Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SSX: Out of Bounds

  12:00aktualizováno  21. ledna 4:25
Jakmile trochu nasněžilo, sněhomilové, vybaveni prkny či lyžemi, se rozjeli na štíty velehor, aby ukojili své adrenalinové choutky. Ani v EA nelení a s ohledem na aktuální roční dobu pouštějí do oběhu N-Gage verzi oblíbeného simulátoru SSX.

SSX: Out of Bounds SSX je ve světě videoher zažitým pojmem a jen málokterý fanda si po přečtení této vše říkající trojice písmen okamžitě nevybaví zasněžené horské stráně, po nichž se prohánějí virtuální snowmani. Narozdíl od konkurenčních, next-gen konzolových platforem, v jejichž repertoáru se v současnosti skví již třetí díl sjezdařské série, N-Gage verze hry je jakýmsi prvním stupínkem schodiště, vedoucího k zájmu hráčů. Zda si SSX: Out of Bounds jejich přízeň získá či nikoliv, je právě položenou otázkou a odpověď na ni jsme se rozhodli zjistit na vlastní kůži. Takže nahodit šponovky a jedééém!

Ačkoli by se mohl výše uvedený titul považovat za pouhý doplňkový sortiment k již zmíněné sérii SSX, není tomu tak. Od prvopočátku byl totiž tvořen týmem Exient výhradně pro zmíněnou platformu s důrazem na její technické parametry, což se ve výsledku projevilo velmi kladně. Řeč je hlavně o požadavcích na plynulou a zároveň rychlou jízdu snowboardistů a její ztvárnění v co možná nejlepší možné a plynulé grafice.

SSX: Out of Bounds

Samotná jízda se odehrává na jedenácti tratích, které jsou nejen různě koncepčně laděny, ale disponují i hezkou řádkou různorodých přírodních a umělých překážek.

Jak již bylo naznačeno, SSX: Out of Bounds je sportovní závodní hrou, v níž hlavní roli sehrávají rychlá prkna a jejich majitelé, touhou po adrenalinu prošpikovaní snowboardisté, sjíždějící v akčním rytmu svahy virtuálních kopců s cílem dosáhnout co nejlepšího umístění. Samotná jízda se odehrává na jedenácti sjezdových tratích, které jsou vzhledem k potřebné variabilitě nejen různě koncepčně laděny, ale disponují i hezkou řádkou různorodých přírodních a umělých překážek. Skalní výběžky, železné rampy a další terénní překážky plní nejen funkci estetickou, ale také – a to je hlavní – poskytují podmínky pro trikování snowboardistů. Ti svými akrobatickými kousky „naplňují“ stylový trikometr ve tvaru šroubovice, nacházející se na pravé straně displeje. Jakmile je třeba i jen zčásti zaplněn, může hráč aktivovat „boost“, který umožní jeho jezdci rychlejší jízdu.

V souboji o vedoucí příčky se skupina závodníků doslova rve. Nejenže trikování a následné boosty vás dovedou hravě k vítězství. SSX: Out of Bounds Stejně dobře jako zvládnutý Dark Slide poslouží v souboji s oponenty i holé ruce. Míjející vás soupeře totiž můžete srazit z prkna dobře načasovaným úderem pěsti a zhatit tak jejich plány na vaše předjetí. Velmi často se však kontaktu s nimi nedočkáte, poněvadž rychlá jízda a provádění triků s ohledem na sledování okolního terénu vás zaměstná až dost.

Všechny dosud uvedené aspekty hry se víceméně týkají hlavního herního režimu „Conquer the Mountain“, v němž se po výběru jednoho z deseti kandidátů, čítajících známá jména SSX série jako Zoe, Nate či Elise a následně ve společnosti tří dalších soupeřů, postavených vedle něj na startu, pokoušíte získat cenné trofeje v řadě závodů, situovaných v horských lokacích. Postupně lze na úpatí každého z nabízených horských velikánů absolvovat trojici jízd se zvyšující se obtížností. Samosebou začínáte na mírných, nejníže položených sjezdovkách určených pro začátečníky a teprve po jejich zvládnutí je vám dovoleno navštívit výše položená úbočí přístupná profíkům. Společným atributem soutěží je zisk finančních odměn za vybojovaná SSX: Out of Bounds umístění. Těžce naškudlené penízky pak můžete utratit za nové, kvalitnější prkno, za vylepšení vlastností zvoleného snowbordisty a třeba i za nové, dosud „zamknuté“ hudební skladby.

