Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Star Trek Online - hutné sci-fi MMORPG

aktualizováno 
Další velká licence se představí v nekonečné online podobě. Trekkies na tuto modlu čekají léta. Mají se na co těšit?

Star Trek OnlineK ohlášení vytoužené onlinovky ze světa Star Trek došlo již před drahnou dobou, ovšem jako by trekkies nebylo přáno. Boom MMO titulů skončil poměrně brzy a studio Perpetual zkrátka nedokázalo sehnat dostatek investorů svého projektu a ocitlo se na dlažbě.

To mohl být trpký konec pro Star Trek Online.

Ovšem značka je stále tak silná, že by to bylo komerčně neprozíravé. Není tak divu, že se hry ujal silný tým Cryptic Studios, kteří stojí především za úspěšným MMORPG City of Heroes. Vývoj byl restartován a hra vypadá k světu.

Star Trek Online začíná tam, kde skončil Nemesis. Píše se rok 2409 a zdá se, že staré i nové konflikty znovu nabývají na důležitosti a ožehavosti. Celé univerzum se kymácí v základech. Romulanskému impériu hrozí občanská válka, Borgové vykazují značnou aktivitu v Alfa kvadrantu aStar Trek Online mluví se dokonce o možném znovuzrození jejich královny. A také vztahy s Klingony nejsou pro lidi úplně optimální.

Docela dobré základy a látka pro spoustu napínavého dobrodružství. Hra má být navíc věrna startrekovskému pojetí. K jeho důležitým principům patří zkoumání a objevování nových technologií, živoucích forem a civilizací.

Univerzum se přitom stále pohybuje směrem vpřed. Když se tak hráč příště připojí, může se setkat s objevem nové rasy, která bude nadále pevnou součástí vesmíru a bude třeba s ní počítat. Nebo někdo přijde s novou technologií, kterou budete moct využívat.

Chování hráčů a jejich činnost tak bude mít zásadní vliv na univerzum. To rozhodně nebude nehybné, ale stále se bude vyvíjet. Obě frakce – jak Federace, tak Klingoni – neustále hledají nové civilizace,Star Trek Online může o dílčích vítězstvích či porážkách rozhodnout to, jak se té které straně daří rozšiřovat svou říši o nové planety. Důležitý bod: planety přinášejí čerstvé rekruty, suroviny a výzbroj.

Na počátku si tedy můžete vybrat buď mezi Klingonským impériem nebo Federací. Trekkies jistě volají, kde jsou další zásadní rasy. Odpověď je naštěstí pozitivní.

Sice nebudou k dispozici hned se startem hry, jelikož by bylo hodně těžké tak komplexní titul přivést v dohledné době na trh, ovšem po spuštění univerza se budou postupně přidávat. Zřejmě v podobě zpoplatněných datadisků, jelikož ani Cryptic Studios není žádná charita.

Obtížné rozhodnutí budete muset učinit i v otázce výběru profese. Vesmírný dobrodruh si může vybratStar Trek Online řadu specifických startrekovských cest. Není problém stát se taktickým oficírem, doktorem, inženýrem nebo vědcem.

Jedno, jakou profesi si zvolíte, každopádně se stanete kapitánem vlastního vesmírného plavidla. Trekkies jistě zavzpomínají: Janeway, kapitánka Voyageru, byla vědkyní a Pickard, kapitán Enterprise, byl původně archeolog.

A samozřejmě nesmí chybět ani výběr rasy. Můžete se stát člověkem, vulkánem, gornem, orionem, klingonem, andoriánem apod. Dokonce tvorba vlastní rasy by se měla objevit. Cryptic Studios dokázali již v City of Heroes, že dokáží vytvořit jeden z nejlepších editorů pro hráčské postavy. Už samotné jejich formování tak bude napínavé.

Jakmile vše pasuje, tak jak má, můžete se pustit do vesmíru. Na počátku máte pochopitelně jen malou lodičku Star Trek Onlines titěrnou posádkou. Než se vzmůžete na velké plavidlo, budete muset hodně tvrdě pracovat.

Za splněné úkoly stoupáte v hodnosti a zpřístupňujete si nové koráby. Ve vesmíru se dají budovat aliance, které pak plní mise společnými silami. Autoři počítají také s questy na povrchu planet či palubách lodí.

Neměl by ale chybět ani boj hráčů proti hráčů, tedy jejich vesmírných lodí. Půjde o velkolepé bitvy. Ovšem speciální PvP server byste hledali marně – tyto boje se budou odehrávat ve zvláštních sektorech. Boje hráčů proti hráčům ale nejsou omezeny jen na vesmírný prostor. Můžete se teleportovat na planety i na cizí lodě. Buď zde budete plnit příběhové úkoly, nebo si zabojujete proti živým souputníkům.

Star Trek OnlineJde to ale i mírumilovně. Kromě celé řady bojových možností, ať už PvE či PvP, chystají autoři spoustu událostí, které mají přivést hráče ke spolupráci.

Kdo zná Star Wars Galaxies, jistě mu nebudou cizí takzvané „Points of Interests“, tedy místa, které dobře znáte ze seriálových a filmových předloh. Bude jich hodně velké množství a řada hráčů si je jistě ráda prohlédne a splní si nějaký ten úkol s nimi spjatý.

Cryptic víceméně přislíbil, že se do hry pokusí zabudovat víceméně celý startrekovský svět. Samozřejmě v ještě rozšířenější formě, kterou si trvanlivá onlinovka žádá.

Autoři plánují i komplexní hospodářský model. Jelikož Federace zrušila peníze, bude hodně důležitou součástí směnný obchod. Jsme zvědaví, zda se ve Star Treku budeme moct živit třeba jen Star Trek Onlineobchodováním a zda se podaří hospodářský systém skutečně dobře vyvážit, aby reagoval na poptávku a nabídku a neměl logické díry.

Je třeba říct, že na papíře vypadá Star Trek Online nesmírně slibně. Podobných onlinovek není vůbec mnoho. Cryptic se navíc snaží, aby uspokojil jak Star Trekem nezatíženého hráče, tak ortodoxního trekkieho, pro kterého může být hra splněným snem a nekonečným uzavřením startrekovské ságy.

Samozřejmě bude hodně záležet na tom, jak se povede vyladit boje a vyvážit celý svět. Autoři mají ale dostatek zkušeností, aby něco podobného zvládli. Otázkou je ovšem datum vydání. Nanačena byla druhá polovina příštího roku, ale jak známo - vývoj MMORPG není vůbec nic jednoduchého, a tak bychom se nedivili, kdyby se hra ještě trochu zdržela.

Hlavně, aby to bylo pro dobro hráčů a nedočkali jsme se nějaké přehlídky bugů s platícími zákazníky coby betastestery.

Autor:


Témata: Voyager

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...Soutěž o skutečný zlatý poklad skončila fiaskem. Příběh hry Swordquest

Obal hry Earthworld

Videohry jsou stále ještě poměrně mladým médiem, ale i tak už je jejich historie neuvěřitelně bohatá. V dnešním retru...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Podívejte se, jak by vypadal kultovní Half-Life v enginu Unreal 4

Project Lambda

Project Lambda je fanouškovský pokus o převedení legendárního Half-Lifu do moderního Unreal Enginu 4. Sice nejspíše...

Další z rubriky

Life is Strange 2 ukázal nové hlavní hrdiny, ale jinak zůstává stejný

Life is Strange 2

Vývojáři z Dontnod na Gamescomu konečně ukázali první záběry z chystaného pokračování vynikajícího seriálu Life is...

Pátý Battlefield v betě zklamal. Bude stačit odklad vydání?

Battlefield 5

Beta letošního Battlefieldu nervózní fanoušky neuklidnila. Nedodělanost ze hry přímo čiší a podobně jako v případě...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz