Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Still Life

  12:00aktualizováno  12:35
Líbila se vám Syberie? Pak je tu od stejných tvůrců další povedená adventura, tentokrát však s velmi ponurou atmosférou. Jak vypadá? To si přečtěte v našich dojmech.

popisek Chicago – současnost
Sněží a je zima jakou už dlouho nikdo nepamatuje. Najednou ve stínu pod mostem vidíte postavu. Postavu v černém plášti a cylindru. Ale co se to děje? Ta postava za sebou něco táhne, co to jen může být? Po bližším zkoumání zjistíte, že jde o tělo! Rozeběhnete se za postavou, bohužel však příliš pozdě. Zmizela kdesi ve stínech křivolakých uliček.

To je zase den, pomyslela si Victorie McPherson. Další z nudných dní v kanceláři. Připadám si díky té administrativě jako kancelářská krysa a ne agentka FBI. Kdyby tu alespoň někdo byl... Ale blíží se Vánoce a většina lidí si vzala dovolenou. Z nic nedělání mne však vytrhne zazvonění telefonu. Máme další vraždu od našeho známého, ozve se z něj, přijeď na místo činu. To už je pátá oběť, bože, to snad nikdy neskončí. Skočím ještě pro pár kafí, určitě se kolegům budou na místě hodit. A nejenom jim, potřebuju se pořádně probrat. Usedám do auta a vydávám se na místo činu. U dveří vidím pochůzkáře, který asi objevil oběť. Půjdu si s ním trošku popovídat. Lačně se vrhá po kafi. Dozvídám se, že oběť opravdu našel on, a hned zavolal Millera, aby to prozkoumal, vzápětí po něm dorazila i Claire. Hehe, to se divím, ti dva se nemůžou vystát. Ale, pochůzkář mi pověděl, že to Miller opět nezvládl. To je už druhý případ, kdy to nevydržel a pozvracel co mohl. No nic, půjdu se za nimi podívat.

"Rozeběhnete se za postavou, bohužel však příliš pozdě. Zmizela kdesi ve stínech křivolakých uliček."

Still Life Uff, to je ale strašidelný a temný dům. Kdo tu mohl přebývat? Jdu po schodech nahoru a vidím Millera, jak se opírá o lednici a zvrací. Ale ale Millere, snad to není z Claire? Nabídnu mu kafe, které milerád přijme. Prohodí pár nehezkých slov na adresu Claire, ale to by nebyl on, kdyby to neudělal. „To je to místo činu tak hrozné?“ ptám se. „Uvidíš sama“, odpovídá. Dá mi do ruky foťák, abych pořídila snímky z místa činu a okolí. No půjdu se tu porozhlédnout. Zamířím ke koupelně, kde má být oběť a Claire. Bohužel Claire si asi myslí, že jsem nějaká podřadná agentka a nenechá mě vyšetřovat na místě činu. Místo toho mi dá pomůcky z tašky s doporučením, abych obešla okolí, vše vyfotila a sebrala důkazní materiál. No dobře, co nadělám. Skvrny krve, nápisy na zdech, našla jsem toho docela hodně. Uložím vše do kufříku a jdu zpět za Claire. Konečně mě pustí na místo činu. Postava ve vaně má zakrytý obličej. Udělám pár fotek. Po nafocení mi řekne, abych té oběti sundala látku z obličeje. BOŽE! Tak mladá dívka. A toho tetování. Asi musela milovat bolest, protože jizvy jsou patrné na všech částech těla. Znovu udělám pár fotek. Claire mi oznámí, že vše zpracuje v laboratoři a podá mi pak zprávu. Prozatím máme hotovo. Jdu zpět za Millerem a vyrážíme ke schodišti. Co se to však děje? Aaaaaaaaa, málem jsem se zabila! Schody se propadly a zřítily. Naštěstí mne Miller pohotově zachytil. Budu muset najít jinou cestu ven.

popisek Takto začíná příběh Still Life od Microids, tvůrců Syberie. Engine hry je Syberii velmi podobný, trošku však vylepšený. Jedná se o klasickou point&click adventuru, takže se můžete těšit na prozkoumávání okolí, řešení hádanek a kombinaci předmětů. Ovládání je klasické jako u mnoha adventur, čili pokud chcete někam jít, kliknete oním směrem, v případě dvojkliku popoběhnete. Pokud chcete něco sebrat, objeví se ruka, naopak pro prozkoumání se objeví lupa. Inventář volíte druhým tlačítkem myši, kde můžete předměty libovolně prohlížet, ale například i přibližovat či oddalovat.

Grafická stránka hry je opravdu vydařená, zvuková kulisa nikterak nezaostává. Dialogy probíhají postupně, bohužel se nedají odklikávat, ale nechme se překvapit, jak to bude vypadat v plné hře. Při dialogu vybíráte oběma tlačítky myši, buďto pro pokračování v daném tématu, druhým pak téma změníte. Hra má jedinečnou ponurou atmosféru, přirovnání bych našla u hry Post Mortem.

"Jedná se o klasickou point&click adventuru, takže se můžete těšit na prozkoumávání okolí, řešení hádanek a kombinaci předmětů."

popisek Hra by se měla odehrávat ve dvou časových liniích. Jednou z nich je současné Chicago, druhou pak Praha 20tých let minulého století, kam se podíváte jako dědeček Victorie, který řešil velmi podobný případ, jako řeší Victorie dnes. Bohužel na konci dema uvidíme, že jeho vyšetřování přineslo pár zádrhelů a byl tajemným vrahem uvězněn. Jak to dopadne s jeho osudem? A podaří se Victorii vypátrat vraha? Na tyto otázky si odpovědi budeme moci položit v létě letošního roku. Příznivci adventur se jistě mohou těšit na jedinečné herní zážitky, které navíc umocní to, že hra u nás bude vydána kompletně otitulkovaná, takže Vám neuniknou žádné detaily. Osobně se velmi těším. Než hra vyjde, můžete si zahrát demo, mrknout na videa, nebo se podívat na screenshoty ze hry.

Index očekávání 8/10

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Návrat mistra hororu. Fanoušci Cthulhu se mohou těšit na dvě nové hry

E3 2018

Pokud máte rádi hororové hry, tak byste si neměli nechat ujít chystané Call of Cthulhu a The Sinking City. Obě jsou...

Nintendo na E3 opět ukázalo, že je úplně jinde než veškerá konkurence

E3 2018

Pomalu se blížím ke konci svých zápisků z letošní E3, a i když si dávám pečlivý pozor, abych „nenadržoval“ některé...

Vypadá to jako Bioshock, ale není to Bioshock, co to je? We Happy Few

We Happy Few

Od prvotního návrhu prošla hra We Happy Few výraznými změnami. Místo sandboxové hratelnosti se teď soustředí především...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz