Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stalingrad CZ

  12:01aktualizováno  6. ledna 12:27
Stalingrad je historická vojenská realtimová strategie zabývající se událostmi jedné z nejtvrdších bitev druhé světové války - bitvy o strategické místo na řece Volze, které bylo pro německé armády poslední překážkou.
58

Stalingrad

Platforma: PC
Výrobce: DTF Games

Herní karta

StalingradStalingrad je historická vojenská realtimová strategie zabývající se událostmi jedné z nejtvrdších bitev druhé světové války, bitvy o strategické místo na řece Volze, které bylo pro německé armády poslední překážkou na cestě ke Kaspickému moři a zdejším zdrojům tolik důležité ropy. Celá hra je založena výhradně na historických faktech tohoto konfliktu. O chod celé hry, kterou vyvíjeli ruští DTF games se stará engine z výborné strategie Blitzkrieg, kterou všichni příznivci RTS jistě dobře znají. Zub času se však na tomto enginu již dosti podepsal a tak nemůžete očekávat nějaké super-grafické efekty. Hratelnost hry je však na poměrně vysoké úrovni.

Kampaně

"To vše je díky českému překladu velmi zajímavé i pro českého hráče a dohromady se dá složit pěkná encyklopedie celé bitvy."

Kampaně jsou hlavní, bohužel však zároveň jedinou, náplní celé hry. Celkově je k dispozici přesně 43 misí, což je číslo poměrně slušné a projití všech misí vám nějaký ten den zabere. Každá odkazuje na skutečné události, které se v průběhu bitvy odehrály a v mezipauzách jednotlivých částí jste seznámeni s odkazy na konkrétní místa a data, která se zapsala do historie - to vše je díky českému překladu velmi zajímavé i pro českého hráče a dohromady se dá složit pěkná encyklopedie celé bitvy. Mise jsou poměrně silně předlinkované pomocí velkého množství skriptů, takže prostor pro vaši volnost není příliš velký. StalingradRozsah misí je široký od bojů na polích kolem města, kde se setkávají mnohočlenné oddíly tanků, přes boje o most přes řeku až po boje v úzkých městských ulicích. V boji o mosty a úzké průchody si je nutné počínat velmi opatrně, protože zničená vozidla zůstávají na bojišti velmi dlouhou dobu a tyto úzké průchody blokují, což je obzvláště na mostě velký problém a jste pak nuceni pomocí opravářských vozů vystavět most nový nebo počkat, až je zničená jednotka odstraněna. Na začátku máte možnost volby, za kterou stranu chcete začít hrát. Rozhodnout se můžete buď pro Wehrmacht nebo Rudou armádu. Nejlepší je hrát nejprve za stranu útočící, tedy za Němce a až posléze se soustředit na obranu města v ruských řadách, vzhledem ke stupňující se obtížnosti právě v tomto směru. Kampaň nabízí volbu jen ze dvou úrovní obtížnosti Jednoduchá a Normální, mezi nimiž je poměrně propastný rozdíl a bylo by určitě lepší mít možnost volby z více možností.

Herní systém

StalingradStalingrad vypadá a hraje se stejně jako každá jiná realtimová strategie, pokud si však herní zákonitosti prostudujete podrobněji, zjistíte, že existuje mnoho užitečných triků, které vám hraní významně ulehčí. Pokud je dokážete využít, bude vaše hra efektivnější a snáze se vám budou získávat velitelské schopnosti. Zde se dostáváme k pravděpodobně největší chybě celé hry. Je pro mě dosti nepochopitelné, proč autoři vynechali z původního Blitzkriegu velmi dobře fungující management armády, kdy jste si spolu se získáváním zkušeností mohli vybírat nové a lepší zbraně a zvyšovat počty ovládaných jednotek. Vývojáři se rozhodli nás s managementem nezatěžovat a prostě nám vždycky předloží předem dané oddíly s nimiž se musíme vydat do bitvy, což je sice realističtější, nicméně o dost méně zábavné.Tento zajímavý prvek v tomto velmi titulu chybí a po jednom dohrání vás už pravděpodobně nic nepřinutí hrát hru znova  a to je chyba.
Ve většině misí jste nuceni najednou ovládat velké množství jednotek na několika místech současně, což je velmi obtížné zvládat skutečně v reálném čase. Je proto velmi dobré, že hra umožňuje udělování rozkazů jednotkám i v režimu pauzy a v klidu si tak můžete rozmyslet svůj další postup, udělit rozkazy a pak spustit peklo.

Jednotky

StalingradJako v každé jiné hře z druhé světové války se setkáme s tanky, pěchotou a letectvem, kterých je ve hře dohromady přes 150 druhů. Každé jednotky jednotlivých stran se liší a tak např. německé tanky vidí díky lepší optice o mnoho dál než ty ruské a je tak možné zaútočit, aniž nepřítel ví, odkud rána přišla. Během hry jste také obdarováváni elitními jednotkami, které se zapsali do historie skutečných bitev a tak narazíte třeba i na odstřelovače Vasilije Zajceva, který byl i hlavním hrdinou filmu ze stejného prostředí – Nepřítel před branami. Velmi dobrými jednotkami jsou také opravářské tanky inženýrů T-34 a Sd. Kfz. 252, díky nimž máte možnost v bitvě opravovat poničené stroje, což bývá pro další postup velice klíčové. Pěchota se naopak velmi dobře uplatní při ničení nejen pěchoty nepřítele, ale i pro likvidaci tanků, pokud se vám podaří přistoupit z boku, kde mají stoje snížené pancéřování. Objednat si v průběhu bojů můžete samozřejmě i leteckou podporu, kterou mohou tvořit bombardéry, útočné letouny a průzkumníci. Bohužel oproti Blitzkriegu zde nejsou zastoupeni parašutisté a stíhací letectvo, což je určitě dalším nedostatkem a je nepochopitelné proč byly tyto prvky vypuštěny.

Audiovizuální zpracování

Hra samozřejmě nezapře, že byla postavena na základě již několikrát zmiňovaného Blitzkriegu, jednotky jsou takřka totožné, s čím si ale autoři vyhráli je krajina, která obsahuje mnoho nových objektů, z nichž některé byly tvořené i podle autentických fotek ze skutečného bojiště a dotváří tak poměrně dobrý pocit při pohledu na hru. Při přechodu mezi důležitými částmi kampaně je vám pak nabídnuta zajímavá série historických videí ze skutečného konfliktu.
O zvukové zpestření se stará originální soundtrack ruské rockové skupiny SkaFandr, zvuky jednotek jsou velmi podobné původní hře.

Závěrem

Klady a zápory

Plus Historicky přesné
Plus Velké množství jednotek
Plus Poutavá kampaň

Mínus Grafika na starší úrovni
Mínus Absence managementu armády
Mínus Nemožnost volné hry

Stalingrad nabízí náruživým hráčům série Blitzkrieg dvě zcela nové, velmi hezky nedesignované, kampaně obohacené o nové prvky a pro hráče, kteří původní hru nehráli může být velmi zajímavou třeba i vzhledem ke své ceně, která spadá do té nižší kategorie. Jedná se o dobré hraní, bohužel ochuzené o některé prvky z původní hry jako byl management armády či větší spektrum letecké podpory. Co lze přičíst ke kladům je povedená česká lokalizace, která hru zpřístupňuje i hráčům, kteří neumí anglicky. Přeloženy jsou samozřejmě i všechny úvodníky kampaní, které v celku tvoří zajímavou encyklopedii skutečné bitvy.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

58 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 208 čtenářů

Témata: Blitzkrieg

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....Najdete na iDNES.cz