Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Star Wars Episode III: Revenge of the Sith

  12:00aktualizováno  7. června 1:55
Star Wars jsou v současnosti asi jako nepohodlný host - pokud byste ho snad vyhodili dveřmi, spolehlivě se vrátí oknem. Kromě kinosálů pronikl tento fenomén i na monitory, obrazovky a displeje snad všech aktuálních herních platforem a zahlcuje tedy barvami a emocemi i hráče počítačových her. Nintendo DS pochopitelně nezůstalo ušetřeno, a tak si o Star Wars III: Revenge of the Sith nyní řekneme něco více.

Star Wars Episode III: Revenge of the Sith Po přestupu z osmibitů a šesnáctibitů na současná PC či konzole možná někteří pamětníci hořekovali nad vymizením některých žánrů. Přestaly se v hojnější míře vyskytovat logické rychlíky, opadly klasické arkády a do kategorie ohrožených druhů se také dostaly klasické pouliční mlátičky typu Double Dragon. Těm totiž posun do 3D prostoru sebral malebnost a ačkoli výjimky existovaly (například Fighting Force na PSone), těžiště nových her se jednoduše přesunulo jinam. Naštěstí jsou tu ještě hanheldy, pro které občas vývojáři opráší některý starší žánr. V případě Star Wars III: Revenge of The Sith to byl herní druh dosahující svého času hvězdné slávy. Stačí krom vzpomínaného Double Dragona uvést například Golden Axe nebo Renegade a těm služebně starším by se mělo udělat jasno.

Přesně v tomto koridoru se totiž na DSku nese a nic na tom nezmění ani několik misí ve stíhači. Na začátku všeho je výběr mezi Anakinem nebo Obi-Wanem a jak jistě všichni tušíte, tato volba je zásadní. Počáteční mise jsou sice společné, pak ale Star Wars Episode III: Revenge of the Sith po většinu hry každý z hrdinů sleduje vlastní příběhovou větev, aby se na konci osudově setkali. Hra tak věrně sleduje film a předchozí věta tak snad neprozrazuje nic, co byste už neznali. Bohužel jednotlivé úrovně jsou dost monotónní. Pohyb zleva doprava by sám o sobě nevadil, sterilní prostředí bez možnosti jakékoli interaktivity ale zamrzí, stejně jako jeho malá rozmanitost. Jedna obvyklá podúroveň tedy vypadá tak, že si to štrádujete k pravému okraji displeje, otravující kolemjdoucí umravňujete světelným mečem a když pravý konec obrazu přestane "utíkat", konečně do něho zalezete a další kousek je za vámi. Zdálo by se to nudné, naštěstí jsou tu ale rozmanití nepřátelé, kteří dokáží překvapit a hrdinu si skoro až vychutnat.

Investujte s rozumem

Jak budete v průběhu hry získávat zkušenostní body, dostanete se před dilema, do čeho je investovat. Na rovinu říkám, že všechny vlastnosti Síly na maximum nedostanete, to byste museli všechny levely skoro prosprintovat a zlikvidovat nepřátele s elegancí primabaleríny. Následující výčet vám tak snad pomůže při rozhodování, jak vašeho hrdinu profilovat.

Anakin Skywalker

 • Hod mečem – účinný útok, kterým lze zasáhnout i několik nepřátel najednou. Není ovšem moc výhodné jej používat, pokud jsou protivníci blízko, protože ti se z utržené rány rychle otřepou a stihnou zaútočit dříve, než se vám meč vrátí do ruky.
 • Absorbování – „Transfúze“ nepřátelské energie do Zuřivosti.
 • Odhazování – Zpočátku pouhé vyřazené protivníka z boje na několik okamžiků, při vyšších úrovních také jeho zranění. Je účinné takto na protivníky odhazovat zbytky droidů, kameny atd.
 • Přitahování – Podobně jako u Odhazování. Nejdou ovšem přitahovat ikonky s energií, životy atd.
 • Zuřivost – Zvýšení účinnosti útoků na krátkou chvíli. S vyššími levely se prodlužuje délka trvání a účinnost.
 • Dušení/Zkratování – Dobré na obyčejné protivníky, bossové se obvykle nenechají nachytat.

 • Star Wars Episode III: Revenge of the Sith Při střetnutí s bossy je základem úspěchu nalezení vhodné strategie. Je totiž rozdíl, stojí-li proti vám zrádný Dooku nebo obrněný tank s naváděnými raketami. Vše je jen otázkou bystrého pozorování. Zvláště u soubojů se Sithy či Jedii se nevyplatí zbrklost, protože zkušený bojovník dokáže z nedočkavce několika pohyby nadělat fašírku. Příjemným osvěžením jsou mise, ve kterých hrdina usedne do kokpitu vesmírného stíhače. Nejdřív jde jen o útěk z místa činu, při kterém si dosyta užijete kličkování v úzkém koridoru, pak ale přijdou souboje v otevřeném vesmíru. Ty jsou plně trojrozměrné a docela zábavné, ale honičky s nepřátelskou přesilou mezi meteory zvládnete nejpozději na druhý pokus, zvlášť když zjistíte, jak zdálky vypadá ikonka pro zdraví lodě a nové rakety. A těchto misí je navíc dost málo, což je škoda, protože v těchto momentech konečně DSko ukazuje, že mu podobné zpracování nečiní potíže a že si s ním dokáže dobře poradit. Vše se vysvětluje ve chvíli, když se dovíte, že GBA verze této hry se liší právě jen tím, že neobsahuje tyto 3D úrovně (a dobrá, také obsahuje multiplayer, to je ale v tuto chvíli Star Wars Episode III: Revenge of the Sith podružné).

  Každý správný chodec, nese s sebou bodec
  Na špatné straně barikády, či silového pole, chcete-li, zpočátku stojí jen trošku přihlouplí droidi. Pak ale začne docela přituhovat a když proti vám vyběhne komando kombinované z vojáků s paralyzujícím laserem, něčím na způsob brokovnice a vrhačem granátů, máte se co ohánět. A to doslova. Útoky jejich hračkami totiž nelze na rozdíl od obyčejných laserů blokovat světelným mečem, takže dochází k tanečkům a úskokům mezi nimi a plně oceníte možnosti Síly. Ta totiž dělá každého Jediho mimořádným bojovníkem. Anakin i Obi-Wan mají 6 speciálních schopností Síly a každá je navíc odstupňovaná do tří úrovní. Po dokončení každé lokality do nich investujete podle vlastního uvážení získané zkušenostní body. Ty obdržíte podle toho, jak rychle a jak efektně a efektivně každý level dokončíte, takže žádné opatrnické postupy se nakonec nevyplácí. Kromě Síly se po každé lokalitě upraguje i jedna z fyzických vlastností hrdiny (síla, vitalita, intuice). Star Wars Episode III: Revenge of the Sith

  S postupem ve hře hrdina získává i speciální bojové pohyby, které lze použít po dosažení určité úrovně na stupnici zobrazené v levém horním rohu displeje. U Anakina zobrazuje míru hněvu, u Obi-Wana Kenobiho to zřejmě bude hněv spravedlivých :-). Při aktivování těchto pohybů také jedině využijete dotykový displej, neboť jejich nákresy jsou na něm při hraní zobrazeny. Při intenzivní vřavě je ale rychlejší použít klasickou kombinaci tří nebo čtyř tlačítek. Se všemi těmito možnostmi je jádro hry, tedy bitky, pestré, nicméně dost dlouho se dá vyžít s pouhým mačkáním jednoho „rubato“ tlačítka, které generuje účinné kombo.

  Investujte s rozumem II

  Obi-Wan Kenobi

 • Rychlost – Hodně účinné zvláště ve chvílích, kdy je na bojišti mnoho protivníků včetně například laserových věží.
 • Léčení – Transformace Síly do energie. S vyšší úrovní se zlepšuje poměr spotřebované Síly vůči získané energii. Jelikož se Síla postupem času sama doplňuje, může být Léčení hodně nápomocné.
 • Odhazování – viz Anakin
 • Přitahování – viz Anakin
 • Štít – Dočasný ochranný štít. Obi-Wan se nemůže pohybovat, ale je hodně nápomocný, pokud vás těžký protivník zasypává údery, u kterých nevíte, jak je krýt.
 • Zmatení – Fandové hiphopu asi znají Jedi Mind Tricks :-). Dočasná paralyzace protivníků, přijde vhod při větší mele.

 • Star Wars Episode III: Revenge of the Sith Pojď ven na férovku!
  Multiplayer je na hře to nejzábavnější. Jde v něm o souboje 1 na 1 ve stíhačích, tzv. dogfighty, při kterých na osmi mapách (od měst, přes otevřenou přírodu až po vesmír) proháníte jednu ze sedmnácti lodí. Některé z lokací se vyskytují i v hlavním příběhu hry, zde jsou ovšem o dost rozsáhlejší. Pokud není po ruce kamarád, stojí proti vám bot, to ovšem na zábavě neubírá.

  Celkově lze Star Wars III: Revenge of The Sith považovat za zdařilou připomínku kdysi hodně populárního žánru, jemuž čas zase tolik na zábavnosti neubral. Někoho sice zamrzí nijak zvláště propracovaná 2D grafika, ale hudba a zvukové efekty hře dobře přidávají na atmosféře. Ovládání je přesné a hráč má při soubojích hodně možností.

  Star Wars Episode III: Revenge of the Sith
  Výrobce/Distributor Ubisoft / Ubisoft
  Platforma Nintendo DS
  Ukládání pozic: ano
  Multiplayer: ano
  Verdikt: Vcelku zdařilé zpracování závěrečného dílu Hvězdných válek. Příjemný standard.
  Hodnocení: 75% (info)

  Autor:


  Nejčtenější

  Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

  Mashinky

  V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

  RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

  Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

  Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

  Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

  Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

  Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

  Zaklínač 3: Divoký hon

  Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

  Další z rubriky

  RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

  Vampyr

  Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

  RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

  Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

  Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

  RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

  Pillars of Eternity 2

  Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...  Najdete na iDNES.cz