Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stalingrad CZ

  12:01aktualizováno  6. ledna 12:27
Stalingrad je historická vojenská realtimová strategie zabývající se událostmi jedné z nejtvrdších bitev druhé světové války - bitvy o strategické místo na řece Volze, které bylo pro německé armády poslední překážkou.
58

Stalingrad

Platforma: PC
Výrobce: DTF Games

Herní karta

StalingradStalingrad je historická vojenská realtimová strategie zabývající se událostmi jedné z nejtvrdších bitev druhé světové války, bitvy o strategické místo na řece Volze, které bylo pro německé armády poslední překážkou na cestě ke Kaspickému moři a zdejším zdrojům tolik důležité ropy. Celá hra je založena výhradně na historických faktech tohoto konfliktu. O chod celé hry, kterou vyvíjeli ruští DTF games se stará engine z výborné strategie Blitzkrieg, kterou všichni příznivci RTS jistě dobře znají. Zub času se však na tomto enginu již dosti podepsal a tak nemůžete očekávat nějaké super-grafické efekty. Hratelnost hry je však na poměrně vysoké úrovni.

Kampaně

"To vše je díky českému překladu velmi zajímavé i pro českého hráče a dohromady se dá složit pěkná encyklopedie celé bitvy."

Kampaně jsou hlavní, bohužel však zároveň jedinou, náplní celé hry. Celkově je k dispozici přesně 43 misí, což je číslo poměrně slušné a projití všech misí vám nějaký ten den zabere. Každá odkazuje na skutečné události, které se v průběhu bitvy odehrály a v mezipauzách jednotlivých částí jste seznámeni s odkazy na konkrétní místa a data, která se zapsala do historie - to vše je díky českému překladu velmi zajímavé i pro českého hráče a dohromady se dá složit pěkná encyklopedie celé bitvy. Mise jsou poměrně silně předlinkované pomocí velkého množství skriptů, takže prostor pro vaši volnost není příliš velký. StalingradRozsah misí je široký od bojů na polích kolem města, kde se setkávají mnohočlenné oddíly tanků, přes boje o most přes řeku až po boje v úzkých městských ulicích. V boji o mosty a úzké průchody si je nutné počínat velmi opatrně, protože zničená vozidla zůstávají na bojišti velmi dlouhou dobu a tyto úzké průchody blokují, což je obzvláště na mostě velký problém a jste pak nuceni pomocí opravářských vozů vystavět most nový nebo počkat, až je zničená jednotka odstraněna. Na začátku máte možnost volby, za kterou stranu chcete začít hrát. Rozhodnout se můžete buď pro Wehrmacht nebo Rudou armádu. Nejlepší je hrát nejprve za stranu útočící, tedy za Němce a až posléze se soustředit na obranu města v ruských řadách, vzhledem ke stupňující se obtížnosti právě v tomto směru. Kampaň nabízí volbu jen ze dvou úrovní obtížnosti Jednoduchá a Normální, mezi nimiž je poměrně propastný rozdíl a bylo by určitě lepší mít možnost volby z více možností.

Herní systém

StalingradStalingrad vypadá a hraje se stejně jako každá jiná realtimová strategie, pokud si však herní zákonitosti prostudujete podrobněji, zjistíte, že existuje mnoho užitečných triků, které vám hraní významně ulehčí. Pokud je dokážete využít, bude vaše hra efektivnější a snáze se vám budou získávat velitelské schopnosti. Zde se dostáváme k pravděpodobně největší chybě celé hry. Je pro mě dosti nepochopitelné, proč autoři vynechali z původního Blitzkriegu velmi dobře fungující management armády, kdy jste si spolu se získáváním zkušeností mohli vybírat nové a lepší zbraně a zvyšovat počty ovládaných jednotek. Vývojáři se rozhodli nás s managementem nezatěžovat a prostě nám vždycky předloží předem dané oddíly s nimiž se musíme vydat do bitvy, což je sice realističtější, nicméně o dost méně zábavné.Tento zajímavý prvek v tomto velmi titulu chybí a po jednom dohrání vás už pravděpodobně nic nepřinutí hrát hru znova  a to je chyba.
Ve většině misí jste nuceni najednou ovládat velké množství jednotek na několika místech současně, což je velmi obtížné zvládat skutečně v reálném čase. Je proto velmi dobré, že hra umožňuje udělování rozkazů jednotkám i v režimu pauzy a v klidu si tak můžete rozmyslet svůj další postup, udělit rozkazy a pak spustit peklo.

Jednotky

StalingradJako v každé jiné hře z druhé světové války se setkáme s tanky, pěchotou a letectvem, kterých je ve hře dohromady přes 150 druhů. Každé jednotky jednotlivých stran se liší a tak např. německé tanky vidí díky lepší optice o mnoho dál než ty ruské a je tak možné zaútočit, aniž nepřítel ví, odkud rána přišla. Během hry jste také obdarováváni elitními jednotkami, které se zapsali do historie skutečných bitev a tak narazíte třeba i na odstřelovače Vasilije Zajceva, který byl i hlavním hrdinou filmu ze stejného prostředí – Nepřítel před branami. Velmi dobrými jednotkami jsou také opravářské tanky inženýrů T-34 a Sd. Kfz. 252, díky nimž máte možnost v bitvě opravovat poničené stroje, což bývá pro další postup velice klíčové. Pěchota se naopak velmi dobře uplatní při ničení nejen pěchoty nepřítele, ale i pro likvidaci tanků, pokud se vám podaří přistoupit z boku, kde mají stoje snížené pancéřování. Objednat si v průběhu bojů můžete samozřejmě i leteckou podporu, kterou mohou tvořit bombardéry, útočné letouny a průzkumníci. Bohužel oproti Blitzkriegu zde nejsou zastoupeni parašutisté a stíhací letectvo, což je určitě dalším nedostatkem a je nepochopitelné proč byly tyto prvky vypuštěny.

Audiovizuální zpracování

Hra samozřejmě nezapře, že byla postavena na základě již několikrát zmiňovaného Blitzkriegu, jednotky jsou takřka totožné, s čím si ale autoři vyhráli je krajina, která obsahuje mnoho nových objektů, z nichž některé byly tvořené i podle autentických fotek ze skutečného bojiště a dotváří tak poměrně dobrý pocit při pohledu na hru. Při přechodu mezi důležitými částmi kampaně je vám pak nabídnuta zajímavá série historických videí ze skutečného konfliktu.
O zvukové zpestření se stará originální soundtrack ruské rockové skupiny SkaFandr, zvuky jednotek jsou velmi podobné původní hře.

Závěrem

Klady a zápory

Plus Historicky přesné
Plus Velké množství jednotek
Plus Poutavá kampaň

Mínus Grafika na starší úrovni
Mínus Absence managementu armády
Mínus Nemožnost volné hry

Stalingrad nabízí náruživým hráčům série Blitzkrieg dvě zcela nové, velmi hezky nedesignované, kampaně obohacené o nové prvky a pro hráče, kteří původní hru nehráli může být velmi zajímavou třeba i vzhledem ke své ceně, která spadá do té nižší kategorie. Jedná se o dobré hraní, bohužel ochuzené o některé prvky z původní hry jako byl management armády či větší spektrum letecké podpory. Co lze přičíst ke kladům je povedená česká lokalizace, která hru zpřístupňuje i hráčům, kteří neumí anglicky. Přeloženy jsou samozřejmě i všechny úvodníky kampaní, které v celku tvoří zajímavou encyklopedii skutečné bitvy.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

58 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 207 čtenářů

Témata: Blitzkrieg

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

RECENZE: Seven: The Days Long Gone je mix Thiefa, Commandos a Diabla

Seven: The Days Long Gone

Mix Thiefa, Commandos a Diabla? Že to zní jako skvělý nápad? Nemůžete se dočkat, až si hru zahrajete? Než začnete...

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

Najdete na iDNES.cz