Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spyro: A Hero's Tail

  12:00aktualizováno  23. ledna 6:58
Zatímco si Spyro po posledním dobrodružství užívá klidu a v dračí říši dovádí s přáteli, zlý a tajemný drak Red pomalu spřádá plány k ovládnutí této mírumilovné říše. A tak se Spyro opět musí vydat vstříc nebezpečí.

Spyro: A Hero´s Tail Po posledním ne zrovna kladně hodnoceném dobrodružství se Spyro vydal na prozkoumání handheldu GBA, kde si dodal dosti kuráže, aby se mohl vrátit zpět mezi největší esa žánru na velké konzole. Nebudeme si nic a hlavně ne hned na začátku nalhávat, Spyro rozhodně ani teď již ani náhodou nemůže konkurovat největším králům žánru a také se o to vlastně ani vcelku sympaticky vůbec nesnaží. Svoji pozornost se snaží udržet zábavností, hratelností a lehkou bizarností, což jsou atributy pro něj již víceméně typické. Již na první pohled, když vstoupíte do hry, si povšimnete nezměněné a dnes již tak charakteristické grafické stránky celého herního prostředí. Pastelově zelené údolí plné kytiček, kde z kopců vyčnívají hradní věžičky a v kopcích je spousta obývaných prostor a všude spousta pobíhajících a poletujících obyvatel pohádkového světa, to vše vám bude připadat povědomé a bude se vám zdát, že jste zde již snad někdy i byli. Grafická podoba Spyrova světa se skutečně od prvního setkání s ním prakricky nezměnila. Na jednu stranu je to určitě dobře, na stranu druhou čekáme zajisté určitý skok, co se týče technické a hlavně výrazové stránky hry, když už to tedy dnes hrajeme na výkonnějším a mladším bráškovi staré PSone. Ne, nebudeme zde ale reptat. Vypadá to obstojně a Spyro: A Hero´s Tail hlavně je to stále po stylizační stránce starý dobrý Spyro, ale tak nějak si říkáme, že by to přeci jen už nějakou tu změnu chtělo. Přibyla spoustu převisů, vyvýšenin a hlubokých propastí, kde rozhodně roztomilý dráček i jeho kumpáni dokáži využít přehršel svých akrobatických dovedností.

Spyrův svět je skutečně velký a otevřený, takže se nemůže stát, že se ocitnete v situaci, kdy byste neměli co prohledávat.

Na svá dobrodružství nebývá statečný a roztomilý Spyro již delší dobu sám, a tak se vracejí i jeho staří známí. A věřte, že jejich pomoc opět do sytosti a hlavně s povděkem využijete. Věrný přítel Sparx vám opět bude nápomocen v podobě ukazatele života a občas si vyzkouší manévrování a střelbu na cizí cíle. Sgt. Byrd vám bude nápomocen svojí těžkou vojenskou technikou a rozhodně se s nepřáteli nemazlí. Hunter je skutečný lovec a hned zpočátku vám předvede, jak umí zacházet s lukem, a tím vám otevře další část dračího světa. Blink pak dělá čest své rase a dokáže se vyznat v podzemních prostorách, kde používá nejen své umění norovat, ale především používání výbušnin na likvidaci temných krystalů. Likvidace těchto krystalů je jednou z hlavních náplní hry a jejich úplná likvidace v dané části světa vám dokáže otevřít cestu do další úrovně. Ovšem nejen likvidace temných a Spyro: A Hero´s Tail nebezpečných krystalů je náplní hry. Během svého dobrodružství budete potkávat spousty přátel, kteří se ocitli v tísni a vy jim tradičně jako jediný tvor na celém široširém světě dokážete pomoci. Takže úkolů se vám nahromadí dostatek a vy tak alespoň máte nějakou tu práci navíc. Spyrův svět je skutečně velký a otevřený, takže se nemůže stát, že se ocitnete v situaci, kdy byste neměli co prohledávat. Zpočátku skutečně budete jen tak brouzdat světem, kecat s přáteli a úkoly se vám začnou hromadit. Také si popovídáte s obchodníkem, u kterého si budete moci nakoupit za sbírané diamanty spousty užitečných pomůcek a za příslušný obnos vás dokáže teleportovat na příslušné místo. A aby těch kladných bytostí nebylo po málu, nachází se zde profesor, váš starý dobrý známý, který vám svými vynálezy dokáže ulehčit pár zapeklitostí během vašeho putování. Přátel a starostí máte tedy více než dost a navíc vám tradičně přibylo nalezení všech dračích vajec a speciálních krystalů. A co nového se tedy skrývá v tomto dobrodružství?

