Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolonizace, výzkum i diplomacie. Recenze sci-fi strategie StarDrive 2

aktualizováno 
Ztratit se v kosmické černi není nic těžkého. Své o tom ví devět ras, které se utkají v druhém dílu strategie StarDrive z roku 2013. StarDrive 2 ovšem není jen pokračováním s dvojkou na konci, celou hru upravuje a rozšiřuje o tahový systém.
70

StarDrive 2

Platforma: PC
Výrobce: Zero Sum Games

  • Stavba vlastních lodí
  • Variabilita a originálnost ras
  • Komplexnost
  • Speciální mise
  • Bugy
  • Nedotaženost
  • Počáteční fáze repetitivní

Herní karta

StarDrive 2 | foto: Bonusweb.cz

Mezi největší klasiky takzvaných 4X strategií (eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate) patří Master of Orion, tahová strategie enormní šíře, která zahrnovala vše, co by měla komplexní strategie obsahovat. Tedy správu území, líté souboje, těžbu surovin i záludnou diplomacii. Všechno vyjmenované najdete i v StarDrive 2. Jen se připravte na dost osobitou interpretaci.

Pánem galaxie

Výběr ras je úctyhodný, vybíráte z devíti různých civilizací. A jde o opravdu originální kultury s jedinečnou aurou. Najdou se zde mistři ovládání mysli Cordrazineové, což jsou obří měkkýši. Pollopové jsou zase galaktičtí hippies a tak trochu rostliny. Pravým opakem jsou Drylokové, na první pohled vznešená rasa, ale jen do chvíle, kdy poznáte jejich pravou tvář (s mnoha opravdu ostrými zuby). Jsou experty na manipulaci a špionáž. Náboženství na prvním místě mají zase hlavonožci Ralyeháné. Ve výčtu jsou dále lidé, vlčí a medvědí civilizace a hmyzí pirátská rasa Chukk.

StarDrive 2

StarDrive 2

Každá rasa je něčím specifická a unikátní, což přispívá ke znovuhratelnosti. S chutí rozehrajete kampaň za jinou rasu. I když kampaň je trochu silné slovo, nejde o soustavu misí, ale náhodně se generující svět podle ukazatelů, které navolíte. V nastavení galaxie je možné určit velikost od 20 hvězdných soustav po 100, dále počet planet s úrodnou půdou a nerostným bohatstvím a míru nebezpečí. Do souboje můžete poslat všech osm zbývajících ras, ale pro začátek je lepší trochu ubrat. Někteří mimozemšťané jsou extrémně agresivní a dominantní.

Cesta za galaktickým vševládcem začíná na domovské planetě. Máte kolonizační loď (jediný dopravní prostředek schopný obsazovat planety) a malou loďku vhodnou k průzkumu. Určitě si všimnete, že hra je na první pohled dost komplexní a složitá. Tutoriál s nudným hlasem vás naučí základy a v orientaci pomůže i obrázkový tutoriál (najdete ho pod ikonkou otazníku). V některých momentech se sám zapne a udělí vám pár dalších rad, ale na většinu věcí musíte přijít klasickým způsobem pokus-omyl sami.

StarDrive 2

StarDrive 2

StarDrive 2

StarDrive 2

Vesmír ve StarDrive 2 nelze nazvat nudným, to ani omylem. Všude jsou červí díry, soustavy planet, pásy asteroidů a zvláštní anomálie. Mohou skrývat nejedno tajemství, ale i nebezpečí. Strategická mapa je přehledná a funkční, vaše tahy jsou dobře vidět. Chvíli vám potrvá vychytat správné tempo hraní, příliš velké území hned na začátku je proti nájezdu pirátů téměř neuhlídatelné. S malou říší zase ekonomicky strádáte. Hra je od samého začátku obtížná a pořád vás zaměstnává.

Správa mimozemských kolonií

V koloniích máte čtyři typy obyvatel: farmáře, dělníky, vědce a armádu. Farmáři produkují jídlo a generují zisk, dělníci staví budovy a lodě, vědci jsou klíčoví pro vývoj nových technologií a armáda se specializuje pochopitelně na obranu a útok. Přeorientovat občana z farmáře na vědce trvá jedno kliknutí myši, je to intuitivní a přehledné. Okamžitě vidíte, zda jste na výzkum neodvedli přespříliš mnoho rolníků a neuvrhli planetu do hladomoru nebo celé impérium do ekonomické krize. Obojí se může stát v mžiku, ani nevíte jak.

Stavění budov je také přehledné a smysluplné. U každé budovy, stejně jako lodi, se zobrazí, kolik tahů bude výstavba trvat a také kolik vás každý tah bude stát její správa. Musíte vytvořit rovnováhu a z každé kolonie mít aspoň nějaký příjem. V období vojenských operací jdou náklady strmě nahoru. O své planety musíte pečovat, příliš průmyslu škodí atmosféře a znečištění sníží úrodu a zisk.

Vesmírným konstruktérem snadno a rychle

Ve StarDrive 2 můžete, nebo spíš musíte stavět vlastní lodě, které budou adekvátní odpovědí na flotilu nepřátel. Každá rasa má pět typů lodí. Lze je osadit podle své vůle rozličnými zbraňovými systémy, motory, generátory, municí i přídavným zařízením. Průzkumné loďky vám dovolí sotva jeden umrněný laser nebo raketomet, ale když se dostanete ke křižníkům, to je to pravé ořechové. Poskytují obrovskou plochu k osázení tím nejsmrtonosnějším, co vaši vědátoři zatím vyzkoumali.

StarDrive 2

StarDrive 2

StarDrive 2

StarDrive 2

Konstrukce lodí má ve hře smysl, není jen na oko a je asi největším lákadlem a pozitivem hry. Vždy musíte zvažovat několik hledisek. Můžete vytvořit šíleného „ničitele světů“, který se palebnou silou vyrovná Hvězdě smrti, to není problém. Jenže k čemu je to platné, když nemá žádné pořádné pancéřování, munici vyplýtvá během deseti sekund a k cíli se doplazí pomaleji, než Pluto oběhne Slunce? Rovnováha mezi obranou, energetickou náročností, rychlostí a palebnou silou je pro funkční loď klíčová.

Pokud příliš věříte jedné z veličin, může to mít pro vaši civilizaci katastrofální následky. Jeden příklad za všechny. Vytvoříte si extrémně ničivé křižníky s velkým silovým polem, které vydrží enormní palebnou sílu, ale lodě samotné nemají skoro žádné pancéřování. Když vletíte do obrovské potyčky, masivní super štíty začnou praskat jak mýdlové bubliny a z křižníků zůstanou jen očouzené trosky. Skvělé je i to, že své lodě můžete neustále vylepšovat, jen výměna generátoru za lepší typ vám ušetří spoustu místa.

Galaktický konflikt

Ať chcete, nebo ne, válce se nevyhnete. Všechny rasy, dokonce i mírumilovní Pollopové, si najdou záminku, proč s vámi jít do války. Exterminace je také jediným cílem hry. Žádné aliance, žádné společné vítězství, jen proudy krve a slizu. U agresivnějších národů Chukků a Dryloků stačí jen vaše neochota posílat na účet pravidelně vesmírné kredity, u méně hostilních kultur je zase velký problém přílišná expanze. Výsledek je v obou případech stejný: válka.

StarDrive 2

StarDrive 2

StarDrive 2

StarDrive 2

Otevřený konflikt je ekonomicky náročný pro obě strany. Ve hře je trochu nešikovný systém takzvaných Command Points. Tyto body určují, jak velkou armádu můžete mít bez peněžních penalizací. Ve válce je pravděpodobné, že limit překročíte a za každé kolo zaplatíte až stovky kreditů kvůli příliš velké flotile. CP sice můžete zvyšovat mnoha způsoby, ale ani to často nestačí. Zbytečně to vaši armádu omezuje. Počítač je schopný na vás vyrukovat s obrovskou armádou a CP jsou mu šumák.

Vesmírné souboje probíhají oproti zbytku StarDrive 2 v reálném čase s možností pauznout hru a rozdat příkazy. Zvládnuté jsou dobře, hlavně když testujete nové typy lodí, je přítomen ten správný experimentátorský pocit.

Je tu ovšem pár věcí, které iritují. Speciální příkazy, jako je plný výkon do motorů, musíte provádět pro každou loď zvlášť. V případě více jak deseti lodí už to je docela dost klikání. V průběhu boje také chybí možnost otevřít plán lodi. Každá zbraň má totiž jiný dostřel, jiný perimetr a ve vřavě, kdy je třeba rozmýšlet, zda loď postavíte do boje čelem, nebo bokem, by byla tato informace k užitku. Lodím lze určovat, jak budou proti protivníkovi postavené, což dodává další taktický prvek. Inteligence protivníků je slušná, poškozená místa se snaží před vámi krýt, seč jí síly stačí. Až na těch pár nedodělků jsou vesmírné souboje zábavné, jen možnost zrychlení by nebyla k zahození.

Potyčky se neodehrávají pouze v hloubkách kosmu, ale i na planetách. Pakliže máte bombardéry, můžete trochu zredukovat pozemní jednotky jednou, dvěma nebo třeba deseti hlavicemi. Staré dobré atomovky či smrtící biobomby sympaticky polechtají povrch a zbaví vás většiny odporu. Spíš než strategii připomíná bombardování minihru. Klikáním myši postupně bombardujete povrch planety, dokud nezasáhnete požadované cíle.

Když povrch dostatečně zeleně světélkuje v radioaktivní mlze, můžete na finální čistku vyslat útočné komando, které si vybavíte podle uvážení. Na povrchu hra připomíná bitvy z Heroes of Might and Magic. Po zdárném souboji je planeta vaše. V každém střetu vám může znatelně pomoci hrdina, který dává skupině bonusy a sám disponuje nějakou superschopností. Když svým svěřencům dostatečně důvěřujete, můžete nechat bitvy proběhnout automaticky. Ušetříte si tím moře času a v předem vyhraných střetech je to funkce k nezaplacení.

Technologický skok

Výzkum vám propůjčí znatelné výhody v kolonizaci planet, soubojích, ale i mezidruhových vztazích. Rozděluje se na šest odvětví po v průměru 14 úrovních. U každého technologického levelu se rozhodujete mezi několika vylepšeními, ale nemusíte se bát, o zbytek úplně nepřijdete. Nezvolené technologie můžete získat od ostatních civilizací obchodní cestou, špionáží, nebo okupací planet. Každá rasa má navíc šesté odvětví zcela unikátní. Lze zde vyzkoumat speciální budovy nebo vlastnosti.

StarDrive 2

StarDrive 2

StarDrive 2

StarDrive 2

V pozdějších fázích se objeví opravdové technologické chuťovky, jako je Terraformer, který každých 25 tahů změní planetu na lepší typ (to znamená více míst pro osídlení, větší profit a rychlejší výrobu). V konstrukčním odvětví možnost vyrábět největší lodě a v odvětví pokročilé fyziky hvězdné brány. Nemluvě o ultimátních zbraních, které zakřivují časoprostorové kontinuum.

V období míru

Ať už jste člověk, hlavonožec z mlhoviny hrůzy, nebo mechanický hmyz, všichni s chutí udržují diplomatické vztahy. Lze získat zajímavé technologie, uzavírat obchodní cesty, ale i kupovat celé planety. Vše má svou cenu, ne vždy jsou peníze na prvním místě. Velkou roli má míra tolerance a důvěry. Tedy úroveň, jak moc velké obchody a smlouvy můžete s jinými rasami uzavírat. Takové dohody připomínají smlouvání na trzích někde v Egyptě.

StarDrive 2

StarDrive 2

Velvyslanci na vaše akce slovně reagují a dávají vám tak najevo, jak moc máte ještě přidat. Koncept je to zajímavý, ale na první pohled dost složitý a ovládání je krkolomné a neintuitivní. Posuvník není příliš citlivý a vy se ze 100 kreditů posunem o milimetr dostanete k 6 000. Samozřejmě, že vašemu obchodnímu partnerovi zasvítí oči (pokud nějaké má), ale vy mu chcete za ten plesnivý tuřín nabídnout ani ne desetinu. Čím aktivněji s rasou spolupracujete, tím je míra tolerance a důvěry vyšší a vy můžete uzavírat lepší a větší smlouvy. Jen pozor, aby nenačapali vaše špiony při činu, to vřelým vztahům moc nepřidá.

Špionáž je druhá, temnější strana politických vztahů ve vesmíru StarDrive 2. Za každého nasazeného agenta získáváte body, které můžete utratit za jednu ze špionážních akcí: například nahackovat senzory a zjistit rozmístění cizích jednotek nebo ukrást cenné technologie. 

Drobnosti, které potěší

StarDrive 2 má smysl pro detail, což hru příjemně oživuje. Sice neexistuje nic jako ucelená kampaň, ale jsou zde rozličné mise, které můžete plnit. Od investorů občas dostanete za úkol obsadit určitý počet soustav nebo zkontaktovat cizí rasu. Dojde i na mnohem propracovanější úkoly, třeba zjistit, co se stalo na na první pohled opuštěné kosmické lodi, nebo si to vyříkat v baru ve stylu Star Wars. I planety mají miniúkoly. Sice vyžadují jen trochu toho výzkumu, ale přispívají ke zpestření. Jisté planety mají negativní účinky, jsou prokleté, zuří na nich žralokotornáda nebo je tam silné EMP. Vše lze odstranit specializovaným výzkumem.

StarDrive 2

StarDrive 2

Hru oživují i různé vtípky a odkazy na známá sci-fi. Humor jako takový je trochu prvoplánový, ale vyloženě blbý není. Do svých služeb můžete najmout Zappa Groeninga, cestovat hvězdnou bránou, bojovat s „roztomilými“ Owlwoky, nebo ovládat chobotničky až nezdravě podobné těm z Matrixu. Takových referencí je tu spousta.

To horší na StarDrive 2

StarDrive 2 má bohužel i větší nedostatky než jen nedotažené uživatelské rozhraní. Je dost zabugovaný. Některé chyby jsou kosmetické (mizející lodě), ale jiné přímo znepříjemňují hraní. Občas něco začne zlobit, hangáry pro stíhače vypoví službu, tah se neukončí, nebo se úplně zasekne. To celkový dojem sráží a ukrutně naštve.

Fotogalerie

Hra se snaží být tak strašně komplexní, že jí mnoho věcí úplně nevyšlo. A bohužel je to vidět skoro v každém aspektu. Trochu potíž je i se samotnou hratelností. StarDrive 2 je pořádně zábavný v momentě, kdy už máte nějakou tu kolonii a trochu stabilizovanou ekonomiku, ale začátky jsou spíše nudné a opakují se.

Graficky je StarDrive 2 průměr (ve větších bitvách však snímkování strmě klesá), žádný spektákl nečekejte, ale stylizace se povedla. Hudební doprovod příjemně evokuje známé sci-fi motivy.

Trocha šrámů, ale celek dobrý

Ač se zdá, že se StarDrive 2 nevyvedl, pořád jde o chytlavou hru. Milovníky žánru, pokud přimhouří oko, bavit bude. Ve hře je stále co dělat, na desítky hodin to určitě vystačí. Hlavním tahounem je promyšlená stavba lodí a jejich aplikace v bitvách. Dost věcí by zasloužilo doladit, opravit a trochu té dodatečné péče, ale přes to všechno je StarDrive 2 zábava. Jen se musíte obrnit trpělivostí, když vás občas z klidu vyvede nejen nepřátelská flotila, ale i protivný bug.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 34 čtenářůNejčtenější

PlayerUnknown’s Battlegrounds
Příběhová kampaň do PlayerUnknown's Battlegrounds jen tak nepřibude

Brian Greene, autor úspěšného PlayerUnknown's Battlegrounds, utnul všechny spekulace svým oznámením, že příběhová kampaň pro jednoho hráče do největšího hitu...  celý článek

Výstava Game On v Praze
Game On byste měli vidět. Ukazuje průřez herní historií tou nejlepší formou

Ve čtvrtek otevřela své brány v hale 40 Pražské tržnici putovní výstava Game On, která přibližuje historii her a herních zařízení. Redakce Bonuswebu měla...  celý článek

Outlast (PlayStation 4)
Stahujte brutální horor Outlast na PC zdarma. Ale pospěšte si

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma brutální horor Outlast v deluxe edici, tedy i s rozšířením Whistleblower....  celý článek

FIFA 18
RECENZE: Fanoušci fotbalu ani letos neušetří. FIFA 18 se opět vyplatí

Nový díl jedné z nejprodávanějších herních sérií vůbec sice již nepřináší tolik novinek jako ten loňský, přesto jeho koupí nikdo neprohloupí. A to nejen kvůli...  celý článek

Příprava týmu Fnatic před profesionálním zápasem. Hráči mají i týmové dresy.
Esportovci jako celebrity? Musí zapracovat na svém chování

S tím jak se stále zvyšuje popularita e-sportů, množí se i skandály jednotlivých sportovců. Nebudou nakonec největší překážkou pro získání masové oblíbenosti...  celý článek

Další z rubriky

Inner Chains
Lidé prohráli boj s technologií i přírodou. Recenze hororu Inner Chains

Dystopický svět může mít mnoho podob. Svoji vlastní verzi pokřiveného obrazu Země servíruje i nová nezávislá hororová střílečka Inner Chains z Polska.  celý článek

Impact Winter
RECENZE: Postapokalyptický Impact Winter vás odnaučí milovat zimu

Očekávaný simulátor přežití Impact Winter vám ukáže, že konec světa bude pěkně ledový. Jako vedoucí skupiny přeživších se budete muset postarat nejen o sebe,...  celý článek

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Jak se s Death Knighty změnil Hearthstone? První dojmy

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Dacia Duster PRODÁVÁ AUTORIZOVANÝ...
Dacia Duster PRODÁVÁ AUTORIZOVANÝ...

r.v. 2017, naj. 10 km, benzín, 1. majitel
414 600 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.