Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Star Trek Online zanedlouho otevře své masivní brány

aktualizováno 
Očekávaná masivní onlinovka z univerza oblíbeného sci-fi seriálu je na spadnutí. Prozradíme, co od ní čekat.

Star Trek Online (PC)

Star Trek Online vypadá k světu a slibuje úctyhodný záběr. Vyřádíte se jak ve vesmíru se svým plavidlem, tak na planetárním povrchu ve víceméně klasických questech. Kromě toho je kladen velký důraz na průzkum a vývoj technologií.

Události onlinové verze oblíbeného sci-fi seriálu se začínají odehrávat jednatřicet let po sérii známé jako Voyager. Píše se rok 2409 a Federace je ve válce s Klingony. K jedné z těchto dvou stran se musíte přidat.

Star Trek Online (PC)Zatímco jako příslušník Federace budete bojovat především proti umělou inteligencí ovládaným nepřátelům v rámci nejrůznějších questů, za Klingony se můžete těšit hlavně na boje proti jiným hráčům: nejen příslušníkům Federace, ale také konkurenčním rodinným klanům. Také ten je třeba si zvolit a bratrovražedné boje jistě uvítáte, když na obzoru neuvidíte žádného lidského nepřítele.

Výsadou hráčů Star Trek Online je fakt, že každý se stává okamžitě kapitánem vlastního plavidla. Nemusíte se bát, že byste se museli třeba na lodi zkušenějšího hráče starat o provoz motorů nebo tak něco. Na planety se dostanete v maximálně pětičlenné skupině.

Vesmír Star Trek Online sice není nekonečný, dostatečně rozsáhlý ale zcela určitě. Svá plavidla budete posunovat na trojrozměrné galaktické mapě. Potkávat byste měli jak ostatní hráče, tak i lodě ovládané umělou inteligencí.

Star Trek Online (PC)Boje se nicméně neodehrávají v rozsáhlém prostoru, nýbrž v relativně omezených instančních arénách. Tam se odehrávají také PvP bitvy, tedy boje hráčů proti hráčům. Ty není nutné řešit jen formou klasického deathmatche, ale mohou běžet i podle pravidel jiných módů. Například se obě frakce budou snažit splnit jeden stejný úkol.

Pakliže nemáte chuť na průzkum rozsáhlé galaxie, možná vezmete zavděk celou řadou úkolů, jež vás obvykle zavedou do některého ze slunečních systémů. Než vstoupíte na jiné plavidlo, vesmírnou stanici nebo planetu, je třeba se obvykle vypořádat s nějakou tou obranou.

Na planetách jen zřídkakdy objevíte designérskou rukou vytvořená prostředí. Dočkáte se jich jen v opravdu známých případech, jinde je třeba se smířit s náhodně generovanými Star Trek Online (PC)a poněkud nuznými kulisami. Nečekejte tu navíc kdovíjakou svobodu, rozsah planetárních úrovní je poměrně malý.

Star Trek Online je určen i pro méně zkušené hráče, takže nepřekvapí neustálé zásobování novými úkoly. Například za Federaci stačí zaletět na velitelství a už máte na bedrech další pěknou várku questů. Některé jsou opravdu zábavné, zejména pak ty bojové. Jiné, obvykle mírumilovné, jako třeba hledání kovů, zase tolik napětí nevzbuzují.

Velký důraz kladou tvůrci na individualizaci charakterů. Jak za Federaci, tak za Klingony si vyberete jednu ze tří tříd: bojovníka, vědátora nebo inženýra. Pakliže nevezmete zavděk žádnou z předdefinovaných ras, můžete si vytvořit zcela vlastního mimozemšťana. Editor k tomu je skutečně mocný. Kromě toho si zvolíte až čtyři přednosti, jako například telekinezi nebo agresivitu (způsobuje vyšší škody). Také na lodi se dají měnit díly, zpočátku se to však projeví pouze opticky.

Star Trek Online (PC)V průběhu kariéry se zatím počítá se čtyřmi povýšeními. To zní jako malé číslo, ovšem každé povýšení znamená projít deseti klasickými úrovněmi. Na ně se dostanete na základě zkušeností získaných za splněné mise. Na každém levelu získáte bodíky investovatelné do pasivních vlastností. Novým talentům se naučíte jen při povýšeních.

Tím však vývojové možnosti nekončí. Vylepšovat je totiž možné také plavidlo. Ke všemu nemusíte s jedním vystačit celou hru. Při povýšeních získáte přístup k novým. Také na základě užívané lodi bude formován váš herní styl, a bude tak směřovat třeba útočným či průzkumným směrem. U Klingonů je voleb méně, protože se opírají hlavně o mohutné bitevní křižníky.

Na své lodi samozřejmě nebudete pobíhat samotní a obstarávat veškeré úkoly. Najmete si Star Trek Online (PC)posádku, která je rozdělena do stejných tříd jako herní charaktery. Podřízení pak s sebou přinášejí jednu schopnost navíc, kterou můžete využít. Pokud nenajdete lidské parťáky, můžete vzít až čtyři pohůnky do bitek na planetách. Jen škoda, že tyto postavy nemají vlastní osobnosti a slouží vysloveně jako stafáž; byť pro hru velmi důležitá a prohlubující její taktický rozměr.

Přestože ve vesmírných bitvách můžete nasadit víceméně jen laserové kanóny a torpéda, oceníte solidní taktický rozměr potyček. Je třeba počítat s využíváním speciálních schopností, úhlem střelby apod. Některé zbraně pálí dopředu, jiné dozadu. Jelikož se štíty dělí do čtyř částí (vpředu, vzadu, vlevo, vpravo), měli byste se šikovnými manévry v trojrozměrném prostoru soustředit na co nejslabší stranu nepřátelského plavidla.

Zároveň je nutné dbát naStar Trek Online (PC) vlastní obranu. Jakmile začne štít na nějaké straně příliš slábnout, vyplatí se do něj přesunout energii. Pokud je naopak nepřítel pod tlakem, nahrňte co možná nejvíc energie do zbraní. V případě potřeby úniku se energie hodí dát do pohonu. Množství energie je vždy omezené a pokaždé byste jí potřebovali více, než máte. Je s ní proto zapotřebí zacházet co nejefektivněji.

Boje na planetách se zdály být v betaverzi docela jednoduché, snad je autoři ještě vyváží. Každopádně slibují zábavnou akční hratelnost, kdy své parťáky můžete dokonce komandovat. Sami ale dokáží využívat svých speciálních schopností. Jako důležité se jeví nasazení vhodné kombinace zbraní.

Pro každé MMORPG je důležité, po jak dlouhou dobuStar Trek Online (PC) se mu podaří udržet platící hráče. Autoři na tento faktor myslí od samého začátku a v odlehlých systémech tak slibují spoustu zajímavého vybavení a náročné souboje s bossy, jako například krychlemi Borgů.

Star Trek Online zkrátka působí dojmem velmi robustního, i když nijak spektakulárně zářícího, titulu. Nečekejte technologické výstřelky, nýbrž taktickou hloubku, variabilitu a hodně obsahu. Jsme opravdu zvědaví, jak si tenhle projekt povede. Trekkies by mohli svou přízní ještě překvapit!

Autor:


Témata: bitka, Galaxie, Voyager

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

Destiny 2

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní...

První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Assassin’s Creed: Origins

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky...

Napodruhé a lépe. Battlefront 2 potěší každého milovníka Hvězdných válek

Star Wars Battlefront 2

Vydali jsme se do mrazivého Švédska okouknout zblízka napjatě očekávanou hru z prostředí Hvězdných válek. A dlouhé...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.Najdete na iDNES.cz