Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Star Wars: Battlefront II – Jediové do toho

  12:00aktualizováno  21. prosince 2005 2:19
Je to tu, je to tu. Na Star Wars: Battlefront II jsme se opravdu těšili. A měli jsme proč. Druhý díl se povedl a navíc přináší oproti dílu prvnímu několik slušných novinek.

Star Wars: Battlefront II Nebylo to ani kdysi dávno, ani v předaleké galaxii. Stalo se to minulý rok a na naší malé modré (ona už tak modrá nebude) planetce. Mluvíme o vydání velmi slušné multiplayerové střílečky Star Wars: Battlefront. Hra byla dostupná jak na PC, tak na konzolích. To byl určitě jeden z důvodů, proč se stala velkým prodejním hitem. A úspěšná byla i u nás, přestože on-line hraní skrze konzole není tak bezproblémové, jak bychom si mohli přát (prostě a jasně, jen pár vyvolených si zapaří přes internet). Singleplayer nebyl ani dlouhý ani extra promyšlený, ale možnost účastnit se nejslavnějších bitev celé série Hvězdných válek, to jen tak nějaký titul neumožní.

Druhý díl je v mnohém lepší. Přestože je ve středu pozornosti stále multiplayer, kampani pro jednoho hráče byla věnována velká pozornost. Má promyšlený příběh a mise nejsou tak jednotvárné jako v předchozím projektu (nestačí už jen vystřílet všechny protivníky nebo zabrat jejich styčné body). Variabilita je trošku větší. I když je pravda, že nic extra originálního vás nečeká. Buďto musíte někam dojít nebo něco najít, případně něco zničit nebo někoho zlikvidovat. Obvykle vás čekají Star Wars: Battlefront II minimálně dva až tři tyto úkoly v jednom scénáři. Stereotyp se tedy moc často nedostaví, ale uvolní místo pro nevyváženou obtížnost. Některé levely jsou místy až příliš těžké. Buďto se klepete strachy, aby vám neuplynul čas nebo aby nepřátelé nezdevastovali vaši armádu (například úkol jako dopadením princezny Leii, to je pořádný vesmírný oříšek).

Kampaň provází zajímavý příběh. Sleduje osudy jednotky klonů, která nese číslo 501.

Další novinkou jsou bitvy ve vesmíru. Máte možnost sednout si do tak klasických „rachotin“ jako je Tie Fighter nebo Tie Bomber, ale i mnoha dalších kosmických lodí různých politických frakcí. Ovládání je hodně jednoduché, takže není nutné hodinové studium manuálu, abyste vůbec nastartovali. Přesto můžete provádět zajímavé kousky (například manévry, které vám pomohou zbavit se naváděných raket. A nikdo z nás by asi nerad schytal protonovou střelu do kokpitu). Nepřátelské stíhačky samozřejmě nejen vidíte na radaru, ale bez problému je můžete zaměřit a určit si tak, kdo první schytá přesně mířenou dávku z laserového děla. Můžete i na krátkou chvíli rapidně zrychlit. To se hodí, když někoho honíte a on má přece jen výkonnější motory.

Aayla Secura

George Lucas nevěnuje ve svých filmech ženským Jediům příliš velkou pozornost, ale ve hrách, komixech nebo animovaných seriálech je tomu naštěstí jinak. Jednou z nejoblíbenějších bojovnic řádu Jediů je Aayla Secura. Tato žena z národu Twi´leků je také dostupnou postavou v Star Wars: Battlefront II, kde si s ní a jejími dvěma světelnými meči užijte spoustu srandy. Poprvé se tato postava objevila v komixové sérii Star Wars: Republic. Lucase natolik zaujala její kresba od Jona Fostera, že chtěl, aby se předvedla i ve filmovém zpracování. Její role byla svěřena pohledné asistence produkce z Lucasova trikového studia Industrial Light & Magic jménem Amy Allen.

Star Wars: Battlefront II Nakonec ještě další zpestření, které bylo prezentováno jako jeden z největších taháků Star Wars: Battlefront II. Ano, je tu možnost zahrát si za Jedie. A nejen je. Kromě nich přijdou na řadu i další hrdinové nebo záporáci. Ne všichni mají v rukou silnější baterku zvanou světelný meč. Někteří se raději spolehnou na pistoli. S tou ale také dokáží nadělat pěknou paseku. Každou z těchto postav si můžete zvolit jen jednou za úroveň (to platí pro Story mód, například v Galactic Conquest se zpřístupní několikrát). Pokud je zabita, máte smůlu a musíte se spolehnout na standardní vojáky. Unikátní charaktery jsou samozřejmě silnější a odolnější, ale nemyslete si, že s nimi naběhnete do středu nepřátelské armády a za dvě vteřiny posekáte 150 vojáků. Můžete si s nimi výrazně pomoci k vítězství, ovšem jen s nimi nevystačíte. Ve story modu si zasekají například Yoda nebo Ki-Adi-Mundi a zastřílí Jango Fett. V ostatních módech se dočkáte mnohem většího počtu hrdinů. Mace Windu, Obi-Wan Kennobi, Han Solo nebo princezna Leia, a to určitě nejsou všichni (dokonce bude možno hrát za Palpatina nebo Darth Maula).

Star Wars: Battlefront II

Hlavním záporem je především nevyvážená hratelnost.

Kampaň provází zajímavý příběh. Sleduje osudy jednotky klonů, která nese číslo 501. Její dobrodružství začíná během klonových válek, kdy pomáháte Jediům bojovat proti Separatistům. Ale postupem času se stanete i vy součástí Palpatinova plánu, a jelikož rozkazy posloucháte bez výhrad, zúčastníte se pro příklad i vyvraždění chrámu Jediů. Poté začnete postupně likvidovat všechny odpůrce nově vzniklého Impéria. Bez skrupulí odpravíte královnu Naboo, která nejen ukrývá uprchlé rytíře Jedi, ale také se nehodlá podvolit diktátorské politice císaře. V několika dalších desetiletích se budete z plných sil snažit zničit nově vznikající alianci rebelů, abyste ve finále zdevastovali jejich síly na Hothu. Některé lokace už jsme navštívili v jedničce (Hoth, Naboo, Geonosis nebo Kamino), ale objeví se i nové jako Felucia, Hvězda smrti, Mustafar nebo Yavin 4 (jeho orbita). Story mód je slušně dlouhý a jeho dohrání vám pár dní zabere. „Pomáhá“ tomu i to, že poslední dva levely jsou i na obtížnost NORMAL až příliš těžké a jejich zdolání vám zabere tolik času, jako pět předchozích úrovní (skoro bychom se nebáli říct, že finální bitvy jsou Star Wars: Battlefront II na hranici únosnosti). Protože neexistují žádné checkpointy, tak se nevyhnete neustálému opakování některých misí. Nevíme, v jakém stavu byli betatesteři, ale my jsme byli v některých momentech na zhroucení.

Galactic Conquest je rozdělen do 4 sekcí, respektive 4 časových období, které jdou skrze celou filmovou sérii. Po zvolení jedné z možností se objeví vesmírná mapa a dvě lodi. Vaším úkolem je cestovat od planety k planetě a dobývat je a současně se snažit ubránit je před nepřítelem. Nejde o žádnou složitou taktiku. Provádíte tahy dokud se nestřetnou dvě nepřátelské armády. Poté už dojde k boji muž proti droidovi. Každé vojsko čítá 150 členů. Úkol je jasný, buďto naučit nepřítele rychle odčítat a dostat počet jeho mužů na nulu nebo zabrat všechna startovní místa. Zpestřením oproti původní hře je několik zajímavých prvků. Za každé dobyté území se na vaše konto přičítají kredity, za něž můžete nakupovat jak nová povolání pro vojáky, tak různé bonusy jako je možnost účasti hrdiny v boji, obranné věže u styčných bodů, silnější brnění, větší množství munice nebo několik jednotek navíc. Pozor, pozor, musíte si pořádně namastit kapsu, protože každá sranda něco stojí. Bonusy se po jednom použití vyčerpají, a Star Wars: Battlefront II jestliže o ně máte znovu zájem, musíte opět platit.

Další možností, kterou máte k dispozici je Instant Action. To snad ani nepotřebuje popis. Ale nejsme líní, tak pokud náhodou nevíte, o co jde, tak vám pomůžeme. Vyberete si mapu, vyberete si stranu a cíle hry a jdete do toho. Dále je tu Splitscreen a multiplayer s několika standardními módy ve stylu deatmatch nebo capture the flag. Trvanlivost Star Wars: Battlefront II je tak velmi slušná, a pokud máte PS2 s fungujícím připojením k internetu, máte o další hodiny zábavy postaráno.

Ke zpracování toho není příliš co říct. Hudba a zvuky jsou opět vynikající, jak je tomu u her s tématikou Star Wars zvykem. U vizuální prezentace je to trošku jinak. Od prvního dílu se toho příliš nezměnilo. Některé postavy jsou vcelku detailní, ale například během přepadení chrámu Jediů by neškodilo větší množství modelů. K dostupným vozidlům výhrady nemám (ano, stále

Klady a zápory

Plus Vesmírné souboje
Plus Hrdinové v boji
Plus Bonusy v Galactic Conquest
Plus Hudba

Mínus Místy příliš obtížné
Mínus Grafika se od prvního dílu příliš nezlepšila

tu existuje možnost nasednout do bojového stroje a ukázat, že jít s laserovou puškou proti tanku je pitomost). U některých typů můžete dokonce přesednout od řízení k dělu.

Pokud patříte k těm, kteří skáčou rovnou k poslednímu odstavci, máte dnes štěstí. Dočkáte se shrnutí – druhý díl přináší oproti původními projektu několik výrazných (někdy ale ne tak úplně dopilovaných) novinek, které zpříjemňují hraní a poskytují mnohem větší variabilitu. Hlavním záporem je především nevyvážená hratelnost. Pro nás už je například neúnosné hrát některý level 10x. Možná na to máte trpělivost, ale někteří z nás ne. Na to už jsme moc staří a ještě k tomu nervní. Extrémně těžkých úrovní není ale tolik, aby vám hru výrazně zprotivily. Laserové meče vzhůru, bitva o osud vesmíru začíná.

Red Faction
Výrobce/Vydavatel Pandemic Studios/LucasArts
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 205 kB
Verdikt: Multiplayerová střílečka, která nezapomíná na ty, kteří nemají to štěstí a nerozběhnou připojení k internetu. Spousta aspektů z prvního dílu byla ještě vylepšena. Škoda jen nevyvážené obtížnosti.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

Najdete na iDNES.cz