Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strategic Command: European Theatre

  12:00aktualizováno  15. února 2003 10:10
Historii píší vítězové. V případě druhé světové války se vítězi stali Spojenci. Nacistické Německo bylo poraženo, jeho představitelé kriminalizováni. Všechno ale mohlo dopadnout jinak. Dokážete zvládnout totéž co Spojenci, nebo naopak předčíte Hitlerovu generalitu? Své schopnosti můžete otestovat právě v této hře.

Strategic Command: European TheatreKaždého člověka na zemi lze zkorumpovat. Je to pouze otázka ceny. Tam, kde peníze nestačí, nabízí se zboží, kterému neodolá nikdo na světě - moc. Mocný člověk nepotřebuje peníze, vždy si nějaké získá. A získá i další věci. Nikdo mocný nemá nouzi o společnost, požitky ani sex. To proto je moc tak nebezpečná, lidé si kvůli ní rádi nechávají pokřivit charakter. Moc vojenská je snad nejnebezpečnějším druhem moci. Nemusí se ohlížet na veřejné mínění jako moc politická. Hra Strategic Command: European Theatre (SCET) vám vloží do rukou moc nad celou Evropou, a to už je důvod se o ni zajímat. Dalším důvodem, proč SCET jen tak nezapadne, je osamocenost této hry na trhu. Tahových strategií prostě už moc nevychází, možná mi neslouží tak úplně paměť, ale poslední tahovou strategií z druhé světové války, která ke mně došla, bylo někdy na podzim 2000 rozšíření strategie Rising Sun od Talonsoftu s názvem Imperial Strike. Dva roky půstu pak dají jen vyniknout rčení "hlad je nejlepší kuchař."

Ingredience, které SCET tvoří, jsou jednoduché. Jedna mapa Evropy a přilehlých oblastí, 25 národů, 11 typů jednotek, několik věhlasných velitelů, patnáct oborů vojenského výzkumu, nějaká ta města a průmyslové zóny, šest kampaní a jeden editor. Tento prostý výčet jistě stačí k vytvoření určitého pojmu o výsledném pokrmu, ale určitě nebude na škodu podívat se na něj očima bedlivého hygienika. Strategic Command: European TheatreHezky přísadu po přísadě a nakonec i výslednou chuť.

Starý svět, jak bývá Evropa nazývána, drží už mnoho let přibližně stejný tvar. Nizozemci se svým systémem hrází Deltawerke sice trochu zvětšili plochu pevniny, ale tato změna je i přes svůj význam na mapě v podstatě nepatrná. I proto se vám tvar Evropy v letech 1939-1946, do kterých je hra situována, bude zdát povědomý. Evropě přilehlé oblasti, které na herní mapě najdete, taktéž odpovídají skutečnosti. Nechybí Alžír, Maroko, kousek Asie a pár mílí z Ameriky a Kanady. Pokud máte rádi historické mapy, pak pravděpodobně herní mapu SCET oceníte. Její zpracování je totiž vskutku historické. Při pohledu na ní vám na mysl vyvstanou hry z osmdesátých let. Vlastně to nemusí být příliš velká chyba. Mapa je přehledná, rozdělená na hexy, pravidelné šestiúhelníky pokrývající přibližně 50 mil skutečného prostoru. Na mapě jsou barevně vyznačeny hranice vlivu národů v dané chvíli. Jak už jsem zmínil, těch je ve hře pětadvacet. Hlavními protagonisty jsou Němci a Italové a proti nim stojící Britové, Francouzi, Sovětští soudruzi a američtí GI Joe's. Potkáte jugoslávské partyzány, Poláky, i jednotky dovezené třeba z Kanady. Naopak nepotkáte české vojáky. (Čím to asi bude?) Na mapě jsou také načrtnuty toky řek, schématicky zobrazeny hory, bažiny a další typy terénu a v neposlední řadě také města, zdroje surovin a kotvičky znázorňující přístavy. Kromě těchto neživých objektů na mapě najdete i ikonky představující jednotlivé jednotky účastněné v boji o nadvládu nad Evropou.

Strategic Command: European Theatre

Bohužel, rozmanitost jednotek je asi největším problémem SCET. Jedenáct typů marně pokrývá veškeré ozbrojené síly té doby. Ve hře tak najdete dva druhy pěšáků, pozemní velitelství s výběrem důstojníků odpovídajících historické skutečnosti, tankové skupiny, raketové nosiče, bombardovací svazy a stíhací letky. Na vodě se prohánějí křižníky, válečné lodě, letadlové lodě, transportní kocábky a pod vodou číhají ponorky. Tento výčet je tristní, leč bohužel úplný. Samozřejmě, že ve hře nemůžeme čekat předdefinované jednotky plně odpovídající historické skutečnosti, ale pokud zde nejsou rozlišeny ani jednotky SS a Wehrmachtu, chybí speciální jednotky i "obyčejní" výsadkáři, je veškerá snaha o realistické ztvárnění druhé světové války v háji. Tak například jednodenní obsazení Dánska je prostě nemožné. Jediné, čím se liší jednotky stejného typu, je zkušenost, která roste či klesá podle výsledků bojových operací. Možnost pojmenování jednotek na mapě je pak jen slabou náplastí. Dokonce ani možnost výzkumu v patnácti oblastech není to pravé ořechové. Chybí i možnost sdruženého útoku více jednotek najednou. Jedinou výjimkou je možnost doprovodu bombardérů stíhacími letkami, ale to není totéž jako šest jednotek beroucích ztečí jediný hex nepřítele.

Pohyb jednotek po mapě probíhá velice jednoduše - po zvolení jsou vysvíceny hexy, kterých může daná jednotka v jednom tahu dosáhnout. Strategic Command: European TheatrePokud potřebujete přesunovat vojáky přes vodu nebo na dlouhé vzdálenosti, můžete zvolit alternativní způsob dopravy, který je však vázán na MPP (Military Production Points), jediné bohatství ve hře. Tyto body získávají válčící strany za každý tah podle toho, kolik zdrojů mají k dispozici. Každý přístav, důl nebo město má určenu hodnotu bodů, kterou lze jeho obsazením získat. Za MPP lze nejen kupovat nové jednotky a zajišťovat rychlou dopravu, ale bez nich není možné ani provádět výzkum. Další způsob jak utrácet je doplňování stavu již existujících jednotek, i když tímto krokem přijde jednotka o poměrnou část nabytých zkušeností.

Šest kampaní, které hra nabízí, poskytuje široké možnosti strategického vyžití pro milovníky vojenské historie i pro ty, kdo by vše raději zkusili nějak jinak. Ať už jde o začátek války spojený s rychlou anexí Polska a výboji do Francie nebo o přípravu na den D a jeho provedení, všude jsou možnosti zvolit jinou taktiku než historičtí účastníci druhého světového konfliktu. Pokud vás zajímá, jak by vypadala druhá polovina války, kdyby se Němci soustředili na vývoj strategických bombardérů, které jim ke konci války chyběly, nebo co by znamenala okamžitá pomoc Britů obsazované Francii, můžete si to vyzkoušet. A co politická situace? Co kdyby se Sověti pustili do války hned na jejím počátku místo spolupráce s Hitlerem při dělení Polska? Co rychlejší vstup USA do války? Nebo naopak, co třeba celá Francie na straně fašistů nebo dobytí Velké Británie? I Takové fantazie můžete převést do skutečnosti. Strategic Command: European TheatreVe hře obsažená politická nastavení mohou kopírovat historický sled událostí nebo se mohou měnit v závislosti na aktuálním stavu na válečném poli. To ale na některé politické divočiny stačit nemusí. V tom okamžiku přichází ke slovu editor. Jeho vzhled i funkce jsou velice jednoduché, což je dáno i grafickou prostotou SCET. Nastavit lze rozmístění jednotek, ovládaná území, startovní MPP, a hlavně politické rozložení sil. Pokud na to budete mít žaludek, můžete postavit třeba SSSR a Německo proti zbytku světa. Bohužel ani editor však neumožní zapojit do akce české vojáky. Praha je na mapě znázorněna, ale jako jedno z měst německé říše. Jedinou možností, jak zvýšit národní hrdost, tak zůstává přejmenování cizích jednotek, nejlépe britských stíhačů a bombardérů.

Jako všechny tahové hry má SCET skvělý potenciál pro multiplayer. A dokonce jej využívá. Na výběr jsou hned tři způsoby hraní více hráčů. Tou nejjednodušší je tzv. hot seat – střídání dvou hráčů u jednoho počítače. Druhou možností je hraní po TCP/IP protokolu v reálném čase. Třetí a nejlepší možností je PBEM – hra přes email. V tomto režimu hra po každém tahu vybídne k uložení. Uložený soubor pak jednoduše pošlete svému soupeři. Skutečně výborná věc pro zemi, které vládne telekomunikační monopol.

Strategic Command: European TheatreMám-li Strategic Command: European Theatre hodnotit, nemůžu se ubránit srovnání s fenomenální sérií Campaign od Talonsoftu. A to i přesto, že SCET je zaměřený na politicko-vojenskou strategii, kdežto Campaign Series se soustředí pouze na vedení boje. První rozdílem je grafické zpracování. I když nejmladší z talonsoftí série, Rising Sun, vyšel v roce 2000, grafická úroveň je prostě nesrovnatelná. Jistě, při pohledu na celou Evropu nelze zobrazovat jednotlivé stromy a cestičky, ale vyšší rozlišení a trochu detailů bychom snad v roce 2002 čekat mohli, ne? Mnohem závažnější je však absence historických reálií, popisu situace na začátku mise a případných zajímavostí. Právě to udělalo z talonsoftích her nejen inteligentní zábavu, ale zároveň encyklopedii druhé světové války. Vlastně mám pocit, že srovnávám naprosto nesrovnatelné. Zatímco tituly Eastern Front, Western Front i Rising Sun nabízely historické scénáře včetně perfektního informačního pokrytí, od SCET dostanete holou strategii bez jakékoliv přidané hodnoty.

Strategic Command: European Theatre
Výrobce: Fury Software
Vydavatel: Battlefront
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: http://www.battlefront.com/products/stratcom/...
Minimální konfigurace: procesor 166 MHz, 32 MB RAM, 16 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: procesor 400 MHz, 64 MB RAM, 16 MB grafická karta
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Verdikt: Kapka vody v poušti válečných tahových strategií. Bohužel však kapka nevalné chuti. Nejste-li maniaci, zkuste se vrátit trochu v čase a vytáhněte zpod postele některou ze strategií Talonsoftu. Budete se bavit mnohem více.
Hodnocení 40%

Autor:


Témata: Loď, Ponorka, software, TCP/IP


Nejčtenější

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Další z rubriky

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Hearthstone: Knights of the Frozen Throne patří k těm nejzábavnějším expanzím

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.