Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Squad Leader - nezdařená kopie

  12:00aktualizováno  15. února 2003 10:48
Pokud máte v oblibě hry typu Ufo: Enemy Unknown či Jagged Aliance, mohl by vás tento titul zaujmout. Jedná se totiž o tahovou taktickou hru vytvořenou podle stejnojmenné slavné deskové předlohy. Jak nám však tvůrci dokazují, i dobrý nápad je možné zničit.

Squad LeaderVelcí pohlcují malé, tak je to už v našem světě zařízeno. Vadí to snad někomu? Velcí přece vydělávají peníze, vlastně daleko více peněz, než budou malí a bezvýznamní kdy schopni. Že při tom nenávratně ničí dobrá jména tvrdě budovaná malými po dlouhá léta? To k tomu ale přece patří. Buďme trochu konkrétnější. Společnost Hasbro Interactive, gigantický výrobce hraček ovládající nezanedbatelnou část světového trhu, koupila malou firmičku Avalon Hill. Získala tím kontrolu nad nejznámější sérií stolních deskových her z prostředí 2. světové války - Squad Leader a jeho následníka Advanced Squad Leader. Dobré jméno táhne - hráče i finance. Není tedy divu, že jsme se dočkali digitální podoby Squad Leadera (SL). Záměrně jsem nepoužil slovo konverze, protože budí dojem podobnosti s původním produktem, což ovšem ani v nejmenším nevystihuje tento případ. Autoři zvolili žánr tahové taktické hry ve stylu Ufo: Enemy Unknown nebo Jagged Aliance. Do detailu shodný s předlohou tak zůstal pouze název a časová epocha. Zbytek práce týmu Random Games chápu už jen jako zkoušku trpělivosti počítačového hráče.

Šokem hned na úvod je předvedená grafika. Jenom těžko se věří, že si dnes někdo může dovolit podobnou ostudnost. Hra je uvedena renderovaným intrem, které vás nezaujme svým obsahem, ale spíše použitou kompresí obrazu. V době DIV-Xu je pohled na tanec pixelů velkých jako palec skutečně nezapomenutelným zážitkem. Poté už jen s obavami čekáte, co si na vás tvůrci připravili ve hře samotné. No, není to žádná sláva. Na 3D akcelerátory a výhody Squad Leaders nimi spojené (natáčení herní plochy, plynulé zoomování, svoboda ve volbě grafického rozlišení…) můžete rovnou zapomenout. Před čtyřmi lety byla horkou novinkou hra Soldiers at War, kterou programovali Random Games pro SSI. Její engine nebyl v žádném směru oslnivým kouskem, přesto byl později recyklován a s úspěchem znovu zakomponován do po grafické stránce slušně vypadajícího Warhammeru 40,000: Chaos Gate. Použití tohoto historického kousku v SL však vypadá až trochu komicky. Postavičky mají stále stejně nevěrohodné a trhané pohyby jako před lety, jsou kostrbaté, a ani přechod z 8 do 16-bitové grafiky nepřinesl žádné na první pohled viditelné vylepšení. Celkově je grafika oproti již zmiňovanému Warhammeru krokem zpět k původnímu Soldiers at War, tedy návratu někam do poloviny devadesátých let. Krajina působí matoucím dojmem. Jenom těžko se poznávají neprostupná místa a odlišují různé úrovně terénu. Navíc chybí i jakýkoliv pokus o dynamické modelování vnějšího prostředí – proměnlivost počasí nebo změna nasvícení scény v průběhu dne. Ke špatným vlastnostem enginu můžete připočítat i jeho místy až neuvěřitelnou pomalost.

O něco málo zajímavějším způsobem jsou zpracovány zvukové efekty a hudba. Za odlišnost hlasů pro každou bojující stranu (Němci nemluví anglicky) si zvukaři zaslouží alespoň malou pochvalu, nelíbila se mi však nevyváženost úrovní hlasitosti jednotlivých samplů (kroky způsobují větší hluk než střelba). Hudba je zpočátku velmi dobrá, postupem Squad Leaderčasu, když všechno slyšíte popáté, už jen dobrá. Přesto je o několik řádů lepší než celý zbytek hry. Navzdory tomu je technická stránka velkým mínusem, naneštěstí však ne jediným.

V SL ovládáte americké, britské nebo německé vojáky a vojenská vozidla v různých dobře známých etapách 2.světové války – vylodění v Normandii (scény jako vystřižené z filmu Zachraňte vojína Ryana), bitva v Ardenách, obléhání Berlína… K dispozici je kampaň za každou zmiňovanou stranu, jednotlivé mise a cvičný tábor, který má sloužit k osvojení si základních herních dovedností. Do každé mise je možno delegovat pět vojáku plus několik specialistů z řad zdravotníků, ostřelovačů a dalších užitečných pomocníků. Autoři se snažili v maximální míře navzájem odlišit všechny jednotlivce. Každý z nich má kromě jména a nic neříkající počítačem generované fotky i kupu dalších údajů určujících jeho zkušenost, morálku a celkovou použitelnost v akci. Úplnou novinkou je pak vliv korespondence z domova na jejich psychické rozpoložení. Zajímavá myšlenka, přesto by mě více potěšilo dotažení jiných částí hry – třeba možnost přenášení nevyužité munice do následujících misí.

Výkonná část hry probíhá klasickým dvoukolovým způsobem známým ze všech podobných her. V prvním hraje hráč, druhé je pak doménou počítačem ovládaného protivníka. Pro každé kolo má voják k dispozici předem daný počet bodů, které může směňovat za jednotlivé činnosti. Může chodit, běhat, plazit se, zaklekávat a samozřejmě také střílet nebo Squad Leadervrhat granáty. Zbylé body je možné využít k opětování střelby protivníka při tahu počítače. Prostě klasika. Také v této části se však dají nalézt velké mouchy dusící hratelnost. Především je to nutnost ovládat každého jednotlivce individuálně, což nudí a neúměrně protahuje celou hru (hned v úvodní misi budete několik minut zdlouhavě vyvádět svou jednotku na pláž). Střihy kamery při tazích protivníka jsou chaotické. Po většinu času sice budete vědět, že po vás něco střílí, kdo a alespoň přibližnou polohu místa, odkud to přišlo, však budete hledat jenom hodně těžko. Pokud chcete opravdu zkusit SL hrát, připravte si velkou porci trpělivosti, bez ní není podle mého názoru možné dohrát ani jedinou misi.

Úspěchu podobných her napomáhají desítky nových herních scénářů, které vytvářejí hráči samotní a publikují je na internetu. U SL to přinejmenším zpočátku není možné, protože autoři do vydání hry nedokázali odladit použitelný editor misí. Ten by se měl na Síti objevit teprve nyní, tedy nějaký čas po vydání samotné hry. S multiplayerovou částí to dopadlo podobně. I to hodně vypovídá o pozadí celého projektu.

Squad Leader je podivnou hrou. Není u ní vůbec jasné, pro koho byla vlastně programována. Příznivcům původní deskové předlohy bude vadit její celková odlišnost od originálu, hráčům, kteří vyznávají tituly tohoto žánru, zase špatné zpracování a absence jakéhokoliv pozitivního nápadu. Nezbývá než doporučit se jí raději úplně vyhnout.

Squad Leader
Výrobce: Random Games
Distributor: Hasbro Interactive(Microprose)
Minimální konfigurace: Pentium II 233 MHz, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: Pentium III 550, 64 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ne
Verdikt: Celkově špatná hra, která nemá na dnešním přeplněném herním trhu místo.
Hodnocení: 25%

Autor:


Témata: Hluk, hračky, UFO

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Další z rubriky

RECENZE: Age of Empires: Definitive Edition není příkladný remaster

Age of Empires: Definitive Edition

Kultovní strategie z roku 1997 Age of Empires, která si vysloužila legendární status, dostala nový kabát a nějaká ta...

RECENZE: Svět potřebuje více her jako je český Chuchel

Chuchel

Máme teprve počátek března a už tu máme druhou hru z české produkce, která má našlápnuto k celosvětovému úspěchu.

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...Najdete na iDNES.cz