Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

  12:02aktualizováno  12. května 2:36
Je dnes již pravidlem, že každý potenciální herní blockbuster je v době uvedení do kin doprovázen i svou herní podobou. Navíc pokud vývojáři sedí ""pod jednou střechou"" s tvůrci filmu. A navíc pokud jede o Star Wars.

Star Wars: Episode III Revenge of the Sith Co se týče her z prostředí hvězdných válek, nemůžeme si na PS2 v zásadě na nic stěžovat. Je jich již docela dost a pomineme-li výjimky typu Super Bombad Racing, je i jejich kvalita vždy uspokojivá. Nejinak je tomu samozřejmě i v případě Episode III a to i přesto, že úplně první okamžiky naznačují pravý opak, zejména pak úvodní intro.

To je totiž tak amatérské, že se ani nechce věřit, že toto je hra, která pochází z útrob Lucasova multimediálního impéria. Obsahuje pouze sestříhané ukázky ze samotné hry, přičemž převod do podoby nehratelného videa připomíná snahy fanoušků nejrůznějších her, kteří svá videa umisťují na internet, čímž pádem ve snaze o co nejmenší velikost je mnohdy komprimují naprosto brutálně. Intro je tak velmi nevzhledně zubaté, ale zároveň podivně rozmazané a zamlžené, no zkrátka hodně nepovedené. Rozum ovšem zůstává stát doslova na pětníku, když se pak dále ve hře setkáváte s vynikajícími renderovanými meziherními animacemi té nejvyšší kvality, které jsou občas navíc prokládány prostřihy přímo z nejnovějšího filmového dílu Hvězdných Válek. Těžko říci, co tím Lucas Arts sledovali, nicméně připadá nám, že na tvorbu parádního intra snad již nezbyl čas. Jinak si to totiž vysvětlit nedokážeme.

Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

Co se týče hratelnosti, jedná se samozřejmě o naprosto ukrutnou hack ´n´ slash rubačku, která nenabízí nic extra převratného.

Podobné je to i se samotnou hrou. V prvních okamžicích totiž nabudete pocitu, že se bude jednat o ne příliš vzhlednou tuctovou šavlovačku, která nestojí ani za pohled. V zásadě se samozřejmě o víceméně tuctovou šavlovačku jedná, ale hra vám umožní se s ní velmi rychle sžít, takže vás po několika málo chvílích začne docela bavit, čímž se jí podaří udržet vás následně i v okamžicích, kdy zjistíte, že s ní úplně sžiti nejste ani zdaleka.

Příběhově hra samozřejmě vychází z událostí popsaných ve třetím dílu (nebo šestém?) filmového eposu a nabízí dva hrdiny, kteří spolu věrně procházejí celou hrou, přestože je události samozřejmě na nějaký ten čas rozdělí. Vedle Anakina Skywalkera tak s vámi bude hrou procházet i jeho učitel Obi-Wan Kenobi, který vám ve hře bude dělat spíš jen průvodce, přestože by to mohlo na první pohled vypadat, že je vaším pomocníkem. Docela často sice bojujete bok po boku, ale ať již hrajete za kohokoli z nich (v rámci jednoho průchodu hrou si zahrajete za oba), tak vlastně vše rubete úplně sami. To by na jednu stranu nemuselo až tak vadit, ostatně co by to bylo za hru, kdyby za vás vše udělal váš parťák, ale na stranu druhou Star Wars: Episode III Revenge of the Sith působí opravdu špatně, že tam váš kolega často stojí doslova jako solný sloup a jen kouká, jak se tam mydlíte s velkou přesilou. Umělá inteligence vašeho spolubojovníka by tak docela snesla ještě kousek toho ladění.

Co se týče hratelnosti, jedná se samozřejmě o naprosto ukrutnou hack ´n´ slash rubačku, která nenabízí nic extra převratného, ale hraje se velmi příjemně, čímž vás dokáže udržet. Navíc je hra různými prostřihy a animacemi rozdělena do relativně krátkých úseků, takže má spád, každou chvíli se něco děje a máte pocit, že postupujete velmi slušně kupředu. Autoři se navíc snažili potenciálně jednotvárnou rubačku zpestřit přidáním několika dalších věciček, takže mimo světelného meče můžeme k potírání vesmírného zlořádu použít i Sílu a možnosti z toho plynoucí a setkáváme se zde i s lehčími RPG prvky. Podle toho, jak dobře si vedete při boji v daném levelu, získáte na jeho konci odpovídající množství zkušenostních bodíků, které pak můžete následně přerozdělit do několika dovedností. Ty jsou rozděleny do dvou kategorií: fyzické, jako kupříkladu práce s mečem či chytačky (soupeře můžete chytit a odhodit třeba do propasti nebo jej jen tak lehce přidusit), a schopnosti využívající nějakým způsobem Sílu. Z nich se rozhodně nedoporučuje podcenit úroveň dovednosti Force Heal, která, jak již název napovídá, umožňuje svépomocně vprostřed boje léčit.

Star Wars: Episode III Revenge of the Sith

Čím více se ale se hrou postupně sžijete, tím větší vám bude činit radost.

Průchod hrou je naprosto lineární a pokud na některém místě neuděláte to, co je zrovna potřeba, dál se nedostanete ani s pomocí všech svatých. Vzhledem k tomu, že ale můžete provádět velmi mnoho různých činností, budete nuceni udělat každou chvíli něco jiného, což sice na striktně lineární postup hrou zapomenout nedá, ale alespoň se hra nezačne propadat do stereotypu. Tu musíte vrženým mečem na dálku přeseknout napájecí kabely a deaktivovat tak ochrannou bariéru, onde musíte stejným multifunkčním nástrojem prořezat pancéřové dveře a někde jinde zase nasednete za palubní laseromet a zastřílíte si na nepřátelský vesmírný koráb. Dost pestrá je i pohybů a úderů při samotném boji. K dispozici máte tři druhy úderů, skok, blok a nějaké ty vychytávky se Sílou, které se dají mezi sebou dobře kombinovat a s trochou cviku pak boj vypadá krásně dynamicky. Pokud navíc dosáhnete v některé kategorii fyzických bojových dovedností vyššího levelu (každá má tři), zpřístupní se vám nová komba či nové bojové techniky.

Trošku nevýhodou pak ale paradoxně je to, že je toho ve hře možná až příliš, přičemž je to na vás všechno vychrleno Star Wars: Episode III Revenge of the Sith v poměrně rychlém sledu a než si všechno vlastně vůbec osvojíte, budete již stát před prvním bossem, k jehož porážce vám jen zběsilé sekání a zoufalé krytí asi stačit nebude. Čím více se ale se hrou postupně sžijete, tím větší vám bude činit radost, protože to, co bude vaše aktuální postavička předvádět bude prostě jedna báseň. Nemáme teď na mysli kdovíjakou technologickou vyspělost či nejnovější výdobytky technologie motion-capture, ale slušná škála solidně akčních komb se jen tak neokouká a i jen tisknutím úderových tlačítek dokážete vykouzlit pěkné kreace s různými otočkami a kopy.

Marná snaha, hraje se to zkrátka dost příjemně na to, abychom šmahem tuto hru odsoudili.

Slabší stránkou je ovšem design jednotlivých lokací, které jsou velmi stísněné a i pokud se jedná o nějaké větší prostory, nemůžete se v nich pohybovat úplně až tak, jak byste chtěli, jelikož vám v pohybu budou bránit nejrůznější objekty, které sice občas lze zdemolovat, ale většinou vám nejrůznější řídící pultíky, terminály a další harampádí povalující se na mezihvězdných korábech budou akorát tak překážet v potenciálním rozletu. K lepšímu pocitu nepřispěje bohužel ani kamera, která je v každé lokaci naštěstí umístěna naprosto pevně, ale občas zabírá dění trochu více zblízka než by bylo záhodno, čímž Star Wars: Episode III Revenge of the Sith přehlednosti nijak moc nepomáhá. Dá se s ní ale vcelku v pohodě žít a je zde jen málo míst, kde je kamera umístěna nevhodně. Naopak silnou stránkou hry je humor a vtip, který sice občas působí dojmem, že jej sem autoři chtěli implementovat za každou cenu, ale kupříkladu scénka, kdy se R2D2 schovává za Obi-Wanovým pláštěm, patří k těm opravdu vkusně povedeným.

Co se týče technického zpracování, není to zdaleka taková hrůza, jak naznačovalo intro, ale ani to není takové pokoukáníčko jako kupříkladu ve SW: Battlefront. Pokud by byla grafika trochu hladší, byla by tato stránka hry prakticky bez připomínek. Podobně je na tom i zvuková stránka, která je v zásadě úplně v pohodě a kdyby navíc dabing nepůsobil opět poněkud strojeně a amatérsky, nedalo by se opět prakticky nic vážnějšího vytknout. Celkově je tak tato hra takovým souborem rozporů. Co se týče možných inovací v rámci daného žánru, dostáváme výsledek nula a navíc zde najdeme docela dost menších chybek. Dokonce i hratelnost naznačuje, že tato hra bude tím nejklasičtějším mainstreamem, jaký si dokážeme představit. Ovšem marná snaha, hraje se to zkrátka dost příjemně na to, abychom si tady hráli na akademiky a šmahem tuto hru odsoudili.

Star Wars: Episode III Revenge of the Sith
Výrobce/Vydavatel Lucas Arts/Activision
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 215 kB
Verdikt: Pokud pomineme prostředí Epizody 3, nepřináší tato hra zhola nic nového pod Sluncem. Hraje se ale zatraceně příjemně.
Hodnocení: 71% (info)Témata: dabing, Humor, Vtip, Xbox

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz