Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SSX: Out of Bounds

  12:00aktualizováno  21. ledna 4:25
Jakmile trochu nasněžilo, sněhomilové, vybaveni prkny či lyžemi, se rozjeli na štíty velehor, aby ukojili své adrenalinové choutky. Ani v EA nelení a s ohledem na aktuální roční dobu pouštějí do oběhu N-Gage verzi oblíbeného simulátoru SSX.

SSX: Out of Bounds SSX je ve světě videoher zažitým pojmem a jen málokterý fanda si po přečtení této vše říkající trojice písmen okamžitě nevybaví zasněžené horské stráně, po nichž se prohánějí virtuální snowmani. Narozdíl od konkurenčních, next-gen konzolových platforem, v jejichž repertoáru se v současnosti skví již třetí díl sjezdařské série, N-Gage verze hry je jakýmsi prvním stupínkem schodiště, vedoucího k zájmu hráčů. Zda si SSX: Out of Bounds jejich přízeň získá či nikoliv, je právě položenou otázkou a odpověď na ni jsme se rozhodli zjistit na vlastní kůži. Takže nahodit šponovky a jedééém!

Ačkoli by se mohl výše uvedený titul považovat za pouhý doplňkový sortiment k již zmíněné sérii SSX, není tomu tak. Od prvopočátku byl totiž tvořen týmem Exient výhradně pro zmíněnou platformu s důrazem na její technické parametry, což se ve výsledku projevilo velmi kladně. Řeč je hlavně o požadavcích na plynulou a zároveň rychlou jízdu snowboardistů a její ztvárnění v co možná nejlepší možné a plynulé grafice.

SSX: Out of Bounds

Samotná jízda se odehrává na jedenácti tratích, které jsou nejen různě koncepčně laděny, ale disponují i hezkou řádkou různorodých přírodních a umělých překážek.

Jak již bylo naznačeno, SSX: Out of Bounds je sportovní závodní hrou, v níž hlavní roli sehrávají rychlá prkna a jejich majitelé, touhou po adrenalinu prošpikovaní snowboardisté, sjíždějící v akčním rytmu svahy virtuálních kopců s cílem dosáhnout co nejlepšího umístění. Samotná jízda se odehrává na jedenácti sjezdových tratích, které jsou vzhledem k potřebné variabilitě nejen různě koncepčně laděny, ale disponují i hezkou řádkou různorodých přírodních a umělých překážek. Skalní výběžky, železné rampy a další terénní překážky plní nejen funkci estetickou, ale také – a to je hlavní – poskytují podmínky pro trikování snowboardistů. Ti svými akrobatickými kousky „naplňují“ stylový trikometr ve tvaru šroubovice, nacházející se na pravé straně displeje. Jakmile je třeba i jen zčásti zaplněn, může hráč aktivovat „boost“, který umožní jeho jezdci rychlejší jízdu.

V souboji o vedoucí příčky se skupina závodníků doslova rve. Nejenže trikování a následné boosty vás dovedou hravě k vítězství. SSX: Out of Bounds Stejně dobře jako zvládnutý Dark Slide poslouží v souboji s oponenty i holé ruce. Míjející vás soupeře totiž můžete srazit z prkna dobře načasovaným úderem pěsti a zhatit tak jejich plány na vaše předjetí. Velmi často se však kontaktu s nimi nedočkáte, poněvadž rychlá jízda a provádění triků s ohledem na sledování okolního terénu vás zaměstná až dost.

Všechny dosud uvedené aspekty hry se víceméně týkají hlavního herního režimu „Conquer the Mountain“, v němž se po výběru jednoho z deseti kandidátů, čítajících známá jména SSX série jako Zoe, Nate či Elise a následně ve společnosti tří dalších soupeřů, postavených vedle něj na startu, pokoušíte získat cenné trofeje v řadě závodů, situovaných v horských lokacích. Postupně lze na úpatí každého z nabízených horských velikánů absolvovat trojici jízd se zvyšující se obtížností. Samosebou začínáte na mírných, nejníže položených sjezdovkách určených pro začátečníky a teprve po jejich zvládnutí je vám dovoleno navštívit výše položená úbočí přístupná profíkům. Společným atributem soutěží je zisk finančních odměn za vybojovaná SSX: Out of Bounds umístění. Těžce naškudlené penízky pak můžete utratit za nové, kvalitnější prkno, za vylepšení vlastností zvoleného snowbordisty a třeba i za nové, dosud „zamknuté“ hudební skladby.

Rozmístění akcí a navolených trikových komb takřka v celém rozsahu klávesnice je plně konfigurovatelné, takže není nic snazšího, než zabrouzdat do nastavení.

Kromě zmíněného kariérního režimu, v němž pracujete na postupném zdokonalování vámi vybraného adepta, je k dispozici i režim „Single Event“, umožňující sjezd kterékoliv tratě, jež byla pokořena v prve uvedeném hlavním herním režimu. Kromě něj je také možno podstoupit time-attackově laděný „Shadow Racing“, v jehož rámci se utkáte se svým vlastním stínem, tedy stínovým ztvárněním dříve uskutečněného sjezdu. V závěru je pak hráči nabídnuto i připojení do N-Gage Areny, v níž lze ukládat své rekordní jízdy, případně absolvovat Shadow Racing s použitím zde již uložených „stínů“ ostatních hráčů. A pokud by vás ani tato možnost dokonale neuspokojila, můžete zkusit své štěstí a sjezdařský um v závodním klání za asistence až tří dalších pařmenů v lokálním multiplayeru pomocí bluetooth.

Triky nejsou tricky

Provádění různých triků je v SSX: Out of Bounds velmi důležitým herním prvkem. Kromě jiného tímto způsobem můžete naplňovat trikometr a následně získanou energii proměnit ve kvalitnější komba nebo v jízdu zrychlující boosty. Co se týče realizace triku, je v zásadě velmi jednoduchá. Po odrazu (chcete-li výskoku) stačí stiskem příslušného tlačítka klávesnice spolu se směrovým křížem zadat požadovaný trik, doladit jeho provedení opakovaným stiskem klávesy a v závěru dokázat přistát na sněhu ve směru jízdy, aniž by váš virtuální snowman spadl. Celkově je v herním systému zakomponováno osmadvacet triků, které jsou rozděleny na čtrnáct normálních, sedm lepších a sedm excelentních. Výsledné akrobatické kreace jsou bodově ohodnoceny vzhledem k obtížnosti jejich provedení, přičemž i zde platí zásada reprízovaných triků, kdy při opakovaném použití tyto ztrácí na hodnotě.

SSX: Out of Bounds Ať již se rozhodnete pro kterýkoliv herní režim, oceníte jistě vcelku jednoduché ovládání pohybů sjezdaře, které plně vyhovuje požadavkům na uvolněnou a jednoduchou zábavu, která je hrou prezentována. Rozmístění akcí a navolených trikových komb takřka v celém rozsahu klávesnice je plně konfigurovatelné, takže v případě problémů s prováděním jednotlivých úkonů není nic snazšího, než zabrouzdat do nastavení a překopat ovládání k obrazu svému. Kromě ovládání se konfigurační změny mohou dotknout dalších standardních funkcí, mezi něž se řadí hlasitost efektů a zvukového doprovodu, typ rychloměru (Kmh/Mph), zobrazení HUDu či nastavení pohledu kamery. Pokud jde o hudební kulisu, bylo by hříchem neuvést, že výraznou měrou se na její výrobě podíleli známí Fatboy Slim, Chemical Brothers a další renomovaná hudební tělesa. Kvalitou nahrávky uvedených skupin sice nedosahují hi-fi úrovně, ale přesto – ve spojení s dynamickou hratelností – tvoří bezva herní zážitek pro každého, komu není závodění na sněhu s N-Gage v ruce cizí. Pročež nezbývá, než závěrem odpovědět na v úvodu položenou otázku rozhodným a jednoznačným tvrzením, že SSX: Out of Bounds v regálu s odloženými tituly určitě nenajdete.

SSX: Out of Bounds
Výrobce/Distributor Exient / EA
Platforma N-Gage
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 4 hráči
Verdikt: Výborný snowboarding bez hrozby polámaných nohou, plně využívající hardware i N-Gage Arenu.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Vývojáři Mafie 3 propouštějí zaměstnance

Mafia III (PS4)

Navzdory komerčnímu úspěchu třetího dílu Mafie se v týmu Hangar 13 masivně propouštělo.

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz