Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Star Wars Battlefront

  12:00aktualizováno  29. prosince 4:53
O tom, že Hvězdné Války nejsou jen laserová show na pozadí černočerného vesmíru, ale bitvy do posledního muže, jak mají být, se nás snaží přesvědčit nový titul v sérii, v němž si přijdou na své zejména vyznavači početných multiplayerů.

Star Wars Battlefront O sérii Star Wars jsme již poměrně dlouho nic neslyšeli, a tak jistě všechny příznivce tohoto filmového a dnes již vlastně i videoherního eposu potěšily první zmínky o chystané akci Star Wars Battlefront, na kterou se blíže podíváme právě dnes, přičemž náš verdikt mnohé možná i trochu zklame. No, nevadí, pusťme se do toho.

První dojem ze hry je poněkud bídný, přičemž to je ještě velmi mírně řečeno. Po dvou dílech Starfighetrů, jejich klonu Clone Wars či Secret Weapons Over Normandy, což byl prakticky opět starý dobrý Starfighter pouze převlečený do uniformy druhé světové války, tak zde opět dostáváme něco, co se zpočátku tváří opět jako jen uprevený Starfighter. Jako by nebylo dost přestarfighterováno už teď. Nicméně v pohodovém předvánočním čase jsem stejně neměl nic jiného na práci (a hlavně jsem tak nějak neměl moc co jiného ke hraní), čímž pádem jsem se rozhodl testování této hry neodkládat na "někdy potom" a pustit se do ní bez prodlení. Ostatně, proč bych to nepřiznal, až na Secret Weapons Over Normandy mě všechny výše jmenované hry bavily až neuvěřitelně dost, takže zábava byla zaručena.

Základní myšlenka je vcelku jednoduchá: na danou mapu jsou vrženy dvě armády, které se do sebe pustí hlava nehlava.

Star Wars Battlefront Při hraní se mi ale postupně začaly vybavovat nejrůznější střípky, které jsem kdy o SW Battlefront zaslechl a průběžně se ukazovalo, že tato hra "zase až takovým Starfighterem" není. Již jen proto, že tento titul je určen primárně pro multiplayerové hraní, přičemž se jedné bitvy může po internetu zůčastnit až šestnáct hráčů, ovšem na singleplayer se samozřejmě nezapomnělo. Celkově lze ale tuto hru přirovnat spíše k Mercenaries kříženým možná tak trochu s Dynasty Warriors. Máte zde velká bitevní pole, na nichž se střetávají dvě armády, dost často doplňované i jednotkami jakéhosi neutrálního rázu. Účelem je samozřejmě vyhrát se svou stranou danou bitvu. Co se týče stran, zahrajete si snad za všechny frakce, které se kdy ve Hvězdných Válkách obbjevily, což může být na jednu stranu poněkud matoucí, ale na stranu druhou si zase můžete vyzkoušet prakticky kompletní palebný arzenál známý z tohoto futuristického eposu.

Základní myšlenka je vcelku jednoduchá: na danou mapu jsou vrženy dvě armády o minimálně dvou stovkách bojových jednotek, které se do sebe pustí hlava nehlava, přičemž vítězí samozřejmě ta strana, které se podaří vystřílet všechny jednotky soupeře, což zní vcelku logicky. Navíc se na mapě nachází několik důležitých bodů, které se velmi hodí dobýt pod kontrolu své armády, jelikož jsou význačné Star Wars Battlefront z toho důvodu, že se po smrti můžete v kterémkoli z těchto bodů držených vašimi barvami respawnovat. Na tom by ale nemuselo být vůbec nic extra, pokud by zde do hry nevstupoval vcelku silný taktický element. Pomocná mapka vám ve spolupráci s hlasovými zprávami dává vcelku slušnou představu o dění na bojišti a čím více spawnpointů máte, tím pružněji můžete kupříkladu vypomoci tam, kde něco hoří aniž byste museli přebíhat přes notný kus mapy. Vcelku se tak občas i vyplatí nechat se takticky zabít a respawnovat se následně tam, kde je potřeba vaší pomoci.

Pokud jdete po svých, můžete lépe zamířit přímo obsluhu daného vehiklu a odstranit ji.

Pokud se ale chcete bít do poslední kapky krve, nemůže vám v tom nikdo bránit a dokonce vám v tom budou pomáhat nejen uzdravovací balíčky povalující se volně po bojišti, ale zejména možnost vlézt do prakticky kteréhokoliv dopravního prostředku, který se na bojišti nachází, včetně starfighterů. Lehká vznášedla sice lze sestřelit i ručními zbraněmi, ale mnohem lepší je nasednout do podobného hbitého vzášedýlka a kosit to mnohem pohodlněji i s řadovými pěšáky. Pokud ale jdete po svých, máte tu výhodu, že můžete lépe zamířit přímo obsluhu daného vehiklu, tu odstranit a opuštěný dopravní prostředek si Star Wars Battlefront následně přivlastnit ke svým záměrům. Samostatnou kapitolkou jsou ale větší bitevní roboti, které základní m laserovým blasterem neučutáte ani za sto let (teoreticky by to samozřejmě šlo, jenže při těchto pokusech vás každou chvíli sejme někdo z nepřátelských pěšáků, takže k tomu nemáte dostatečný časový prostor). Nic vám ale nebrání hupsnout do jiného bojového kolosu a prověřit seřízenost mířidel na jeho laserových kanónech. Některé mise přímo vybízejí k tomu, abyste se do některého z těchto obrů pěkně zašili a pohodlně terorizovali vaše širé okolí a o zbytek nechali se postarat vaše počítačem řízené spolubojovníky.

Ti, stejně jako vaši počítačem řízení nepřátelé jsou vcelku rozumně chytří na to, aby vám to na příjemný singleplayer stačilo, ovšem zas až tak dobře na tom taky nejsou. Konkrétně v jedné misi jsem moc nepochopil proč se všichni tlačí ke vchodu do ledové jeskyně, o který se strhla bitva jako na Dukle, přičemž k tomu prakticky nebyl důvod. Moje armáda měla v držení ještě jeden spawnpoint, takže nebylo nutné vycházet ven jeskyní a soupeř nejevil nejmenší známky snahy mi tento spawnpoint obsadit. Divné. Naštěstí se ale ve většině případů chovají jednotky vcelku očekávaně a rozumně, takže hra působí Star Wars Battlefront dojmem, že proti sobě stojí opravdu dvě armády a nikoliv dvě stáda tupých ovcí, aniž byste museli své spolubojovníky horečně korigovat sadou základních příkazů, které máte již klasiicky v SW hrách k dispozici. Je ale zřejmé, že hra je skutečně tvořena zejména pro hru více hráčů a takové klání osmi bijců na každé straně se jistě nezřídka zvrhne v nefalšované taktické manévry.

Co se týče taktiky, je zde i skvělá možnost vyrazit do boje po každém respawnu s jinou jednotkou. Na výběr máte z několika typů pěšáků, kdy každý z nich má u sebe jiné zbraně. Univerzální je klasický pěšák, ale můžete si vybrat i z klasických snipera nebo těžkotonážníka, jehož raketomet je účinný zejména proti těžší kavalérii, plus několik dalších variací. Pokud tedy třeba některý z vašich spawnpointů začnou okupovat nepřátelské tančíky, hupsnete tam s raketometem, kterým jim vysvětlíte, že tudy cesta skutečně nevede.

Válečná kořist

Za statečnost a udatnost v boji si můžete vysloužit několik vyznamenání. "Překvapivě" mezi nimi ale chybí Válečný Kříž.

Tank Buster - uděluje se hráči s největším počtem zlikvidovaných dopravních prostředků. Myšleno sestřelení nikoli zkáza pod jeho velením.
Dead Eye - nepřesnější střelec
Camper - hráč, který se ponejvíce věnoval hlídání pozice
Bantha Fodder - nešťastník, jenž ve hře umíral nejčastěji
Public Enemy - ocenění pro hráče, který zabil nejvíce nepřátel během jednoho vlastního života
Killing Spree - získává hráč, jenž zabil nejvíce nepřátel během pěti sekundového časového úseku
Survivalist - hráč kterému zbývalo méně než 10% životní energie, ale ještě se dokázal vylécit do plného zdraví
Traitor - označuje hráče, kterému se "podařilo" odprásknout nejvíce vlastních kolegů
Bait - hráč, kterého jste při hře sejmuli vícekrát než kohokoliv jiného
Nemesi - oponent, který ve hře nejvícekrát sestřelil vás

Star Wars Battlefront Celkově se tak akce stává velmi dynamickou a s dobrým ovládacím systémem i hratelnou, což je navíc podpořeno i velmi povedeným semiautomatickým zaměřováním, které se sice popisuje docela těžce, ale věřte, že funguje naprosto skvěle. Vytknout nic nemůžeme ani technické stránce hry, kdy zejména grafika je skutečně naprosto parádní. Viděli jsme už na PS2 nejrůznější grafické skvosty, ale Bettlefront nelze po grafické stránce označit jinak než jako skutečně kvalitně odvedenou práci. V pouštních bitvách toho kromě kvalitních modelů vojáků zase tak moc k vidění není, ale bitvy v lese jsou již jiné kafe a když vás hra hodí do interiéru, zírali jsme jako telata na nová vrata a následně si museli přiznat, že jsme již starou dobrou PS2 podvědomě snad už tak nějak odepisovali. Je ale vidět, že stále umí "kreslit hezké obrázky". Společně s perfektními CGI animacemi a úseky z filmů tak má tato hra vskutku prvotřídní prezentaci.

Ve výsledku je tak Battlefront velice slušnou akcí ze světa Hvězdných Válek, která pak zejména v multiplayeru dostává mnohem vyšší taktický rozměr, který přidává hře dobrých deset hodnotících procent navrch. V singlu ale nabízí víceméně pouze animacemi pospojované jednotlivé mise, které sice dokáží královsky zabavit, ale nemají šanci vás nějak pořádně zatáhnout do příběhu, respektive pohltit takovým způsobem, jakým to umějí skutečně špičkové tituly.

Star Wars Battlefront
Výrobce/Vydavatel Pandemic/Activision
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: až 16 hráčů online
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 58 kB
Verdikt: Velmi zodpovědně pojatá akční záležitost, jejíž hlavní síla ale spočívá v multiplayeru.
Hodnocení: 75% (info)Témata: Robot, Testování, Xbox

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....Najdete na iDNES.cz