Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spy vs Spy

  12:00aktualizováno  12. srpna 2:21
Čím dále dnes videohry jsou, tím častěji se někdo pokouší křísit staré klasiky. Existuje dost případů, kdy se to docela povedlo, ale povětšinou se dnes již jedná spíše jen o takové plácnutí do vody.

Spy vs Spy Spy Vs Spy byli poměrně známou hitovkou starších osmibitů. V roli jakýchsi agentů znázorněných tehdy jak jinak nežli jednoduchými postavičkami, jste se snažili přechytračit svého soka. Rozdíl mezi jednotlivými hrdiny byl jediný. Jeden byl bílý a jeden černý. Úkolem pak bylo získat například nějaké dokumenty dříve než konkurenční agent. Na nepřátelského agenta jste mohli nastražit několik jednoduchých pastí pomocí nejrůznějších předmětů. Pokud jste soupeře potkali přímo, mohli jste se pokusit utlouci jej páčidlem k smrti. Věřte nebo ne, ve dvou hráčích to bývala tehdy zábava takřka královská. A jak to vypadá dnes? Nu, přiznejme autorům, že se patrně snažili zachovat původní hru, seč jim síly stačily. A to zřejmě nebyl dobrý nápad. Pojďme si to probrat pěkně po pořádku.

Boj beze zbraní je zde sice označen jako Spy-Fu, což má být patrně vtipné, ale obsahuje toliko jediný úder.

Spy vs Spy Co se týká nějakého základního popisu hry, námět byl zpracován zcela totožným způsobem jako na osmibitech. To jest způsobem veskrze jednoduchým. Stejně jako kdysi soupeříte s konkurenčním agentem a stejně jako kdysi se jej pokoušíte přechytračit jednoduchými léčkami a pastmi. Hra je rozdělena do několika lokací. V každé z nich máte svůj úkryt, jakousi tajnou místnost na území nepřítele, o které zřejmě nikdo jiný neví a kde můžete doplňovat zdraví a dokupovat zbraně či vybavení. Logiku zde opravdu nehledejte. Smiřte se s tím, že máte před sebou značně jednoduchou až infantilní záležitost. Jednoduchou svým zpracováním i celkovým pojetím hry. Během plnění jednotlivých levelů se vám otvírají určité dílčí úkoly, avšak nějaké větvení či alternativní postupy hrou abyste pohledali. Je to něco ve stylu, že máte například najít bezpečnostní kartu k jistým dveřím a cestou narazíte na to, že mezi vámi a lokací, kde se karta nachází, je třeba vyřadit bezpečnostní zařízení a hned se vám do seznamu úkolů přidá „deaktivuj bezpečnostní zařízení“. Takovýmto způsobem tedy získáváte a opět se zbavujete nových úkolů. No budiž, Metal Gear Solid to není a asi ani být nemá. Pojďme dál.

Spy vs Spy Výrazným těžištěm hry se mělo patrně stát líčení pastí na nepřátelské agenty. A snad možná i humorné zpracování. Posuďte sami. Mezi důmyslné pasti například patří umístění kbelíku nade dveře či boxerské rukavice na péru do trezoru. V každé lokaci je navíc několik řadových nepřátel, po jejichž zničení se vám dostane finanční odměny, kterou pak můžete vyměnit za potřebné vybavení. Řadové nepřátele budete jistojistě likvidovat nejjednodušším způsobem a sice umlácením baseballovou pálkou, kterou máte v základní výbavě nebo zastřelením prakem, jenž se dá záhy dokoupit, případně můžete použít bojových umění. Kdo se teď nadšeně zvedl ze židle v očekávání nějakých osvěžujících bojovkových prvků, nechť se zase klidně posadí. Boj beze zbraní je zde sice označen jako Spy-Fu, což má být patrně vtipné, ale obsahuje toliko jediný úder opět prováděný jediným tlačítkem. Potkáte-li tváří v tvář konkurenčního agenta, postaráte se o něj stejným způsobem, tedy zuřivým mačkáním onoho tlačítka. Je už v podstatě šumafuk, zda máte v ruce nějakou zbraň nebo ne. Pasti pak používáte pouze tam, kde vám to hra sama nabídne, lépe řečeno přikáže. Pak se dočkáte nějaké té humorné animace, kdy třeba dáte nade dveře kbelík s kyselinou (mimochodem aniž byste je otevřeli a dokonce aniž by byl kýbl vidět) a následně na ně zaklepete. Nepřátelskému agentu na druhé straně dveří to prostě Spy vs Spy nedá a jde se podívat, kdo to klepe. A fór je na světě. Můžete si vychutnat „vtipnou“ animaci, kdy se potácí s kýblem na hlavě. Tolik asi k pastím a humoru.

Na obalu hry se totiž nachází dnes již téměř samozřejmý nápis „with net play“.

Grafika je sice trojrozměrná, ale působí spíše jako něco, co by mohlo klidně běžet i na první PlayStation. Z hlavních postaviček se nám staly velmi podivné figurky, připomínající snad nejvíce myši či lemingy. Umí chodit, běhat, skákat a používat různé předměty. Vše vyvedeno v jednoduché účelné grafice, která se velmi brzy okouká. Totéž platí i pro jednotlivé animace postav či in-game filmečky na začátku a v průběhu hry.

Souboj špionů

Umíte si představit souboj nejslavnějších špionů z nejlepších špiónských filmů a her? Dejme tomu že do finále postoupí tito borci:
Sam Fischer – postarší leč zkušený frajer ze hry Sprinter Cell
James Bond – netřeba představovat, jen dodáme že nejlepší byl v podání Seana Coneryho
Lara Croft – kočka ze slavné herní a méně slavné filmové série Tomb Rider. Porota ji zřejmě nechala postoupit, aby vyvážila mužskou část soutěžících.
Snake – muž činu série Metal Gear Solid
Tak co? Na koho si vsadíte? Jistě tady hodně záleží na individuálním vztahu k jednotlivým postavám. V těchto virtuálních soubojích vždy vyhrává postava, jenž je vašemu srdci nejbližší. Recenzentův soukromý tip je tedy Snake. A co se týká hrdinů z právě recenzované hry, tak ti vypadli již v kvalifikaci.

Spy vs Spy Zvuková složka hry je na tom podobně. Jednoduché účelné zvuky vás budou provázet po celou hru. Agenti, zřejmě to budou opravdu myši, vydávají pištivé zvuky. Nic více co by stálo za zdlouhavější popis. Co se týká hudby, tak ta nám k srdci rozhodně nepřirostla a v podstatě ihned začala lézt pěkně na nervy a slabším povahám ji tedy doporučujeme vypnout.

K přetřesu nám zbývá ještě ovládání. Co k němu říci? No tak abychom dnes pouze nehanili, ovládá se to docela dobře. Ostatně na výše popsaném způsobu likvidace nepřítel snad ani nebylo co zkazit. Avšak i tak se několikrát dostanete do situace, kdy byste vzteky snědli ovladač. V podstatě jedinou inovací oproti starým Spy Vs Spy jsou totiž jakési puzzle. I když to je asi silné slovo. Nejedná se o nějaké logické orgie, spíše o nutnost sem tam přeskákat po nějakých těch plošinkách ve správném pořadí, aby se otevřely dveře či zasáhnout nějaký ten spínač a otevřít tak průchod do jinak skrytých prostor. Několik omylů a pádů v kombinaci s nervy drásající muzikou nás několikrát dokázaly přivést téměř k šílenství.

Pojďme to celé nějak uzavřít. Poslední trumf autorů jsme si nechali až nakonec. Na obalu hry se totiž nachází dnes již téměř

Klady a zápory

Plus Nemusíte to vůbec hrát, už jsme se potrápili za vás

Mínus Na dnešní dobu slabá grafika
Mínus Zoufale infantilní a stereotypní

samozřejmý nápis „with net play“. Ne že by to v našich končinách něco znamenalo, ale smiřme se s tím, že se zkrátka v ostatních zemích černé skřínky připojují k internetu a hráči prověřují své schopnosti ve virtuálních světech na síti. Zkusme se tedy vžít do situace, kdy pro nás není online hraní tak vzdáleno a i naše zemička je v seznamu podporovaných končin. Otázkou pak zůstává - může možnost online hraní tento titul ještě zachránit? Pozvedne zábavnost natolik, aby vás přišpendlila na pár hodin k ovladači? Pokud máme mluvit za nás, tak jsme toho názoru, že ani náhodou. Tím spíše, že na trhu je již poměrně slušný výběr mnohonásobně kvalitnějších online titulů.

Spy Vs Spy jsou zkrátka předělávkou, jenž nijak nevybočuje z řady. Opět se někdo pokusil oprášit zašlou slávu starého hitu a opět vznikl podprůměrný mišmaš. Po pravdě jsme toho názoru, že jsou mumie, které by se neměly exhumovat. Ze statistického hlediska se to nevyplácí.

Spy vs Spy
Výrobce/Vydavatel WayForvard/Take 2
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 112 kB
Verdikt: Další remake. Ach jo.
Hodnocení: 40% (info)

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

Dětská práce nebo jídlo z pilin. Frostpunk je plný těžkých rozhodnutí

Frostpunk

Z budovatelské strategie Frostpunk jde člověku mráz po zádech. Nejen proto, že se odehrává v teplotách hluboko pod...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz