Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Star Wars - Empire at War: Forces of Corruption

  12:05aktualizováno  19. února 2007 1:14
Datadisk na libovou RTS z prostředí Hvězdných válek je po půl roce konečně na světě a to jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Pojďme se tedy podívat, co je v galaxii far, far away nového.

Psát recenzi na datadisk je poměrně zvláštní úkol. Nikdy nevím, zda čtenáře neodkázat na původní recenzi a jen napsat, co je nového nebo popisovat zase vše komplet. Udělám proto kompromis a v rychlosti shrnu přednosti původní hry Star Wars: Empire at War.

Empire at War (EaW) jsou celkem netradiční realtime strategií, která se odehrává ve třech zcela rozdílných rovinách. První rovinou je hvězdná mapa, na které jsou vidět všechny planety Star Wars - Empire at War: Forces of Corruption galaxie a zda jsou ovládány Rebely, Impériem nebo jsou nezávislé, stavíte zde vesmírné základny, flotily, pozemní jednotky, zkrátka se zde děje veškeré strategické plánování. Pokud už zde určíte, na kterou planetu zaútočit, případně je planeta pod vaší kontrolou napadena nepřátelskou flotilou, nastává druhá fáze hry a tou jsou vesmírné bitvy. Ty jsou zpracovány velice dobře a mě osobně baví nejvíce. Na každou misi máte daný limit, kolik jednotek lze na bojišti najednou být, takže žádné vyrobení megaflotily a převálcování nepřítele se nekoná. Pokud bude některá vaše loď zničena, uvolní místo a lze poslat pro posily (pokud je máte v záloze). Vtip je v tom, že každá loď sebere z kapacitního limitu různé množství, takže je občas dobré počkat na větší ztráty a poslat pro větší křižníky, než nepřítele pižlat letkami stíhaček. Křižníky sice Star Wars - Empire at War: Forces of Corruptionvíce vydrží a mají ničivější palebnou sílu, ale zato velice pomalu manévrují, takže se musíte v čas rozhodnout, co je pro danou chvíli vhodnější. Po vesmírné bitvě následuje většinou třetí roviny a to jsou pozemní mise. Ty se podobají klasickým realtime strategiím a nic moc na nich nepřekvapí. Opět máte kapacitní limit pro své jednotky a lze z orbitu posílat pro posily nebo nařídit bombardování konkrétní lokace (samozřejmě pokud na orbitu máte posily, resp. bombardéry). No a nyní už se pojďme podívat, co datadisk přináší nového.

Vládci podsvětí
Zatímco v původním EaW jste si mohli na začátku vybrat, zda budete hrát kampaň za Rebely nebo Impérium, zde nic takového není. Vývojáři na to šli celkem fikaně a v nové kampani nabízejí zcela novou stranu – podsvětí. Váš nový vůdce se jmenuje Tyber Zann a s jeho organizací Tyber Consortium se pokusíte ovládnou Star Wars - Empire at War: Forces of Corruptionveškeré zločinecké aktivity v galaxii. Tyber nesympatizuje ani s Republikou ani s Impériem, ale pouze s tím, kdo mu nabídne víc peněz. Zaujímá tedy neutrální stanovisko a jeho největší odpůrce je známý slizoun Jabba the Hut. Časově se datadisk odehrává v průběhu páté a šesté epizody filmové ságy a na původní EaW tedy přímo navazuje. Na začátku tak budete hledat hodnotné pozůstatky ze zničené první Hvězdě smrti a skončíte po bitvě u Endoru famózní vesmírnou bitvou v imperiálních loděnicích na Kuatu. A jak se tedy za nekalé živly hraje?

Protože se armáda a moc republikové či dokonce imperiální flotile nemůže ani zdaleka vyrovnat, musí si Tyber pomáhat několika fígly. Za prvé je to jednotka zvaná „Defiler“, která stojí sice celých tisíc kreditů, ale rozhodně se vyplatí. Defilera totiž můžete poslat na nepřátelskou planetu, aby šířil korupci, prováděl sabotáže, podplácel apod. Na každé planetě jsou Star Wars - Empire at War: Forces of Corruptionjiné možnosti, takže zatímco na jedné sabotujete radar, aby vaše flotila mohla nepozorovaně proplout, na druhé podplatíte pozemní vojska, která se k vám během výsadku přidají a na třetí např. odvede část jejích příjmů do své kapsy.

Co se týká vesmírných bitev a pozemních výsadků, tady je vše téměř beze změn. Bitvy jsou stejně hratelné jako dříve, některé mise obsahují zajímavé zvraty a díky novým lodím (o tom za chvíli) můžete vymýšlet nové strategie. Naproti tomu pozemní mise mě bavily zdaleka nejméně a jsou podle mého slabinou celé kampaně. Je jich sice jen pár, ale většina se odehrává v nevábných interiérech a s pár jednotkami. Žádné stavění základny se tedy nekoná.


Hrdinové nové strany.

Tyber ZannTyber Zann – Vůdce jeho vlastní zločinecké organizace Zann Consortium. Je tvrdý a nesmlouvavý, ale umí i dobře strategicky myslet a vyjednávat. Osobně velí své vlajkové lodi Merciless.Urai FenUrai Fen – Tyberova pravá ruka je chytrý starobylý válečník, preferující boj na blízko. Jeho dvě velká ostří, která má přidělaná k rukám, jsou postrachem všech živých protivníků.SilriSilri – Vůdkyně temného řádu Nočních sester, vládnoucích Temnou stranou síly, je prohnaná a nebezpečná Silri. Mezi jeji obávané metody patří blesky, kterými šíří smrt v řadách svých nepřátel a ještě se na nich vyléčí.


IG-88IG-88 – Jeden z nejobávanějších a nejúspěšnějších nájemných lovců je zabijácký droid IG-88, který pilotuje svoji loď IG-2000. Jen málokterá kořist mu unikne na delší dobu.BosskBossk – Hamižný Trandoshan jménem Bossk je nájemný lovec, který si váží krediti nadevše ostatní, všetně přátelství nebo dohody. Pilotuje svoji loď Hound's Tooth.

Star Wars - Empire at War: Forces of Corruption Nové nástroje zkázy
S novou stranou jsou tu nové jednotky a rozhodně jich není málo. A nejen na straně Zann Consortium. Dobrá zpráva je, že se vývojáři nesoustředili pouze na filmy, ale vytáhli jednotky i ze starších her nebo dokonce knih, které zase tolik lidí nezná. Co je tedy nového? O Defilerovi jsem psal výše, ale to není vše. Ve vesmíru disponuje Zann Consortium např. stíhačkami Starviper, několika druhy nových fregat a korvet a také velkými Aggressor-Class Destroyery se skutečně velkou palebnou silou. Impérium také nepřišlo zkrátka, protože má např. křižní admirála Thrawna, druhou Hvězdu smrti, stíhačky TIE Interceptor, TIE Phantom a nebezpečné TIE Defender a také stanici Arc Hammer (znají asi jen pamětníci stařičkých, ale výborných Dark Forces), kde se vyrábějí bojové jednotky Dark Trooper. Rebelům přibyl v arzenálu B-Wing a lehká korveta MC30.

Star Wars - Empire at War: Forces of Corruption Star Wars - Empire at War: Forces of Corruption Star Wars - Empire at War: Forces of Corruption

Přestože jsem pozemní mise příliš nepochválil, je nových pozemních jednotek požehnaně. Droideky, pulzní tanky, granátníci, jezdci na Rancorech a další.

Klady a zápory

Plus Nová strana a nové možnosti
Plus Spousty nových jednotek
Plus Star Wars

Mínus Velice krátka kampaň
Mínus Nudné pozemní mise

Imperiálové mají z Arc Hammeru opravdu nebezpečné Dark Troopery a také účinnou artilérii a rebelové rozšířili své řady např. o nový transportér nebo mobilní defensivu. Vyznavači skirmish misí se mohou radovat i z přítomnosti nových hrdinů jako Luke Skywalker nebo Master Yoda. Po grafické a zvukové stránce se nezměnilo prakticky nic, tzn. stále stejné pokoukání i hardwarové nároky, takže se o tom nemá cenu více rozepisovat.

Verdikt: Takže si to shrňme. Datadisk Forces of Corruption nabízí jednu zcela novou stranu ve Star Wars universu a tím i naprosto rozdílný styl hraní. Pro hru jednoho hráče je připravena pouze jedna krátká kampaň s výbornými vesmírnými bitvami a nudnými pozemními výsadky, ale multiplayer je obohacen spoustou nových jednotek a to se cení. Takže ve zkratce – libový datadisk na libovou hru.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....Najdete na iDNES.cz