Rozmístění akcí a navolených trikových komb takřka v celém rozsahu klávesnice je plně konfigurovatelné, takže není nic snazšího, než zabrouzdat do nastavení.

Kromě zmíněného kariérního režimu, v němž pracujete na postupném zdokonalování vámi vybraného adepta, je k dispozici i režim „Single Event“, umožňující sjezd kterékoliv tratě, jež byla pokořena v prve uvedeném hlavním herním režimu. Kromě něj je také možno podstoupit time-attackově laděný „Shadow Racing“, v jehož rámci se utkáte se svým vlastním stínem, tedy stínovým ztvárněním dříve uskutečněného sjezdu. V závěru je pak hráči nabídnuto i připojení do N-Gage Areny, v níž lze ukládat své rekordní jízdy, případně absolvovat Shadow Racing s použitím zde již uložených „stínů“ ostatních hráčů. A pokud by vás ani tato možnost dokonale neuspokojila, můžete zkusit své štěstí a sjezdařský um v závodním klání za asistence až tří dalších pařmenů v lokálním multiplayeru pomocí bluetooth.

Triky nejsou tricky

Provádění různých triků je v SSX: Out of Bounds velmi důležitým herním prvkem. Kromě jiného tímto způsobem můžete naplňovat trikometr a následně získanou energii proměnit ve kvalitnější komba nebo v jízdu zrychlující boosty. Co se týče realizace triku, je v zásadě velmi jednoduchá. Po odrazu (chcete-li výskoku) stačí stiskem příslušného tlačítka klávesnice spolu se směrovým křížem zadat požadovaný trik, doladit jeho provedení opakovaným stiskem klávesy a v závěru dokázat přistát na sněhu ve směru jízdy, aniž by váš virtuální snowman spadl. Celkově je v herním systému zakomponováno osmadvacet triků, které jsou rozděleny na čtrnáct normálních, sedm lepších a sedm excelentních. Výsledné akrobatické kreace jsou bodově ohodnoceny vzhledem k obtížnosti jejich provedení, přičemž i zde platí zásada reprízovaných triků, kdy při opakovaném použití tyto ztrácí na hodnotě.

SSX: Out of Bounds Ať již se rozhodnete pro kterýkoliv herní režim, oceníte jistě vcelku jednoduché ovládání pohybů sjezdaře, které plně vyhovuje požadavkům na uvolněnou a jednoduchou zábavu, která je hrou prezentována. Rozmístění akcí a navolených trikových komb takřka v celém rozsahu klávesnice je plně konfigurovatelné, takže v případě problémů s prováděním jednotlivých úkonů není nic snazšího, než zabrouzdat do nastavení a překopat ovládání k obrazu svému. Kromě ovládání se konfigurační změny mohou dotknout dalších standardních funkcí, mezi něž se řadí hlasitost efektů a zvukového doprovodu, typ rychloměru (Kmh/Mph), zobrazení HUDu či nastavení pohledu kamery. Pokud jde o hudební kulisu, bylo by hříchem neuvést, že výraznou měrou se na její výrobě podíleli známí Fatboy Slim, Chemical Brothers a další renomovaná hudební tělesa. Kvalitou nahrávky uvedených skupin sice nedosahují hi-fi úrovně, ale přesto – ve spojení s dynamickou hratelností – tvoří bezva herní zážitek pro každého, komu není závodění na sněhu s N-Gage v ruce cizí. Pročež nezbývá, než závěrem odpovědět na v úvodu položenou otázku rozhodným a jednoznačným tvrzením, že SSX: Out of Bounds v regálu s odloženými tituly určitě nenajdete.

SSX: Out of Bounds
Výrobce/Distributor Exient / EA
Platforma N-Gage
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 4 hráči
Verdikt: Výborný snowboarding bez hrozby polámaných nohou, plně využívající hardware i N-Gage Arenu.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Pokračování Theme Hospitalu nazvané Two Point Hospital vyjde v srpnu

Two Point Hospital

Strategie Two Point Hospital, v níž se budeme starat o vlastní nemocnici, vychází 30. srpna.

RECENZE: Wolfenstein II pro Switch je pořád zábavný a krvavý. A rozmazaný

Wolfenstein II: The New Colossus

Poslední Wolf byl ještě větší pecka, než jsme čekali. Jeho příchod na konzoli Switch je proto hodně vítaný.

RECENZE: Rozšíření Warframe nazvané Sacrifice dál buduje silný příběh

Warframe: The Sacrifice

Zhruba jednou za dva roky přibude do Warframe výpravná příběhová mise. Většinou ukrývá nezapomenutelný emotivní moment...Najdete na iDNES.cz