Tam, kde dokáže konkurence zajistit dostatečné množství originality a nebo se snaží přesvědčit hráče důvtipem a změnou herního designu, Spyro zaostává se svou sice osvědčenou , ale již značně okoukanou hratelností.

Spyro: A Hero´s Tail V době, kdy zde již skutečně máme velmi zdařilou konkurenci umožňující hráči se dozajista skvěle vyřádit kupříkladu se střelnými zbraněmi či si užívat obrovského volně přístupného světa, může ten Spyrův působit velice infantilním a omezeným dojmem. A nebudeme si opět nic nalhávat, působil tak i ve svých počátcích a přesto to nikomu nevadilo. Jenže tehdy přeci jen ještě videoherní svět vypadal trochu jinak než dnes. I nyní tak tedy poletujeme s dráčkem po malebných krajinách, získáváme a plníme spousty questů, likvidujeme nepřátele dračím dechem a nebo pořádnou ranou a náramně se při tom bavíme. No, náramně. Pokud nás to ještě neomrzelo, tak asi i náramně. Navíc nacházíme ve hře spousty miniher, ve kterých hrajeme za Spyrovy přátele, a tím máme zaručenou řádnou dávku vcelku slušné variability, v čehož důsledku hra nezačne nudit po prvních několika chvílích hraní. Dialogy sice působí dětinsky, ale dokážou alespoň v člověku navodit pocit, že ví, o čem že to vlastně je zdejší příběh. To vše je v konečném výsledku nakonec vlastně v naprostém pořádku a spousta hráčů bude více než spokojená, jenže pokud si to spočítáme, tak je to již páté velké dobrodružství a skutečných změn je zde skutečně velmi málo. Vlastně by se dalo říci, že žádné a že Spyro jen opět jednou omlel tu „svoji písničku“, kterou známe už z PSone inkarnací.

Rozmary osudu

Nebudeme si nic nalhávat, sláva tohoto stále roztomilého dráčka je nenávratně pryč. Skutečné změny v celkovém pojetí hry se zřejmě již nikdy asi nedočkáme a na stranu druhou si ani nejsme jistí, jestli by to této sérii vůbec prospělo. Ať tak či onak, každý nově vydaný díl nám jistou službu vykoná. Dokážeme si vybavit desítky probdělých nocí, kdy pro nás byl Spyro známou a hýčkanou celebritou, pod níž byli podepsáni staří známí Insomniac. A tím nám vyvstane i další otázka v podobě osudu známé dvojice Ratchet a Clank od stejných tvůrců. Setkáme se s nimi jěště někdy? A nepotká je stejně macešský osud jako Spyra? Byla by to totiž skutečně škoda.

Spyro: A Hero´s Tail Tam, kde dokáže konkurence zajistit dostatečné množství originality a nebo se snaží přesvědčit hráče důvtipem a změnou herního designu, Spyro zaostává se svou sice osvědčenou , ale již značně okoukanou hratelností. Nedokáže hráče přesvědčit o tom, aby hře věnovali dostatečné množství času a hra jim tak za odměnu alespoň dala impuls k opakovanému hraní třeba prostřednictvím dostatečného množství bonusů. Navíc je zde problémem obtížnost, jenž je velmi zjednodušená, takže se zkušeným hráčům nemůže stát, aby někde zabloudili nebo aby pro ně některý z herních úseků představoval skutečnou výzvu. Spyro se tak bohužel pravděpodobně definitivně zařadil k po všech stránkách jednodušší hry pro děti.

Spyro: A Hero's Tail
Výrobce/Vydavatel Eurocom/Vivendi
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 250 kB
Verdikt: Další osud roztomilého dráčka nevypadá zrovna růžově. Od minula se nic závratného nezměnilo, ale pořád se to docela dobře hraje. Po delším hraní ovšem pocit déja-vu zaručen.
Hodnocení: 65% (info)

Autor:


Témata: Xbox

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...Najdete na iDNES.cz