survivor – Asi nejméně povedený mód. Po trati se prohánějí kamióny, z nichž padají modré a červené barely. Modré vás zpomalí, červené zničí (máte tři životy). Po předjetí kamionu dostáváte body (musíte jich získat co nejvíce) a přibude vám trošku času. Pokud čas vyprší, pak už máte pouze jediný život. Problém je, že po trase se prohánějí nejen kamiony, ale i jiní jezdci. Takže vy musíte dávat pozor, ať nenabouráte, vyhýbat se barelům, které občas nejsou moc dobře viditelné, hlídat si čas a ještě dávat pozor na jiná auta.

Devastator – Pasti na trati se aktivují samovolně. Vy se jim musíte vyhýbat a musíte dojet do cíle v co nejlepším čase.

Elite Race – Standardní závod proti sedmi soupeřům, kteří jsou ale mnohem silnější, než v obyčejném závodě.

Split/Second: VelocityNěkteří asi budou zaskočeni, že na obrazovce je minimum informačních prvků. Je tu jen vaše pozice, ukazatel s energií a počet odjetých kol. Rychlost nebo mapku budete hledat marně. Není to žádný velký problém, i když by nebylo od věci vědět, jak daleko od vás jsou ostatní. Občas se sice na obrazovce objeví časové odstupy, ale to někdy nestačí.

Velice jednoduché je i ovládání. K samotnému řízení potřebujete jen dvě tlačítka a analogovou páčku. S tou samozřejmě řídíte směr a tlačítka představují brzdu a plyn. Brzdění je navíc potřeba málokdy, brzda je tu hlavně proto, abyste v zatáčce mohli začít se smykem. Pokud potřebujete zpomalit, stačí uvolnit plyn.

Neohrnujte ovšem nad jednoduchostí ovládání nos. Ve Split/Second: Velocity záleží spíše na vaší soustřednosti, protože na trase budete muset dávat velký pozor, aby vás past nebo soupeři nesmetli. Závody jsou už tak dost složité a není potřeba je komplikovat překombinovaným ovládáním. Rivalové jsou nároční a navíc, i když si vystačíte jen s plynem a brzdou, vybírat zatáčky není úplně Split/Second: Velocitynejlehčí a je potřeba šikovně manipulovat s autem.

Technická stránka hry je vynikající, stylové upoutávky na nové díly reality show jsou hodně divoké, samotná grafika ve hře je detailní a "vyhlazená", modely aut jsou povedené, stejně tak jako okolí. Hudba sice postrádá známé fláky, ale i tak je muzika atmosférická a pasuje k závodům perfektně.

Samozřejmostí je multiplayer, který je buď pro 8 hráčů po internetu nebo pro 2 hráče u jedné konzole. Navíc si dokonce můžete zvolit, jestli chcete mít obrazovku rozdělenou vertikálně nebo horizontálně.

Split/Second: Velocity jsou neskrývaně arkádové závody, které rezignují na realističnost, ale soustředí se na vrcholnou dávku zábavy. A daří se jim to skvěle. Málokteré závody za poslední dobu nás takhle vyburcovaly a pobavily. Titul to není jednoduchý a má pár much, ale ty se dají přehlédnout díky stylovosti a zábavnosti celé hry.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 265 čtenářů

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 se loučí masakrem zombíků, paroduje béčkové filmy

Far Cry 5: Dead Living Zombies

Třetí přídavek k povedené střílečce Far Cry 5 nazvaný Dead Living Zombies se zaměřuje na zombíky a všechna možná i...

RECENZE: V týmové akci Earthfall likvidujeme mimozemšťany po stovkách

Earthfall

Earthfall je v jádru jen kopie kultovní kooperativní akce Left 4 Dead. Ale je tak dobře udělanou kopií, že nám to ani...

RECENZE: Přídavek Canny Valley pro Fortnite potěší fanoušky příběhu

Fortnite: Canny Valley

O Fortnite se mluví hlavně ve spojitosti s módem Battle Royale, nicméně hra obsahuje také příběhovou kampaň. A ta se...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz